Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

kinej

Sirotčinec má dobrý příběh se zajmavou pointou, ale k tomu aby to byl dobrý horor tomu chybí větší porce napětí. A to je škoda, protože ostatní ingredience jsou kvalitní. Vždy, když už to vypadalo, že se přijde nějaká lekačka, tak čekám, čekám a ono nepřišlo noc. Škoda, protože například vizuálně je film silný. Myslím, že se mohli tvůrci dát trošku víc práce s vystupňováním napínacích scén ()

juta

Při sledování jsem se opravdu pozorně díval a vnímal co se tam všechno dělo. Dost mě to vtáhlo do děje. Některé scény byly strašidelné a trochu jsem se i bál, což se u modernějších filmů zase tak často nestává. Dopadlo to tak, jak to dopadlo. Ta hra a hádanky, díky kterým se vše vysvětlilo a rozzuzlení bylo nakonec hodně zajimavé. ()

ajuska

Po delší době strašidelný snímek, který mě zaujal. Bude to asi tím, že tady nejde o hektolitry krve a brutální úmrtí, ale o poctivé budování tíživé atmosféry a vcelku solidní příběh. A taky se mi potvrdilo, že pokud mě z něčeho v hororech může opravdu mrazit v zádech, jsou to děsivé malé děti. ()

Pepinec

Temperamentní jižané světu znovu dokázali, že když se řekne "horor", neznamená to v hlavní roli nějaká profláklá tvář Hollywoodu a od začátku do konce jedna rudá řeka... Byl jsem nadšen a ohromen! Pokud se Belén Rueda chystá k pokračování výkonostní laťky, kterou nasadila výkony v Hlasu moře a Sirotčinci, budu její vděčný divák. Film má skvělou atmosféru, kterou mi však bohužel narušovala ´kolegyně´ ze zadní řady. Při projekci Sirotčince se tak poprvé stalo, že jsem házel na terč gumovými medvídky. ()

JohnnyD

7/10. Orfanato má na jednej strane skvelý námet (i keď na hrane s plagiátom Friday the 13th, príbeh je vynikajúco prepletený a má dobrú gradáciu) a na dnešnú dobu sympatický oldschool štýl (minimum ľakačiek a hlasných umelých šokov, dôraz na príbeh). Jeho fatálnou chybou je ale zbytočne silené ukotvenie v žánri haunted house. Celá línia s duchmi je strašne nadbytočná a film by bohato fungoval aj bez nej. Okrem /nebudem-spoilerovať/ konca, prináša filmu len komplet klišé žánru v podobe nedomysleného fungovania svetu duchov (Prečo ich niekto vidí a niekto nie? Prečo ich v jednej scéne všetci počujú a inokedy nikto? Ako fungujú tí ghostbusters? A iné...). Čo je strašná, ale fakt strašná škoda. ()

Boogeyman

Hodně mi to připomínalo Faunův labyrint, kterej byl teda jasně lepší, ale Sirotčinec se mnou taky hezky zamával, jak z hlediska strachu, tak velikou dávkou smutku. ()

Rover

Tenhle film jsem si musel nechat pár dní projít hlavou, abych plně doznal jeho kvalit. První půlka filmu je vyloženě nudná, ale hned, co se objeví dítě s pytlem na hlavě, jde do tuhýho. Strach číhá na každém kroku. Především variace na "cukr káva limonáda..." byla neobyčejně děsivá. A konec potvrdil výjimečnost Sirotčince. HUDBA: Fernando Velázquez ()

Madsbender

Priezračne čistá koncepcia duchárskeho hororu s jasne danou témou a veľmi tradičnou, neinvenčnou dejovou výstavbou a príbehom. Práve v tom však tkvie najväčší klad El Orfanato - na to, aby zapôsobil, nepotrebuje byť nijak originálny a nevšedný, stačí mu byť inteligentný, precízne vyrozprávaný (honosne konzervatívne s občasnou prevahou čarokrásne lyrizujúcich prvkov), kvalitne natočený, ozvučený a vynikajúco zahraný. A pritom je mi úplne jasné, že som mnoho motívov videl už inde a dokonca musím priznať, že som sa v podstate, mimo občasného prebehnutia mrázu po chrbte, vlastne príliš nebál. A nevadí to, pretože Bayona nie je nijaký rutinér a veľmi pôsobivo pracuje s filmom ako celkom. Nestáva sa mi často, že by som videl film, ktorý tak citlivo pracuje so zapájaním a prelínaním sna a reality svojho fikčného sveta, a práve Bayonov príbeh sa medzi ne radí. Navyše má ďalší veľký plus, a tým je Belén Rueda v roli matky, ktorá sa zúfalo snaží nájsť svojho syna a podáva pritom výrazný výkon, ktorý sám utiahne celý film. Ono mystérium je v zásade jednoduché, ale o nijakú komplikovanosť sa ani nesnaží - je len vedľajšou, i keď vďaka zaujímavému pátraniu stále dôležitou líniou príbehu o materinskej láske, ktorý vsádza skôr na silné emócie, dotýkajúce sa diváka. Skutočne, ak vám ide o čistý a desivý horor, ruky preč. Ak hľadáte skutočne dobrý film s pridanou hodnotou v podobe pár strašidelných momentov a jednej dávnej záhady, je to voľba presne pre vás. Mne vyhovuje. 90% ()

hippyman

brrr, při sledování tohoto snímku mi chlupy trčely z kůže jako hřebíky, apnoe dosahovala rekordních hodnot a rozhodně jsem vypotil víc než obvykle. tenhle domeček není jen levnou lekačkou nebo krvavou lázní, ale pečlivě si hraje s představivostí diváka a gradující atmosféra dosahuje úžasného vyvrcholení. mysteriózní, strašidelné, krásné. 90% ()

salahadin

Výborný a strašidelný film. Skvělá mystifikace. Atmosféra dokonalá, triky se samozavíracími dveřmi mi nevadí, postavy se chovají logicky a příběh je solidně rozvíjen. Konec je jako sinusoida, jednou nahoře, jednou dole. Feeling pohádkovosti mi na něm zprvu vadil (je vidět, že za filmem stojí i del Toro), ale napodruhé jsem si uvědomil, že k tomu film směřuje už od začátku. Film mi přijde jako podobný typ Faunovu labyrintu - skloubení reálného světa a nadpřirozena v lehce pohádkovém balení. V tom tkví kouzlo. "Pohádkové horory" jsou mým šálkem horké čokolády, protože k vytvoření tajemna a napětí nepoužívají nejrozmanitější řeznické a pitevní techniky za použití rozličných pomůcek (jako např. Hostel). Velmi, velmi příjemné překvapení. ()

Stegr

80% - Žádné hromadné vyvražďovačky, žádné hektolitry krve, pouze a jen stísněná, mrazivá atmosféra, lekačky a zajímavý, i když ne kdovíjak originální, příběh. To je Sirotčinec, podle mého názoru velmi povedený horor, který můžu jen doporučit... ()

Aky

Dětem je třeba zachovat rodiče, hrát si s nimi, udělat si na ně čas, a to všechno i za cenu vlastního sebeobětování. V sirotčinci se k vyjádření těchto pozitivních pravd velmi zdařile použilo hrorových prostředků, což síle celkového sdělení výrazně pomohlo. Atmosféra je skvěle tajemná, dílčí pointy jsou nečekané, stejně jako závěr, a Belén Rueda je ve všech polohách, v nichž se ve filmu vyskytuje, krásná. ()

666teen

Neoriginální duchařina plná všech možných žánrových klišé, aneb: K čemu je mrtvým dětem živá maminka. Kouká se na to ovšem náramě. ()

Cappuccino

Ďalším dňom hľadám nejaký ten kvalitný horor, kde nie je príliš krvi, ale za to nadmerná dávka strachu. Bohužiaľ, zas a znova som sa sekol! Bez urážky k hercom, režisérovi, scenáristom, ale toto vážne nie je horor. Označenie mysteriózny thriller by sedelo viac. Určite časti a scény z filmu boli natočené na jedničku. Za príklad - scéna po zrazení (výborná lakačka), scéna ala paranormálne aktivity na zelený motív (mrazivá atmosféra navôkol..). Avšak pokiaľ si odmyslím kvalitných hercov, dobre zvolené skladby a určité pasáže, ostáva len rutinne natočený priemer. Dejová línia ide dopredu až príliš lineárne a vy máte stále viac a viac pocit, že vám je osud postáv absolútne lahostajný. __ Na druhej strane ma potešila spolupráca s Del Torom, ktorý dodal filmu určitý nádych fantasy. __ El Orfanato bolo sklamaním v tom zmysle, že som očakával po tunajšom hodnotení možno až príliš. Za skúšku však určite stojí. (P.S. ak už by som teoreticky uvažoval nad štvrtou hviezdou, záver moju nerozhodnosť zakopal pod čiernu zem - uvidíte sami.) ()

Ruut

Po hodně dlouhé době jsem se u hororu v kině dost bál. Přiznám se že jsem parkrát přivíral oči a nechtěl vidět co se děje. Tohle se mi stalo naposledy u americké Nenávisti. Jenže Sirotčinec není jen duchařskou lekačkou. Jeho síla je v atmosféře a nápaditem zpracování mnohokrát upotřebených hororových postupů. Del Toro je bůh a tyhle španělské horory, kde si může dělat co chce mu sedí - Princ bez království = 80%, Faunův labyrint = 100%, Sirotčinec = 90%. ()

Sysel_CZ

Tenhle film se řítí rychlostí traktoru s přídavným spalováním. Plyne, plyne přijatelně, ale nijak zvlášť extra. Z toho holt plynulo, že jsem měl pozdě v noci po šichtě v kině místy co dělat. Hlavní zápor? Není vlastně záporem, tedy ne filmu. Zrušte trailery, neboť kdo viděl trailer (bohužel i můj případ), nejspíš mu hodně pokazí zážitek - protože prostě prezentuje, jako obvykle, jiný film, než jakým Sirotčinec je. Ale co už, každý zkušenější divák se jistě dokáže povznést nad očekávání a hodnotit to, co vidí, že? A ono tam vlastně nic špatně nebylo. Rychlost? Jsou filmy rychlé i pomalé, a kvalita se tím měřit nemůže. Já nevím, na co bych se měl zaměřit, třeba hororovitost? Jsem na ně už moc vylekán tunami hororů, ale jakési skřeky ze zadních řad dosvědčovaly, že tudy cesta také vede. Příběh? Rozhodně. Atmosféra? Smysl? Rozhodně! Co chybí?? No já nevím. Prostě za pět, a zničte trailery. ()

Allien.9

ŠPANĚLÉ PROSTĚ UMÍ A O HORRORECH TO PLATÍ DVOJNÁSOB... Párkrát jsem se sice neubránila jisté asociaci s jinými snímky tohoto druhu, ale po opravdu poctivých scary scénách, které příjemně zamrazily a - což je trochu ironie - pohladily na duši, si vpodstatě nemám na co stěžovat. Celkový dojem ještě "něžně" kazí tři (téměř) zbytečně naservírované mezikonce, ale to se dá (NÁSLEDUJE SPOILER) díky absenci happy-endu přežít bez větší újmy na zdraví. Lepší 4 hvězdy.;-) ()

HAL

Průměrná hororová duchařina, která se ke konci změní ve vcelku zajímavý psychologický thriller. Logických děr je ve scénáři jako much a hromada scén je čistě na efekt, ale navzdory tomu že hlavním zdrojem strachu tu má být děcko s pytlem na hlavě je atmosféra většinou docela slušná a i u těch dvou lekaček jsem sebou docela cuknul, takže nenáročného hororového fanouška Sirotčinec asi dost potěší. Myšlenka filmu sice není originální, zaujmout však dokáže... mysteriózní prvky v něm ale bohužel hrají prim, takže ve výsledku se o žádný výrazně nadprůměrný zázrak nejedná. 7/10 ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze