Sirotčinec

• Španělsko El orfanato (více)

Mrtvé děti si chtějí hrát... Laura vyrůstala v sirotčinci na mořském pobřeží a po třiceti letech se spolu s manželem a synem vrací do míst dětství. Ráda by znovu otevřela opuštěný ústav jako domov pro postižené děti. Její syn se však na novém místě začíná chovat zvláštně a Laura se pomalu přesvědčuje, že starý dům má své hrůzostrašné tajemství, o kterém neměla ani potuchy! (oficiální text distributora)

dom156

Naděje se rozplynula v prach. Tak bych zhodnotil tento film, docela jsem se na něj těšil a dostal jsem velké kulový. Hodinu jsem se hrozně nudil až poté to lehce nabralo spád. Děj byl trapný a tento film od horšího hodnocení zachraňuje pouze velmi slušná atmosféra. Opravdu se to nějak nepovedlo, palec dolů. ()

grogodil

Je vidno, že v tom mal prsty G. del Torro. Výsledok je opäť mixom všemožných žánrov od rozprávky, cez fantasy až po horor a pôsobí dojmom, že toho dosť dlží Faunovmu labyrintu (to by som mohol ale povedať aj o labyrinte, ak by som ho videl až druhý v poradí). Na druhej strane, až na ten občasný pocit deja vu pri niektorých scénach, musím uznať, že najmä vdaka kamere a vydarenej výtvarnej stránke, tajomná a miestami nefalšovane hororová atmosféra funguje takmer nonstop a rozuzlenie takisto nepatrí k tým úplne tuctovým ()

Dexter1

Keby tento film nemal tak zdrcujúco pomalý rozbeh(zhruba tak 40 min.), tak by som to istotne dal na 4*. Príjemne mrazivý a atmsférický horor sa Španielom celkom vydaril. Musím priznať, že ma sem tam aj myklo. Zábery fungujú krásne a hudba sa neuveriteľne hodí k obrazu. Vravím, ten pomalý rozbeh to trošku kazil... ()

Skip

Zajímavá pointa a nevšedně pojatý horor, který by se dal nazvat poetickým. Žádné prvoplánové lekačky a podobné "vychytávky", což je dost osvěžující. Takže tu máme vcelku vydařený film, který se trochu vymyká svému žánru. Ale na víc jak jedno kouknutí to stejně asi není. ()

wipeout

Už je to nejaký ten čas, čo som naposledy písal komentár, a ešte viac času uplynulo od posledného hororového príbehu, ktorý by mi v nejakú tú bezsennú noc robil spoločnosť. A prečo to vôbec vše spomínam? Úprimne sa musím priznať, že za tím je svedomie stále mi niekde tam z hĺbky zmyslu pre korektnosť našeptávajúce, že to zase tak jednoznačne na 4 nebolo. Veď kto už aspoň raz nevidel ducharinu zo sirotinca, internátu alebo dokonca postaršieho domčeku s históriou nejakej tej detskej tragédie nabádajúcej svojich "hmotnejších" kolegov k jej čo najspektakulárnejšiemu vyšetreniu. Či už to bolo mojou absenciou v rámci žánru, očarením originálnym ukončením, umnou kamerou alebo prekrásne starnúcou Belén Rueada, jednoducho som si to užil a ponechal si šomranie na inokedy. 3,5* ()

Laurent

Že tento film nepřináší nic nového? Tvrdí snad někdo něco takového? Myslím, že nikdo. Ono bohatě stačí, že je tento snímek po všech stránkách dobře udělaný. ()

Tygrys

Ne že bych byl vysloveně zklamáný, ale v průběhu sledování se mi celou dobu nabízelo porovnání "El Orfanata" s o rok starším filmem "Películas para no dormir: La habitación del niño" a pokud bych měl doporučit jenom jeden tak si radši pusťte druhý jmenovaný. (Kdyby už nic tak aspoň ten sípající syneček v masce měl dostat víc prostoru.) 3,5* ()

kapsomut

Předem by jsem chtěl říct, že jsem velký fanoušek hororů a je to asi můj nejoblíbenější žánr. Všichni tu píšete něco o skvělé pointě atd. ale může mi někdo tu pointu vysvětlit? Bohužel jsem na ni něpřišel... možná to je proto, že mě tento film nenadchl a že jsem nevěnoval dostatečnou pozornost nebo nevim. U hororu se prostě člověk musí bát a tohle mi strach nenahnalo. Neříkám že vůbec, ale opravdu jen malinko. Čekal jsem od toho o dost víc. Nechápu proč v traileru je "Budete se bát tak, že si budete řikat že to jen film". K tomu musim napsat jediné " :D " . Kecy, kecy kecy, zdlouhavé ale na druhou stranu výborné herecké výkony a bezchybná kamera. Pro mě 55% a 2/5 *. ()

fmash

Sirotčinec náleží do kategorie filmů, ve kterých máte (jako divák) pocit, že vám nohy váznou, celé se to nějak nesune, pořád to vypadá, že se už už schyluje k maléru. Neumím se úplně rozhodout, jestli jsou to příznaky prosté nudy, nebo jestli film tak umně buduje atmosféru zlého snu. Trochu jsem byl (snad se tím přiznáním nebudu úplně blamovat) překvapen, že režisérem není Del Toro — až na absenci příznaků traumatu ze španělské občanské války je to jako z jednoho kopyta. Na druhou stranu, rozhodně se našlo několik skvělých momentů a mírně pohádková atmosféra druhé části si mě získala. Za podívání rozhodně stojí. ()

maverick10

K tomu se da malo co vytknout. To napeti a strach z neznama a temna je naprosto dokonaly. Navic film nepostrada dokonaly pribeh s famozni pointou. Cely film se tresete hruzou, abyste na konci uronili nejednu slzu dojetim. Pro me filmovy majstrstych na kterem si moc reziser Bayona asi nepodilel. Vsadim se ze ac jen jako produkcni, si film defakto zretiroval sam Guillermo del Toro. Tudy by se mel Guillermo vydat cestou Pan's Labyrinthu a El Orfanato a zapomenout na hollywoodske Hellboye a podobne slataniny tech totiz mame az moc. ()

Valsadora

V poslední době se čím dál tím víc setkávám se Španělskými horory a musím přiznat,že někdy strčí do kapsy i nějaké ty americké čï horory jiného původu.A SIROTČINEC je toho důkazem.Příběh ženy,jenž strávila život v sirotčinci a asi právě proto si v dospělosti sama adoptuje sirotka je skvěle propracovaný,od začátku do konce napínavý a ,,strašidelný".Prostředí starého domu,který sloužil jako sirotčinec evokuje temnotu,napětí,strach a mnoho dalších vlastností.Výborný horor u kterého jsem skoro nedýchala a dá se říct,že jsem se jaksi vžila do příběhu.Jednoznačně 10/10* ()

Scylla

Velmi příjemný film (jestli se to o hororu dá říct). Belén Rueda by zasloužila metál, její výkon se mi moc líbil. Horor je to svižný a má hutnou atmosféru. Děj je sice občas trochu předvídatelný, ale vynahrazují to pěkné lekačky. Celkový dojem z filmu je tak pozitivní, že odpustíte i drobná klišé, která se v téhle duchařině chtě nechtě objeví... Dětská hravost, která vykukuje z plátna mě prostě sedla a můžu to všem vřele doporučit. ()

SonG

Atmosféra filmu mne fakt dostala.....I když dávám přednost horrorům jiným než duchařským, musím říci, že tentokrát si mě Sirotčinec získal svou originálnosti a výborné pointě... ()

Kate...

Málokdy se stává, že bych po shlédnutí hororu měla radost. Ale já měla, velikou. Po dlouhé době někdo světu ukázal, že ono tajemno a hrůza, která by měla doprovázen každý horor, může být dokonale zobrazena bez nekonečně mnoha krveprolitích, které působí ve výsledku spíš směšně, než strašidelně a co víc, úžasně vypointována podívaná, která právě u mnoha hororů chybí. A navíc - neuhráli to jen na prostředí velkého sídla a ukázali krutý mysteriózní příběh! ()

ilemas

První duchařina, která se mi líbila. Skvělá hudba, zvuky, vzrůstající napětí a výborná atmosféra bez kapky krve. Místy mně i běhal mráz po zádech, ikdyž tenhle druh hororů nemám rád. Na španělský film opravdu dobré. Dal bych i vyšší hodnocení, ale závěr sráží o jednu hvězdičku dolů. Ti co mají rádi duchařiny, si můžou připočíst i dvě navíc. ()

berusche

Mysteriozni to rozhodne bylo, misty toho na me mohlo byt klidne mene! Od takove tretiny filmu vas totiz mysterioznimi a lekavymi chvilemi tvurci zasobuji celkem presvedcive, dostatecne a hlavne neustale. A to je teda na me silny kafe a musim si pak musim schovavat hlavu pod polstar (takze, co ja tu vlastne hodnotim, kdyz jsem asi tak polovinu nevidela, ze jo?). A kdyby mi tady 666 nespoileroval, ja truhlina bych si myslela, jak to bude happy end :D ()

38. Premios Goya – výsledky

38. Premios Goya – výsledky

11.02.2024

V sobotu 10. února 2024 byly předány výroční španělské filmové ceny Goya. Slavnostní ceremoniál proběhl ve městě Valladolid, předávání cen tak vůbec poprvé probíhalo ve španělském regionu Kastilie a… (více)

Udělen první "ČSFD Honor Award"

Udělen první "ČSFD Honor Award"

26.04.2015

Hollywoodští skladatelé v Praze