Oběti války

Film Oběti války je pravdivým příběhem čety vojáků, která propadla v pralesech Vietnamu šílenství. Svědek těchto násilných činů - vojín Eriksson (Michael J. Fox, Návrat do budoucnosti) se ocitne sám proti ostatním vojákům i proti velícímu důstojníkovi, seržantu Meservovi (Sean Penn, Mrtvý muž přichází), silnému a charismatickému muži, který stojí na pokraji barbarství, teroru a brutality boje. Brian DePalma (Neúplatní) natočil zdrcující a nezapomenutelný příběh jednoho muže, který se ve světě, kde neplatí žádná pravidla, postavil na stranu zdravého rozumu. Příběh, který zůstává nepochybně nejvíce strhujícím obrazem Vietnamu, jaký byl doposud ve filmu vykreslen. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Radek.SCH

Jediným velkým kladem vidím skutečnost předlohy. Jinak to vedle velkých bratříčků (Apokalypsy, Čety) zapadá do průměru. ()

Majkak

Válka nejsou jen velké bitvy, ale také silná dramata jednotlivých účastníků. Film citlivě vystihuje, jak je těžké zůstat uprostřed války člověkem a nepodlehnout válečnému šílenství. Kolem umírají kamarádi, a možná se na jejich smrti podílel i někdo z vesničanů. Vesničan jako vesničan, všichni jsou odpovědni, už jen proto, že tam žijí. Jak rychle mizí lidství a z člověka se stává bezcitný stroj. Zůstat odolný proti masáži všech kolem vyžaduje pořádnou vnitřní sílu. Skvělé herecké výkony a úžasná citlivá Moricconeho hudba. ()

hororwatch

Není to zas tak špatný. Myšlenku to má, zajímavé herecké obsazení taky, akorát mě to nedokázalo vtáhnout emočně. Nejde o to, že by exteriéry nepřipomínaly Vietnam to ne, krajina byla nádherná, ale chyběla tomu válečná atmosféra. Já vím , že o to tam ani tak nešlo, ale pokud stěžejní roli v tý pointě měla mít ta Vietnamka, tak na to byla její postava moc málo rozvinutá na to, aby mě dokázalo dojmout nebo abych se aspoň dokázal vcítit do toho humusu, který tam probíhal. To už mi víc nastínila ten humáč co se tam děl Stonova Četa tou scénou s vypálením vesnice, která měla asi pár minut. Ale zpět k Obětem. Je to škoda, protože z bodobných filmů se dá vytřískat vždy maximum ikdyž jde o béčko, jen se to musí umět. Tenhle film u mě staví do průměru atmosféra, tak trochu příběh a některé dialogy mi taky připadaly lehce blbý. ()

MickeyStuma

(prodloužená verze) Velmi impozantní snímek na základě skutečné události zvýrazňující nelehké žití vojáků s odepřeným sexuálním životem. Chlapci procházeli těžkými bojišti ve Vietnamské džungli a viděli jen beznaděj a smrt. Jsou to však ale stále jen obyčejní lidé, kterým sex prostě chybí a když jim je v době volna po misi odepřen vlivem zákazu vycházek a ještě v době před nadcházející další misí, vyřeší svoji touhu prostě po svém. Po citové stránce velmi působivé drama mající velmi mnoho otázek. Jak hodnotit vojáky, kteří jsou něčeho takového schopni? Kdo nebyl na vojně, nemá šanci něco takového pochopit. Krutost války změní každého. Soucit či lítost chtít od člověka vidějícího každý den někoho umírat? Thuy Thu Le ztvárnila onu dívku tak věrohodně, že rozhodně za tento výkon měla dostat cenu. Charakter každého z vojáků ztvárnili herci taktéž velice dobře. Snímek bohužel upadá do zapomnění a je to chyba. Něco takového se může stát kdykoliv a kdekoliv a je potřeba na to upozorňovat. Jedná o ohavný čin a armáda by se k tomu měla postavit čelem, aby se takovéto věci neděli. ()

Ombak▼Penari

Příběh sice velmi zajímavý, ale podání přeci jen utahané a místy citelně chybí hutnější drama, aby se dalo do ponurého příběhů více vcítit. Za tři pěkné hvězdy to ale je. ()

mutace

Považuji to za dobrý film. Osobně bych, ale, asi měl trochu větší dilema, zda-li odhalit zločin člověka, který mi zachránil život, s přihlédnutím k okolnostem, za jakých byl onen čin spáchán. Pravděpodobně by zvítězil pud sebezáchovy, vzhledem k tomu, že mi život může zachránit znovu, pokud jej neudám Mnohem více nemorální mi přišel voják, který znásilňoval jen proto, že se bál vzdorovat. Ale to bylo jen zamyšlení na okraj :). ()

Ygnor

Příliš velké očekávání. Apokalypsa, Četa ... by zasluhovaly vedle tohoto dílka alespoň šest hvězdiček. Myšlenka je silnější než celkové zpracování. Obsazení hlavních hrdinů je dle mě dost kontroverzní, možná jsou to jen předsudky, byť se Foxík s Penálem docela snažili. Thuy Thu Le (vietnamská dívka) mne ale mile přesvědčila, včetně práce maskérny. Jinak režie na Briana žádná sláva. Ty studiové záběry džungle jsou vhodné tak pro televizní produkci ne moc bohaté stanice. Jo holt, když se kácí les lítají třísky a to oduševnělé kvarteto co to "exemplárně" odneslo, je opravdu jen špičkou ledovce zvěrstev, které přináší válka. Za pacifistický náboj a pomyslné Sancho Panzovo dřevěné kopí dávám tři bodíky. ()

savage3303

Perfektný film o vojne vo Vietname, ale o tú samotnú vojnu až tak nejde. To čo sa deje popri tom a každý nato kašle, až na jedného muža. Na nášho hrdinu. Michael J. Fox bol fenomenálny a nik iný by sa tam hádam ani nehodil. Kvalita boja bola super, veď na rok 1989 sa toho ani viac nedá čakať. Skvelé emotívne scény, ktoré som si naplno užil. Všetko bolo dokonalé až na dabing. Hneť ako som si dal pôvodný jazyk, bolo to bez chybyčky. 5*. ()

bolf!k

Foxova postava mi teda moc věrohodná nepřišla, a trošku mi chvílema tím svým Dušínovským postojem lez na nervy. Na druhou stranu, nelze než s ním souhlasit ohledně všemožných zvěrstev, která ve válce probíhají. Výkon Penna pak byl třešničkou na dortu. Tomu jsem toho hajzla uvěřil po deseti minutách. 80% ()

Lucas87

Kvalitní film z Vietnamu co zobrazuje utrpení civilistů během války a boj jednoho vojáka proti systému... Michael J.Fox mě v tomto filmu okouzlil, a Sean Penn jako pěkný zmetek taky :) ()

Jeand´Boa

Skutečně válečné drama o skutečném šílenství války...Reálný příběh ještě reálnější díky výkonům Foxe a Penna... ()

Jajar

Narozdíl od jiných filmů pojednávajících o válce ve Vietnamu (Apokalypsa, Četa, Olověná vesta) rozměrem spíš komorní snímek s poměrně jednoduchým příběhem, ze kterého jsem osobně nežral De Palmovi vůbec nic. Štvala mě za každou cenu kladná postava Michaela J. Foxe, štvala mě spousta dějové naivity a štval mě fakt, že přibližně od půlky to byla docela nuda, kterou nezachránily ani povedené herecké výkony. ()

ortoncz

Zajímavé téme podle skutečné události. Hudba je velmi dobře udělaná a charakterizuje jednotlivé scény. Velmi dobře jsou popsány charaktery . Herecké výkony jsou famozní a to hlavně v podání ustřední dvojice Penna a Foxe. Děj sice není až tak úžasný , ale i tak jde o nadprůměrný film z Vietnamské války. 75 % ()

Schlierkamp

Další americké válečné drama z vietnamského pekla založené na skutečné události. Během plnění bojových úkolů se psychicky rozložená jednotka vojáků rozhodne poněkud si zpestřit bezvýchodnou situaci, kdy smrt číhá na každém kroku, a unesou mladou vietnamskou dívku. Jediný člen čety, vojín Erikson, stále si ještě udržující rozumné uvažování a lidskou důstojnost, je zásadně proti tomuto činu a dostává se tak do konfliktu se zbytkem oddílu. V roli nadstandartně morálně vybaveného člověka, jenž necouvne před hrozbami, se představí ve své snad jediné dramatické roli M. J. Fox, jenž tuto nabídku skvěle využil a jeho jedinečný herecký výkon je jednoznačnou ozdobou snímku. Obětmi války se v tomto případě pochopitelně rozumí nejen ubohá znásilněná a zavražděná Asiatka, ale i pachatelé činu, samotní vojáci, neboť nesnesitelné válečné podmínky si vybrali svou daň na jejich uvažování a rozlišování reality. Kromě vzrůstem nevelkého Kanaďana v dramatu rozhodně zaujme velitel čety seržant Mezerf (výborný S. Penn), statečný, ale bojovými útrapami psychicky zlomený muž. De Palmovo drama, spolu s hvězdným duem hlavních postav, Foxem a Pennem, včetně Morriconeho hudby, jež tentokrát není tolik výrazná, hodnotím výrazně nadprůměrně. ()

tranquill

Válka je krutá a ne vždy jsou na "správné" straně dobří lidé. Ostatně můj názor je, že armáda pokrucuje charakter, anebo do ní většinou vstoupí osoby s již pokrouceným... Myslím, že tímto snímkem píchl Brian De Palma do vosího hnízda, ale on umí a určitě ví proč... Perfektní herecké výkony a řekl bych vůbec jeden z nejlepších filmů o Vietnamu. ()

Biopler

Výpovedná hodnota je najsilnejšia zbraň tohto snímku. Sprvoti mi žiadny z hercov neprirástol k srdcu, resp. som žiadneho nevedel poriadne prijať. Ale ako sa príbeh rozvíjal a pätica hercov postupovala vo svojej ceste ďalej, tak musím uznať, že vybrať mladých hercov bola najväčšia výzva. Cítim, že De Palma v obsadení postáv Erikssona (Fox) i Meserveho (Penn) mohol mať šťastnejšiu ruku, ale sám neviem poradiť kto by bol lepším na ich miestach. Ale práve obsadenia robia rozdielové hviezdičky. Apropo, Morriconeho hudobná vložka je skvelá, výborne podporuje tiaž príbehu. ()

ecis

Posobiva vietnamska vojnova drama. Sam som netusil nic o tomto snimku, kedze zapadol do tiena slavnejsich (Platoon, Salvador...). Michael J. Fox ma natolko neohuril ako mlady excelentny Sean Penn (hlavne jeho psycho vyraz). Vybrusene momenty meniacej sa ludskej psychiky po strate priatela a nasledne zlyhavanie zdraveho rozumu vrcholi vo vrazde nevinneho cloveka. Nezabudnutelna scena na moste s umierajucou vietnamskou dievcinou. Vyborny film! ()

BDMarty007

Není to úplně klasický film o vietnamské válce, protože tento příběh je naprosto univerzální. Je spíše o tom, jak se za válečných okolností snadno posouvají a ztrácejí morální imperativy. Je to celkem zajímavé drama o člověku, který nechce na zlu participovat, ale zároveň mu nedokáže úplně zabránit. Navíc ve válečném stavu jsou všechny tyto otázky na první pohled daleko relativnější a obtížnější. Po filmařské stránce je to jaksi nevyrovnané. Několik scén velmi dobrých, místy to ale působí zase dost slabě. Myslím, že se z toho námětu dalo dostat daleko více. 3 je asi málo, ale 4 zase skoro moc. ()