V Riu si musí každý policista vybrat mezi úplatky, odchodem nebo bojem. Oni si vybrali boj... Kapitán Nascimento jako velitel elitní jednotky brazilské policie, zvané BOPE, vede válku s drogovými dealery už několik let. V Rio de Janeiru je přes 700 slumů ovládaných po zuby ozbrojenými dealery. Mají HK, Uzi, AR-15, zbraně, které se v jiných zemích používají ve válkách. Tady jsou v rukách gangsterů. Jejich střela prolétne autem jako papírem. Ve městě, jako je Rio, nechodí policie do favel bránit zákon. V Riu závisí mír na rovnováze mezi gangsterskou municí a korupcí policistů. Když jde čestný policajt do favel, obvykle se něco semele. Matias a Neto byli přesně ti, kdo ještě věřili, že policie může konat správně. A právě ty potřebuje kapitán Nascimento, aby z nich mohl vychovat své nástupce. Vede tuhle krutou válku už pěkně dlouho a začíná jí mít plné zuby. A taky čeká syna... Film, zachycuje se syrovou a dynamickou otevřeností příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se odehrály v riodejaneirských favelách v roce 1997 těsně před návštěvou Svatého otce z Říma. (Česká televize)

kejly

Tento film je naprosto politicky nekorektní ukázka ze života "zlých" policajtů a "hodných" studentů. Z tohoto filmu asi nebyli levicově naladění studenti moc nadšeni. Když je někdo bohatý, vykoupení nenalezne pomocí chudým, nanávistí vůči systému, prodejem a nákupem drog, podpou gangů a přecházením utrpení ostatních (kromě stejně bohatých studentů). Zrovna tak nemusí být policista zrovna hodný, když bojuje proti gangům, veřejnosti i policii za správnou věc. PS: toto není v žádném případě reakce na pomateného Bluntmana ()

Zabuza

Z pociatku trochu zdlhave a pre mna chaoticke ale postupom casu a hlavne ku koncu narez. Moje oblubene Cidade de Deus to vsak neprekonava. ()

brasek

Mesto bohov je jeden kvalitný film a tiež podla skutočných udalostí či výpovedí ľudí, ktorí popisujú čo zažili. Ale čo je toto? Píšem o Meste bohov, kedže viacerí pisatelia komentárov porovnávajú tento snímok práve s Mestom bohov... a bohužiaľ tento snímok sa viac menej tvári ako nudný hraný dokument a nielen kvôli tomu, že celý dej má nezáživného rozprávača. Elitná jednotka nezačne zle, začiatok je priam vynikajúci a navnadí diváka na niečo skvelé, nepredvídateľné a zaujímavé... ale realita je taká, že dej upadne do priemeru a to čo začneme považovať za nudnú rutinu, čo má vyplniť hluché miesta pred scénami, ktoré nás majú vytrhnúť z kože, nás začne prevádzať po celý film. Povedzme si pravdu! Priemerný hraný dokument sprevádzaný komentárom... nič viac! A láskavo zabudnite na nejakú akčnú krimi či drámu... tento snímok ani nepáchne genialitou Mesta bohov. ()

djcremo

"Do správy napíšete, že sa ten človek utopil. Ale pane, veď ten človek mal v tele diery po guľkách. A ty si čo? Koroner? Nie pane. Tak sa ten človek utopil. Bol som prekvapený skorumpovanosťou brazílskej polície. Tam každý kšeftoval s každým a so všetkým. Bol som prekvapený nad odvrátenou stránkou Brazílie, že to nie je len o karnevaloch, ale že zločin tam kvitne na každom kroku. Zásahová jednotka BOPE má dostala svojou surovosťou a nekompromisnosťou. A ako to bolo podané vo filme, tak mi to pripadá, ako by to bola najtvrdšia zásahová jednotka na svete. Dráma ktorá sa na nič nehrá s akčnými prvkami. ()

Tillia

Strhující obraz společnosti, kde korupce je naprostou normou, a kam se může dostat každá země, krůček po kroku, pokud se dostatečně nechrání. ()

grisos

Tak tenhle film je opravdu síla. Dokumentární styl kamery, syrovost zobrazení prostředí ve slumech Ria de Janeira umocňuje zážitek. Člověk musí být připraven na silné kafe. Pro evropského diváka jsou podmínky ve slumech téměř nepředstavitelné a jsem opravdu rád za tento film, který nebere ohled na diváka a nešetří jej. Další co bych vyzdvihl je, že syrovost zobrazení nepůsobí prvoplánovitě. Ale asi pro každého to nebude. ()

Klaricicinka

Rio de Janeiro je hustý město a tahle jednotka se mu plně přizpůsobila. Naprosto bez okolků, v každém záběru tento film ukazuje to, co se nikdo jiný neodvážil. A ano, v mnoha jiných případech by to také bylo naprosto nepřiměřené. Ale tady máte pocit (a oprávněný), že jinak to nejde. Drsný výcvik a drsnou práci BOPE nám film ukazuje na pozadí slamů, kde je tolik kokainu jako u nás mouky a dává nám najevo, že zde už není místo pro „sociální pracovníky“, kteří by drogové dealery obrátili na správnou cestu. A když pak v Riu jste, zkuste si u toho bazénu, v té naprosté pohodě, přečíst noviny. 8 mrtvých denně není nijak ohromující číslo. ()

Scaevola

Nečekal jsem, že zrovna Brazilci natočí tak jednoznačně fascinující film o ztrátě iluzí, ale letmým pohledem na tamní slumy se mnohé vysvětluje. Brutální hrdina, proti kterému je i Jack Bauer hodným policistou od vedle, válcuje všechno, co mu stojí v cestě veden nekompromisní pravdou, že s chaosem se může úspěšně utkat jen někdo, kdo už vlastně není člověkem. Přesto teprve jeho nástupce pochopí ten nejkrutější důsledek takového boje: Kdo chce opravdu vydržet a dostát svým ideálům, musí se vzdát i lásky. ()

p.a.douch

Ano je to tak, režisér zřejmě nefandí levici. Jinak dost dobrý. Příslušníci Batalhão de Operações Policiais Especiais zřejmě nebudou žádný ořezávátka ani ve skutečnosti. V tomhle filmu jsou to ale doopravdy slušný extrémisté. Ne že bych měl něco proti. Jak se říká: "Na hrubý pytel, hrubá záplata."! Tihle hoši se při pohybu po favelas doopravdy nemohou řídit naší představou o lidských právech - byli by hned tuhý. Jinak Wagner Moura byl jako kapitán Nascimento tutovej a André Ramiro s Caio Junqueirou zahráli svůj part Andrého a Neta taky velmi dobře. José Padilha se s ničím nemaže a prožene nás filmem jako blesk. 95 %. ()

peaceNwar

Nechutné, až sa to človeku začne po chvíle páčiť. Tento snímok je faktická realita o polícii a organizovanom zločine v Brazílii v celej svojej nahote, zápachu a hrôze. Nestačil som sa diviť, koľko brutality, nenávisti, krutosti a zločinu sa v takom meste zrodí a koľko krvi sa do jedného filmu o ochrane "zákona" vojde. Film sa začína poriadnym nakopnutím priamo do akcie a potom rozpráva príbeh troch policajtov od úplného začiatku za pomoci excelentne napísaného vnútorného monológu. Prvá polovica filmu je v skutočnosti len detailný a hlboko psychologický popis a rozbor prostredia a postáv tak, aby divák tomu všetkému svinstvu a skorumpovanému systému pochopil a tak tá nakladačka mŕtvol a akcie mala v jeho druhej polovice správny zmysel. Vďaka výdatným výkonom hercov a čisto jednostrannému poňatiu príbehu sa musím priznať, že som tým sadistickým policajtom po celú stopáž bezvýhradne fandil, dokonca som sa pristihol aj pri tom, ako som nahlas na konci filmu prial, aby André tomu hajzlovi rozstrieľal hlavu brokovnicou. Dostal som čo som chcel, no teraz si uvedomujem, že tí bopáci predsa až takí anjelci a idealistickí ochrancovia zákona neboli. Dnes sa pýtam, ak zákon utlačuje väčšinu obyvateľstva alebo v skutočnosti nič na nešťastí v spoločnosti nezmení, aký rozdiel je v zabijakoch, ktorí ho ochraňujú a v tých, ktorí ho bez výčitiek pošliapavajú? A vôbec, načo nám je polícia, keď celú situáciu komplikuje?... Vložme svoj osud do rúk hŕstke chlapcom z BOPE a budeme všetci v bezpečí! (Tento výrok chápte podľa potreby buď vážne alebo ironicky) ()

Carnosaurus

Tento film je velice efektní podívanou, která měla všechny předpoklady k tomu, aby mohla autenticky vyjádřit problematiku a diváka vtáhnout do příběhu a celkové atmosféry prosycené strachem a nejistotou. Bohužel se tak nestalo. Příběh není totiž vyprávěn filmovým jazykem. Divák nemá šanci se ztotožnit s postavami a důvody jejich chování, protože vše je jim jen suše naservírováno v komentáři, který se line celým filmem. Nemám nic proti vypravěčům ve filmu, ale v tomto případě jde o extrém, který zkrátka působivost snímku pohřbil. V komentáři jsou dokonce vysvětlovány i myšlenkové pochody a vlastnosti hrdinů a celé se to veze tak nějak povrchu, takže divák zůstává stranou a nemůže si udělat svůj vlastní názor na tu či onu postavu. Vše je jen suše konstatováno a my jsme ochuzeni o opravdové emoce a opravdovost je podle mě u podobných filmů, které se snaží o autenticitu, to nejdůležitější. ()

kreion

Človek dizajnuje webstránky o druhej nadránom a ejhľa- na JoJke takýto dobrý film ktorý sa s ničím nesere a ktorý nie je robený pre popkornom zamastených puberťákov. Odporúčam pozrieť si! ()

Flamik

Rio, korupce jak sviň, přesto se najdou dva típci kteří mají hlavu plnou ideálů o fungující společnosti, kterou chtějí vybudovat pomocí spešl jednotky BOPO. Děj se točí kolem několika postav a jejich okolí, což natahuje film, ale dá se to skousnout... takže akčňák s myšlenkou. ()

aichinka

Perfektní, hlavně teda od doby, co se jednotka začala mstít za svého muže... Mám ráda takové syrové filmy, jako smrt čeká všude, ale tohle je ještě lepší. ()

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

Padilha si opět vyšlápne na zkorumpované poldy

15.04.2013

Brazilec José Padilha, který se proslavil dvěma díly nekompromisního nářezu Elitní jednotka, pořád bojuje s remakem RoboCopa. A přestože ho tato zkušenost před několika měsíci přiměla prohlásit, že… (více)

RoboFassbender?

RoboFassbender?

26.09.2011

Není vyloučeno, že Michael Fassbender si po roli androida v Prometheovi Ridleyho Scotta střihne další sci-fi roli. Dokonce jednu z nejikoničtějších vůbec. Brazilský režisér José Padilha, kterého… (více)

A remake RoboCopa vám přináší...

A remake RoboCopa vám přináší...

13.03.2011

Darren Aronofsky? Kdepak, ten od projektu dávno odstoupil kvůli odkladům, způsobeným finančními problémy studia MGM. To se mezitím otřáslo z nejhoršího a rozběhlo jak práce na Hobitovi a třiadvacátém… (více)