Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

MaxPower

Z kina jsem odchazel v rozpačité náladě. Film mě velmi zaujal z hlediska technického zpracování, tedy výborná hudba a kamera. Děj byl celkově smutný a proto jsem odházel rozpačitý, protože jsem byl spokojený s celkovým zpracováním, ale samotný příběh a hudba mě naplnila spíš pesimismem. Za celkové vtažení do děje a protože se mi zdá film podhodnocený dávám 5*. ()

Orhalmi

Konečně slušný český, československý film. Výborný Roden, Dlouhý, slabší Siposová. atmosféra rovněž dobrá, noční můry věrohodné. ()

chrustie

Místy až moc pravdivé. Na český film velmi slušné, občas nudné. Abych ale řekl pravdu, podle trailerů sem čekal mnohem, mnohem víc.. ()

akcul

První třetina kostrbatá, nudná, avšak s přicházející hrdinovou hluchotou se rozvíjí studie člověka bolestného, milujícího, věřícího, trpícího a ani náhodou 100% dobrého - celá jeho tragédie je duší filmu. Tato duše by však sotva přežila, když by nebyla hostem v tělě Roděnově, který je jednoznačným nosníkem filmu. Z hereckých výkonů je zde zajímavý jen Vladimír Dlouhý. Lucia Siposová a už vůbec ne Václav Jiráček (hrůza, chlape!) těm dvěma nestačí, ale jejich postavy jsou natolik důležité, že film zkrátka táhnout ke dnu. Na druhou stranu se tvůrci na vytváření jejich charakterů příliš nesoustředili, což je škoda. Režie zmatená, kolísá mezi náznakovostí (Aniččin vztah k sestře, Josefova touha po synovi a jen po synovi) až k debilní doslovnosti (ala závěr s přívěškem, scény z války by mohly být jen prostřihy, ustavičné ohrožení přijíždějícího vlaku). Za silný příběh můžeme poděkovat stejně autorovi knihy. Za zmínku pak stojí hudba Jiřího Škorpíka, avšak jen v těch klavírních pasážích. Takže Roden, Dlouhý a všelijak natočený příběh velkých témat. ()

Miloško

Nádherná zimná atmosféra 20.rokov,vynikajúci Roden,a silný záver. Možno menej tých vojnových flashbekov a presvedčivejší výkon L.Siposovej,bolo by to dokonalejšie.7/10 ()

Emilii

Hele, tak tohle se F. Renčovi povedlo. A Karel Roden je prostě hlídač č.47, fakt mu to věřím, a to tak, že je mi z toho smutno!!!! ()

ivonius

Výrazně slabší je originál z 1937, tento snímek od Renče je nádherné dílo kde je vše co život obnáší, trápení, radost, prostě nádherné dílo!! ()

gotham

I když zdejší hodnocení nejsou nijak valná, já jsem z toho filmu nadšen a podle mého se jedná o mimořádně kvalitní snímek. Nejsem zarytý fanoušek Renče, ani ho nemám rád, nicméně znovu ukázal, že když se trefí do správného scénáře (Requiem pro panenku), umí natočit hodně kvalitní podívanou. Uznávám, že scénář, resp. děj filmu je velmi jednoduchý, až fádní, nicméně to není pro Hlídače až tak podstatné. Důležitější je, že se Renčovi podařilo dokonale zachytit depresivní atmosféru té doby. Druhým zásadním faktorem byl výkon Karla Rodena, jelikož se v podstatě jedná o ten typ filmu, kdy hlavní hrdina nesleze z plátna a celý film stojí prakticky pouze na něm. V neposlední řadě je třeba ocenit vynikající hudbu, která dodává filmu právě tu správnou depresivní temnou atmosféru. 90% ()

kviczala

Musím přiznat, že největší dojem na mne udělali Karel Roden a Vladimír Dlouhý (!). Tito dva velkolepí herci mě nezklamali ani na vteřinu (moje srdce plesalo a dech se mi tajil)... ! Lucia Siposová mi ze začátku moc "nesedla", ale postupně jsem si na ni zvykla a celkový dojem z ní není vůbec špatný. Režie: výborná! Nevidím důvod, proč bych tam těch pět hvězd nefrkla... ()

sunjata

Tak trochu odlesky Shakespearova Otela, ale ono to tak vlastní není ... Z kostelníka se nakonec nevyklube intriukující Jago a Anička nezemře rukama svého manžela. Renč tentokrát docela překvapil a o něco se pokouší, a vcelku mu to funguje. S napětím jsem čekal na finále, které mě nezklamalo. Příběh jen trochu zdržují až příliš časté flashbacky z válečné vřavy první světové. V české produkci poslední doby jeden z mála snímků, které nemám chuť spláchnout do záchodu. ()

g.laudeo

Scénář: Renč, Zdeněk Zelenka, Eduard Verner - tak to jim muselo dát opravdu velkou práci. Ona bude možná chybička už v předloze, ale aspoň to nemuseli divákovi všechno slovy přežvýkat od A až do Z. Po půlhodině bylo patrno, že film skončí nějakým tím úmrtím či dokonce vraždou, zhruba jednou až dvěma. A pak už jen nekonečné čekání - kdo koho a jak. Roden samozřejmě dělal, co mohl, ale kde nic není, ani smrt nebere... Katastrofální hudba opakující donekonečna stejný motiv nereflektující aktuální dění. Závěr: Je to lepší než Na vlastní nebezpečí, ale ne o moc, ne o moc! ()

Vivian

Působivý film a na Renče velmi slušný počin (když to srovnám třeba se sra*kou Román pro ženy), sice si neodpustil některá klišé, ale celkově se mi film líbil a mám chuť přečíst si předlohu. ()

megajalec

Námet zaujímavý, ale to podanie trochu krívalo. Zbytočné flashbacky, ktoré rušili, vždy, keď sa divák dostáva do deja. Záverečná polhodina je konečne o niečom a dej sa rozhýbe. Pekná výprava, dobrý Roden. Dalo sa z toho vyťažiť oveľa viac. ()

PamelaJJK

Opět se mi potvrdilo, že se zde schází sebranka rádoby znalců, odborníků, recenzentů a kritiků, kteří kdejakou nekoukatelnou úchylnou zhovadilost vynáší do nebes a dobrý kvalitní film pohřbívá šest stop pod zem. Bohužel. Čest vyjímkám. Tato verze Hlídače č. 47 je zde tak brutálně podhodnocena, až přestávám mít chuť se zde k něčemu vyjadřovat. Filip Renč odvedl skvělou práci. Herci v čele s Karlem Rodenem, Václavem Jiráčkem, Vladímírem Dlouhým, ale i Lucia Siposová, Norbert Lichý a další, taktéž. Už dlouho jsem nezažil, aby mě film takhle pohltil a nadchnul. Bez debat jeden z nejlepších českých filmů všech dob. Pro představu uvedu, že jsem na film koukal po 33 hodinách bez spánku, kdy jsem stihl 12ti hodinovou noční šichtu a pak ještě brigádu a když film začínal, tak se mi chtělo šíleně spát a nevěřil jsem, že ho vydržím. Díky úžasné atmosféře jsem téměř dvě hoďky vydržel bez zívnutí a uteklo to jako desetiminutový večerníček... Film, který si troufám všem vřele doporučit... A hlavně nedejte na zdejší nízké hodnocení. ()