Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Honzad007

Renč opět jen prokazuje, že na špičku českých režisérů stále nemá. Film stoupá díky Rodenově standartu, a většinou výborné kameře, ale otřesným scénářem, nehodící se hudbou, ostatním hereckým obsazením (krom V. Dlouhého), přímo trapnými dialogy, pohledy do snů a halucinací zase klesá natolik nízko, že v divákovi zanechává spíše depresivní a negativní dojem, který však není zapříčiněn takovýmto dějem, ale smutným zpracováním. ()

Vitex26

V zásadě mírné zklamání. Zejména kvůli pro mne těžko pochopitelnému motivickému využívání Koptovy knižní předlohy, kdy některé její pasáže jsou na plátno převáděny takřka doslovně, jiné, včetně závěrečného rozuzlení, jsou rozdrceny na prach a "udělány" pro typického filmového konzumenta. Na ještě slušné hodnocení vytahují v mých očích Hlídače č. 47 Roden a Dlouhý, jinak by to byla opravdu spíše bída. ()

Skretule

Přečetl jsem si knížku, pak koukl na film a zdá se mi to velmi zdařilá reprodukce. Roden hraje na výbornou, Siposová mu zdatně sekunduje ale nejlepší je asi kamera a střih. Rozhodně bych film tak průměrově nesnižoval. ()

glaedrr

Renč by se mohl věnovat prácï jakékoli, ale jiné. Protože nebýt skvělého Rodena, stal by se z filmu jeden velký průšvih. Jemu ta role padla skvěle, ale hledat podobnost mezi ním a ostatními herci, by bylo jako pátrat po smyslu vogonské poezie. Jeden herec film prostě nedělá. ()

pcarogers

Syrové a temné. Češi jak je (se) tolik neznáme - syroví a animální. Jednodušší a obnaženi, což se ještě umocní, když hlavní postava ohluchne. Film mě celou dobu držel, ale v konečném účtování to celkově vlastně žádný šlágr nebyl. Na české drama výborné, obecně pro mě skoro, skoro zbytečný film. Tři a půl. ()

superzurda

Já se do toho filmu hned v úvodu zamiloval. Krásná hrající k průjezdu drsnou krajinou, to můžu. Pak však veškerá zamilovanost mizí a z hudby už mi naopak tekla krev z uší. Stejně tak film postupe času ztrácí šmrnc a i zajímavé téma se stává nudným. Paní Siposová by si vůbec neměla říkat herečka. Narval bych ji do televizních seriálů Ordinace apod., aby se snad jednoho dne naučila intonovat. ()

JohnTheOne

Docela slabota. Hlavně první polovina filmu úplně bez atmosféry. Respektive atmosféra je divákovi násilím vnucována, což rozhodně není ta správná cesta, jak ji vytvořit. Díky pravděpodobně skvělé předloze má alespoň ta druhá polovina nějaký náboj a umí i zaujmout. Kvůli tomu taky přidávám hvězdu navíc. Nejhorší na filmu je, že úplně vydíte, jak dobrý by mohl být, kdyby byl natočen o trochu jinak. Bohužel není. ()

Callie

Napulírovaná nuda, která si hraje na umění. O Rodenovi je zbytečné se rozepisovat, jednu hvězdičku má on, druhou kamera , třetí pan Dlouhý - i když jeho jednání tam nebylo nijak zdůvodněné. Jo a hudba se mi líbila taky, ale prvoplánované trvale jedno roční období, rozmluvy pro blbý, aby pochopili o co komu jde, no nic moc. Umění pro umění. Panu Renčovi to poslední dobou moc nejde. ()

májovec13

Ta jedna hvězda jen a jen za Rodena. Příšerné herecké výkony většiny vedlejších postav a podivný sestřih dělají z celkem zajímavého námětu nechtěně úsměvné představení. ()

EddieIron

Velmi přeceňovaný film,na čemž má zásluhu jako obvykle skvělý Roden a V.Dlouhý.Nebýt těchto dvou lidí,zbylo by jen jedno nafouknuté nic,byť technicky velmi dobře zpracované. ()

gpx

Upřímně říkám, že jsem se na film těšil. Hodně brzo mě to ale přešlo. Dialogy i herecké výkony ústřední milenecké dvojice na mně působily toporně a do filmu jsem se prostě nedokázal "zažrat". Když k tomu přičtu i strašně banální děj, tak se není čemu divit, že jsem od filmu zhruba po půl hodině odešel. ()

Zirael

Hlídač celý stojí a padá na Rodenovi. Když nad tím tak přemýšlím, tak jedním z důvodů, proč tenhle film má jen tolik procent kolik má je propastný rozdíl mezi jednotlivými herci. Na jedné straně tu máme výborné pány herce Rodena a Dlouhého. Na straně druhé divadelně hrajícího Jiráčka a Siposovou, jejíž herecký výkon není nic moc a zvlášť ve scénách s Rodenem působí dost uboze. Renčovi se podařilo vytvořit naprosto perfektní atmosféru a slušná byla i hudba. Osobně bych ve filmu nepotřebovala ty Rodenovy vnitřní monology... myslím, že ve většině případů to u pana herce co, umí zahrát i telefonní seznam, ani nebylo potřeba. ()

Silblade

Na Hlídače č. 47 jsem narazil úplně náhodou v televizi. To vlakový prostředí a krapet pochmurná atmosféra mi připomínala Aloise Nebela (ve kterém si Roden vlastně zahrál taky, byť mnohem menší roli). Ale narozdíl od Nebela, kde jsem kontroloval čas a modlil se pomalu růženec, aby to už skončilo, Hlídač mě k televizi doslova ukotvil. Matně jsem si vzpomínal, že jsme na gymplu v literatuře knihu s tímto tématem brali, ale spíš se podívám na film než bych si sháněl knížku (byť se nepovažuji za čtenářskýho burana :D). Rodenův výkon byl výborný, když vezmeme v úvahu, že se neradil s nikým, jak hluchého zahrát. Nejvíc mě dostala asi zkouška balancu na jedné noze, to bylo vtipný.:) Jinak kvalitní film se zajímavou zápletkou. ()

Aidina

Železniční hlídač (velmi přesvedčivý Karel Roden), se vrací z první světové války a doufá, že na samotě ve strážním domku po boku krásné mladé ženy zapomene na všechny válečné hrůzy, které nedávno prožil. Ale pak udělá jeden dobrý skutek a zachrání mladého muže před skokem pod vlak. A jak to bývá, dobré skutky jsou vždycky po zásluze potrestány. Záchráněný muž se zamiluje do jeho ženy, která jeho vášeň opětuje. Tento velmi silný příběh je dobře natočený a obsazený. Vladimír Dlouhý skvěle vystřihl úlisného kostelníka. ()

Ondrew

Skvely film, pri ktorom som si bol od zaciatku isty len jednym... a sice, ze to cele skratka NEMOZE dopadnut dobre. Karel Roden tradicne nesklamal, ba prave naopak, opat dokazal svoje bravurne herecke kvality. Atmosfera je dokonala, zasnezena zapadnuta zeleznicna stanica je vyobrazena doslova ako ziva. Klobuk dole pred F. Rencom, staby zreziser to cele zvladol takmer bezchybne. V globale tento film v cloveku nezanecha prilis optimisticke dojmy, no nic to nemeni na fakte, ze ide o kvalitne dielo, na ktore moze byt ceska produkcia pravom hrda. 80%. ()

othoson

Tři rudé hvězdy pouze díky Karlovi Rodenovi, který mne opět přesvědčil, že je prostě nejlepší český herec současnosti... Ale tuto kapitolu jeho herecké filmografie si již rozhodně znova pouštět nebudu... Protože se mi vybavuje scéna ze hry Divadla Járy Cimrmana Dobytí Severního pólu (pro upřesnění scéna o polární záři)... ()

Dino13

Skvělé vizuální provedení! Z české produkce jistě top kamera. Kamenem úrazu je však děj, který je v několika pasážích až příliš protahovaný. Když se to potom sečte, zjistíte, že jste polovinu filmu docela zbytečně pročekali na další obraz, který byl však mnohokrát opět čekáním na další.. 63% ()