Josef Douša (K. Roden) se vrací z první světové války s přáním po válečných útrapách prožít v poklidu spokojený život s mladou manželkou (L. Siposová) kdesi v zapomenutém kraji, v drážním domku u železniční trati. Sžívání dvojice je však při složitých psychických i fyzických problémech hrdiny (který načas ztrácí sluch) nesnadné… Jednoho dne Douša zabrání mladému muži skočit pod vlak. Zachráněný muž – hrobník Ferda (V. Jiráček) – se ovšem po incidentu zamiluje do Doušovy manželky. Ačkoliv se Doušovi sluch za určitý čas vrátí, předstírá i nadále svoji hluchotu, aby zjistil, co si o něm, i o tušeném vztahu jeho ženy k Ferdovi, lidé říkají za jeho zády. Ovšem pravda je nebezpečná zbraň… Román Josefa Kopty Hlídač č. 47 vznikl v roce 1926 a byl kritikou označen za jeho nejlepší dílo. Poprvé byl zfilmován už v roce 1937 režisérem J. Rovenským s J. Průchou v titulní roli. V roce 2008 vznikla v České televizi jeho nová filmová verze – tentokrát zpracoval předlohu zkušený televizní autor E. Verner, který ve svém textu vyzdvihl téma bolestného údělu člověka, jenž, ovlivněn a poznamenán hrůznými válečnými zážitky, doufá, že ve svém dalším životě najde díky lásce, přátelství, práci a rodinnému štěstí ztracenou rovnováhu. Filmový scénář režiséra F. Renče, na kterém spolupracoval se Z. Zelenkou, podtrhuje dramatičnost předlohy a posiluje i domýšlí osobní vazby všech hrdinů. (Česká televize)

Ace.A.T.L.

Film, kterej od začátku slibuje hodně moc a taky dost dá. Neni to žádná akční podívaná, ale za to mnohem víc kvalitní podívaná. Karel Roden opět zazářil(ostatně jako pokaždý) a tím celej film pozvednul. Je super, že se z toho Renč nesnažil udělat víc, než měl. Neviděl jsem originál, ale upřímně nevím, jestli bych dokázal přijmout po shlédnutí týhle verze, za Doušu někoho jinýho, než Rodena. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

dittie

Karel Roden mě nepřekvapil, byl výborný jako vždy, stejně tak Vladimír Dlouhý. To, co mě překvapilo je režie Filipa Renče, kterému se tenhle film s těžkým tématem hodně povedl. Díky za krásnou hudbu, většinou si ji tak u filmu neužiju, jako tentokrát. ()

joxerveliky

Předlohu jsem nečetl, předchozí zpracování jsem neviděl, na snímek jsem se opravdu těšil. Tento film však ve mě nic nezanechal, ani si nejsem jist, zda vůbec měl v divákovi něco zanechat. Nebýt Rodena a Dlouhého, asi bych to nedodíval ani po druhou polovinu, která byla již zajímavější. Zmiňovaný Roden a Dlouhý byli jediní aktéři, kteří vystihli zamýšlené charaktery, a to naprosto dokonale (až jsem se Dlouhého, pro mě navždy "Petra Máchala" zalekl). Ostatní hlavní herecké výkony jsou vysloveně nevěrohodné, nebo opravdu špatně zahrané (dialogy jako ze školní besídky, nepochopitelné pohnutky, nesrozumitelná mimika). Rodenovy vyslovené myšlenky mi pak přišly až zbytečné (bez nich by dostaly "jakohluchohrajné" scény naprosto jiný říz a špičkový herecký výkon by byl naprosto podtržen). Závěr, ten mi také vůbec nic hlubokého nevtiskl. Jinak z technického hlediska: záběry kamery, střih scén, flashbacky a jejich atmosféra, pochmurná zima, pohled na život vektra, to vše se mi líbilo (až na halucinogení zdeformované představy, to šlo určitě udělat lépe). Hudba byla zkomponovaná velmi pěkně, slyšel jsem tam malinko inspiraci některými díly Silvestriho :) Škoda však, že naprosto citlivě napsaný a krásný hlavní motiv se vesměs neustále opakoval , ikdyž v různých variacích. Soundtrack si tedy určitě pořídím :) ()

Leník

S díly Filipa Renče mám trochu problém v tom, že se to vždy snaží tvářit děsně velkolepě a moderně, ale na mě to většinou působí ochotnicko-amatérsky. Což platí i v tomto případě. Scénář je velmi zkratkovitý, motivace a vývoj postav veškerý žádný. Skoky v chování u hlídačovy manželky (miluji-nemiluji, budu věrná-nebudu věrná) či sousedů (přátelští-nepřátelští) jsou pak těžko uvěřitelné. Roden a Dlouhý jsou skvělí herci, ale tady poněkud nevyužití. V poslední třetině filmu se objevuje vnitřní řeč, což je snad u herce Rodenových kvalit zbytečné a působí to velmi banálně. V kontrastu s nimi je pak mladý herec Jiráček, který svou postavu podává spíše jako obecního retarda, nevím, jestli to byl záměr, ale jak by se někým takovým mohl někdo nechat svést, skutečně nechápu. ()

laurence

Přišlo mi to hodně podobné Želarům, nicméně tady je to všechno pouze o Rodenovi a jeho halucinacích, což je škoda. Nejzajímavější část, to když Douša přijde o sluch, byla odfláknuta během pár minut. Tam mělo být těžiště scénáře. ()

makuk1

Ten film je opravdu dobrý až se nechce věřit , že to je Filip Renč. Velmi dobrá kamera Karla Fairaisla a samozřejmě úžasný výkon Karla Rodena. Já mám problém se střihem, občas mi přijde že to je mimo rytmus. ()

Ironhead

Z poloviny skvele obsazeny ale zaroven strasne nudny film... navic velmi spatne natoceny s opravdu prisernou hudbou a snad nejhorsim valecnym traumatem historie filmu... Dost bylo Rence, hlavne uz mu prosim nedavejte zadny granty a podpory na nataceni podobnejch "skvostu"... :_) ()

zigy

Pohříchu asi jediný opravdu filmařsky zdařilý počin národního umělce Renče...atmosféra zasněžené vesnice super.....pohnuté osudy lidiček po velké válce a vůbec smutný osud jedné lásky..budete brečet..... ()

brasek

Snímok som nevedel dopozerať do konca. Nudné, nezaujímavé, bez potrebnej dynamiky aby ma to aspoň troška bavilo. ()

Teachman

Námět a zápletka: 8/10 ... Vizuální stránka: 8/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 6/10 ... Celkový dojem: 6/10. ()

Andy.6

Válečné scény občas trochu kouskují děj a odvádějí pozornost od hlavního děje. Karel Roden opět nezklamal. Naproti tomu stojí pro mě komický výkon Václava Jiráčka(hrobař), který působil snad v každé scéně jako tuctový divadelní herec, jehož výraz je pořád naprosto stejný. Celkově ale velmi povedený film s nádhernou hudbou. Už sem snad ani nevěřil, že v poslední době může vzniknout kvalitní český film. ()

ste

Film měl rozhodně atmosféru a Karel Roden ani neumí být jinak než skvělý, ale naprostý průšvih byli zbylí účastníci milostného trojúhelníku. Scény, kde byli jen oni, byly spíše směšné než dramatické a ve chvíli kdy promluvili, jsem vzpomínala na um herců z Divadla Járy Cimrmana. ()

Sonny

Je třeba vydržet prvních 20min, kde je neuvěřitelně špatný zvuk. Postsynchron je tak zřejmý, že máte pocit, že se díváte na špatný dabing. Když to ale vydržíte, tak se dostanete do děje, který přináší nečekaně intenzivní vhled do bezutěšeného prostředí zapadlé vesnice a psychiky osamělého člověka. V tom je Hlídač 47 mnohem přesvědčivější než např. prvoplánově kýčovitý Tobruk. Mimochodem, to bylo poprvé, co když film zkončil, všichni v kině (Slovanský dům v Praze) zůstali jak přibití sedět až dokud se nerozsvítilo po titulkách... I proto odpouštím ten špatný zvuk, chvílemi nepřesvědčivé herecké výkony (zvláště L. Siposová) a možná zbytečně nepřetržité ošklivé počasí. ()

Kovi34

film, který by si rozhodně zasloužil být v červených číslech. Po dlouhé době se tu objevila snaha natočit syrové drama určené přesně pro typ herce pana Rodena, či Dlouhého. Po vizuální stránce se mi to velmi líbilo a z kina jsem odcházel velmi spokojený, sice trochu s depkou, ale spokojený. hodnocení 80%. P.S.: Někteří s Vás kritizovali Václava Jiráčka v roli hrobníka, ale za to vyválení š.....a v tom marastu na závěr, bych mu všechno odpustil. To mu udělal režisér snad za trest. ()

estella

Skoda zaveru a stale se opakujicich scen z valky. Dvakrat, trikrat - dobre, ale tolikrat ty stejne sceny ze zakopu? Proc? Atmosferu mi to spise pokazilo. Zaver vypusteny a tak strasne laciny - to jako jen ten amulet nekoho usvedci? Karel Roden ale vyborny - jako vzdy!! Tri hvezdicky za Karla Rodena a Norberta Licheho :) ()

Earendil1

Hlídač je depresivní a rozporuplný film. Na jedné straně stojí excelentní výkon Karla Rodena v hlavní roli a již tradičně skvěle zahraná vedlejší role Vladimíra Dlouhého. Na druhé straně ale bohužel stojí zbytek hereckého obsazení, které prostě Rodenovi a Dlouhému nedokáže sekundovat. Obsazení Lucie Siposové bylo sice zajímavým tahem, nicméně milenecký duet s Václavem Jiráčkem je velmi nepřesvědčivý a trpí tím celý film, hlavní postava i diváci. Vyznavačům náročných žánrových snímkům s propracovanými postavami bude film připadat nedotažený, ostatním divákům pak podprůměrný. ()

Lucyane

No co se týče českých filmů, tak nadprůměrný snímek. Karel Roden hrát prostě umí a umí to i prodat. Samozřejmě, že zde byly i méně zdařilé okamžiky, u kterých jsem zapochybovala, na čem že to vlastně v tom kině jsem, ale celkový dojem je zdařilý:-) takže tak 3 a půl* :-) ()

SpeedyL

Celkově dost zajímavý příběh se slabším úvodem. Líbila se mi zajímavá kamera, ale měl bych výtky vůči dost kostrbatým dialogům. 72% ()