Jedna z největší kauz americké politiky málem vyšuměla do ztracena. Aféra Watergate, která odhalila rozsáhlé sledování členů demokratické strany a zneužívání moci ze strany vládnoucích republikánů, začala sérií investigativních reportáží v roce 1972. Další dva roky pokračovala několika soudními procesy a odsouzena byla i řada lidí z blízkého okolí prezidenta Richarda Nixona. V létě 1974 už zbýval poslední podezřelý, Nixon však projednávání kauzy v kongresu a možnému sesazení z funkce zabránil tak, že raději sám rezignoval. Viceprezident Gerald Ford pak bryskně zaujal jeho místo a obratem udělil Nixonovi milost. Zdálo se, že bývalý prezident stráví poklidný důchod v ústraní, aniž by kdy byl hnán k odpovědnosti nebo alespoň veřejně konfrontován. To by ovšem na scénu nesměl dorazit David Frost – populární britský moderátor a televizní osobnost, který navrhne natočit s Nixonem sérii rozhovorů o jeho působení v úřadě. K překvapení všech včetně samotného Frosta bývalý prezident na nabídku kývne. Snad proto, že Frosta vidí jako komedianta a slabého diskutéra, na kterém se může zahojit. Aniž by to tušili, oba tak vstoupí do souboje, ve kterém se hraje o celou jejich reputaci a vítězem se může stát jen jeden... Americký koprodukční film natočil v roce 2008 Ron Howard, jenž proslul právě napínavými životopisnými dramaty jako Apollo 13 (1995), Čistá duše (2001) či Rivalové (2013). Snímek vychází ze stejnojmenné divadelní hry a režisér si jako jednu z podmínek pro natáčení stanovil, že ústřední dvojici ztvární stejní herci jako na divadelních prknech. Role amerického prezidenta se tak ujal jeho krajan Frank Langella a proti němu stanul Michael Sheen jako britský moderátor. Známé tváře lze ale zpozorovat i ve vedlejších rolích – ve Frostově týmu se objevil například Sam Rockwell, Matthew MacFadyen nebo Oliver Platt, na straně Nixona pak stanul Kevin Bacon s Tobym Jonesem. (Česká televize)

WolfR

Howardova komorní konverzačka se ze začátku pomaloučku rozjíždí aby záhy nabrala spád a byla z ní ostrá slovní přestřelka dvou velikánů! Bývalého prezidenta Nixona po Watergate a dravého novináře Frosta. A je to podle skutečnosti! Samozřejmě lahůdkové obsazení napomohlo. Dvojička Langella – Sheen září a zdatně jim sekundují jedni z mých oblíbenců Kevin Bacon a Sam Rockwell, 4 hvězdy. ()

majo25

Je neskutočné sledovať, ako sa média a celkovo obyčajní občania zaujímajú o nejaké interview s exprezidentom. Ešte aj na miesto konania interview, ktorého materiál sa zostrihá a odvysiela oveľa oveľa neskôr, je zvedavých množstvo ľudí. V tunajších podmienkach niečo nemysliteľné. Pravdupovediac ani som nemal doteraz tušenia, že sa v 70. rokoch niečo také konalo, vlastne aj o afére Watergate som vedel iba veľmi strohé veci. Napriek tomu má tento film čo ponúknuť, hlavne vďaka znamenitým hereckým výkonom. Škoda iba, že sa Langella a Sheen nepodobali viac na reálne postavy. Oceňujem aj autentickosť doby, ktorá bola verne spracovaná. Kiež by si zobrali z toho príklad aj iní filmoví tvorcovia, hlavne európski. ()

bartias

Herecký duel mezi výborným Michaelem Sheenem a ještě lepším Frankem Langellou má silné téma. Kvůli aféře Watergate se Nixon stal jediným americkým prezidentem, který byl nucen ze své funkce odstoupit. Nebýt zprvu nenápadného interview s ambiciózním televizním bavičem Frostem, Nixon by nedostal "soud, jenž nikdy neměl." Precizně zrežírované dobové drama zkušený Ron Howard chytře proložil aranžovanými "dokumentárními" záběry. Napětí ale roste jen dokud se Frost nestřetne s Nixonem před kamerou. Samotný duel uspokojí jenom částečně, navnadí na lekci z historie a donutí najít si (zajímavější) autentické záběry na YouTube.com. ()

AGO

Zodpovedne odvedené remeslo zo strany Rona Howarda. Filmu niet čo vytknúť, no zapamätania hodnu chvíľu by ste tu hladali márne. ()

sator

Nikdy by mě nenapadlo že téma politiky by mě mohlo zaujmout,ale stalo se. Velkou úlohu v tom hrálo skvělé ztvárnění Nixona Frankem Langellou. ()

tom88

Neuveriteľne záživná dráma z neuveriteľne nudného prostredia. Človek by na prvý pohľad povedal, že nás čakajú dve hodiny nudy a na to som sa aj pripravil, no opak bol pravdou. Ron Howard sa opäť pochlapil a naservíroval kvalitnú drámu, ktorá si zaslúžila aspoň jedného Oscara. Réžia je výborná, kamera taktiež a herecké výkony treba tiež pochváliť. Škoda, že som nevidel skutočný rozhovor. 80% ()

andrii

Úděl jest to. Hostitel a host. Den a noc. Úderem přesýpacích hodin. Na noc a den. Obrácení. Na urostlé ego, které se rozhodlo okopávat špičky toho, co přebralo v likérníku moci. ()

Triple H

Veľmi dobrá konverzačka. Nixona od Olivera Stonea považujem za jeden z najlepších profilov osobnosti aký som videl a na toto som bol zvedavý. Ron Howard po spackanom Da Vinciho Kóde, ktorý bol nezáživný až hanba znova dokazuje, že svoje remeslo ovláda. Film je mimo hlavný rozhovor ľahko nadštandardný, ale v spoločných scénach Nixona a Frosta naberá úplne iné obrátky. Ich spoločné scény sú plné dusnej atmosféry a naozaj diváka strhnú tak, že iba bez pohybu zatína päste do sedadla. Fakt dobrá práca. Ten zvyšok scén ale zase vytvára pôdu a základy pre samotné interview, takže nič proti. Komorná konverzačka=dôležitosť hereckých výkonov. Frank Langella je ako Nixon veľmi dobrý a očividne mal postavu naštudovanú horom-spodom (ale za seba- Hopkins sa mi páčil viac). Neviem ako hodnoverne Michael Sheen stvárnil Davida Frosta, ale jeho výkon tiež rozhodne stál za to. V spoločných scénach obaja páni predvádzali v určitých okamihoch skutočne vynikajúce herectvo a vo zvyšku držali veľmi vysoký štandard. Páčilo sa mi, že obaja hrali výborne očami, čo tak často nevidieť a bez problémov sa dalo chápať čo sa ich postavám preháňa hlavou. Ak máte radi konverzačné drámy a zaujíma vás táto časť americkej histórie- do toho. ()

hans500

Frank Langella je jako Richard Nixon naprosto brilantní a Machael Sheen jako David Frost taktéž výborný, režie Rona Howarda skvělá, ale největší pochvalu si zaslouží jedinečný, precizní a perfektní scénář Petera Morgana, který by si určitě zaslouži Oscara. ()

TomStall

Přes fakt, že jsem před shlédnutím filmu nevěděl o aféře Watergate téměř nic, Nixona jsem znal především jako karikaturu z Futuramy a Michaela Sheena jsem si na obalu filmu spletl s panem "slunce v duši" Zákopčaníkem, film mě přikoval a nepustil. Ron Howard natočil skvělé politické konverzační drama, které lze podle mě servírovat jak zasvědceným, tak ale i masám, kterým americké politické poměry sedmdesátých let říkají asi jako batoleti elektromagnetická indukce. Smekám před nadhledem a odstupem s jakým je film natočen a hlavně před absencí černobílosti postav, které se nedokáže vyhnout kdejaký pseudodokumentarista. 85% ()

martycross

Uznávám práci hollywoodských maskérů a vlásenkářů. Co oni jen umějí vydolovat z lidské tváře k obrazu režiséra. Jak už zde někdo napsal, skoro celý film jsem očima visel na Franku Langellovi. A jeho fantastický herecký výkon by se jistě neobešel bez skvělé přípravy na roli od těchto profesionálů. Vrchol filmu je vždy, kdy je na plátně pan prezident…. A věřte mi, je tam často.. ;) ()

Doudis19

Pokud by skutečný Richard Nixon vystupoval s takovou sebejistotou, elegancí i sečtělostí a vyvolával takovou vlnu sympatií jako zde ten Franka Langelli, nikdy by se nestal jedním z nejnenáviděnějších státníků dějin Spojených států amerických (Na základě tohoto snímku bych ho volil, ačkoli o jeho demokratické povaze lze spekulovat). Působivý a především poutavý, lehce ospravedlňující obrázek duše jednoho zlomeného člověka. ()

Lachtaan

Politikaření jsem se vždycky snažil vyhýbat, ale nyní, jako student zeměpisu, tíhnu zrovna právě k politické geografii, plus mě vždycky nemálo bavila historie. A když se všechny tyto faktory sešly v onom roce 2008 v rukou zručného režiséra Rona Howarda, tak vytvořily až nepříjemně trefnými dialogy nabobtnalé drama, jež mi nahnalo do hlavy povinnost věnovat se nejen americké politice ve filmové sféře častěji. ()

filmmovier

Herecký koncert pánů Sheena a Langelly, u kterého lze jen těžko bez debat ukázat na toho lepšího. Mimořádná podívaná, která zpracovává příběh okolo legendárních rozhovorů a zaměřuje se na vztah jejich hlavních aktérů. Výborný film, který se svou stopáží lehce přes dvě hodiny ani vteřinu nenudí, je plný strhujících dialogů a nabádá k tomu, pustit si originál oněch hovorů. Zkušenou režii a ostatní herce snad ani není třeba zmiňovat. Užil jsem si to, tyhle filmy snad ani zklamat nemůžou, protože jsou prostě zajímavé už z podstaty, a když se navíc u něj sejde takhle báječná parta, chybí k plnému hodnocení opravdu jen kousek. 85%. ()

HonzaBez

Dělat rozhovor s Richardem Nixonem. S tím Nixonem, co si ještě "líže rány" po snad největším skandálu, který kdy některý z amerických prezidentem zažil. Zdá se to být tak jednoduché... Ale David Frost je víc "herec" než investigativní novinář a tak mu to s upovídaným Nixonem jde od deseti k pěti. Přesto to nakonec dobře dopadne... V zásadě dobře to nakonec dopadlo i v mém vnímání tohoto filmu. Začátek výborný, představitel Frosta (Michael Sheen) měl jiskru v očích a vysloveně mě bavil. Čím méně se mu ale v "souboji" s Nixonem dařilo, tím mě film bavil méně a pomalu jsem s ním začal ztrácet trpělivost. A pak to konečně přišlo: Docela drsný telefonát mezi oběma protagonisty, v němž měl Nixon víc než vypito, to hezky odstartoval, načež Frost konečně přestane v přípravách na rozhovor spoléhat jen druhé a na začátku samotného rozhovoru pak použije i "zbraň", kterou až doposud bravurně používal jeho protihráč. Vykolejený Nixon se pak totálně sesype a diváka po finálním rozhovoru obou protagonistů mezi čtyřka očima asi jen napadne, zda by to vše nedopadlo zcela jinak nebýt toho, že si Nixon z inkriminovaného telefonátu s Frostem nic nepamatoval. Co si na tomto filmu budu bezesporu pamatovat já, je to, že i film, který Vám v jednu chvíli přijde spíš jako taková více méně nudná rekonstrukce událostí (viz občasné vstupy některých aktérů, kteří do toho vstupují jako by se nejednalo o hraný film ale o dokument) může být nakonec docela hutné drama. Drama podle skutečných událostí. ()

JimmyII

Velmi sugestivně natočené politické konverzační drama, kterému kralují výkony Langelly i Sheena. Víc k tomu netřeba říkat, je to skvost ve své kategorii! ()

Sonnik

400 million people were waiting for the truth. Výborné. Ve svém odvětví politickohistorických projektů jasná špička. Howard se distancuje od jakýchkoliv zybtečných kudrlinek a celé dvě hodiny to tam sází přesně podle mého gusta. Langella samozřejmě vyčnívá nad ostatními a je radost sledovat jeho "Dicka" Nixona. Filmu správně chybí nějaké větší napětí, emoce. Paradoxně nemůžu dát plný počet. Pětihvězdičkový film si představuji jinak. Ron Howard to však zpracoval NEJLÉPE, jak mohl. "That Jack Kennedy, he screwed anything that moved." ()

Mrkvič

Ron Howard nám ukazuje jednu z nejznámějších kauz americké historie. Watergate je určitě citovou záležitostí spousty američanů. U nás v Evropě tomu tak není, ale přesto diváka i s minimem znalostí kauzy chytí a až do konce nepustí (já se dokázal odtrhnout pouze pro okurku a uzený). Ve filmu jsou výborní herci, ale to co ho dělá tak poutavým, je skladba dialogů a záběrů na emocemi zmítané postavy, které Howard poskládal. ()

markuc

Politicke drama se vsim vsudy - ten, kdo je vam na zacatku sympaticky se vyjevi jako zly clovek a obracene a nikdo neni takova svine, jak se zda. Jeste navrch pridane skvele herecke vykony na obou stranach, vse proste slape jak ma (ani jsem si neuvedomil, ze snimek ma lehce pres dve hodiny). ()

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (více)

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

Glenn Close je chlap a chce za to Oscara

20.03.2010

O tom, že je Glenn Close vynikající herečka, se nemusíme dohadovat. Přestože by měla sbírat nominace a Oscary s frekvencí Meryl Streep (neříkejte mi, že jste si je nikdy nespletli), má na kontě jen 5… (více)

H. P. Lovecraft – lovec démonů

H. P. Lovecraft – lovec démonů

27.03.2009

Legendární hororový spisovatel až doteď „pouze“ inspiroval filmové tvůrce (podle jeho povídek byl natočený třeba slavný Re-Animátor, Guillermo del Toro už léta sní o adaptaci románu At the Mountains… (více)