Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

babuška

nádhernej film o životní filozofii a bečce slívovice, sámo, že o panu Hrušínském mluvit nebudu, ale i výkony ostatních, stojí zato, už jsem to viděl ale hodnotit budu až dnes,takže do taku v tak, 5/95% ()

Gugos

Podle mého jeden z nejlepších českých filmů zaobírajících se zločiny 50-tých let , ale zároveň neuvěřitelně citlivě protkaný krásným humorem. Je to film u kteréhop se chvíli budete smát a chvílemi Vás bude mrazit co se to vlastně u nás někdy dělo...Když jsem tento film viděl poprvé , tak ve mně zanechal hlubokou stopu , a výkon pana Hrušinského v roli dědečka Kadavého je pro mě nezapomenutelný.Strašně moc se člověk nad tímto filmem musí zamyslet aby docenil hrdinství lidí, kteří si procházeli komunistickým peklem a zůstali stále lidmi ...navíc má film vynikající herecké obsazení a např. role pana Jandáka jako vypitého lampasáka nemá chybu a jeho "do tanku v tank" se také stalo kultem....škoda jen že tento film mi přijde dost opomíjen v TV, protože takoví Černí baroni , či Tankový prapor se vysílají každou chvíli , ale tento film , který má podle mě úroveň mnohem vyšší jen zřídka.Všem doporučuji a mé hodnocení jasných 5* ()

Muad

Tento film vybrala moje přítelkyně a já se nakonec podvolil, byť ne zcela nadšený. Ne, že bych měl něco proti český filmům, nebo nedej bůh proti R. Hrušínskému nejst., ale tak nějak jsem nevěděl, zda-li mám na film tohoto názvu zrovna náladu v neděli večer. Byla to dobrá volba. Jedná se o velice sugestivní film, který vás vtáhne od začátku naprosto úchvatným hereckým projevem R.H. staršího. Film se vrací do 50. let 20. století, do jednoho z nejbolestivějších období naší historie. Některé části filmu připomínají Černé barony, byť se na podobné situace dívá jiným pohledem. Silné momenty jsou především ty, ve kterých je v záběru R. Hrušínský, z něhož již lze cítit podzim života. Závěr filmu točící se kolem zakopané slivovice mi vehnal slzy do očí. Něco tak poetického a přitom surově pravdivého se moc často nevidí. Bohužel se jedná o nedoceněný snímek o němž málo kdo ví, což je velká škoda. Rozhodně doporučuji. 95% ()

raca

Jeden z nejlepších filmů české polistopadové kinematografie. Velmi dobré herecké výkony v čele vynikajícím Rudolfem Hrušínským. ()

matilda33

"Píšu sem co si myslím, a myslím si co chcu, Janku..." tak tak pán Hrušinský. Ďakujem za výborný zážitok... s kvapkou tichej bolesti v končekoch prstov. ()

k.rakonos

Výborný snímek, který jak již psali jiní, donedávna ČT ignorovala, ale na druhou stranu je ještě neokoukaný. A to jsem si myslel, že už mě v české tvorbě nemůže nic překvapit a že jsem všechno viděl. ()

Jiljí

tohle neni dobrej film. hereckej pavýkon I.J. bych snad ještě přešel. trapné módní vulgarismy taky, doba byla taková. ale pokud režisér neumí vymáčknout z hrušínskýho alespoň průměrnej výkon, měl by se na to vy*at. o tupounskym závěru nemluvě. nějak nemůžu věřit, že je to ten hollý, kterej natočil meděnou vež a signum laudis. jedna hvězda za vyrovnávání se s minulosti* ()

anonim

Tragédie padesátých let, nádherně zobrazená na osudech jedné rodiny, vyprávěný v několika časových rovinách. Rudolf Hrušínský znovu ve vrcholné formě. Opravdu hořká komedie, ve skutečném významu slova, právem vysoké hodnocení. ()

kolbaba7

Nedá se dát méně než plný počet, jeden z nejlepších filmů co zde byl po revoluci natočen !!! Škoda, že ho nikdo moc nezná....... ()

Udet

..tak tuhle perlu by měla televize reprízovat rozhodně častěji, možná by pak opadly volební preference toho rudého ksindlu.. ..příběh bezpráví padesátých let by měl být věčnou obžalobou komunismu a jeho mementem. ..justiční vraždy, praktiky StB, ,,hrdinní'' pohraničníci střílející do zad neozbrojené uprchlíky a třídní nenávist až za hrob.. Příběh mladého Janka a jeho dědečka v podání legendy českého filmu Rudolfa Hrušínského.. ..Příběh bezpráví, nenávisti, smutku, ale i lásky a naděje.. .Příběh při jehož sledování ještě umocní divákovu nenávist vůči komunismu a všemu zlu které tady má na svědomí .. ..příběh o hledání svého místa mladého člověka, naděje i ztraceného soudečku slivovice.. ..příběh který by měl vidět každý, zejména mladší divák. ..dám nejvyšší hodnocení navzdory tomu že příběh není vyprávěn plynule, ty posuny v čase mi někdy dost vadily. ..též stojí za zmínku vynikající Vítězslav Jandák- stejně jako v Tankovém praporu jeho socialistický lampasácký budižkničemu je naprosto dokonalý.. ..do tanku v tank.., k boji.. ..v boj..!!! ..kdož jste ještě neviděli, neváhejte.. ()

mirasul

Balada o tom, kdo je chlap a kdo posera. Vynikající film, vynikající Rudolf Hrušínský. Podle mého velice vhodné roztrhání do několika dějových rovin, tenhle pohled je mi blízký. Epizody jdou na přeskáčku, zdánlivě nelogicky, to je to lidské vzpomínání, však jak si má člověk vzpomenout, kam zakopal slivovicu. A vším se line dědovo mudrování, pravda nalezená díky prožité bolesti. Tiché bolesti. Tož tak na světě. „Každá smrt, u které jsem byl, která se mě nějak dotkla, mě čemusi naučila. A hlavně mě připravila na mou vlastní.“ ()

trango

Právom film na 201 mieste medzi najlepšími na CSFD, určite po dnešku 16.11.2014 ešte stúpne. Jeden z tých, ktoré by mali byť nielen povinne premietané maturantom, ale malo by sa po projekcii debatovať, vysvetľovať.. Decká už netušia nič o Novembri, okupácii a téma 50rokov je pre nich na rovnakej úrovni dôležitosti ako napoleonské vojny či spartakovo povstanie. ()

Anubiska

Hluboce lidský film,při jehož sledování jsem kdovíproč po celou dobu měla slzy na krajíčku. Výborný Hrušínský a taky Jandák-zcela překvapivě.Zasloužených pět hvězd. ()