Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

ritual

V tomto filmu krásně kontrastuje poetičnost života s tragikomičností minulého režimu. Úžasné pasáže s moudrými monology střídá bizárnost tehdejší doby. Mám tento film rád především díky větám, které vyřkne postava dědy, protože co věta, to perla a myslím, že by to neznělo od nikoho tak věrohodě jako právě od R. Hrušinského. ()

Skladatel

Teprve při asi pátém zhlédnutí mi došlo, co pošeptal Vacek Pomejemu před odvedením eskortou do vězení. Muselo to být něco ve smyslu "Neutíkej jim, Kadavýmu ty kurvy komunistický pověsili otce, hrdinu z Anglie". Nějak se to dozvěděl.. ()

to08.net

S tímto a s "Je třeba zabít Sekala" by měli být konfrontování děti už na základních školách. Lepší ilustraci škály lidských povah, hrdinství, zodpovědnosti za svůj život a hodnot si nemohou přát. A u té diskuse po zhlédnutí bych opravdu chtěla být-) ()

Redyx1

Nadčasový film,který ukázal jaký byli komunisti prasata a ukazuje i dnešním tupým lidem, kteří stejný komunistický prasata volí!Výborny výkon samozřejmě R.Hrušínského a i dalších herců,myslím,že dnešní  mládež a parchanti,co jen berou drogy a hulí trávu, by se na tento film měli podívat,aby viděli co by se jim dříve mohlo stát..! ()