Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Killda

Snad nejlepší dokumentární satira! Takhle upřímně jsem se dlouho nezasmál, i když bych měl možná spíš brečet... ()

BuryGol

Tak s timhle cárkem bych chtěl jít někdy na pivo! Obecně moc o Američanech valný mínění nemam, ale tenhle člověk je světlá výjimka. Můj názor na jakoukoli víru shrnul do zhruba hodiny a půl. Křestani věřej v mluvícího hada, Židi si v sobotu nesměj pustit bednu když je fotbal, muslimové se považujou za mírumilovce ale jak něco řekneš tak máš v zádech kudlu, Scientologové věřej že Ježíš žije na nějaký planetce ve vesmíru a bez tajnýho hesla se nedostanou do nebe, a Jehovisti (který díky bohu ani nezmínil) radši nechaj chcípnout svý dítě než aby mu dali transfuzi. Souhlasim s nim snad v každym slově (ačkoli na homosexuály mam trochu jinej názor a trávu v oblibě taky nemam). Je to podivující, že v dnešní době, v roce 2009 je tolik lidí co věřej v nějakej prastarej blábol kerej se očividně x-krát zkopíroval. Ty prachy co se do toho rvou by se mohly využít úplně jinak. No a když jsem viděl toho černýho americkýho televizního kazatele nebo co to bylo za držku v nóbl obleku jak cpe do lidí aby si koupili jeho DVD, tak jsem měl chuť přibít ho na kříž vzhůru nohama. Tenhle dokument mi dal hodně, a taky dost informací na nějakou hádku na tohle téma. Bille Mahere-smekám před Vámi! ()

Vercinix odpad!

Využijme Járy Cimrmana (doufám, že panu Maherovi nebude vadit, že se jedná o fiktivní postavu, jelikož ty nesnáší a jsou pro něj pouhým projevem neustále zvětšující se demence lidstva) k tomu abychom mohli okomentovat tento paskvil a nezabřednout při tom do planého vulgárního láteření! Tedy: "Váš religionistický pokus jsem bohužel shlédl, neboť mi to ukládá má služební povinnost. Nevím věru, co Vám mám vytknout dříve, zda zmanipulovaný děj, zesměšňování a napadání postav, či veškeré prohřešky proti zákonům dokumentu, které jste stihl učiniti již během prvního jednání. A to nemluvím o tom, co by řeklo publikum vaší svérázné představě o podstatě a účelu některý náboženství. Tomu, že na posvátnou horu nemohl přijít Muhamad (který zde byl pouze ve snu jak je to psáno v Koránu a nikoli reálně) ani Ježíš či Mojžíš. Když se v závěru Vaší frašky diváci dozvědí, že náboženství je pouhá neurologická porucha, byl jsem konsternován. Uvědomujete si mimo jiné, že vámi proklamovaný atheismus je náboženství jako každé jiné? Nevím, v jakém oboru jste vyškolen, ale s čistým svědomím Vám mohu doporučiti, abyste pokusů o dokumentární filmy týkajících se religiozních témat zanechal a věnoval se práci jakékoli, ale jiné."! Na poradu bych si možná přizval ještě pana Freuda, který by nejspíše na tento exemplář odvětil cosi ve smyslu: Billi Maher zažil v dětství obrovské trauma, která se patrně nějak okrajově týkalo nábožeské víry, jelikož se jeho duše postižená latetní psychózou nedokázala s tímto vyrovnat dává teď vše za vinu náboženství! No a teď již konečně za sebe! Začněme nejdříve s vyjadřováním: ten pán co nám tak mesianisticky z obrazovky káže o tom, že jiní mesiáši jsou bohapustý podvrh, užívá nejsprostších sofictických triků k zmanipulování spoludebatujícího! Maherovi zdaleka nejde o diskusi a dialog, ale o napadání, zesměšňování a skákání do řeči aby argumentaci druhé strany znemožil, když nepostačuje ani to začne se velmi zručně ohánět tou nejosřejší a nejnebespečnější zbraní pevně sedící v jeho nesprávných rukou! Ano mluvím o střihačské technice, která i ze sloidní diskuse udělá tyátr kde pan Maher je vítěz a každý ze spolubesedujících nakonec jen bezmocně kouká do kamery! Jeho nemístné a jedovaté narážky si přímo žádají o fyzickou inzultaci! Ještě že točí dokument o náboženství a tedy s mírumilovnými lidmi! Co se týká volby náboženských směrů, vybral si jen ty, které jdou velmi lehko zesměšnit a nikoly ty, které by jeho příkré a povrchní argumentaci lehce čelili! Neobrátil se k východním učením ani k filosofičtěji smýšlejícím hnutím! Žeby ze strachu? Vědci mají zřejmě dodat pořadu jakýsi punc odbornosti a exaktnosti, který je novodobým kultem! Stejně je také zestříhal, aby byla jistota! A ty zvuky v pozadí, prostřihy na zesměšňující scény a podtitulky? To bylo jako co? To už mě vážně dojalo a naštvalo! Opravdu nefér špinavá hra byla ještě umocněna na šíření jakési nenávisti! Billi Maher se nespokojáí jen se zesměšňováním, ale on chce přímo útočit! Proč místo odvolávání se na pár pofidérních citátů kdoví kde a kdoví od koho vzatých, nenapadá raději vědce, kteří atomovou bombu vymysleli, proč nenapadá politiky, kteří válčí a atomovými zbraněmi při argumentaci šermují jako s flerety? Nevím, snad to trauma z dětství je větší nářez než si dokážeme představit! Jelikož lamentovat bych mohl dál a dál a na konci bych mohl 1000x zkopírovat hodnocení odpad, dodám jen, že pokud bych byl věřícím, nejen že bych odmítl Maherův mahr (mahr - v muslimských zemích cosi jako věno jímž muž vyjadřuje zájem o sňatek s ženou), jeho dar prozření jímž nás jeho spasitelský duch chtěl vykoupit, ale asi bych mu rozbil držku ;-) (no spíš bych byl jen dost naštvaný:) ) () (méně) (více)

Fony

Bill Maher se netají tím, že náboženství nemá rád a že jako malý velmi trpěl nedělními návštěvami kostela. Nyní se tenhle americký Honza Kraus rozhodl zjistit, jak to vlastně s tím Bohem ve skutečnosti je. Jako zdatný moderátor a bavič si utahuje a zesměšňuje koho potká. Nutno dodat, že častokrát po právu. Hloupé na tom však je, že v tom nejednou pokračuje i za zády učinkujících, kteří nemají šanci se jakkoli bránit. Konec šou by taky nastal, kdyby se Maher střetl se sobě rovným. Tedy s jiným obratným řečníkem, teologem nebo filozofem, který by se tak snadno nenechal zahnat do kouta jako ti prosťáčci a podivíni, které si vyhlédnul. Jeho kritika náboženství a víry je bez hlavy a paty. Jednoduše na lidi vytahuje to, co se mu zrovna hodí do krámu. To by tolik nevadilo, kdyby nebyl bytostně přesvědčen o správnosti svého názoru. Ano, Maher ukazuje na některé problémy náboženství (o kterých stejně všichni ví), ale o nějaké objektivitě nemůže být ani řeč. Nebýt zajímavých kuriozit, jako křesťanský zábavní park či modlitebna pro kamioňáky, vypovídající hodnota filmu by se blížila nule. ()

Specs

Hlášky: Bill Maher: - "Překvapuje mě, že důležité věci jako zrození z panny nejsou ve všech 4 evangeliích. Představte si, že jste Ježíšův životopisec. To byste asi nevynechal. 'Á, málem bych zapomněl, narodil se z panny, oni si toho nevšimnou.' Každý reportér by to tam zařadil. Co za redaktora si projde fakta a řekne: 'Jo, ale to zrození z panny vyhoďte, to je nuda.' " & Bill Maher: - "A vidím, že nosíte hodně šperků." Jeremiah Cummings: - "Mám rád zlato. Lidé chtějí, aby člověk vypadal dobře." Bill Maher: - "To říkají i pasáci o svých holkách." & Bill Maher: - "Pokud Santa Klaus dokáže objet všechny domy na světě..." Steve Burg: - "Já na Santu nevěřím." Bill Maher: - "No ješte aby, vždyť je absurdní, aby jeden člověk dokázal obletět všechny komíny na světě a hodil do nich dárky. Ale když jeden člověk slyší všechny prosby, to je něco jinýho." & Bill Maher: - "Jste senátor. Patříte mezi hrstku těch, co řídí tuhle zemi. Vadí mi, že moji zemi řídí lidé, co věří na mluvící hady." Mark Pryor: (Arkansaský demokratický senátor) - "Nemusíte být Einstein, abyste mohl být senátor." & Bill Maher: - "Je možné, že když jsme na houbičkách, trávě a připadá nám, že prožíváme něco duchovního, že jsme prostě jen sjetí?" & Bill Maher: - "Víra dělá z nepřemýšlení ctnost. To není nic, čím bychom se měli chlubit. A ti, kdo kážou víru, jsou otrokáři rozumu. Drží lidstvo spoutané iluzemi a nesmysly, které způsobily, a ospravedlňují tolik šílenství a zkázy. Náboženství je nebezpečné, protože si díky němu lidé myslí, že mají na všechno odpověď. Vetšina lidí si myslí, že je úžasné, když někdo řekne: 'Jsem povolný, Pane. Udělám vše, co chceš.' Ale jelikož k nám žádní bozi nemluví, zaujímají jejich místo lidé se svou zkažeností a omezeností." ()

míba

Přiznám se, že jsem čekala, že film odsoudím a budu pohoršena už od samého začátku (anóbrž se pohoršuji celkem často a ráda). Nestalo se tak. Film je, zvláště v první polovině, opravdu zábavný a to právě díky výběru účinkujících. Jenže ten výběr je natolik specifický a vykalkulovaný, že Religulous v žádném případě nemohu považovat za objektivní dokumentární práci. O tom, že se často míchají „jabka s hruškama" snad nemusí být řeč. Poměr představovaných náboženských směrů byl (pro škodu filmu) také až zoufale nevyvážený. Závěr považuji za nešťastný zvláště kvůli Maherovi, který přednese proslov, za který by se nemusel stydět kdejakej švihlej radikál. Zdejší nadšené komentáře mě však nepřekvapují, škoda, že většina komentujících nemá o náboženství ani elementární znalosti. A ne, nejsem a nikdy jsem nebyla členkou žádné náboženské společnosti. ()

vincent

Bozske! Hmm, alebo nie? Na tento dokument som sa tesil uz dlhu dobu vdaka traileru, ktory som videl uz niekedy v lete. Billa Maher som doteraz nepoznal. povodne mi jeho tvar bola povedoma ale potom som si uvedomil, ze som si ho mylil s jednou postavou so StarTreku (bez srandy). Kazdopadne po tomto dokumente si ho uz pamat budem a urcite sa pozriem aj po inom, v com sa tento chlapik objavil. Maher ma pocas dokumnetu nadhlad a vynikajuci zmysel pre humor, ktory pouziva v pravej chvili a v spravnej davke, takze vatsina ludi mu to dost toleruje. Styl dokumentu sa nesie v duchu Moorovych dokumentov, no toto sa netvari novinarcina ale ako publicistika. Obcas je to nekoretkne voci ludom, ktori sa v dokumente objavia (titulky komentujuce ich odpovede, prestrihy na Pacinovho Montanu, a pod). Ale co na to, ked je to neskutocne vtipne a trefne. Maher sa pyta jednuduche otazky na kontroverzne veci ohladom ich nabozenstva a vacsina pritomnych sa snazi co to da aby nevyzerali ako idioti. Maher, chvalabohu nehlada otazky len prinasa ""pochybovanie" to 1000rocnych "pravd", povier a pribehov. Dokumnet je natoceny svizne, ma neskutocny humor (par krat som musel dokumnet zastavit aby som sa dosmial) a spolu s Flight of conchords (viem nie je to dokument) ma prekvapil v case, ked som nic poriadne necakal. ()

Mr.Jackass

Sem na rozpacích...částečně úplně nesmyslá nesourodá fraška, která se nedá takhle plácat dohromady...jablka,hrušky,banány...Zase na druhou stranu vírou opovrhuji...Věřím v sám sebe to stačí. Dobré pasáže byly s knězem ve Vatikábu a s astronomem na tamtéž místě. Ale napadání islámu za všechno na světě a vůbec nevzít v potaz, že je to politika, která islám tlačí proti umělým nepřátelům mě přijde ubohé...Ano můžu mít svůj názor, ale přeci musím uznat (trochu..) i názory ostatních,což autor absolutně nedokáže. Dlouho sem přemýšlel pouze o 2*, ale nakonec to převáželo ke 3, protože víru prostě nemusím (dogmatickou..) A samozřejmě co se týče toho, zda jsem si odnesl něco nového, tak říkám NE NIC... ()

DeLaMorte

Velice kontraverzní dokument o náboženství a o tom jak si každý čtenář svaté knihy ať už je to bible či korán vybere jen to co se mu hodí a věří a říká přesně to co se mu hodí!Konečně někdo dostal odvahu a natočil dokument o tom jaký fanatici mezi námi žijí!Na pochoponí všeho stačí zdravý selský rozum a otevřené oči!Výborná práce celého teamu!Gratuluji!!a obdivuji odvahu!!! ()

Houda666

Tento dokument by sa dal najvýstižnejšie opísať asi ako reklama na ateizmus. Vtipnosť mu síce nechýba, no objektivita sa rozhodne nezúčastnila natáčania :). Určite by si však Religulous mali pozrieť všetci ateisti ... rozhodne ich poteší :). Trochu mi ale vadila povýšenosť Billa Mahera a jeho zosmiešňovanie ľudí pri interview. Hodnotenie: 60% ()

Forsberg11

Týmto sa akoby Larry Charles a Bill Maher stávajú mojimi vzormi. Všetko bolo vynikajúce, všetko bolo presné, klincujúce, nekompromisné. Jeden za najlepších "dokumentov" aké som kedy v živote videl, nemám čo dodať. ()

BMAJTZ

Opravdu výborné a všeříkající, Bill Maher naprosto vystihl můj názor na problematiku náboženství, které podle mě jako jediné může za veškeré války, "teroristické" činy a kdo ví co ještě. Bill Maher prostě dokonale vystihl podstatu. Souhlasím s tím, že je to v podstatě strašně jednostranné a kontroverzní, ale přesto s tím naprosto souhlasím. Mimochodem vrcholný moment tohoto dokumentu byl vatikánský kněz, ten byl prostě naprosto dokonalý, racionálně uvažující člověk o kterém by nikdo nikdy neřekl, že může být knězem. Každopádně bravo. ()

Marty89

Skoro se divím, že toho chlapa (Bill Maher) ještě nedostali nějací radikální věřící (ať už jakéhokoli vyznání). Jeho názory jsou tak radikálně pobuřující (teda pro některé věřící určitě být musí) až to bere dech. V každém případě 5*, protože ten chlápek mi prostě mluví z duše. A závěrem? Snad jen zvolání - "náboženství je opium lidstva". ()

Cejny

No, tak tohle byl vskutku hodně trefný a povedený dokument o náboženstvích. Proti žádnému náboženství nic nemám, ale tento dokument spíš úžasně vystihuje, jak jsou lidé hloupí a lehce zmanipulovatelní. 80 % ()

samuele

Človek ktorý mi na jeho ateistické presvedčenie odpovie vetou "Vieš ty čo, pozri si Religulous, ten film dá každému kresťanovi facku a preberie ho z jeho strašného sna viery. Toto je moja definícia ateizmu. " 1.) Usudzujem že takéhoto človeka zaujíma jeho presvedčenie(možno aj viera) do takej hĺbky ako Billa Mahera zaujíma Egyptológia a história starého Egypta, čo som mohol počuť keď neznalo spája Hóra s Ježišom čo môžem prirovnať spojeniu Róberta Fica a Elberta Einsteina. 2.) Alebo takýto človek, ktorý toto tvrdí o tomto pseudodokumente nepotrebuje ku vstupu do klubu ateistov zložiť IQ test. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010