Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

neoBlast

Larry Charles a Bill Maher přesně věděli co chtějí, co z jejich natočeného materiálu vznikne. Tuto výhodu nestoudně využívají proti svým obětem, které jim ve své naivitě naletěli. Jsou vybrané až moc snadné cíle, se silně polarizovanými stanovisky a názory, které s trochou přípravy vtipně racionální Maher přechytračí a "uargumentuje". Nejzábavnějším dokumentem co jsem viděl jistě Religulous je. Ale za cenu obětovaní standartního dokumentárního formátu? 70 % ()

marvan

Bill Maher je zábavným komikem, ale zároveň tím nejnevhodnějším moderátorem seriózní diskuze. Maherův postoj je lidsky pochopitelný a oprávněný v tom, když jedovatě komentuje současnou podobu světových náboženství. Ale tam, kde se snaží jít dál za dané jevy, mu jeho bonmoty a satirické zkratky podrážejí nohy. Nebýt toho, že si za partnery vybírá především fanatiky pochybné intelektuální úrovně, s jakýmkoli zdatnějším protivníkem by rychle pohořel. Maher poněkud záludně nutí své "postižené" partnery přijmout bez dalšího své vlastní myšlenková východiska, i když zdatnější oponent by zpochybnil už samotnou oprávněnost jeho otázky. Pozitiva filmu vidím v přiblížení myšlenkového světa řadových členů náboženských organizací a v ukázce tragických i komických důsledků toho, když je lidské pochybování nahrazeno dogmatickou jistotou. ()

uiu

Tak vysoké hodnocení... a za co? Já osobně jsem ateista a ano, přijde mi hloupé věřit v to, že před asi 3000 lety stvořil Bůh svět a Adama s Evou. Jenomže dokument se plácá celých 101 minut na jednom místě. Bill Maher jen jezdí od místa k místu, povídá si s fanatickými křesťany, s milými muslimy nebo ortodoxními židy a každému vyvrací jejich víru a vysmívá se jejich přesvědčení. V dokumentu není řečeno nic šokujícího nebo nového, co by normální inteligentní člověk nevěděl. Pokud jste duchovní a říkáte, že slyšíte v hlavě hlasy Boží, tak jste vychvalován. Pokud jste normální člověk a říkáte, že slyšíte v hlavě hlasy Boží, tak vás zavřou do blázince. Tak to prostě je a jeden dokument to nezmění. Chápu, že se chtěl původně zaměřit na "zaostalejší" pohled amerického národa, který si tohle neuvědomuje, ale zároveň je to jediný národ, kde se každý den před začátkem vyučování modlí a pronášejí svou věrnost k Americe a pak vystřílí celou školu. :) PS: Ten Biblický Disneyland mě opravdu dostal :D PPS: Jsou ve Vatikánu a kněz, na kterého narazí umí výborně anglicky? Nevěřte všemu :) ()

Raven0

Dokonalá ukázka toho, že dokument nemusí být seriózní, hlavně když je zábavný. Už výběr vypravěče, komika(!) je jasným důkazem, že tohle nebude mít s fakty co dělat. Je sice hezké, že autoři ukazují zvrácené podoby víry ve formách amerických novoevangelíků a "televizních křesťanů", což jsou dozajista oběti podivné směsky manipulací. Jenže nedávají mnoho prostoru seriózním náboženským hnutím. Maher si zkrátka vybírá, co se mu hodí do krámu a podpoří tak jeho teze. Je jasné, že u nás, v ČR, bude mít dokument úspěch, jelikož slovo náboženství je u zde považováno pomalu za sprosté slovo a tento názor je podporován i médii... Jenže když člověk do problematiky trochu vidí, pozná, že ne vše je tak jednostrané. (upozorňuji, že opravdu nejsem věřící). ()

noriaki

Religulous se může chlubit ambiciózním tématem, umně předstírá objektivitu a inteligentní dialog, ale ve skutečnosti nepřináší víc, než jednostranné tepání do víry tří čtvrtin lidské populace. Bill Maher jako skeptický ateista rozebírá náboženství, hledá na nich logické chyby a konfrontuje tyto nedostatky s věřícími, aby se dobral odpovědi na otázku "jak může takové kravině někdo věřit?" Nenechte se zmást, snímek doopravdy není víc než chytře napsanou a v terénu zručně zahranou stand-up comedy. Bill Maher s diskutujícími nehraje fér. Vypichuje to co se mu hodí, sází na stereotypy a líbivou pravdu. Zamlčuje zřejmé a v nouzi "argumentuje" vtipem. Nemohu říct že bych s ním nesouhlasil, ale svou schopností diskutovat, a předloženými fakty by si mě rozhodně nezískal. Naštěstí pro něho mu komediální branže není cizí a proto jsem se celou dobu slušně bavil. Proboha! není žádné převratné a podnětné dílo, pouze lehce nekorektní jednohubka plná chytrého humoru a občas proložená zajímavým poznatkem. ()

Jennifer.S

Označení dokument je, mírně řečeno, trochu zavádějící, protože Maher ani nepředstírá, že se o nějaký objektivní pohled pokouší. Co ovšem Maher dělá, je kladení logických otázek, na které hledá odpovědi u kompetentních osob (alespoň ty to o sobě prohlašují). Ony ty otázky jsou opravdu na místě a je velmi zajímavé pozorovat, jak před nimi věřící utíkají, snaží se převést téma hovoru jinam a nebo, modlíc se k Ježíši, Maherovi sdělí, že odpověď jim dá Ježíš, protože oni si s tímto neví rady (toto mám teď v záloze ke státnicím!). Snímku ubližuje nedostatek prostoru věnovaný právě těm některým rozhovorům, které jsou zajímavé (hlavně těm ve Vatikánu), na úkor těch zesměšňujících církve (i když velmi zábavných). A že se Maher ptá na věci, na které už bylo jinde („uspokojivě“) zodpovězeno? Že se ptá „venkovských balíků“? Že nemá žádnou úctu? No a co?! To, že se ptá právě těch balíků, právě na ty „zodpovězené“ otázky, ukazuje že většina věřících o tom nemá ani potuchy (a co si budeme vykládat, on se ptá právě té většiny, která pak protestuje proti homosexuálům, co má vozíčky poháněné stlačeným vzduchem a která chce mír (= čti vyvraždit židy)). Kolik lidí čte Bibli v dobovém kontextu? Kolik z nich se řídí VŠÍM co je v ní psáno? Kolik z nich věří na pána, co slyší všechny myšlenky všech lidí? (ale děda v červeném, co za noc objede všechny komíny a nadělí dárky hodným dětem je přece hloupost. A to v jeho prospěch mluví i časová pásma (!) a fakt, že třeba v Rusku mají dědu Mráze). Líbil se mi satirický tón, ve kterém se celý snímek nese, který přebil i k „revoluci vybízející“ závěr. Haleluja! ()

elanius

(101/2012, DVDRip) / Moorovský štýl jak vyšitý a urobený veru kvalitne, Bill sa dobre počúva a dokument uplynie jedna radosť. Je jasné, že má Bill vždy navrch, samozrejme otázky ktoré pokladá mieria presne do čierneho a dotázaný sa nakoniec zmôžu len na obligátne "...lebo je to pravda...". Nepochybujem ale, že väčšina zúčastných patrí proste do skupiny extrémistov, isto existujú aj "pragmatickejší" veriaci. (8/10) ()

jjpkohoutek odpad!

Autor zpochybňuje, to se mi docela líbí, jsem empiricky zaměřený, žádný blázen co věří ledasčemu. Taky v reálu nejsem s ledasčím spokojený. Ale autor dokumentu dělá rozhovory s pochybními lidmi aniž by jim dopředu řekl o co jde. Nenechá protistranu říct argumenty a ty poloargumenty samozřejmě vyvrací. A nejlepší je, že pro shazování víry používá takových vlastních argumentů, které jsou naprosto vymyšlené nebo nemají s fakty mnoho do činění. ()

Mihail123

Jeden z najzábavnejších dokumetov pod slnkom. Bill Maher sa neháda, on iba kladie otázky - v tom spočíva celé kúzlo tohto dokumentu. ()

swe odpad!

Opravdu hodně dobrý doku......komedie. Maher si vybírá ty nejbigotnější, nejfanatičtější a tím vlastně i nejzábavnější typy věřících různých náboženství a sekt (hranice mezi jedním a druhým jsou ale v pravdě neznatelné), konfrontuje je s racionalitou a všeobecně si z nich dělá hýždě. Tohle funguje na jedničku. Pokud ovšem chcete brát Religulous jako seriózní dokument, museli byste jej z fleku spláchnout do hlubin hajzlu, neboť o nějaké objektivitě zde nemůže být ani řeči. Tak co měl kurva znamenat ten srdceryvný projev na konci? Sranda, sranda a nakonec doporučení, abychom dali náboženství košem a to na základě dosud zhlédnutého materiálu? Ve vzduchu čuju manipulaci nejtvrdšího kalibru... O náboženství si myslím hodně špatných věcí, ale měřit budu každému stejným metrem. Až se budu chtít pobavit tak, jako se bavím nad Goebbelsovými propagandistickými masterpissy, rád na Religulous mrknu znova. P.S. Ne že by na tom záleželo, ale Maher, při parodování scientologického misionáře v Hyde Parku jejich dogma parafrázoval chybně. ()

Angelic-77

Jak kdysi pravil Voltaire, náboženství vzniklo, když se první podvodník sešel s prvním hlupákem. Tenhle dokument by měli pouštět úplně každému člověku už od raného dětství a některým jedincům v pravidelných intervalech po zbytek života, v důsledku čehož by zásadním způsobem ubylo hlupáků, neschopných samostatně logicky myslet a uvažovat=věřících. Pak by byl svět hned veselejší. ()

Aven

Absolutně skvělé. Velmi vtipné a zároveň přesně vystihující celou tu absurditu náboženského smýšlení, přitom bez nějaké agresivity či osobních útoků. ()

Diego

Dávám za tři, protože sám jsem ateista a stejné otázky jako Bill pokládám fundamentalisticky věřícím a z větší části i jako Bill přemýšlím, ale on ten dokument sám vede jako extrémně nevěřící bez možnosti přijmout opak. Nediskutuje, jede si svoje, skáče do řeči a nenechá si nic vysvětlit a když už, tak nenaslouchá a čeká, až si může při nádechu druhého rejpnout. Káže vodu, pije víno:) ()

noiseaux

Dlouho jsem se tak nezasmál :) Ale být věřící, tak je možné, že by mě něco z toho co, zde bylo řečeno, trošku vyvedlo z míry.. "Nemusíte být Einstein, aby jste se mohli stát senátorem" :D ()

Zagi20

Jednostraně zaměřený kontroverzní dokument, řídící se jediným heslem - Zesměšnit náboženství jak to jen jde. A taky že se to Billu Maherovy až pekelně daří. Pro mě osobně je náboženství pouhým vymýváním mozků. Takže jsem při sledování jen souhlasně pokyvoval hlavou, teda jenom když jsem se zrovna smíchy neválel pod stolem. ()

NoFiction

Snímek, který mě opět utvrdil v tom, že jakékoliv náboženství je v podstatě zoufalá sekta, která se před něčím schovává. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010