Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

Kosik

" - You're 100% sure, that after you die, you'll go to a better place? - Yes. - Then why don't you kill yourself?" ()

Abes

Jste křesťan, byl jste muslim a oblečení nakupujete jako žid. Bill si nebere servítky, osciluje na hraně slušnosti a drzosti ale své cíle si dobře volí, dá každému co jeho jest. Ejmn. ()

MA.KI odpad!

Velmi diskutabilní a účelově natočený, byť relativně podnětný dokument kontroverzního komentátora a komika Billa Mahera a režiséra Borata (a jiných oduševnělých děl) Larryho Charlese, jenž trpí jedním hlavním neduhem tvůrců, kteří jsou přesvědčeni: My jsme ti nejchytřejší, vy nemáte pravdu, my máme pravdu. ~ Od první půlky jsem se nemohl odtrhnout, poté však kvalita témat, dialogů a i smysluplnosti upadla v prachobyčejné vysmívání se názorové protistraně a její dehonestování, přičemž korunu tomu dává střih a několikasekundové vložené sekvence z jiných filmových materiálů, jež ještě více přilévají olej do ohně. Paradoxně to, co by tito lidé – ateisté – rádi hlásali, mír a tolerantnost, sami svým konáním nedodržují. ~ Zvolený arogantní styl, přístup k dokumentu coby žánru i přístup k lidem, s nimiž nesouhlasím, koresponduje s předchozími režisérovými počiny. Co mi vadí nejvíc, Religulous (mimochodem, název složený ze slov „religion – náboženství“ a „ridiculous – směšný“) divákovi NEDÁVÁ MOŽNOST VLASTNÍHO ÚSUDKU, nýbrž neustále tlačí k jasnému závěru. Bůh ani Ježíš neexistují, Bible je pohádka a vy, věřící, jste blbci. Skeptik Maher v mnohých situacích (byť jsou předměty diskuze mnohdy vytržené z kontextu) argumentuje skvěle – naprosto s ním souhlasím, že je třeba používat mozek a především o mnohém kolem nás pochybovat, nic nebrat jako jasný fakt atd., ale zvolený způsob rozpoutání jakékoliv smysluplnější diskuze o navzájem se vylučujících racionalismu a náboženství je skutečně hloupý. ~ Přestože dávám odpad, a ten jsem odůvodnil, přemýšlivým lidem doporučuji. ~ ~ Víra dělá z nepřemýšlení ctnost. ~ ~ Myslím, že žít bez víry je pro člověka, který má šťastný život, skvělé. ()

ad

Velmi vtipne a trefne, i kdyz trochu manipulatorske a celkem drsne prosazujici "svuj" nazor (ale na Moorea jeste porad nema)..ale jeste ze tak, tyhle nazorove"new adge" dokumenty maji co do sebe a tenhle pekelne bavi a nuti do premysleni po celou dobu - vtipem roku je pro me situace, kdy nejaky senator zcela bezelstne a s usmevem povi: "You don't have to pass an IQ test to become a senator." - aby behem nasledujicich trech vterin pochopil co povedel a usmev mu doslova ztuhnul na rtech :)) Doporucuji!!! ()

exitak

Zajímavé téma souhlasím s tím co chtěl film říct ale nepovedlo se, jako dokument to je vcelku podprůměr. Bill Maher je prostě na facku a to skákání od jednoho k druhému, vytrhování vět z kontextu, působí to amatérsky a manipulativně. ()

cubajz

Bill Maher je sympaťák a komik, který ví kde a jakým způsobem klást krásně rýpavé otázky, na něž většinou daný představitel církve nemá žádnou obstojnou odpověď. Je radost sledovat rozpačité výrazy věřících, kteří jsou zahnáni do kouta pouhým selským rozumem. A Billovo poselství s pojetím apokalypsy je originální a podle mě zatím nejpravděpodobnější - tento dokument by se měl pouštět na školách jako prevence proti iracionalismu a fanatismu. ()

starbrejkr

Nepovažuji se za nějakého hatera náboženství. Považuji se za člověka, který se snaží řešit věcí především rozumem. A proto se mi tenhle dokument musel prostě líbit. Nejde tady podle mě o nic jiného než o snahu uvědomit si, nakolik i v dnešní době jsou miliony lidí myšlením ve středověku. Co na tom, že Bill Maher jde na to poněkud útočnou formou? Ten poměrně agresivní styl jsem tu bral jako zábavu navíc, i když jsem popravdě chvílemi čekal, že z některých míst neodejde bez rozbitého obličeje. Co jsem tak pročítal názory, tak hodně lidem vadí, že je to absolutně jednostranně zaměřené proti náboženstvím v čele s křesťanstvím. Pravda, ale co můžete od racionálně uvažujícího člověka čekat víc? Dokud náboženství nenahradily ve 20. století ideologie (které jsou ve své podstatě jen pokračovateli náboženství; někdy je jejich podobnost s náboženstvím až děsivá a člověk si říká, že organizované církve jsou dnes jedinými zvrhlými ideologiemi uznávanými i ve vyspělých zemích), bylo náboženství a víra či nevíra v toho a tamtoho boha hlavním zdrojem masového vraždění a ve jménu Ježíše Krista bylo pozabíjeno tolik lidí, že se o tom nezdá masovým vrahům ani v nejsladších snech. To je pro mě FAKT. Tohle navíc samotný dokument ani moc nezmiňuje, zaměřuje se spíše na šaškárničky vymykající se zdravému rozumu v čele s neposkvrněným početím. Není tu v podstatě zmíněn jediný klad náboženství, ale existují nějaké výrazné? Přemýšlím a napadá mě snad jen případy, kdy víra pomohla lidem dostat se z těžkých situací (drogy, vztahové problémy....). Není to ale spíš trochu smutné a náznak, že je na světě něco špatně, že z těhle situací dovede pomáhat víra v někoho, kdo se narodil panně? Já dávám všechny palce nahoru a to jak za obsah (se kterým se absolutně ztotožňuji snad s výjimkou toho, že věřím, že Ježíš existoval a nepochybně to byl zajímavý člověk - samozřejmě oproštěný nadpřirozeností), tak provedení (cestovatelský boratovský styl se nezapře, jiný je jen úplný závěr, který je možná až moc "definitizující", ale taky vychází ze současných reálných základů). A pozor - nemyslím, že Maher (stejně jako já) kritizuje víru obecně (jak řekl Andy Dufresne "Víra je dobrá věc" a je celkem jedno čemu a v co člověk sám v sobě věří), kritizuje především nesmysly, které sebou nese víra v organizované podobě. Prvotní ideje náboženství, stejně jako některé prvotní ideje komunismu či nacismu jsou docela pěkné, ale s jejich realizací v reálu to pak vypadá poněkud jinak.... ()

Kwaichi odpad!

Mám pocit, že všetky zúčastnené strany nemali vôbec potuchy o čom sa tam vôbec pokúšajú diskutovať. Oháňali sa tam nejakými polopravdami, nedopovedanými vetami a výsekmi z príbehov. Nikto si nestál za tým čo povedal a v zápätí to v podstate aj vlastnými slovami vyvrátil. Nepokladám to ani za dokument, ani za komédiu či paródiu skôr nejaký brak nehodný času, ktorý pri ňom diváci strávia. ()

Fallen_One

Každý si najde svou vlastní odpověď, která je pro něj nejvhodnější (jak tak koukám stejný pocit mam i z hodnocení lidí na csfd). Takový názor mám po shlédnutí dokumentu (měl jsem ho i předtím, jen mne to utvrdilo). Bill Maher je sympaťák, věřící jsou zombie následující svou mrtvou autoritu (trochu parafráze na Equilibrium) a za všemi válkami je náboženství. Ale jo, je to pravda, tak vo co go. ()

Wormboy

Dozaista sa nezaradujem medzi konzervativcov braniacich zubami nechtami nabozenske dogmy ;) Sposob, ktorym Maher prezentuje svoj "dokument" ma vsak vyrazne iritoval. Nie pre jeho ostrost, ale pre jeho plytkost a absolutne vakuum samotnej podstaty dokumentarneho filmu ako takeho, teda informacii. Maher si podava jedneho veriaceho za druhym, vysmieva sa im, ponizuje ich a ked ma niekto gule a v dialogu sa mu postavi, zodvihne sa zo stolicky, ze nema o com diskutovat. Nerobi rozdiel medzi vierou a nabozenstvom, na problematicky cirkveny dogmatizmus, konzervatizmus, fundamentalizmus a z nich vyplyvajuce problemy sa v podstate nezameriava. Posledna 20 minutovka vsak ma aku-taku vypovednu hodnotu, ale zly dojem, ktory na mne tento snimok zanechal, tlmi len ciastocne. 1,5/5* ()

Andre3000

Bill Maher je skutečně člověk na svém místě. Nám nevěrcúm dokáže vnitit fakta, podle kterých je toho hodně v bibly a jejiích upgradech, nebo Koránu a vírou samotnou hodně nesrovnalostí. O tyhle věci se opravdu moc nezajímám, takže mi nezbývá, než věřit. Víc než dokumentární film mi to přišlo jako některé úryvky ze Simpsnových kdy si z různých náboženství dělají srandu. Ano, u žádného jiného dokumentu jsem se nikdy tolik nesmál a může za to styl konfrontace, ale taky šáhlost některých pobožců. Nejlepší jsou rozhovory v Amstru s týpkem co mu začnou hořet vlasy a bývalým gayem, který je knězem. Ale celkově to ukazuje i obraz Ameriky a netušených možností narušenosti a zaslepenosti některých osob. ()

campix

Výborný dokument. V komediální větvi dokumentů je Religulous naprostým unikátem, kterému nesahá M. Moore ani po kotníky. Protože Bill Maher jde na všechno pouhým selským rozumem a nepřidává zkreslené údaje a vybájená čísla jako Moore. Sice přiznávám, že některé názory jsou naprosto vytržené z kontextu a některé osoby zpovídané v dokumentu méně zajímavé, ale přesto je Religulous nesmírně vtipné a pro mě jako ateistu výborné. Občas si pokládám podobné otázky a chápu, že kdybych byl věřící, tak hledím na věc úplně jinak. Ale nejsem a přesto, že i chápu, že víra je něco unikátního, co se všem nedostává a jen ti co věří vědí jak na to, ale přesto mi nikdo nedokázal odpovědět na velice důležitou otázku - Proč ?? a Jak ?? Proto mě nejvíce dostalo na dokumentu ty absurdní názory některých lidí ( frajer co si myslí, že je Portorické převtělení boha atd.) a také jak jsou někteří naprosto zaskočeni a nevědí, jakým rozumným argumentem by se mohli bránit. Asi je to proto, že žádný takový argument není. Bravo !!!! ()

Riley

Baví mě jak mají filmy s touto tématikou v naší zemi tak vysoké hodnocení. :-) Co na to asi říkají v USA? :-) No jinak...už jsem viděla lepší dokumenty, nicméně Bill Maher je super, charismatickej a s jeho názory do puntíku souhlasím. Jinak samej debil a blbeček v tom dokumetu....:-) jakože člověk co si myslí, že je jesus christ, magor co věří na zázraky, bejvalej gay, kterej si očividně zve do svý kanceláře gaye, aby je mohl objímat :-) Vtipné! Na Santa Clause nevěřím. Jasně, že ne, je přeci absurdní, aby jeden člověk dokázal obletět všechny komíny na světě a naházet do nich dárky, ale když jeden člověk slyší všechny prosby - to je něco jinýho! :-D ()

Ice123

Naprosto geniální dokument o naprosto pravdivých faktech. Náboženství jakožto nástroj zkázi a věřící jako prostředek. Tento dokument by měl vydět každý, jelikož se hodně nasmějete lidské hlouposti a zatvrzelosti a na konec si zcela uvědomíte jaký to může (bude) mít globální dopad. 100%. ()

Carrie_3

Bill Maher je komik, osoba, která je díky svému zarytému přesvědčení schopna argumentovat i s mnohdy fanatickými vyznavači různých náboženství. Dokument se nesoustředí pouze na křesťanství, ale i židovství, islám a další. Komentátor snímku vede rozhovory s různými lidmi, u kterých člověk nemůže jinak než pouze kroutit hlavou, jací exoti mezi námi jsou a jaké názory vyznávají. Nejjednodušší způsob, jak odpovědět na otázku, na kterou nevím odpověď, je odvolat se na náboženství - tato taktika nechyběla mnoha zpovídaným. Ve snímku se říká, že ve Spojených státech žije pouze 16 % ateistů, z tohoto důvodu usuzuji, že asi velkou diváckou základnu jako jiné dokumenty nezískal a pravděpodobně si proti sobě popudil mnoho lidí, protože pro věřící opravdu není určen (nebo možná je, ale opravdu nebudou spokojeni). V České republice by se mu asi dostalo více ohlasu, pokud porovnáme poměr věřících a nevěřících, který je zde nepoměrně vyšší. Proboha! je nejenom dokument, ale dle mého názoru i tak trochu komedie, nepamatuji si, kdy jsem se u podobného díla tak nasmála. Je nezpochybnitelné, že snímek je pouze jednostranný, snaží se ukázat "pravdu" pouze z jednoho pohledu, ale i tak mu nic nebere na jeho vypovídací schopnosti. Tvůrci pravděpodobně volili lidi, kteří jsou tak trochu fanatisty, kteří splnili svůj cíl a ukázali, že masovost není zdravá a mnohdy z lidí dělá ovce bez vlastního názoru. I když je snímek pro mnohé naprosto nepřípustný, já se nemohla zbavit dojmu, že s mnoha věcmi zde uvedenými naprosto souhlasím. ()

forsythia

"Jediný správný přístup k "velkým otázkám" není arogantní jistota, ten znak náboženství, ale pochybnost." Vtipně a inteligenteně poskládaný dokument o tom, jak nebezpečný může být náboženský fanatismus. Vyznívá to sice, jako by každý věřící člověk automaticky patřil do cvokhausu (pravda, taky znám pár takových), ale nakonec i toto je třeba brát s nadhledem. Abychom jakožto "pochybovači" nakonec příliš nežrali tu svoji pochybnost. ()

animaxis

Konečně! To jsem potřeboval vidět.Na dokument se to zábavné,než jsem předpokládal a ani se nedivím,že v tom hraje i Marilyn Manson:) ()

okkac

Vtipný dokument se sympatickým Maherem vystihující přesně moje názory. Ten nás provází odlehčeně s humorem, aby nás v závěru trochu zamrazilo. I po formální stránce se nejedná o průměrný dokument, a něco takového by z opačného pohledu nedokázali ani věřící natočit. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010