Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

xladojx

Zde se přiznám, že je mé hodnocení ne zrovna dvakrát objektivní. Bill Maher si tento dokument udělal hodně po svém a více než hodně si ho poupravil, aby vše vyznělo v jeho prospěch. Celé to vyznívá až příliš manipulativně. Ale jako zapřísáhlý ateista a odpůrce toho kokota nahoře na nebi jsem rád, že se někdo veřejně zeptal věřících na otázky, na které snad nelze odpovědět jinak, než " bůh ví, má s námi své plány a je všemohoucí ". Tohle prostě nemohu akceptovat. A když už, tak si také položím svoji otázku: Když už je bůh (úmyslně s malým "b") všemohoucí, proč nám nedá najevo, že tam je a kdo se bude chovat tak jak má, půjde do nebe a ten, kdo na to sere, půjde do pekla. Nemyslíte, že by se tím obrovská většina všech světových problémů vyřešila??? (Předem se omlouvám všem věřícím, ale já toho šaška, plujícího na obláčku fakt nesnáším). Pro mě výborný dokument... ()

vince

Na tieto otázky si určite pýtal nejeden človek, či už kresťan, muslim, žid či už hocikto kto hľadá pravdu a aspoň troška sa zamýšľa o základných otázkach týkajúcich sa stvorenia sveta, Boha a pod. Myšlienky, otázky a rôzne medzery v nab. textoch boli celkom dobré ale naprosto nesúhlasím v tomto prípade s tu väčšinovím názorom, že sa Bill Maher pýtal nejako kvalifikovane, jednoducho si presadzoval svoj názor, robil si zo svojich oponentov vyslovene srandu, nerešpektujúc ich názory, a taktiež výber jednotlivých oponentov mi prišiel dosť zavadzajúci (niektorý tí ľudia boli fakt na práškoch napr. portorikánsky vodca neboli druhý Ježiš či čo to bol vlastne zač proste čistý magorizmus). Nech človek verí čomu chce, to je každého osobná vec, môj názor je ale taký že Bill Maher viac podpychoval ako rozoberal alebo sa na niečo snažil prísť a v podstate každého kto verí v Boha to je jedno v akej podobe považuje za blázna a to sa mi zrovna moc nepáčilo. ()

driver005

Čekal jsem rozebrání podstaty náboženství až na kost. Místo toho jsem třičtvrtě hodiny sledoval, jak Maher s primárním cílem prosadit svou pravdu a zesměšnit ostatní skáče všem do řeči. Ano, občas byl trefný. Ale vadilo mi, jak jsou rozhovory sestříhané, vadily mi filmové ukázky se silně demogogickým významem, přestože někdy byly opravdu vtipné a sešly se s mým názorem na věc. Prvních patnáct minut jsem Maherovi fandil, pak chvíli kroutil hlavou a nakonci už jen zklidňoval vařící se krev. Takhle ne! ()

merlinovic

Poměrně zábavný a trefný dokument doplněný vsuvkami z jiných filmů které to pěkně dokreslují, nicméně na druhou stranu je dost jednostranný a místy velice slabý. ()

nicneznam

Vypatlanost většiny věřících všeho druhu na zlatém podnose, který vám přináší brilantní sympaťák Bill Maher až pod nos, který by bylo škoda ohrnovat. Odvážný Maher si vleze do zapadlého "kostela" uprostřed jakési bohoslužby a začne rozdávat dotazy, proč to ti lidé dělají. Jeden tlusťoch se naštve, zatne pěsti a odkymácí se pryč, jelikož mu někdo šahá na bohy. Stejně tak se ptá i vědecké části věřících. (Podle filmu je jen 7% vědců v Americe věřících.) Zajímají ho hrubé nepřesnosti v bibli a to, proč mají lidé potřebu věřit v to, co věří. (Chápe snad jedině věřící vězně, ne člověka, který je v životě šťastný.) Dobře ukázáno bylo, jak si každý vykládal bibli po svém, podle toho, co se komu hodí aneb Bible nemá ráda homosexuály, bible má ráda homosexuály, ale píše se to jen mezi řádky atd, Ježíš řekl tamto a ono, měl rád bohatství, byl proti bohatým. Jejich zašlé názory nebo lži z minulého století se vyvrátí krátkým prostřihem s ověřenou věcí. Dokument tím získává na zajímavosti. Když k tomu připočtu trefné vtipné poznámky a ironický nadhled protagonisty Mahera, kterému se člověk čas od času musí zasmát. (Vy jste vatikánský astronom? To zní skoro jako teplý republikán.) Tohle by měli pouštět v kostelech před bohoslužbou, ale asi by to pro ty lidi s ošoupanými koleny, protaženými kaďáky, vybrakovanými peněženkami a mozkovnami od kostelánů nebylo moc platné. Zkrátka člověk může jen nechápavě kroutit hlavou. Na mši jsem byl jednou v životě. Připadal jsem si jak v Orwellově románu 1984. ()

Doomer

Doporucuji se podivat at vidite jak mysli nabozensky fanatici celeho sveta. Verite takovym lidem? neni vase duvera dana neznalosti techto blaznu? Nejlip se lidi znemozni kdyz je nechate mluvit - to je to krasne na svobode slova ()

Fafyna

Páni. První dokument, který jsem sledovala se zatajeným dechem.. Podle mého názoru jsou dnešní věřící, kteří žijí normální život (ať se hlásí k jakékoliv víře), tak nějak stylizovaní. Každý žije podle své pravdy, tvrdí, že mluvil s bohem a má na sobě zlaté řetězy, v kapse mobil.. Nějak mi to nesedí. Lidé se upínali k bohům a k vírám, aby se měli dobře a aby existoval na světe pořádek. Proč tedy potřebujeme věřit v příchod Spasitele, když by stačilo navzájem si pomáhat, nekrást a starat se o to, co se děje se světem? ...Nicméně, tyto komentáře nejsou do toho, abychom řešili pravdivost a věrohodnost náboženství.. Film je úžasný. To jsem chtěla říct. ()

LudkovaLevaRuka

Kdybych viděl tenhle film, když ni bylo -náct, nejspíš bych okamžitě založil církev uctívající Billa Mahera... a v tom je ten problém-Maher je stejně tak nadrženým odpůrcem jako jsou ostatní zaslepenými fanatiky, na rozdíl od nich ale nepodceňuje samostudium. Maher tedy nikomu nemůže ukazovat "tu správnou cestu", když je sám součástí problému. Smutné je, že lepší řešení, než odvrhnout všechny církve, by bylo jenom vybombardovat celou Zemi... a pořádně! ()

RedRose

Tohle bylo naprosto luxusní !! Veškeré náboženství (jakékoliv) nadělalo v historii víc marasu, než všechny války dohromady a přesto, že už máme 21-století, tak dodnes se náboženství drží a masy lidí stále věří příšerným pohádkám... Neskutečné... ()

Miro_CZ

Je sice pěkné, že se Bill Maher snaží ukázat všem věřícím i nevěřícím, jak je náboženství směšné a nereálné, ale tenhle dokument mi nepřijde v ničem jinej než klasické hospodské hádky.. Stejně nikdy nedokáže jedna strana druhé, že se plete.. A musím podotknout, že nejsem žádný katolík ani nic podobného. ()

diffside

Toto treba brat jednoznacne s nadhladom a pozerat sa na to skor ako na komediu, nie ako na dokument. Nechyba totiz velke mnozstvo vtipnych a trefnych hlasok, ktore su doplnene prestrihmi zo starsich filmov. Kazdopadne, kazdy nech si veri comu chce, ale ti prilis silni veriaci (hocicoho) su podla mojho nazoru az prilis vymyti... :) ()

slavokvasic

Presné a výstižné. Geniálny Bill Meher nachytal každého toho fanatika, čo trepal tie svoje náboženské drísty. Ale nie nejakými prázdnymi slovami a vetami, ale dobrými a presvedčivými argumentami. Aj prostredníctvom takýchto dokumentov by sme sa mali čoraz viac vymaniť spod kontroly náboženstiev. Výborne som sa zasmial a som veľmi rád, že som sa bavil práve na tejto bande debilov, ktorým sa hovorí veriaci ! ()

altaica

PROLOG: Tento dokument brilantním způsobem odmaskovává všechna náboženská dogmata a především je to naprostá a neskutečná prdel. Moderátor dostává do úzkých věhlasné ikony hlásající své fundamentalistické, případně ortodoxní pravdy a většinou na povrch vypluje nějaká ta nehorázná lež o nich samých a vzápětí i pitomost z níž vycházejí. Komentář jsem nevymýšlel, jen zaznamenal několik myšlenek z filmu. Film vřele doporučuji všem věřícím pro zamyšlení a nevěřícím pro pobavení. PRO MUŽE:Jsem upřímně a s jistotou přesvědčen, že náboženství škodí rozvoji lidstva, nenabízí nic, než jen neviditelný artikl. To je podfuk. Existuje paralela mezi rockovými hvězdami a představiteli církve. Často nosí nápadně ozdobné kostýmy, co poutají pozornost. Reverend:Zlato mám rád, musíte pro lidi dobře vypadat. Rep. To říkají, ale i pasáci. Po smrti budu na lepším místě, na lepším místě s Ježíšem. Jo? A proč to tu nezabalíte? Vatikánský astronom, to je jako gay-republikán. Je mi nesmírně zatěžko přijmout nejen doslovnou interpretaci Písma, ale hlavně fundamentalistický přístup k víře jako takové. To je hotový mor. Tváří se to jako věda, ale není. Souhlasíte s tím, že i když něčemu věří miliarda lidí, může to být pořád nesmysl.? Rozhodně. K islámu – Svoboda slova končí tam, kde začíná náboženství a prorok. Muslimka – svoboda má 2 stránky. Rep. No to je hezký, ale vraždí kvůli ní většinou muslimové. Dodatek: Holanďané jsou tak tolerantní, že tolerují i netoleranci.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE:Takovejch milejch lidí se snaží víru praktikovat ve jménu dobra a přesto to kolikrát sklouzne ke zvěrstvům typu zneužívání dětí a upalování zaživa. Prostě děs a hrůza. Co to vypovídá o vážnosti náboženství, když se pastorem můžete stát v deseti? Klábosením Adama a Evy v ráji s hadem před deseti tisíci lety to přece nezačalo, že ne? Náboženství je neurologická porucha. Víra se z nemyšlení snaží dělat ctnost a ti co ji kážou a šíří jsou novodobí intelektuální otrokáři.          HLÁŠKA:Kromě desatera, napadlo by vás ještě něco, na čem lpíme od doby bronzové? Pokud neomylný zákonodárce nechá v zákoně mezeru, je to proto, aby byla v případě potřeby využita. To, co je na náboženství šílené, záleží na naší definici šílenosti, řekneme-li, že každý, kdo slyší hlasy je duševně narušený, pak každý, kdo slyší hlas boží je šílenec. Ámen, dodal altaica a zatleskal ()

MFloyd

Když jsem tohle zahlédl tady na stránkách, nemohl jsem se na tenhle dokument nepodívat. A ne jednou, ani ne dvakrát, ale dokonce... no prostě sem se nemohl nabažit těch věřících, co nevěděli jak odpovědět. Znám ale i věřící, co mají na tenhle dokument jednoduchý argument: "Měl se zeptat někoho, kdo tomu pořádně rozumí." Já zase odpovídám: "A kdo je ten, kdo tomu opravdu rozumí?" Prostě když někdo věří, tak těžko ho někdo přemluví, aby nevěřil, použije nějakou frázi z bible a tím to končí :) Ale abych tady nemluvil jen o mém postoji k věřícím, tenhle dokument opravdu krásně ukazuje, na jak vratkých základech je náboženství postavené, ale hlavně, že škodí. Něco takového se musí ukazovat a také, jako někteří z recenzentů, skládám hold před těmi, co se na dokumentu podíleli, hlavně před Billem :) ()

celticek

Přirovnat trojjediného boha (otec,syn a duch svatý) k anomálii vody je asi nejgeniálnější přirovnání a vyvede Mahera trochu z míry. Jinak ale všechny představitele církví likviduje jak Chuck Norris dvojitým kopem s otočkou. To, co všechny církve spojuje je bigotní víra v jejich jedinou a správnou demagogickou ideologii. Žádný prostor pro pochyby. Věřit v mluvícího hada, polemizovat o tom, že šutr v Mekce není meteorit a to už neřeším Mormony, náboženství marihuany, atd.. Myslím, že povinnost vidět asi pro každého. Zajímalo by mě, co na to řekne praktikující věřící. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010