Režisér Borata a slavný politický komentátor a komik Bill Maher, který se nikterak netají svým názorem, že náboženství je porucha myšlení a brání lidem používat selský rozum, spojili své síly a natočili dokument Religulous (spojení slov „religion“ a „ridiculous“), v kterém navštěvují slavné náboženské destinace, vedou rozhovory s věřícími z různých náboženských skupin a snaží se formou satiry dokázat, že organizované náboženství je zdraví a mozku především smrtelně škodlivé. (kiddo)

honeja odpad!

Překvapuje mě, kolika lidem se líbí posmívání se druhým. Tento film není žádným dokumentem, nýbrž Billovým výsměchem věřícím lidem. Přitom na všechny jeho otázky existují odpovědi, stačí si zajít do knihovny nebo se zeptat někoho povolanějšího. Billovi však nešlo o hledání pravdy. Korunu tomu všemu dávají zpětné komentáře v autě, na které už druhá strana nemůže reagovat. Jako věřícího mě tento snímek uráží, ale hlavně je mi smutno, že se Bill uchýlil k tak nízké strategii a že mu to vyneslo takový aplaus. Stejně tak bych protestoval, kdyby někdo věřící natočil film, ve kterém by si utahoval z nevěřících. Respektujme se, prosím, diskutujme, hledejme, ptejme se, ale neurážejme se. ()

soldiersn

Klasický humor typu: „Zesměšním člověka do obličeje a všichni u obrazovky se tomu budou smát“. Přijde mi, že synonymum k názvu filmu je: BORAT A NÁBOŽENSTVÍ. To ale nemění nic na tom, že podobný styl mám rád a RELIGULOUS není založeno jen na absurditě a bezcenném „plkání“. V těchto 100 minutách se kvalitně zasmějete a ještě zamyslíte. ()

Sir_Koki

Velmi zábavné. Jenže Bill Maher je především bavič. Označit tenhle výtvor za dokument je velice zavádějící. Ale z toho amerického senátora mě bylo vážně smutno. ()

Ernie_13

Velmi efektne natoceny dokument. Bill Maher presne vie ako zaujat, avsak! Cele je to vlastne natocene iba z jedneho uhlu. Tvorcovia stavuju na nevedomost divaka ohladom nabozenstiev no a ludia ucinkujuci v dokumente su ako ked sa vyberaju ucinkujuci v „Aj mudry schyby...“ (cest dvom vynimkam)! Pobavil som sa na niektorych ludoch a je az zarazajuce ako sa taki ludia dostanu do vysokych funkcii (hlavne v USA). Verim, ze to zaujalo vela ludi s chabymi vedomostami a vyhranenym nazorom voci viere. ()

Varangian

Musím se trochu pousmát, když tu vidím odpady a zanícená odsouzení, pocházející nejspíše nejčastěji od hus potrefených (jak Maher poznamenal "těch, co věří na mluvícího hada " :-) - někteří museli dokonce sepsat monstrózní rozbory s citacemi z filmu a i dalších komentujících (!), protože jsou nejspíš znechucení ucházející osmdesátkou v hodnocení, jiní zas jsou pohoršeni, protože očekávali cosi fundovaného a do hloubky sondujícího. Proboha! Od člověka, co režíroval Borata a Bruna? To je jako jít na Michaela Baye a čekat inteligentní konverzačku. :-/ Mě trochu zamrzela ta nejspíš záměrná rozpolcenost mezi "dokumentem" a komedií (a směřování výběrem "respondentů" spíše k tomu druhému). Arogance také není zrovna moje gusto. Ale i tak se rozhodně jedná o zajímavý snímek upozorňující na jedno z nejhorších svinstev na Zemi - a to je zneužití víry tisíců/milionů k vlastnímu prospěchu - ať už politickému, mocenskému nebo jen k prachsprostému finančnímu. ()

Hank

Nekorektní, ironické, přísné, trefné a ve své podstatě velmi popichující, ať už je člověk věřící nebo ne. ()

čolek

"K tomu aby se člověk mohl stát senátorem, nemusí být zrovna Einstein." - To my samozřejmě všichni víme... ()

Ravic odpad!

Účelově natočený dokument s jednoznačným cílem. Vzorky lidí jsou vybírány, aby vytvořili názor na náboženství a věřící jako na úplné idioty a pitomce. Je přirozené, že v každé oblasti lidského života se najdou lidé, kteří právě ne přesně reprezentují to k čemu se hlásí. Jelikož jsme ale státem ateistů tak se nedivím komentářům. Je to podobné jako když kuřák nechápe nekuřáky, že jim to vadí. Nebudu odsuzovat auto, protože s ním někdo neumí správně zacházet. ()

Skendl

Naprosto se ztotožňuji s názory Billa Mahera. Byl jsem sice vychován jako katolík, ale rychle u mne začala převládat logika a tak jsem si řekl, jaké jsou vůbec důkazy, abych tak slepě věřil v nějakého Boha? Hmatatelné? Žádné, ok tak mám věřit Bibli, která byly napsána před 2000 lety? Hm, ne díky. Neříkám, že věřit je špatné. Ale když přijde na negativní důsledky slepé víry (pálení čarodějnic, sebevražedné útoky, …), mám jasno. Pár lidí tady psalo, že Bill si dělá srandu z křesťanství, ale to není pravda. Vše na co poukazuje je psáno v Bibli a ty výroky si sami protiřečí. Děkuji za tento dokument. Doufám, že lidem otevře oči a zamyslí se nad tím proč vlastně věří. Nejde přece o to jestli člověk věří v Boha, Alláha nebo je ateista. Jde o to jaký je ve svém srdci. [100%] ()

kubas369

Bože jsme to ale hovada! Jak jednoduché je natočit pobuřující "dokument" stačí k tomu inteligentní chlápek, který se ptá na pár dobře položených otázek lidí kteří o daném tématu vůbec ale vůbec nic nevědí zbytek zařídí střihač ve studiu já neříkám že by v mnoha ohledech neměl pravdu ale sám moc dobře ví, že je to fraška stejně jako pojem náboženství sám o sobě. Jsem věřící člověk ale už hodně dlouhou dobu rozlišuji mezi Bohem a náboženstvím, protože náboženství Boha ničí a znesvěcuje a je naprosto jedno o jaké konkretní náboženství jde, protože všechny jsou ve své podstatě naprosto stejná a jak by taky ne když pocházejí od člověka. Billy za tu nádhernou frašku to máš za čtyři :) ()

RigorMortis

Netvrdím, že by sme mali náboženstvá zavrhovať, dali spoločnosti aj dobré veci,. No Religulous práve poukazuje na tých nekriticky mysliacich veriacich, ktorí sa radšej nechajú slepo viesť, než aby zapli mozog. ()

Ferenzo

Úplně nejlepší dokument co se týká různých vyznání a náboženství. Nikdy jsem nezpochybňoval boha, ale církve vždy. A v tomto dokumentu mi zůstala brada až na zemi, jak Bill Maher dostává ty lidi do rozpaků svými argumenty, které má opřené o fakta. Mohu jen doporučit. 85%. ()

Queendom

Kdo chce psa bít, hůl si vždycky najde. Arogantní komik natočil jednostrannej a manipulativní dokument, ve kterym se snaží udělat z každýho věřícího vymytýho kreténa a vcelku se mu to za pomoci střihu a dětinský neschopnosti nechat někoho domluvit, daří. Při jeho inteligenci a věku bych ale čekala trochu nadhledu. Za prvé bible není kniha, kterou lze číst od začátku do konce jako jeden příběh, a pak - a to hlavně - bible je určitá alegorie, pouhý podobenství, s nekonečnou možností výkladů. Come on! Neznám nikoho, kdo vážně věří tomu, že had mluví...Co se mi ale líbilo moc, byla ta temná stránka, kterou Maher taky odkryl. Náboženství, ať už se zdá bejt jakkoliv nelogický, má obrovskou moc. Stejně jako kterejkoliv jinym protředkem zmanipulovanej dav. A kde je moc, tam jsou prachy a sobectví a vraždy a vůbec všechno to, co desatero zakazuje. Nechme náboženství těm, kdo dle desatera skutečně žijou, s pokorou a v "chudobě" a dejme na prdel těm, kdo právě těchto lidí zneužívaj. Co je špatnýho na tom, něčemu věřit? Víra jednotlivce nevede ke svatý válce. Tendenční výklad, fanatismus a touha po moci už jo. ()

skalicky

Jsem ateista díky bohu,a stejně jako bill některé náboženctví považuji za mor víru jako takovou uznávám,tento dokument je dosti zmanipulovaný,sestříhaný ve prospěch věci uvádí jen samé negativa.proč zde není třeba slovo o budhismu??? Na můj vkus dosti arogantní počin základní myšlenka je ale zpravná 55% ()

fordhont

Je to složitý. Stručně lze říct, že Bill Maher poukazuje na nejvíce viditelné nelogičnosti a využívá tupých následovníků víry. Jeho útočné rozhovory založené však na logice a argumentech jsou sice ironické, avšak účinné. Původní záměr některých "přikázání" je možná dobře myšlený a užitečný, avšak je vidět, že možná většina následovníků vůbec nechápe, o čem to všechno je. V tu chvíli se opravdu jedná o pitomce, kteří ani neví, co to vlastně dělají. Dokument ale poukazuje na extrémy a zaměřuje se skutečně na největší nesmysly a šílence, což je sice úderné, ale příliš jednostranné. ()

Jabcan

Skvělé, skvělé, takhle jsem se už dlouho nezasmál. Tento dokument je naprostý POJEM! S Billem souhlasím snad ve všech bodech a zcela to vystihuje zbytečnost a nesmyslnost náboženství. ()

LukeKiller

Tak nejak nerozumiem tomuto vysokému hodnoteniu. Ten dokument nebol moc dokumentárny, ani kvalitne natočený a bol postavený na útočnom a vôbec nie dokumentárnom štýle. Aby sme si rozumeli, dokumenty, ktoré sa venujú náboženstvu mám rád. Ale toto bolo fakt nudné, neprínosné, agresívne a prostoduché. Asi holt Maher style. ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010