Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

Kraj

U Nebela nevíte, zda se kochat výtvarnem, zda čekat na každou promluvu postav, protože tady se mluví málo, nebo přemýšlet nad dějem a postavami, o kterých se toho moc nedozvíte, jelikož vám všechno asi má dojít samo. Tenhle způsob vypravování vystihuje jedna z promluv ve filmu: "Kdo je Květa?" "Květa je Květa." - nic víc vám prostě film neřekne. Snad jen proto, že je takových filmů málo (nebo jsem takových filmů málo viděl), si dovolím udělit filmu 4 hvězdičky. Mimochodem, neslyšel jsem ani jednou ve filmu větu "Děkuji." - možná jsem zvyklý děkovat moc, někoho jiného to asi nepřekvapí. ()

Abcbc

Velice pěkně animované, to se vskutku povedlo! Ale to je tak bohužel jediné pozitivum na celém filmu. Příběh? Paskvil na n-tou. Prostě průser. Víc se k tomu vyjadřovat nemá ani cenu. Dvě hvězdy právě a pouze za to grafické zpracování. Škoda. ()

Amster22

Tohle dílo působí jako krásné šaty, pravý návhářský skvost, který si na sebe oblékne tuctová vyzáblá modelka... Alois Nebel je audiovizuální pecka, v českém filmovém prostředí zcela unikátní, která ovšem obsahově nabízí jen velmi málo. Kdyby se všechna ta práce, kterou obnášelo přemalování každého snímku filmu do černobílo-komixového kabátu, alespoň zčásti užila na vypracování příběhu, jenž by pověděl něco skutečně originálního nebo zásadního, český film by se posunul o velký kus dál. Takhle to bylo jen o kousíček... Vlastně všechno na tomto filmu je perfektní (vizuál, zvuk, hudba, herci), jen to bohužel není o NĚČEM. Je to pouze o něčem - a malá písmena nepatří k počinu s tak velkými ambicemi. Mít podobně silný námět, jako měla třeba Pouta, pak by si ten mlčenlivý nádražák nějakou tu nominaci na Oskara skutečně zasloužil. ()

eexDon

Für mich - 55%, - /melancholičnost, až depresivnost, děj v duchu hesla hlavně co nejjednodušeji a ještě od nikud nikam/, + /vizuální stránka filmu, aspoň ten pozitivní konec s Květou, když už nic/, hodnocení - vlastně docela dost průměrný film, který je zajímavý jen tou rotoskopií, poznámky - ó bože, ať žijí melancholické české filmy, co neví kam se vlastně vydat, jakým směrem ()

kriplozoik

Velmi kladně si cením snahy tvůrců udělat něco originálního. Z techniky rotoskopie jsem nadšený, slabý článek a velké zklamání naopak vidím v tom hlavním - v příběhu - zdá se mi příliš rozbředlý, přímočarý, předpovídatelný, nevyrovnaný a no-a-co?idní, z dramatického hlediska hodně nedotažený. Jesenické prostředí a okolní přírodu se snad podařilo zobrazit dostatečně poeticky (možná trochu obligátně); že to byla zbytečná investice si nemyslím, ba se těším, že uvidím něco rotoskopického v budoucnu. Rozpočet milion korun za minutu je těžce přemrštěný. Hudba mi přišla odfláklá, zvuk vychází lépe, s nějakou snahou o dramatizaci. Provinčnost v tomhle kousku opravdu je, ne každý z toho bude vyjukaný, co se místa i času týče. Některé z cen, který tento film dostal, si podle mě nezaslouží - obávám se, že hodnotící pro formu neviděli obsah. ()

eyculka

Asi nic moc nového neřeknu, dávám 4 a to jen proto, že jsem umělcká duše, která dokáže ocenit zpracování filmu. Záběry, atmosféra, hudba, ůvodní titulky, kdy Krobot svým perfektně stimulujícím hlasem odříkává jízdní řád, to mě dostalo. Bohužel, příběh, ten byl kde? Krom lásky, která v žádném filmu nemůže chybět. Tentokrát s "hajzlbábou", citlivou chápající osobou. Téma poválečné, z kterého měli vytěžit nejvíc, se však nějak vytrácí a stává se nudným. Veliká škoda. ()

Jameich

Vizuální zpracování je nyní na zcela nové úrovni. Doplněné vybranou hudbu vytváří naprosto věrohodné melancholické prostředí. Příběh je jednodušší, ale aspoň film nepůsobí příliš přeplácaně. Myslím, že se pokus o světovost zdařil velmi úspěšně a konečně jsme dokázali, že vrchol české animace netkví v Kozím příběhu... ()

Mordor

Jak vzít hercům emoce. V kině jsem zahlédl více své hodinky, než tohle černobílé, neživé a loudající se dílo. ()

Loooba

Lehké zklamání. Bál jsem se, že budu lehce ovlivněn tím, protože v oblasti filmu bydlím a budu tak filmu nadržovat, ale to se nestalo. Atmosféra parádní - převedení do kreslené, černobílé formy dodává filmu maximální šmrnc. To je ale asi tak vše ... ()

oxiddusny

Naprosto úžasná animace, tohle se filmařům opravdu povedlo a je tam spousta krásných pasáží se zaměřením na detaily. Bohužel film postrádá pointu, nic se tam neřeší, nic se tam nevyřeší, je to prakticky bez příběhu. Dávám tak 60%, čekal jsem trochu víc, ale úplná ztráta času to taky nebyla. ()

drjekkyle

Hele, je to krasne udelany, stoji za to, to videt, uz jenom proto ze je to velice originalni a je to z ceske produkce, jinak to nema zadnou pribehovou ci postmoderni hodnotu. Spise zklamani! ()

Fuego

Tento film mne zaujal už od první spatřené reklamy. Něco úplně nového, navíc s mým oblíbeným Miroslavem Krobotem, kterého znám i jako divadelního režiséra, jehož inscenace se mi líbí a jehož na jednu stranu snad „jednoksichtové" herectví mne neruší, ale naopak přináší mi jiný pohled na herectví, zpracování role a postavy (což není totéž!). Koneckonců svého času podobně hrávali pánové Rudolf Hrušínský nejstarší a Marlon Brando. Ale všechno postupně. První hvězda jednoznačně za absolutně novou technologii výroby. Ta mě doslova „sežrala". Jsem obrovský fanda comixu a tak jsem byl strašně zvědav, jak tohle dopadne. Výsledek dokonce předčil mé očekávání. Tedy super práce vážení tvůrci. Druhá hvězda - herecké obsazení. Již vzpomínaný Miroslav Krobot, který se mi v této roli opravdu líbil. Další, kdo se mi zde líbili jsou například Karel Roden, Alois Švehlík a Ivan Trojan. Třetí hvězda - atmosféra, umocňovaná animovanou stránkou výtvarna tohoto díla a krásné Jeseníky, které jsou nádherné a poetické a stejně tak ponuré až démonické samy o sobě, stačí, aby se trochu setmělo. Ano, mohlo tam být řečeno více po scénaristické stránce, ale mně to takhle dostačuje a to neznám detailně předlohu. Nicméně i ta mne zajímá, takže se po comixové předloze asi poohlédnu. Zkratkovitost děje mne vzhledmem ke zkrácené stopáži nikterak neruší, holt nevejde se všechno. Škoda jen, že vymizela určitá témata v originále poměrně planoucí. Za mne film, který je hodno shlédnout. ()

Neo77

Neuvěřitelně syrový film, který umocňuje animační ztvárnění. Ještě teď mám husí kůži z lidských vztahů, které v Sudetech přetrvávají dodnes. ()

Pelous

Je to o ničem? Ano. Nedává to smysl? Ano. Neodpovídá to předloze? Ano. Snaží se to strhnout diváky svou animací? Ano. Všechny výčitky jsou naprosto oprávněné, ale nenechte si tím zkazit záitek, který vám film poskytuje. Ta animace opravdu je fantastická, záběry dlouhé a poetické, krajina drsná a krásná. Viděl jsem film v kině a seděl jsem s úsměvem na tváři od příjezdu lokomotivy až po titulky. Pokud hledáte zfilmovanou předlohu, budete zklamáni. Pokud hledáte černobílého Toma a Jerryho, budete zklamáni. Ale pokud vám nevadí "poetické nic", jak píše Cival, a oprostíte se od předsudků, může se vám to vážně zalíbit. Forma zvítězila nad obsahem - a co má být? ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014