Alois Nebel (M. Krobot), obyčejný nádražák v zapadlém místě jesenických hor, je mlčenlivý muž, kterého pronásledují vzpomínky z dětství, z doby, kdy poválečné Sudety opouštěli Němci. Jako dítě byl svědkem něčeho, co se mu neustále v mysli vrací. Násilí jednoho starousedlíka, jehož objektem byla mladá německá žena Dorothe. Jsme ale v období krátce po sametové revoluci, místní ještě kšeftují s ruskými důstojníky ze sovětské posádky a krajem se potuluje „Němý“, mladík, který se hodlá pomstít. Atmosféra bohem zapomenutého kraje s jeho věčně deštivou a mlhou zahalenou tváří houstne… Adaptace stejnojmenného komiksu vznikla kombinací hraného a kresleného filmu – metodou tzv. rotoskopie. (Česká televize)

cure

Prvá polovica až príliš uťahaná. Druhá začne byť veľmi zaujimavá a v najlepšom to celé končí. Škoda, preškoda, ale inak "byla to ťežká písemní práce i já bych s ní mnêl co delat". Preto pred tvorcami klobúk dole. Animácia krásna, atmosfèra výborná. 80% ()

Whannell

Chjo. Já chápu, jak to Luňák asi myslel, a vím, proč to je takové, jaké to je, ale i když ta forma na první pohled uchvacuje, po čase už přestane být zajímavá (a mně osobně byla už po půlce vážně proti srsti) a tím se zhroutí asi jediná zajímavá stránka tohohle filmu. Neříkám, že to špatný film, ale je to hodně daleko od mého šálku. 40% ()

Schlierkamp

Český animovaný film podle stejnojmenné komiksové předlohy výtvarníků Jaroslava Rudiše a Jaromíra (99) Švejdíka. Sledujeme apolitický příběh z podzimu 1989, kdy je málomluvný samotářský výpravčí Alois Nebel (M. Krobot) z Bílého Potoka v Jeseníkách, trpící halucinačními představami zahalenými mlžným oparem, hospitalizován v léčebně pro duševně choré. Poznamenán touto zkušeností je sesazen z pozice výpravčího a odjíždí do Prahy zjednat nápravu. Nápad nevyšel, touha se rozplynula a v momentě, kdy je osamocen a ztracen ve velkoměstě potkává životní lásku a odráží se ode dna. Vedle příběhu zádumčivého výpravčího existuje i druhá dějová linie vyprávějící o pomstě, jejíž příčiny sahají do neurovnaného června roku 1945, kdy docházelo k mnoha nespravedlivým odsunům jedinců, a která na sebe nechala čekat přes čtyřicet let. Tato dějová linie, v níž hlavní roli hraje Němý (K. Roden), jenž zasvětil svůj život odplatě za smrt svého otce v oněch divokých dnech (jak spíše tuším), se mi však zdála nepříliš promyšlená, nepřehledná a nejasná. Ve vedlejších rolích se představili vypočítavý hulvát L. Noha a jeho otec nesoucí si břemeno na svědomí z minulosti A. Švehlík (resp. představily se jejich karikatury). Co se týká výtvarné stránky, zaujala mě mnohem více než samotný příběh, jenž je maximálně průměrný. Nevím, jakým způsobem snímek vznikal. ale celek působil, jako by film někdo natočil se skutečnými herci a poté ve studiu zgeneralizoval jejich obličeje, zjednodušil okolní prostředí při zachování všech důležitých složek a zvýraznil obrysy a hrany, zatímco na rovných plochách zanechal homogenní odstín. Význam výtvarné složky a animace, na níž se podílel zejména Jaromír 99, skutečně převyšuje poměrně nevýrazný příběh, a proto se mé nadprůměrné hodnocení vztahuje zejména k ní. ()

tranquill

"Vy si čtete jízdní řády? ... Uklidňuje mě to..." Jedna hvězda navrch za zajímavé zdigitalizované zpracování, jinak nevím o co go... ()

geek.ondra

Fenomenální zpracování, ohromující atmosféra a krásná animace. Velká smůla že ten scénář je tak nedotažený a na konci to díky plytkému ději působí jako pilot k nějakýmu seriálu. 7/10 ()

Franc1s

Na české poměry výborný film,jak po herecké stránce (Alois,Wachek), tak vizuální. Až přečtu knihu,těším se na to srovnání. Začátek trilogie vydařený,soundtrack povedený. Metoda retroskopie tomu dodává ten správný šmrnc a vybočuje z řady českých filmů i tím,že je zde z Jeseníků. ()

Brady

Celkový dojem po návštěvě kinosálu - "promrhaný potenciál". Zatímco atmosféru bych hodnotil na 5 bodů, charaktery postav už bych musel hodnotit za 3, a nakonec samotný děj stěží jedním bodem. A přitom na dané téma by se dalo velmi snadno rozvinout vedlejší dějovou linii a prohloubit tak charktery záporných postav. Nevím zda bylo cílem vykreslit postavy jako lidi unavené životem, ale přesně tak vypadal celý děj - unaveně. Škoda, protože na české poměry se jedná o nadstandardní záležitost. Takže při větší propracovanosti by to vskutku mohl být světový film. ()

BigBang

Na film jsem šel s tím, že nebelovské komiksy znám a celá léta mám stále raději zejména tvorbu p. Švejdíka, ale i p. Rudiše. Nebyl jsem zklamán. I film je dobré médium pro jejich kombinaci Jeseníků, železnice, nezávislé kultury a germanofilství. Moc pěkná grafická stránka filmu. Věřím, že film se stane součástí zlatého fondu české kinematografie a bude léty zrát. Oceňuji i tradičně vynikající hudbu: pro mě to byl asi nejsilnější zážitek vůbec z toho snímku, když nechali paní Rottrovou a p. Neckáře, tyto dva důvěrné známé a slavné hlasy, zpívat zcela civilně současnou hudbu. Mezi českými snímky je myslím Alois Nebel unikátní i tím, že v něm není ani jeden vtip:-) ()

Wowara

Musím říct, že jsem se na tenhle film těšila už od prvních ukázek z něj. To zpracování mě nadchlo a Miroslava Krobota mám opravdu velmi ráda. Jsem spokojená, že jsem nešla do kina s tím: "Joo, tohle je prý velký trhák", ale s tím, že jsem se vážně prostě "jen" těšila na tohle. Nedostavil se u mě pocit zklamání jak u ostatních tady. Byl to pro mne příjemný film. Mě se ta mlha prostě líbila. Akorát toho Wachka bych kopla mezi oči. ()

marusaj

Rozporuplné. Film, který asi obtížně bude hledat a nacházat "svého" diváka. U mne si jej našel. Atmosférická záležitost, kde nic nepřečnívá, nic neruší, nic nechybí. Film si vlastním tempem plyne svou svou vytříbenou atmosférou. Dojme, napne, rozesměje... a někdy, jako v mém případě, rozseká. ()

Šípek

Příběh nic moc převratného nepřináší, ale tak nějak příjemně plyne, až docela uplyne. Animace je super působivá a práce na ní se jistě vyplatila. Nedovedu si ovšem představit, zda má snímek šanci zabodovat u amíků a získat filmovou cenu, na níž si brousí zuby. Ale dobrá, bylo to fajnový. A srdce každého milovníka mašinek zaplesá. ()

Anayka

Připravte se na pomalejší tempo. Některé dějové linie jsem tak úplně nepobrala, ale vizuálně je to bomba. Jo. A v Jeseníkách fakt furt prší. ()

dessa

Pomalu plynoucí, temná, ponurá a zároveň trochu snová atmosféra, fantastický herecký výkon Miroslava Krobota, skvěle sekundující Marie Ludvíková a Alois Švehlík... To vše jsou přednosti vynikajícího českého filmu. Jsem opravdu rád, že v Čechách po dlouhé době vznikl film, jenž snese ta nejpřísnější měřítka i v rámci celosvětového kontextu. ()

billinus

***Jako zaujatý týpek od kina bych mohl mít spoustu výhrad - mlhavost narace, chybějící dramaturgie a semtam nesedící animace postav (a očí),....ale takhle mi stačil ten nepatrný úsměv Marušky Ludvíkové na konci a já na vše zapoměl a chtěl aby tento pozoruhodný filmový debut neskončil. ******* Jako zaujatý milec (moravské minimalistické) alternativy (Václavek, Dohnal, Fajt, Bittová, Priessnitz, Květy,...) jsem byl naprosto unešen nejen mlhavostí narace a geniálním zobrazením doby (jakoby v druhém plánu), hereckými výkony, Jeseníky, které miluju, celkovou výtvarnou stránkou, hudbou a hlavně zvukem (ano Ondřej Ježek má zlaté ruce a Viktor Ekrt taky), a naposled mě velmi dostalo PR paní Rekové, které je bezmála geniální, až možná kontraproduktivní. Shrnuto: čistých 5+1. Nekompromisní atmosféra, výborná technická stránka a hudba, zajímavý příběh (!) a skvělí herci. Výhrady zapomenuty - díky Květo! (a Tomáši, Jardo, Jaromíre, Noro, Ondřeji....... ). Šestá * je za Půlnoční. ()

BDMarty007

Mám rád komiksovou předlohu tohoto filmu, Priessnitz, Umakart, texty Járy Rudiše i většinu angažovaných herců a hereček. Takže jsem na to šel s velkým očekáváním, ale i obavami, co z toho tak asi vznikne. Po výtvarné stránce je to velmi osobité, výrazné, zajímavé a myslím, že celkově povedené. Atmosféra je zachycena docela dobře, estetika a poetika železnice také. Ten „chcavec“ se vám dostane opravdu pod kůži a nádražní záchodky a bufet pomalu i ucítíte. Příběh je trošičku problematický aspekt. Komiks sám o sobě je dosti snový a nechává hodně prostoru pro fantazii čtenáře. Naznačuje směr, náladu a emoce. V knížce to hezky funguje. U animovaného filmu je to trochu nezvyklé. Na jednu stranu mám pocit, že to mohlo být přece jenom sevřenější, jasnější a dramatičtější, lépe odvyprávěné. Asi by se na to o něco lépe koukalo a bylo by to stravitelnější i pro diváky neznalé předlohy a nakonec by to asi přineslo i silnější emoce. Nicméně zvolená cesta je taky docela dobrá. Nenudil jsem se, příběh se z toho nakonec vyloupnul a nepociťoval jsem to jako neúnosně dlouhé. Oproti většině jiných filmů zůstalo spousty otázek, proč se něco stalo, jak se to stalo, jak to dopadlo, proč se zachoval někdo tak a ne jinak… Chvilku jsem byl rozladěn, ale pak jsme si o tom začali povídat a uvědomil jsem si, že právě to je na tom to skvělé, že si to může domyslet a dointerpretovat každý po svém. A v tomto smyslu se to velmi přiblížilo pojetí komiksu Jaromíra 99. Zajímavé je, že více na mě zapůsobily postavy s výrazným hlasem (Alois Švehlík aka starý Wachek, Tereza Voříšková aka Dorothe). Celkově to hodnotím jako originální a zajímavou záležitost, ale bohužel ne až zas tak skvělou a hlubokou, že bych z toho padl na zadek. ()

fool-mood

Nenechte se odradit rozvláčným začátkem, je třeba k závěrečnému rozuzlení. V některých scénách mi úplně nesedělo vybarvování (konkrétně scéna večeře), zatímco v jiných je znát, že se si 'vybarvovači' snažili a dodali snímkku atmosféru. Film si řadím s jistotou do plusové části české produkce. ()

E lan

Není to špatná podívaná, opravdu ne. Hodně syrová, studená a plná umírněných hereckých výkonů bez velkých gest. To vše táhne tento film jak nahoru (ke konci) tak dolu (úvodní dost nudná část). Za zmínku stojí rozhodně i výborná grafika. Přesto, čekal jsem víc... ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014