Psycho (1960), nejslavnější film Alfreda Hitchcocka, by možná nikdy nevznikl – nebýt režisérovy umanutosti a neskonalé trpělivosti jeho spoluscenáristky, střihačky a manželky Almy Revilleové... Věhlasný mistr napětí se na konci padesátých let potýká s nečekanou situací. Jako režisér začínající v němé éře zvládl bez větších problémů přechod ke zvukovému filmu a po úspěchu ve Velké Británii opanoval i Hollywood. A teď, přestože jeho nedávné snímky Okno do dvora (1954), Muž, který věděl příliš mnoho (1956) a Na sever severozápadní linkou (1959) byly kasovními trháky, posílají ho filmoví kritici do důchodu a hollywoodská studia vidí ve jméně Hitchcock jen tiskárnu na peníze podle osvědčených námětů. Ambiciózní režisér se proto rozhodne přejít do protiútoku a chystá adaptaci Blochova románu, který přejímá skutečný případ sériového vraha a kanibala Eda Geina. Od rozporuplného projektu ovšem dávají hollywoodští producenti ruce pryč a Hitchcock tak musí zastavit vlastní dům. Už od začátku natáčení ale nejde nic podle plánu: jeho žena a spolupracovnice Alma se věnuje jinému scénáři, režiséra přepadávají staré úzkosti a navíc ho ve snech navštěvuje samotný Ed Gein... Životopisný snímek Hitchcock je režijním debutem scenáristy Sachi Gervasiho, inspirovaný odbornou publikací Stephena Rebella z roku 1990. Na pozadí příběhu o natáčení filmařova nejúspěšnějšího titulu, thrilleru Psycho (1960), se tvůrci soustřeďují na zvláštní a láskyplný vztah Alfreda Hitchcocka (1899–1980) a jeho manželky Almy Revilleové (1899–1982). Alma byla Hitchcockovou nejbližší spolupracovnicí a podílela se jak na jeho scénářích, tak na střihu. V době natáčení Psycha byli svoji už více než 30 let, když se ale Alma rozhodne vystoupit z „Hitchova“ stínu, není vůbec jisté, že to jejich manželství unese – tím spíš, že Hitchcock není schopen zvládat svou chorobnou fixaci na blonďaté protagonistky. Mimo ústřední dvojici s Anthonym Hopkinsem v roli sarkastického a zhýčkaného Mistra a Helen Mirrenové jako jeho sebevědomé a zároveň ohleduplné a obětavé manželky se objevuje i řada tehdejších hollywoodských osobností, například Janet Leighová (Scarlett Johanssonová) nebo Vera Milesová (Jessica Bielová). (Česká televize)

zekon

Jeden z těch hodně slabých životopisných filmů který kdyby nebyl nikomu by nechyběl. Nudných 98min až na pár světlých chvil. Nejzajímavější je ukázka chování filmových studiíí a odvaha Hitchcocka a naprosto famózní maska a postava Hopkinse. K nepoznání. ()

TOPmoovie

velmi dobry sposob pojatia zivotopisneho filmu. preto je to zaujimave , spojene s perfektnou kamerou a kvalitou obrazu. prekvapilo ()

Sergii

Neodolatelný Hopkins o legendě hororové scény. Velmi si cením toho, že film pojednává o okolnostech vzniku Psycha, ale zároveň k tomuto filmu není spoilerem. Pro osobu nezasvěcenou do Hitchcockovy to jsou skvěla vrátka. PS: finální náznak jeho budoucí tvorby mně dostal. ()

DrobnohledX

Já tento film beru spíš jako hraný dokument, je tam totiž absence příběhu. A v případě že to beru jako dokument, tak dávám 3 hvězdy protože se to bylo docela dobře dívatelné. ()

klaranapoli

Náhodou, dost dobrej filmík. Nooo na to abych dala 4* to byla teda nuda, ale film mě docela potěšil, čekala jsem to horší. Bavil mě, nejvtipnější byl konec :D Já se teda musím přiznat že jsem Psycho nikdy neviděla :( ()

gael83

Anthony Hopkins v roli mistra strachu, dobrá volba jenže a to jenže je velké, protože v určitých polohách působí "jeho" Alfred H. jako pedofilní úchyl s mentální retardací, jakkoliv ho obdivuji tak tohle neberu, buď k roli přistoupil nekriticky a bez odstupu nebo to bylo naschvál. Helen Mirren podle mě celou dobu zastiňuje svým civilně-chladným výkonem všechny zůčastněné, její verze Almy jakožto feminní frigidy je excelentní a plně vystihuje ducha doby a postavení ženy ve společnosti. Atmosféra natáčení "PSYCHA", filmové zákulisí a porodní problémy při jeho vzniku jsou poutavou freskou a zároveň nostalgickou vzpomínkou na dobu kdy filmy měli svojí kvalitu a herce kteří opravdu hráli. Dobu která nám dala legendy na které vzpomínáme dodnes. ()

Poppy

Tak nějak bez šťávy, zápletky i překvapení. Dokoukáno z úcty k hlavní postavě a trpělivého čekání na rozjezd. PS: Můžete odskakovat k ledničce nebo baru a o nic nepřijdete. ()

Poga

Hitchcock bol obrovská osobnosť v kinematografii, obdobie ktoré zobrazuje tento film patril medzi jeho zlomové v živote. Či už z hľadiska osobného alebo pracovného. A práve preto by si zaslúžil detailnejšie a väčšie spracovanie ako toto, ktoré je vlastne svojou vizuálnou, obsahovou a dramaturgickou stránkou čisto televízne. Herecké obsadenie výborne, ale práve pre vyššie spomenuté dôvody je to stále len lepší priemer. Nutno vidieť v originály, Hopkins je skvelý svojím rečovým prejavom. 60% ()

Tomulka

Celý film mně nijak zvláště nenadchnul, ale byl to herecký koncert Anthony Hopkinse a Helen Mirren avšak i Scarlett Johansson nám opět předvedla své herecké kvality i přes to že moc prostoru nedostala. Každopádně ústřední dvojice je naprosto úžasná. ()

durkes

Som stúpencom tvorby Alfréda Hitchcocka a preto som sa tešil aj na jeho životopisný film. Škoda, že zachytáva len určité obdobie, ale aj tak som nebol sklamaný. K Hitchovej dokonalosti mi niečo chýbalo na tom filme, ale ja mu dávam zaslúženú 4. A Anthony Hopkins majstra napätia celkom zvládol. ()

90125

Scenarista tohoto filmu pripomina bezradneho školaka pred tabulou. Nemá príbeh, nemá suspense, nemá nič, cim by film potiahol. Prvych 20 min som s velkym zaujmom sledoval Anthony Hopkinsa, tak ako vždy. A on, tak ako vždy, nesklamal, hoci tentokrat ani nenadchol. Ale to je hlavne chyba mizernej filmovej predlohy. Taktiež kvalitne zobrazená dobova kulisa ma vždy zaujme. Po čase ale, ked vyšiel na povrch ten velmi tenučky pribeh, ktory nevie "kudykam", som film dopozeraval už len zo zotrvačnosti. Maestro Hitch by si ako pomnik, určite zasluzil lepší film. Zbabranéé ! 54 % ()

fikee

Nic az tak skveleho to neni, ale jako doplnek k Psychu ci festivalu Hitchcockovych filmu to funguje velmi dobre. ()

Bogrant

Vďaka tomuto skromnému filmu som lepšie pochopil a nazrel do zákulisia legendárneho filmu, pre ktorý musel Hitchcock veľa toho obetovať. Pochopil som, že Psycho nie je len ''obyčajným hororom''. Je to film, ktorý pozmenil svet kinematografie. Škoda len, že sa tejto podrobnej analýze nechopil lepší režisér než Gervasi. Bezchybný Hopkins. ()

redsparrow

A. Hopkins jako vždy skvělý, ale jinak naprosto banální a zapomenutelný film bez jakéhokoliv vtipu, chytřejšího scénáře a vůbec jakéhokoliv nápadu trochu vybočujícího z ohrané televizní zábavy. ()

ciapok

film je kontroverzný asi ako sám pán Hitch, myslím že je tak dokonale posadený do 60 rokov, Helen Mirren a Anthony Hopkins hrajú tak skvele, že človek by aj zabudol, že ten, kto nevidel film Psycho, vlastne ten, komu je celý svet thrillerov a hororov ukradnutý sa musí aj trocha nudiť. My, maniaci, s troškou srdca však musíme plesať :) Tú piatu hviezdu si nechávam v pretlakovej komore, čo ak som len opitý z tých brilantných hercov, masiek a .... Scarlett ()

Oscars 2013 - výsledky

10.01.2013

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

Anthony Hopkins je nejstarší muž světa

11.07.2012

Alespoň v novince Darrena Aronofskyho Noah. Natáčení biblického eposu, který má vyšší rozpočet než všechny dosavadní Darrenovy filmy dohromady (konkrétně 130 milionů dolarů), začalo před několika dny… (více)

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

Tom Hanks jako nenáviděný Walt Disney?

11.04.2012

Po Mém týdnu s Marilyn a právě natáčeném Alfred Hitchcock and the Making of Psycho se vynořil další projekt, jehož děj se točí kolem vzniku slavného filmu. Tentokrát se dozvíme, jak vznikala… (více)