Příběh se odehrává v malé jihomoravské vesnici Mouřínov, v níž končí silnice. Obyvatelé touží stát se obcí „průjezdní“, a protože je mezi nimi přeborník ve vábení jelenů, vynaloží velké úsilí, aby se v obci konalo mistrovství Evropy v této ojedinělé, avšak zajímavé disciplíně. Obec žije přípravami, ale nejen jimi. Souběžně s nimi se rozvíjejí zřejmé i nevyslovené vztahy obyvatel, a jak přípravy ovlivňují jejich život, tak jejich vztahy ovlivňují průběh příprav. A jednoho dne konečně mistrovství vypukne... Jak dopadne, a zda budou mít obyvatelé skutečně obec „průjezdní“, na to si už počkejte do uvedení filmu. (oficiální text distributora)

L_A_D_A_S

Za mě osobně musím říct, že Muži v říji jsou po Pelíškách tím nejlepším Českým filmem, tragikomedie kde v každé scéně je trochu pravdy a dokážu si představit, i z vlastní zkušenosti že takto to vesnické vztahy fungují, chvílema jsem se u hlášek typu ,,Frantoo..mě nevadí že spíš každou noc v autě..ale sere mě že chrápeš na volantu a troubíš celou noc :D ,, docela slušně řezat, a scénu s transvestitama na kolejích bych dal do zlatého fondu České kinematografie. Ode mně jasných 5* ()

cpt.Lynch

Po své úžasné prvotině Pravidla lži Sedláček nezklamal ani ve své druhotině. Tentokrát posazené do humorné, místy až absurdní roviny. Sice jsem se neválel smíchy, ale úsměvné je to po celou dobu. Odvedena kvalitní práce s málo známími herci. Scéna s Evropskou hymnou, nebo přeražení židle o záda Železného Zekona jsou úžasné. Příjemná podívaná s líbivou ústřední melodií. Těším se na jeho další film... ()

mcleod

Výborná intelektuální společensko-kritická komedie o jedné vesnici na moravské periferii, kde život ubíhá (stejně jako samotný film) velmi líným tempem. Komedie podává nádherné karikatury mnoha článků a vztahů v současné společnosti a dokáže tak velmi sofistikovaně okomentovat všechny obvyklé společenské šablony, vzory a stereotypy. Film se opravdu povedl, vše od scénáře, přes herecké výkony (včetně profesora archeologie Tomáše Durdíka či zpěváka Jasné Páky Petra Váši) až po režii naprosto perfektní. Robert Sedláček je zcela jasně jedním z nejlepších českých režisérů. Jedinou výtku bych směřoval k místy zpackanému ozvučení, kdy občas není rozumět některým dialogům. ()

ghatos odpad!

Předlouhá sterilní nekomedie. Vakuum - přesně tohle slovo vystihuje příšerný pseudointelektuální maras, v němž se ocitne divák. Klasická ukázka toho, jak by komedie neměla vypadat. Muži v říji jsou extrémním protipólem Kameňáků. Paradoxně patří do stejné výkonostní kategorie. 8%. ()

Ravi

Mám několik zásadních otázek, které jsem si pokládal celý film: Proč tento film vlastně vznikl?, O čem vlastně jako má vypovídat?, Co zásadního řeší, že ho stálo za to natočit?, Má mě film bavit? Odpovědi nemám, protože si je subjektivně neumím na filmu nalézt. To mě nutí k poslední otázce: Proč by mě měl takový film zajímat? Odpověď je: Nevím. Jedna věc je na filmu perfektní - charaktery jednotlivých postav. Smysl některých jsem však nenašel. 40% = 2/5 ()

EvaM

U tohoto filmu se nějak nepovedl zvuk. Je to přebasované a skoro jim není rozumět. Je tu i nešťastný výběr hudby. Jinak jsou tu docela vtipné poznámky a texty. Nebýt toho zvuku, dala bych za tři hvězdy. ()

Koryntos

Chtěla, snažila, plakala, nezvládla. Nakonec přepnula a věru nevím ,jestli to ještě někdy budu chtít zvládnout vidět. ()

Gekacuk

Bohužel mne film velmi zklamal. Je zde patrná snaha poukázat na soudobé nešvary, zejména v politice. A to komunální i vrcholové. To je jistě pozitvní, ale celkově film vyzní jako spíše kritika buranství na vesnici i mezi „Pražáky“. Dobrou myšlenku se totiž nepodařilo dovést do konce. Film je velmi rozvláčný a zdlouhavý. Chtělo by to prostříhat a zkrátit minimálně o čtvrtinu. Takhle je to místy opravdu velká nuda. Rovněž je tu nadbytek folklóru. Některé scény jsou opravdu hloupé, nevěrohodné a špatně zahrané. Například když herec Dulava kritizuje, že mu kolega špatně namaloval pozadí na jeho obří plátno. Celým filmem se line pravděpodobně úmyslná absurdita. Celá vesnice se upíná na získání státních peněz na silnici, aby byla vesnicí průjezdní. Prostředkem k dosažení cíle má být pozvání premiéra na mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Docela nepravděpodobně zní konstrukce o nejlepším „vábiteli“, který se nechce účastnit mistrovství, protože mu starosta odmítá dovolit umístit v obci svůj vlastnoručně vyrobený kolotoč. A tak se raději utápí v alkoholu, stráví noc s místní outsiderkou a namlouvá knihy pro slepce (což však pochopíme až na konci). Zcela nevěrohodná je příhoda o tom, jak byl dříve Dulava velký pijan, svou dceru mlátil, až začala koktat. Pak pít přestal, objevil své židovské kořeny a dal se na pokání. K pousmání moc scén opravdu nebylo a překvapivá pouze jedna – když hlavní hrdinka spadne z kolotoče. Jedíná dojemná scéna je na konci – setkání s dvojicí slepců. Ze snahy kritizovat dnešní poměry bylo dobře vystiženo, jak se obec snaží uspořádat s málem prostředků tuto akci, škudlí kde se dá a pak premiér a celá jeho suita zcela samozřejmě přijímá pohostinství místních. Premiérova ochranka má největší starost, aby se jim premiér neopil. Ovšem ten si rád přihne a zakřepčí s lidem. Jediná opravdu komická scéna se odehraje na železničním přejezdu. Celkově tedy film vyzněl polovičatě. Tak to vidí pánové Gek a Čuk ()

jamalka odpad!

Hrozná nuda; Film může velmi vzdáleně připomínat Slavnosti sněženek, kdyby se povedl, tak mohlo vzniknout podobně povedené dílo, ale takhle je to jeden velký průšvih. ()

iantomasik

Muzi v riji jsou ve sve reflexivnosti venkova trochu jako Dedictvi, ale jinak podle me humorem mnohem decentnejsi a hlavne s uveritelnymi a neodpuzujicimi charaktery. Natoceni nejsou nijak slavne, ale scenaristicky se mi libi. Jsem jimi mile prekvapen. Necekejte teda nic zazracneho, ale je to takove mile. ()

Composter

Je málo českých tvůrců, kteří umí "vyrobit" komedii důstojnou, řezavě vtipnou, s duší. Sedláček je mým dlouhodobým oblíbencem, který mě vždy zaručeně pobaví. Muži v říji se spíše hodí zařadit k belgickým a skandinávským "komediálním žánrům". Srandu si totiž dělá z věcí, které jsou pro mnoho lidí citlivé, osobní. Řeže až do morku kostí a ne každý to může rozdýchat :). Vtipné scény jsou zároveň i strašidelné, husí kůži nahánějící. To se stává v těch chvílích, kdy se ve filmu sám poznávám...nebo cokoliv ze svého okolí. Doufám, že Sedláčkovi do budoucna Troška nevypálí rybník úplně a sežene peníze ještě na pár dobrých kousků. ()

LexBarker

Slušně obsazené,ale velmi průměrné,myslím,že tak dobří herci jsou totálně nevyužití.Filmu škodí dlouhá stopáž,hercům není místy rozumět(v půlce filmu jsem si musel zapnout titulky,abych si alespoň přečetl o čem tam mluví...).A to srovnávání s Dědictvím,to už vůbec nechápu,zkrátka slabota...Akorát Martin Trnavský je tam opravdu fajn:-) ()

ZkuKol

Česká komedie, to znělo poslední roky jako vulgarismus. Robert Sedláček ale ušel pěkných pár kroků směrem k nápravě a já bych mu tímto rád poděkoval. Vcelku schematický scénář naplněný vtipnými dialogy, tu a tam vypointovaným gagem, zajímavými postavičkami a českou malostí. Samozřejmě se nejedná o žádné přelomové dílo, žel u nás je situace taková, že i poctivě odvedená práce a dostatečná zábava si říkají o bohatá slova chvály. Moc mě potěšily pocty a odkazy k slavným českým filmům, číslo Ilony Csákové a úspěšné pokusy zúčastněných udělat si inteligentě legraci sami ze sebe. Bude mým snem, aby se po letech o tomto snímku v rámci české kinematografie mluvilo jako o průměrném, ale to bude asi v hodně vzdálené budoucnosti. Do Mouřenínova přijede premiér! Je třeba ho pobavit a nasitit, protože ta silnice leží na ministerstvu dopravy už od roku 97... 70% ()

Dromed

Nezajmavé a slabé. Utahané a učelově buranské. Snaží se to obizarnost stylu hoří má panenko a nevyšlo to ani zbla. NUDA. Jediná hláška -Si potykal ministovi a říkal mu pyčo- to zachránila. ()

Rousse

Tož prej mistrovství Evropy ve vábení jelenů? Ale aj - našlo by sa pár okamžiků, které by mňa navábily (zvlášť "šampióni z Březolup" mě dojali - znám jich skoro šecky, ale šampiónů je Březolupech opravdu poskrovnu:-) Ale že by to vystačilo na mistrovství a ještě k tomu Evropy? Ani omylem... Úsměvné a citlivé panoptikum z moravské vesnice a je jedno, ať už se jmenuje Mouřínov, Březolupy nebo Bílovice - všade je to stejné. Beztak. ()

KR4T4S

Velmi zvláštní film. Když jsem ho viděl poprvé, měl jsem problémy ho dokoukat, jaká to byla nuda. Když jsem ho cca po roce viděl podruhé, nemohl jsem se od něj odtrhnout a zjistil jsem, že je neskutečně vtipný a originální. Jak už tu bylo zmíněno, má to Kurvahošigutentágovský potenciál. ()

bari68

Veselá satira v ktorej diváci v dediny si nájdu vo filme každý to svoje.Fórky sú podávané nenásilným spôsobom a osvedčenými hereckými esami aj zahrané.Zasmejete sa, zabavíte sa,odnesiete si dobrú náladu.Spokojnosť. ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží