Ghost in the Shell 2.0 (festivalový název)

• Japonsko

Kōkaku kidōtai 2.0

Ghost in the Shell 2.0

Animovaný / Akční / Sci-Fi

Japonsko / USA, 2008, 85 min

Mamoru Ošii

Kendži Kawai

Upragednutá verzia jedného kultu. Anime moc nemusím, ale Ghost in the Shell je moja srdcovka. Skvelá atmosféra a filozofické úvahy o zmysle existencie zasadené do budúcnosti a sveta plného heckerov, robotov a robotických vylepšení. Mamoru Oshi hľadá v tomto svete ľudskosť. Kawaiová hudba je vysoko návyková a neviem ju nikdy po dopozeraní dostať z hlavy. Rozhodne sa jedná o jeden z najlepších soundtrackov. Všetko ďalšie je len čerešničkou na torte už aj tak dokonalému príbehu. Pokračovanie aj smerovanie série je rovnako dobré, ale atmosférou a akýmsi utopickým až depresivným vyznením je toto môj najobľúbenejší fragment z celého sveta GITS.(24.2.2016)

Geniální dílo ohnulo svá kolena do prachu a dobrovolně se nechalo zmutovat do čistosti a občasného cgi vizuálu, který dokáže kompletně zprznit některé neskonale ikonické a geniálně dokonalé scény (úvodní titulková sekvence) a udělat z nich něco podřadného, ve srovnání s původní verzí, proto taky hodnotím o jednu hvězdičku méně, místo krásně nedokonalé oku lahodící kresbě je tu totiž animace moc čistá a co je nejdůležitější, je o mnoho méně atmosferická a nehezké 3D vytrhávající z pozornosti a zcela se nehodící je dalším rezavým hřebíčkem do téhle jinak velice úhledné kyber-rakve. Dejte božstva všech pohanských národů, aby se Mamoru Ošii neinspiroval u George Lucase a nedělal další a další verze jako on u Star Wars. Leda by tu Jawové kradli kusy kyborgů.(5.3.2014)

Točeno jen(!) jako CGI remake? Opravdu tam nemohlo být něco navíc, co by z 2.0 udělalo smysluplný projekt a ne jen vyleštění starého filmu do atraktivního vzhledu pro moderního diváka? Za těch pár hezčích vizualizací virtuálního světa díky, jinak mírné zklamání z opáčka, které pro mě má několik much na svém vyleštěném pozlátku.(15.1.2011)

Tak z tohohle filmu mi v hlavě utkvěla velice zvláštní hudba a proto mám na něj vesměs příjemné vzpomínky, do pozadí to potlačilo i to, že mi během filmu bylo celkem divně z toho, co se dělo na plátně, nevím ani jak to popsat, ale myslím si, že to znova už vidět nechci. Je to skvělý film, mám ráda anime a tohle je kultovní snímek, ale opravdu se dostane člověku pod kůži a tam vibruje a to není zrovna dvakrát příjemný. Jinak opět viděno na velice příjemném festivalu Future Gate v Bio Oko, který doufám navštívím i následující rok.(2.4.2014)

Tak na tretí krát vyzbrojený anglickou verziou a rokmi praxe vylepšenou angličtinou som konečne pochopil čo sa tam do boha vlastne stalo. Pritom to má bez titulkov asi 77 minút. Pritom počin ako sviňa. Kontrast smutné statické zábery a dynamické akčné scény je priam legendárny. Myšlienka filmu inšpirovala množstvo lepšej aj horšej kyberpunkovej tvorby v budúcnosti. Jeden z top animovaných filmov pre dospelých. Škoda, že to nekonečno pokračovaní a seriálov trochu degradovalo. Stále to u mňa nie je na 5*. Ale veľa tomu nechýbalo. Dávam 88% za mňa.(1.11.2009)