Americký herec a režisér Clint Eastwood se filmu věnuje už víc než půlstoletí a za tu dobu si v Hollywoodu vydobyl neotřesitelné postavení. Původně westernový televizní herec získal proslulost ve spaghetti-westernech Sergia Leoneho (především ve slavné trilogii Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý, ošklivý) a později úspěšně kombinoval postavení herce, producenta a režiséra, což mu kromě řady dalších ocenění vyneslo i dva producentské a dva režisérské Oscary za snímky Nesmiřitelní (1992) a Million Dollar Baby (2004). Westerny v jeho tvorbě samozřejmě tvoří zvláštní kapitolu a Eastwood se k tomuto nejameričtějšímu z filmových žánrů rád a často vracel. Psance Joseyho Walese (1976) začal režírovat Philip Kaufman, ale jeho roli nakonec převzal Eastwood. Tento kontroverzní krok přiměl Cech amerických režisérů (DGA) k ustanovení smluvního pravidla, jež zamezovalo nahrazení režiséra filmu kýmkoli z jeho současného štábu či herců (dnes je označováno za tzv. Eastwoodovo pravidlo). Příběh pokojného farmáře, jemuž oddíl severských renegátů vyvraždí rodinu a zavede ho na cestu pomsty, dal Eastwoodovi nejen možnost si zahrát svého lakonického málomluvného hrdinu, ale také dokázat rostoucí režisérské sebevědomí. Dnes Eastwood uvádí Psance Joseyho Walese jako jeden ze svých nejoblíbenějších filmů. Další výrazné kreace tu předvádějí indiánský herec Chief Dan George (známý postavou dědečka v Malém velkém mužovi, za niž byl nominován na Oscara) jako Lone Watie a Eastwoodova dlouholetá přítelkyně Sondra Lockeová jako unesená dívka Laura Lee. (Česká televize)

kubilov

Josey Wales je takový nepříliš typický western od Clinta Eastwooda, jenž se v žánru vymezuje hlavně obdobím, když se odehrává těsně po občanské válce na spíše východní části území Spojených států, Clintův charakter je více společenštější a plive na všechny strany. ()

Guran

Clint Eastwood opět v kovbojské roli a také jako režisér. Dějová zápletka filmu není nikterak originální, Joseyho rodina bude zavražděna a on půjde po pomstě. Kdyby ve filmu nebyly překvapivé zvraty, přesvědčiví herci a hlavně Clint, nedopadl by film dobře. Scénář je tedy neoriginální, ale zpracování samotného snímku je na dobré úrovni a akční scény jsou velice uvěřitelné. KRomě scénáře snímek táhnou dolů i místy nudné dialogy a protažené záběry, které jenom zdržují celkovou plynutost filmu. Snímek nebyl vůbec špatný, rád jsem se na něj kouk a věnoval mu čas, který potřeboval, ale že bych se na něj někdy podíval po druhé, tak to už asi ne. ()

Fíma

Válka je svinstvo a občanská zvlášť! A o t víc, když vám ti zatracení Yankeeové ze severu vyvraždí rodinu. To už pak stojí za to bojovat až do samotného konce. Jenže koncem tu není nějaký cár papíru v podobě mírové smlouvy, ale, jak to má ve správném westernu být, dokonaná pomsta. Příběh nás provede napříč Amerikou z východu sužovaného občanskou válkou až na skutečný západ do Texasu mezi Indiány a lovce odměn. Nádherný western, který stojí za to vidět. ()

backi

Áno, je to rozťahané, chvíľami možno nudné, ale v konečnom dôsledku je to stále dobrý western. Žiadne veľké hrdinstvo, príjemný vizuálny zážitok a najmä úžasná panoráma filmu dosť pomohli, ale zase za cenu horšieho príbehu. Pľuvance v Clintovom podaní mne osobne vôbec nevadili :) 65% ()

jack_scott

Výborné, postava Joseyho Walese je skvěle zahraná, a vše sedí jak má. Jen škoda možná trochu příliš natažené stopáže, také to mohlo být dramatičtější...Pořád je to ale velmi dobré, Clint prostě už od mala uměl. 80%. ()

martins

Tak tohle klasika jako ze 60 let, předposlední Eastwoodův western v kariéře. Poklidný život jižanského farmáře, kterému unionisté vyvraždili rodinu, v touze po pomstě přidá k obávaně jízdě konfederace, která likviduje vojáky Unie. Všem je poválce zajištěna amnestie pokud se vzdají, Josey to odmítne a udělá dobře, neboť téměř všichni jeho kamarádi jsou zákeřně zavražděni, pouze Jamieho se Joseymu podaří zachránit, spolu pak prchají před vojáky Unie...Jedno z mých prvních setkání s Clintem Eastwoodem, ještě na vhs v rychlodabingu někdy z konce 80.let... ()

pollstro

Na první pohled tvářící se film o pomstě, který se vzápětí promění na rozsáhlý a zcela odlišný film podobný road movie. Eastwood odvádí skvělou práci nejen před kamerou, ale i za ní, zbytečně neexperimentuje a drží se typických a klasických prvků westernu, zbytečně nevybočuje, avšak vyčnívá především díky hlavní postavě, která za tou veškerou vrstvou frajeřiny a drsné povahy, skrývá neuvěřitelnou lidskost. Neustále měnící se tempo filmu, z přestřelek a akčních scén s naprostým klidem přechází do pomalejší, přesto nenudícího tempa vyprávění, aby se zase opět vrátil a předvedl efektivní souboje s drsným a obávaným Eastwoodem, který zde hraje přesně svoji typickou roli. Místy se film tváří jako pětihvězdičková záležitost, která svoji specifickou atmosférou a děním naprosto ohromuje, vzápětí ale přichází vždy slabší a poněkud zvláštní pasáže, kde film náhle působí o úroveň níž, jakoby Eastwood tak nějak nevěděl, co s tím vším vlastně chce dělat. Postavy, které Eastwood potkává na své velkolepé cestě jsou věrohodné a výborně napsané, skvěle zapadají do celého příběhu a zároveň vyzdvihují hlavní postavu. Příběh hlavního hrdiny začíná honbou za pomstou, vzápětí útěk před ní, aby si v závěru pomsta přišla přímo k němu. Zároveň si film drží i humornou stránku, některé vtipné scény jsou poněkud zajímavé, především neustále plivání s naprostou přesností je humorné. The Outlaw Josey Wales a jeho pomalé, ale přesto nenudící tempo vyprávění mi neuvěřitelně sedlo, děj je opravdu vtahující a nádherný. Eastwood zde hraje dnes již známou a ikonickou postavu obávaného, tvrdého, moc nemluvícího pistolníka, který je schopen porazit v souboji každého. Film, který dokáže uspokojit každého milovníka westernu, jen škoda té občasné nejistoty. "Now remember, when things look bad and it looks like you're not gonna make it, then you gotta get mean. I mean plumb, mad-dog mean. 'Cause if you lose your head and you give up, then you neither live nor win. That's just the way it is." ()

FandaF

Vřele všem doporučuji. Možná to nebyl záměr, ale docela jsem se nasmál a myslím, že v "zaškatulkování" tohoto filmu rozhodně chybí slovo komedie ;-) ()

shrimpik

Tak tenhle film se mému oblíbenci Eastwoodovi vůbec nepovedl. :( Zpracování pokulhává snad po všech stránkách a nic na tom nemůže změnit ani celkem osvědčený, syrově-drsný Eastwoodův režijní i herecký styl. Ani ta špetka klasických vtípků, co se zde objeví, triky, kamera, dialogy...ne, tady nefunguje vůbec ale vůbec nic. Celkově bych to postavil na roveň tak asi Doktorce Quinnové. Jednu hvězdičku tak Eastwood dostává pouze za to, že je Clint. :) ()

brasek

Miestami zaujímavé... miestami nudné a nič nehovoriace. Eastwood sám seba nominoval do role plujúceho drsňáka, ale podľa mňa mu to nevyšlo... ()

brodži

Suchopárný rádoby western kde příběh je zrychlen hned na počátku aby nakonec se došlo k zápletce. Ta sama o sobě je jen zbytečným natahováním nudy. Celé je to průměrné a kdo očekává podívanou, kterou by od Eastwooda očekával po shlednutí Hodný, zlý .... a dalších, bude zklamán. Celé zlé až průměrné. ()