X-Men: První třída

• USA X-Men: First Class (více)
USA, 2011, 126 min

Režie:

Matthew Vaughn

Kamera:

John Mathieson

James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Kevin Bacon, January Jones, Nicholas Hoult, Rose Byrne, Lucas Till, Edi Gathegi, Jason Flemyng (více)

Malému Erikovi, který se s matkou dostal do koncentračního tábora, zastřelí Sebastian Shaw, jenž zde působí jako vyšetřovatel, jeho maminku přímo před očima, aby ho donutil pohybovat s předměty. Erik totiž při svém příchodu do tábora dokázal otevřít silou vůle bránu v okamžiku, kdy ho oddělovali od jeho matky. Ve stejné době malý Charles v bytě svých rodičů v Londýně nachytá v kuchyni ženu, která se vydává za jeho matku, ale když ji obviní, že je zlodějka, žena se změní v malou modrou mutantku Raven. Je po válce a Charles se uchází o místo na univerzitě a doprovází ho krásná žena, jeho kamarádka Raven. Raven také dospěla a umí na sebe brát jakoukoliv podobu. V té době Erik hledá po světě Shawa, aby se mu pomstil. Zároveň agentka americké tajné služby MacTaggertová zjistí, že Shaw je nebezpečný zločinec, který se snaží rozpoutat světovou válku mezi USA a Sovětským svazem. MacTaggertová přijde také na to, že Shaw není jen tak nějaký zločinec; je obklopen podivnými mutanty, které za sebe nechává dělat špinavou práci a kteří disponují schopnostmi, jež obyčejný člověk nemá. MacTaggertová se proto rozhodne najít na univerzitě vědce Charlese Xaviera, aby jí pomohl Shawa dopadnout. Tím není nikdo jiný než onen malý Charles... Charles Xavier díky svým telepatickým schopnostem přesvědčí šéfy ze CIA a je společně s MacTaggertovou do špionáže zapojen. Ve chvíli, kdy se Charlesovi a MacTaggertové podaří Shawa najít, zrovna bojuje s Erikem, jenž ho konečně našel. Shawovi se ale ze souboje podaří uniknout a Charles jentaktak Erika zachrání. MacTaggertová, Charles a Erik se dají dohromady, aby porazili Shawa, o němž teď vědí, že pracuje pro Sovětský svaz... Charles a Erik se rozhodnou najít po světě dostatek mutantů, kteří by jim vedle Raven pomohli v boji proti Shawovi. Několik mutantů se jim podaří objevit a získat pro spolupráci se CIA. Následně se Charles a Erik vydávají do Ruska, aby chytili Shawa. Shaw však vymyslel úskok – do Ruska poslal pouze svou mutantskou pomocnici Emmu a sám připravil s několika dalšími mutanty útok na centrálu CIA. Útok se mu podaří, centrálu dobude a lidské agenty zabije. Následně nabízí mutantům, kteří dosud byli s Charlesem a Erikem, aby se k němu přidali a spolu s ním zničili lidstvo... Na místě také zabije mutanta Darwina, který se nechce vzdát. Na jeho stranu se přidává mutantka Angel a další mutant. Po návratu na základnu jsou Erik a Charles rozhodnuti zbylé mutanty proti Shawovi a jeho poskokům vyškolit. Shaw v Rusku zatím zmanipuluje ruské generály, aby rozmístili rakety na Kubu jako odpověď na americké rakety, které vydíráním amerického generála nechal Shaw rozmístit v Turecku. Zdá se, že USA a Sovětský svaz směřují k jaderné válce... (TV Prima)

playboxguest

Dobrej nářez, dlouho se mi nestalo, abych se u něčeho celé dvě hodiny tak výsostně bavila a kdyby mi někdo řekl, že to budou zrovna X-meni.... Nejsem jejich fanynka, jejich komiksy mám pročtené spíš v malé míře a zběžně, filmovou dvojku jsem dokoukala s rozzívanou hubou, trojku a Wolverina jsem zatím neviděla pro jistotu vůbec, ale tohle... jak to tu do sebe všechno pěkně zapadá. Wow! 80% ()

Madsbender

Vynikajúci prequel legendárnych X - Menov. Čo dodať? Skvele vyvážený príbeh s istým šmrncom a osobitným čarom podtrhnutý výbornými výkonmi McAvoya a excelujúceho Fassbendera. Vaughnova koncentrovaná zábavná réžia a precíznosť spolu so soundtrackom Henryho Jackmana z neho činia v mojich očiach jeden z najlepších blockbusterov, ktorému pôvodné Singerove filmy nesiahajú ani po päty. 100% ()

sheen

Vaughn na co šáhne to se povede, u First Class tomu není jinak. Pro fandy řady X-men je to doslova požehnání:) Magneto byl cool ale můj hrdina v tomto díle byl Profesor X. Na to jaký je to opravdu vynikající film, tak zůstal finančně hodně za očekáváním a nedoceněn návštěvností. Doufám, že se dočkáme dalších dílů této party. ()

Indiana

Nápaditě zrežírovaný, skvěle zahraný, nedá se říct že by tu bylo něco špatně, jen mi ten film nějak nesedl. Možná tou dobou, do který se mi mutanti nehoděj, fakt nevim. Každopádně Fassbender je borec. ()

hippyman

je až podivuhodné, jak je tahle komiksová série o nás, evolučně dokonalejších, vyrovnaná... musím se přiznat, že jsem šel do kina s trochu rozpačitým očekáváním a obavami z průserového selbst-opakování a popcornově-kolové tuposti, ale dostalo se mi Prvo Třídní zábavy, napětí, akce a vtipu (i ze sebe sama)... spolu s dobrou hudbou, castingem (včetně štěků) a nápaditým zasazením do reálných historických skutečností vzešla z návštěvy tohoto snímku příjemně překvapivá a oddechová podívaná. 80% ()

Pilda17

X-Men je film od jakého vždy čekám hodně. Zatím jsem ještě nebyl zklamán a First Class je důkazem, že série ještě neřekla poslední slovo a všechny předchozí díly trumfne. James McAvoy je jako vždy skvělý, ale jinak je škoda, že nedali více prostoru Hugh Jackmanovi. První díl, kde se objeví jen tak letmo, čekal jsem nějaké zapojení aspoň ke konci, ale bohužel. Režisér Matthew Vaughn věděl co dělá a moc dobře věděl, že tento díl se bude vymykat všem předchozím a bude jiný. Právě proto mě zaujal ještě daleko víc, poněvadž nemám rád podobné nebo stejné filmy. Vaughn naservíroval úplně něco jiného než jsme čekali, a proto u mě má velké plus a X-Men: First Class je zatím jeden z nejlepších překvapení tohoto roku...9/10 = 95% ()

Disk

X-Men: První třída je mnohem komplexnější a osobnější, než jsem si vůbec kdy myslel. Úsloví "Mutant and proud", které se celým filmem táhne jako nit, má pro mě obrovský význam. Scéna, kdy Magneto řekne Mystique, že (ona) chce po ostatních, aby ji společnost přijala, přičemž ale ona nedokáže přijmout sebe samu, má stejně důležitý smysl jako pasáž u Icemanových rodičů z X2. Stejně tak Beastova snaha nalézt "lék", aby mohl být "normální" jako ostatní. Za pozornost stojí i moment, kdy Charles Xavier Beasta nechtěně vyoutuje. Neuvěřitelně geniální snímek, který se bez debat může srovnávat s nejsilnějšími queer dramaty. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 10/10 Efekty 9/10/// +celý film, jeho scénář, promakaná režie, výborný výběr herců, střih, hudební doprovod, efekty a triky, nápady tvůrců, postavy a jejich charakteristika, Kevin Bacon jako záporák, ideální délka filmu -asi jsem se v kině neuhlídal a řekl nahlas něco jako "wow to je mazec"/// V podstatě dokonalý film, který má vše a nic mu nechybí. Možná že jsem napoprvé větší pozornost věnoval dialogům a ději před efekty, takže jsem si možná nedokázal napoprvé vychutnat všechny detaily. Nicméně i tak jsem z filmu uchvácen a pořádně nechápu jak se tohle mohlo podařit. Těším se na další filmy z tohoto filmového světa a jen dodám, že ty 2% co scházejí do stovky jsou snad jen proto, že ten nejlepší film ještě teprve přijde. V mém žebříčku podle hodnocení se X-men: První třída dostala do TOP 5./// Celkem 98%/// ()

Rosaviva

Myslela jsem si, že tenhle film se mi nebude líbit a to už jen proto, že se mi X-meni líbili hlavně kvůli Wolverinovi, ale opak se stal pravdou. Opravdu jsem byla velice překvapená a musím říct, že se mi ten film líbil možná stejně jako první díl X-menů. Musím ale přiznat, že James McAvoy se mi do role Profesora X vůbec, ale vůbec nehodil, i když se mu musí nechat, že mi lezl na nervy stejně jako jeho starší verze. Ostatní výběr herců, ale musím pochválit. Bylo poměrně zajímavé sledovat co se vlastně odehrálo mezi Magnetem a Xavierem před triologií. Ale co mi opravdu nejde na mysl, je ten příšerně velkej přešlap na konci, kdy se profesor X najednou ocitne na vozíčku, což je dost směšný vzhledem k tomu, že na začátku třetího dílu byl mnohem starší a při návštěvě Phoenix pořád chodil, epic fail. 4* Nesmírně mě potěšilo, že se tam objevila Emma Frost a Havok. Navíc náhlé zjevení Wolverina mě pobavilo. ()

Cappuccino

Forma vyhráva nad obsahom. A v tomto prípade mi to, vážení, vôbec neprekáža. Fassbender je skvelý "half-bad guy", Bacon výborný "bad guy" no a McAvoy znesitelný "good guy". Rýchlej akcii dodatočne na kvalitne prídava náramne znejúci soundtrack. A tak, povedzme si to narovinu - staro-noví X-meni sú vážne dobrí, Vaughn sa opäť pochlapil! ()

GilEstel

Povídají si takhle spolu dva největší supermutanti Prof. Charles Xavier a Erik Magneto. „Ty vole Charlesi. Proč tady jako máme šaškovat na moři a držet námořní blokádu? Proč nevlezeš Nikitovi a mladýmu Kennedymu do hlavy a nedomluvíš jim, ať si dají pusinku? Copak nevíš, že tu fouká?" „Ty vole Eriku. Proč se neoblíkneš, když je ti zima? Já už vím, proč zrovna tobě nemůžu číst myšlenky. Ty máš totiž v hlavě úplný hovno. Copak nechápeš, že chci, aby si už udělali tu hokou linku, abych nemusel tyhle voloviny řešit? A ty sám místo abys odnes rakety z Kuby, aby CIA neřvala, tak si tu děláš z ponorky letadýlko?" „Charlesi. Kolikrát ti mám říkat, že nesmíme nasrat Fidela. Ta naše modrá Šmoulinka je do něj zabouchnutá. A když se nasere ta, tak se tu poserem všichni. Víš přece, jaká je to stíhačka." „Nojo Eriku, máš pravdu. Ty vole tohle nesmíme podcenit. Ale ono už je to stejně v prdeli. On jí totiž nechce, dávno jí prokouknul. A já jí furt říkal, ať ty borůvky nežere.....Tak na to hážeme bobek a jdem se alespoň mrknout, kolik sviní se vejde do zátoky." 55% ()

S.Quentin QUALE

Jsem velkým fanouškem série X-Men, takže vím, že tady byly silné díly, byly tady slabé díly, ale tohle.....tohle je darda! Neodvážím se říct, že je to úplně nejlepší díl, aby jste mě tady nepoplivali, ale setsakra s tím koketuju. Já si opravdu jen stěží dovedu představit lepší uvedení do série pro absolutně neznalého diváka, tohle si muselo získat každého komiksového fanouška, který byl doteď X-Men neposkvrněn. Výborné obsazení a výkony, skvělé efekty, silné scény, které staví kostru celé série, První třída....no po skončení mně museli zavřit rozglábenou hubu. Plný počet a atak na film roku 2011! Btw. Baconovi bych ten přiblbej knírek nejradši odpálil z xichtu libovolným stickoidním sportovním náčením. :) ()

Rominator

Divák se ve snímku dozví jak se z Charlese stal Profesor X a z Erika Magneto a jak to všechno vlastně celé začalo. Hugh Jackman a jeho 20 vteřinové cameo ("Go fuck yourself!") nemělo chybu. ()

Mi Nü-Chai

3,5* - možná změna hodnocení vyhlazena. Kdyby se obtěžovali šetřit patosem a nechali Bacona, když mluví německy, předabovat (na začátku mi krvácely uši), asi bych tolik neváhala, neb film z rámci žánru "nenáročná zábavná podívaná" funguje dobře...jen to občasné projití slzavým údolím vážně nemuselo být. Ovšem, když to porovnám s takovým Thorem, je First Class vážně o třídu (che) výš. Dokonce mě tu ani nikdo nerozčiloval natolik, abych mu přála smrt v bolestech, což je skorem zázrak. ()

Allien.9

První x-menovský film, na který se s chutí podívám znovu. Omlazení prospělo, jednotlivé postavy mají konečně prostor (a nějakou psychologii) a celé je to pojaté dramatičtěji a lépe. ()

HAL

Parádní blockbuster. Obzvlášť díky Vaugově hravé režii a dokonale obsazeným postavám (Čím to že X-Men sérii tohle vždycky tak dobře vyjde? U první trilogie jsem říkal že Jackman se pro roli Wolverina narodil a rodiče ho pro ni vychovali... a teď u McAvoye, Fassbendera, i těch mladších mutantů mám chuť říct to samé). Humor funguje dokonale, u vypečenějších narážek na univerzum jsem měl chuť přímo zatleskat, i drama je fajn... jen akce trochu trpí na ne úplně realisticky vypadající triky. I když to je způsobené i záměrnou stylizací, protože... a což mě tu dost fascinovalo... X-Men: First Class ve své podstatě jdou přesně opačným směrem než jakým šli první X-Meni před jedenácti lety. Ti totiž způsobili revoluci v komiksových filmech (jejíž následky jsou vidět pořád) právě tím že maximálně zapřeli svou komiksovost. Žádné divné barvičkové kostýmy, žádná bizarní mytologie, ty tam byly superbéčkové zápletky z dřívějších komiksových filmů, i ty roztodivně ujeté schematické postavičky. X-Meni přesně zapadli do postMatrixovského světa, byli temní a byli cool, takže se díky tomu komiksové filmy mohly stát zajímavými pro široké publikum, a ne jen pro pár divných geeků. Což se právě teď obrací, i díky ostatním Marveláckým filmům samozřejmě, ale v X-Men: First Class je to zase nejvýraznější - tohle je totiž přiznaně komiksové jak nejvíc to jen jde. A nejde jen o komiksům výrazně věrnější a nadsazenější vizuální styl, nebo metaodkazy na jiné díly, ale hlavně o celkového ducha v jakém se film odehrává - myšlenková hloubka příběhu s pitváním xenofobie je tu rozebírána mnohem mělčeji a bez takového důrazu než ve starých filmech, prim místo toho hraje béčková zápletka s totálně schematickými vedlejšími postavami (místy působí fakt až jako parodie, obzvlášť členové armád obou velmocí jakoby vyhřezly odněkud z Red Alertu) a hlavně je všechno mnohem uvolněnější - žádná postmoderní temnota a deprese, tady je půlka filmu vyloženě jen o tom si odpočinkově vyblbnout se superschopnostmi a sem tam se s nimi servat v pomalu stříhaných akčních scénách s hromadou eye candy záběrů. A o osudové střety se zachraňováním světa v jeho nejtemnější hodině zas až tolik nejde. Takže mě vůbec nepřekvapuje že kasovně o žádný trhák nejde... ale zároveň je mi to dost líto, protože jsem se (i přes tu přiznanou komiksovost) opravdu skvěle bavil - Marvel filmy tomu nesahají ani po kotníky a i na ty nejlepší kusy žánru, tedy mimo jiné právě první dva díly X-Men, se jejich nejnovější bráška víceméně dotahuje. 8/10 ()

Satan

V rámci komiksových adaptací vysoký nadstandard, v rámci letních blockbusterů malý chytrý film mezi velkými přeplácanými blbostmi (Transformers 3, Green Lantern...) a v rámci X-Men univerza příjemný návrat k Singerovým kořenům. Dialogy mezi Professorem X a Magnetem mají sílu, akční vsuvky jsou vkusně dávkovány po celou dobu stopáže, emoce lítají všude kolem a i ten křehký sociologický otazník zde má své pevné místo. První třída funguje skvěle sama o sobě, lišácky hraje na nostalgickou strunu různými narážkami a odpálila opět zájem o mutanty, což jsem po příliš popcornové trojce a Wolverinovi ani nedoufal. Fassbender je správný badass, konec se může směle rovnat se zrozením Darth Vadera a cameo Hugh Jackmana zase scénce v kostele z Expendables. Výborné, třepu se na další díl! [Přesná stopáž: 126 min] ()

Sedmá Mission nabírá posily

Sedmá Mission nabírá posily

12.01.2020

Sedmý film v sérii Mission: Impossible dorazí 23. července 2021, o režii se znovu postará Christopher McQuarrie, který si zároveň napsal i scénář. Jako bonus pak natáčí sedmý a osmý díl zároveň,… (více)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

Co čeká Jennifer Lawrence?

Co čeká Jennifer Lawrence?

14.10.2015

Jen málokdo by asi polemizoval o tom, že je teď nejviditelnější mladou herečkou Jennifer Lawrence. Hvězda Hunger Games a X-Menů se od svých 22 let chlubí Oscarem, nijak ji to ale nevede k tomu, aby… (více)

Comicsové Mýty mají scenáristku

Comicsové Mýty mají scenáristku