Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

• USA Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides (více)
USA, 2011, 131 min

Během pátrání po Prameni věčného mládí přišel nechvalně proslulý kapitán Jack Sparrow o celou posádku i o svůj pirátský koráb, Černou perlu. Nyní se vydává do Londýna, aby osvobodil ze zajetí svého věrného přítele Gibbse a zachránil ho před šibenicí. Od Gibbse se dozví, že se v Londýně objevil falešný kapitán Sparrow, který na svou loď pořádá nábor nových členů posádky. Cestou od soudu je Jack zajat britským králem Jiřím II., který mu nařídí, aby pro něj získal Pramen věčného mládí. Do cesty se mu připlete tajemná Angelica, která ho přinutí vstoupit na palubu lodi Queen Anne's Revenge. Té velí slavný a obávaný pirát Černovous. Jack se tak ocitá na neočekávaném dobrodružství, během kterého nemá tak docela jasno v tom, kdo je pro něj větší hrozbou: zda Černovous, či Angelica, se kterou sdílí tajuplnou minulost. (TV Nova)

Gerret

Když jsem dal třetím Pirátům 3 hvězdy a prvním dvěma dílům 5 hvězd, nemůžu jinak než tady dát 4 hvězdy, protože to ve všech směrech překonalo třetí díl, ale zase to nemělo na první dva díly. Johnny Depp to zase zahrál perfektně, Penélope Cruz ho pěkně dopňovala a vrátilo se pár známých z předchozích dílů. Hudba ve filmu se povedla. Takže pro mě je to překvapení roku, protože jsem očekával, že to bude horší než třetí díl. Neviděl jsem to ve 3D, ale myslím si, že stejně 3D projekce by u tohoto filmu byla zbytečná. Hodnocení 80%. ()

Lukyn007

Vážení přátelé, je to veliké zklamání. Podle mě, je to nejhorší díl z celé kvadrologie. A to už jsem si myslel, že horší než díl třetí už být snad nic nemůže. Šanci začít úplně od znovu tvůrci promarnili. A nejhorší na tom je, že mi už přichází trapná i samotná postava Jacka Sparrowa. On za to nemůže. Depp je jako vždycky super, ale aby celej film stál jenom ne něm, to fakt nejde. Užil jsem si jenom prvních 20-30 minut. Víc nic. Škoda ()

MNTB

Jak řekla má kamarádka, Johnny zde spíše představuje nebojácného a hlavně nesmrtelného Semira z populárního seriálu kobra 11. Piráti svým 4 dílem ztratili nejen své kouzlo ale i osobitý vtip a o ději se nedá vůbec spekulovat. Modlim se aby na 5 díl nesehnali režii ()

Kali4

Bude správné, pokud navážu na svůj komentář ke třetím Pirátům, v nichž Verbinski gigantickým vodním vírem stylově i logicky ukončil svoji trilogii a následným vynořením „očistil“ Piráty od režijních i scénáristických postupů a myšlenek. Na závěr pouze naznačil, kolem čeho se asi tak bude točit děj čtvrtého dílu. Tvůrci „vln podivna“ tak mohli začít víceméně s čistým štítem s možností vydat se vlastním směrem a položit Pirátům nové myšlenkové základy, čehož také využili a rozhodli se jít korektnější cestou. Dopadlo to napůl tak a napůl onak – svébytný svět a všeobecný chaos nahradily spořádanost a stereotypní a trochu nudný svět. Linearita by nebyla problém, jelikož koresponduje s křesťanskou eschatologií, kterou čtvrtí Piráti vyznávají. Myšlenkově podchyceno to tvůrci mají dobře – oproti anarchii Verbinskiho série zde narážíme na osud, nevyhnutelnost, dokonce touhu po spáse a lásku. Celkem změna, huh? [SPOILERY] Kněz a mořská panna ukazují hlavní hodnoty nového pirátského světa v největší ryzosti; Jack je logicky poněkud nudnější a jakoby unavenější, nekuje pikle, zachraňuje, miluje a obává se zatracení. Nejlepší scéna s Jackem je nejspíš jedna s posledních, kdy se rozhoduje, kdo bude zachráněn, zda dcera či otec. Zde se ukazuje „vyzrálý“ Jack s novými vlastnostmi, který ale lišácky zavzpomíná na své někdejší podvodné, poněkud sebestředné a anarchistické já (podle mě se jedná o skutečně chytrý filmový moment). Stejně tak brání nová eschatologie v rozletu novému bossovi v podání Iana McShana (famózní polo-padouch z Kings), který je poněkud upjatý a jakoby „zabržděný“. I Barbossa je vážnější a překvapivě i traumatizovaný. [KONEC SPOILERŮ] Ačkoli z hlediska filozofie a logiky myšlenek tedy noví Piráti dobře fungují (i když nepřinášejí vůbec nic nového), z hlediska zábavnosti jsou mnohem méně působiví. Lineární příběh plyne víceméně bez překvapení; celé je to komornější, což by nevadilo, pokud by byl film dramatický, jenže on není (pouze scéna s člunem a mořskými pannami mi přišla skutečně dramatická); akce je poněkud unylá, kamera poměrně nezdařile zabírá dění a málo se stříhá, což by opět nevadilo, pokud by do toho neburácela monumentální Zimmerova hudba, která vyžaduje jisté tempo. Hudba je mimochodem nejsilnějším článkem čtvrtých Pirátů, staré motivy jsou stále silné a dle potřeby upravené a nové motivy jsou zapamatovatelné, i když podle mě soundtrack příliš nekoresponduje s děním. Ve výsledku jsem logicky zklamaný; noví Piráti jsou, co se týče scénáře a zápletky, víceméně tuctovým dobrodružným filmem. Audiovizuálně jsou působiví, ale to nestačí. Předchozí díly byly totiž v mnohém jedinečné. Pokračováním jsem otevřený, nový Marshallův svět by díky nim mohl získat smysl a hloubku, které zatím postrádá. Prokletí Černé perly na tom bylo coby úvodní díl série podobně, „pouze“ bylo mnohem zábavnější. ()

ghatos

Otřesný výcuc předchozích dobrých nápadů. Postavit vše na schizoidním transsexuálovi, jenž prvoplánovitým zdětinštěním sebe a všech okolo v levných kulisách přivede do extáze většinu konzumní společnosti, no i to nakonec něco prozrazuje o současném divákovi. Rodiny s dětmi sladce vrní a všichni od fochu si klepou po ramenech, jak ty blbečky, co za to dáli peníze utáhli na vařené nudli. Penélope Cruz předvedla mimořádně špatný výkon. 35%. ()

J-o-k-e-r

Sice kvalit prvních dílů to asi nedosahuje, ale rozhodně to už nebylo tak přeplácané jako díl poslední. Příběh mi přišel dostatečně tajuplný i svižný. Zejména scéna, kdy vidíme útok mořských panen opravdu stojí za to! Námět s pramenem mládí se mi líbil. Johny ten je jako Jack Sparrow geniální vždy, a tady mi přišel vážně, ale vážně dobrý. P. Cruz jako příjemná náhrada (i když ja bych hlasoval pro Keiru) a ostatní vedlejší postavy taktéž (hlavně G. Rush). Tradiční hudbu jsem si poslechl s radostí. Jsem jen zvědav jestli k nám připluje i díl pátý.... ()

svobik

Nechápu, co na filmu, který postrádá byť jedinou epickou scénu, mohlo stát 250 milionů. Nuda a šeď zabalená do více než dvou hodin. ()

Myrreczech

Příjemné překvapení. Sice to není kdovíjak vtipné, jako předchozí díly. Postrádá to nějaké epické scény oproti předchozím dílům, ale mě se prostě líbil příběh. Škoda, že ta Penelope vypadá jako nějaká čarodějnice a škoda, že skoro stejně i hrála. Za to Depp a Rush si drží svojí kvalitu stále, dokonce poprvé mě Barbossa zaujal víc než Sparrow. Jo a dějovou linii mezi křesťanem a mořskou pannou bych vynechal úplně. No co, na večerní uvolnění to bylo příjemné. ()

Miki8888

Nic jsem od těchto pirátů neočekával a bylo to jedině dobře. Film mě nezklamal ani sem z něj nebyl urvanej. Efekty povedené jako vždy, ostatně za ty prachy... Chyběly mi zde klasické námořní bitvy a trochu více akce. Ze začátku mi také moc neseděla Penelopé Cruz, ale v průběhu filmu si člověk "zvykne" ale na konci máte stále pocit, že se tam prostě nehodí. Jinak Jack a Barbossa stále pár povedených scén tohoto dua, které pobaví. Mořské panny bych hodnotil kladně ostatně jako každý muž :) . Konec by mohl mít více šťávy. Hodnocení: 3,5 hvězdy ()

denisse

Ani nevím, za co ty 2 hvězdy dávám. Všechno to, proč se mi první díl Pirátů z Karibiku líbil, tohle postrádalo. Pro mě ztráta času. ()

Ev.D.

Piráti z Karibiku to už je pro mě něco znamená ,ale tento díl mě opravdu zklamal. Na Penelopu Cruz se ráda podívám ,ale tady jako jedna z hlavních hrdinů? no nevim, nevim. Keira Knigthley a Orlando Bloom, ty bych tu určitě viděla radši bez nich už to prostě není ono..... ()

kklepkaa

Bohužel... nejlepší byla samozřejmě jednička. Musím uznat, že 4 se mi líbila pomalu víc než 2 s 3, ale že bych byla v extázi se říct nedá. To že vynechali Blooma s Knightley bylo pro mě dobře. No a závěrem mohu jen říci, že bez Sparrowa by to bylo zabitý úplně... ()

Zagi20

Čtvrté pokračování Pirátů mi už od dob oznámení přišlo jen jako zbytečné pokračování a snaha vytřískat ze zaběhlé série další prachy. Ostatně takhle v poslední době funguje téměř celý Houlywůd. A tak vznikla veselá taškařice s ohraným kapitánem Jackem a pár starými a také novými postavami, které všechny někam putují aby se v cíli sešli chovali se jako idioti a pak byl konec filmu. Ale abych jen nehanil, například scéna s "lovem" mořských pan byla skvělá. Konečně něco inovativního. Naopak celý následující příběh o té mořské babě byl úplně postavený na hlavu. Efektní ale prázdný blockbuster nakonec vydělal tolik že se můžeme (ne)těšit na další pokračování. 50% ()

mkubalikova

Nespavost, způsobená velkým večerním kafem, a hrozivý televizní program mě donutily k takové zoufalosti, jako je pustit si Na vlnách podivna. No podivné to je dost. Piráti z Karibiku jsou kapitola sama pro sebe a stejně jako Harry Potter, Star Wars, Transformers či jiné komerčně úspěšné nekonečné série má své fanoušky a studio těží a těží. Potud v pořádku. Já ale k fanouškům Pirátů nepatřím, takže můžu prohlásit, že jsem ráda, že jsem si Na vlnách podivna nechala v kině ujít (všechny předešlé ne, Prokletí Černé perly a Truhla mrtvého muže byly fajn, u Na konci světa jsem už litovala). Na DVD existují skvělá tlačítka jako pause, skip či fast forward. Shlédnutí mi tedy nepřivodilo žádnou fyzickou újmu a nespavost je pryč. 60% ()

Autogram

Ďalší pirátsky príbeh, kapitán je tentokrát bez lode. Ozdobu v podobe Penelopy má, kvõli ktorej som to aj pozeral, a stále na ňu niečo vyťahuje. Napriek neustálej akcii, Deppovmu predvádzaniu a prítomnosti morskej panny to je zdĺhavé a kým doputovali k prameňu mladosti, dokázal som prispať. Tak bol film aj s návratom k poslednému momentu vedomia ešte dlhší, ako naozaj bol. ()

vyfuk

Vyšlo, když jsem tím nejvíce žil a byl jsem mlád. Proto šlo o můj oblíbený díl. V něčem je samozřejmě špatný, ale jednoznačně bych ho viděl v top 3 série, což na 5 filmů, z niž 3 jsou s jedním originálním režisérem, si myslím, že není špatné. Chemie mezi postavami funguje, příběh je zajímavý a je to prostě zábava. Rozhodně bych nezatracoval. ()

Georgex

Piráti počtvrté a doufám, že né naposled, tato serie má pořád, co nabídnout. Nic jsem od tohoto filmu po trosku slabší dvojce nečekal, ale nakonec jsem byl mile překvapen a musím říci, že film mně svým průběhem v některých momentech a rozhodnutích velice překvapil. Bohužel v některých scénach se snažil až přiliš hrát na city, ale marně a ty scény bych nejradši vystříhal, romantický příběh od pirátů nechci. Naštěstí tam takových scén není moc a film má výborné tempo, které je doprovázeno spousty šermířských soubojů, které mají grády, a spousty bojových scén s nevyzpytatelným Jackem Sparrowem. Škoda jen, že ve filmu nebyla nějáká pořádná námořní bitva, kterou od Pirátů očekávám. Hlavní hrdina Jack Sparrow se naštěstí nezměnil a pořád perlí jako v předchozích dílech. Penelope Cruz to ohrozmě sekne, z Cernovouse jsem byl trochu zklamán, vypadal fantasticky, ale čekal jsem charakterově více. Nejvíce ale překvapil stará pirátská krysa Barbarossa v podání Geffrey Rushe, ten válel a filmu dodal skvělou roli s charakterem. Celkově nemůžu říci, že by mě Piráti něják uchvátili, ale jedná se určitě o důstojné pokračování a klidně ať natočí další díly, zatím žádný nezklamal. Moje hodnocení 80%. A Jackův běh, to je klasa! ()

Styxos

Už trailery naznačovaly, že to bude průser a další způsob, jak si nahrabat prachy do kasičky díky známé značce. Což se potvrdilo, takže vlastně ani nejsem ve výsledku zklamaný. Chemie mezi postavami nefunguje, postava misionáře není pořádně využitá, Zimmer si už na začátku řekl, že to bude průser, takže smíchal motivy z předchozích soundtracků dohromady a neobtěžoval se moc se skládáním nové hudby (čímž mě nasral). A kdybych měl vyjmenovat další neduhy filmu (finále totálně o ničem, pirátský film a není v něm ani jedna bitva na moři!!!!, žádná gradace, napětí), tak by to byl zatraceně dlouhý seznam. Film jako takový je obrovský omyl a průser jako Brno anebo hodně špatný vtip. Vyberte si dle libosti. A nespasil ho ani Johny Depp, seč se snažil maximálně. Celou dobu jsem čekal na něco, nevím co, prostě něco, co by na tom filmu bylo zajímavé. A ono to nepřišlo. A mě nezbývalo než s nostalgií vzpomínat na Prokletí Černé perly. ()

MiaMoonlight

Nepřekvapilo, ale zároveň ani nezklamalo. Prostě jsem očekávala opět dobrý film a také jsem ho dostala. Jsem naprosto spokojená jak s novým(nebo spíše novějším) hereckým obsazením tak se scénářem tohoto pokračování. Co se týká zpracování, hodně se mi líbily scény s mořskými panami a v kině to byla skvělá atmosféra. A jak jinak než skvělý zábavný konec (nejen konec). ()

Andrew78

Já se bavil. Nebylo to příliš přeplácané, působilo to komorněji a temněji, humor také ještě fungoval a scénář byl celkem přehledný. Ano, akčních scén bylo málo, ale kdyby to nezdůrazňovala každá recenze, nejspíš by mi to v kině ani nedošlo, protože to celé překvapivě drželo i pohromadě. Přijde mi proto zvláštní sledovat všechny ty nespokojené komentáře, jelikož u minulých dílů každý vyžadoval, aby se série zmírnila a zklidnila. Nyní k tomu došlo a film je za to kritizován. Ať už jde o scénu v Londýně, v zátoce mořských panen nebo na ztroskotané lodi s pokladem, bylo to fajn (včetně samotného konce a potitulkové scény). A velký potlesk také za skvělá camea Judi Dench, Keitha Richardse a Richarda Griffithse, která do snímku zapadla velmi nenásilně a skvěla zafungovala. Série se zkrátka vydala novým, svěžím směrem. Jak ho využije dál, to už záleží jen na ní. ()

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

Desátému Rychle a zběsile ujel rozpočet

18.11.2022

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

Seriáloví Teen Titans mají Nightwinga

04.09.2017

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

S kým se Jack Sparrow vrátí do Karibiku?

25.01.2015

Čtvrtí Piráti z Karibiku vydělali miliardu dolarů, takže bylo jen otázkou času, kdy se dočkáme pátého dílu. Jerry Bruckheimer jej sice dávno udal Joachimu Ronningovi a Espenu Sandbergovi (Kon-Tiki),… (více)

Dárce a Piráti z Karibiku

Dárce a Piráti z Karibiku