Prokletý klub

• Velká Británie The Damned United (více)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiální text distributora)

molotov

Brian Clough mi strašně připomíná Murinha. A nejen pro to je mi sympatický. Chtěl bych někdy vidět takhle fajnový film o nějakém momentu z naší fotbalové historie. ()

Le_Chuck

"Brian Clough zostáva tým najlepším trénerom, ktorého anglická reprezentácia nikdy nemala." Aby som nepapagájoval pochvalné komenty, tak len pokorne zložím úctivú poklonu dramaturgii aj technickej stránke. Počínaje úžasnými obrazovými kompozíciami, ľubivým soundtrackom konče. 85% ()

hellstruck

Krátce po shlédnutí musím říct, že ten český název se tak úplně nevydařil. Každopádně k filmu - příjemné obsazení, příjemná atmosféra, nádherné anglické prostředí (především Brighton) - co víc si přát? Snad jen silněji pojatý příběh, jaký měl třeba o třídu lepší United. Nicméně nejsilnější zbraní celého filmu je dvojka Sheen a Spall, ti dva si hráli do noty, prostě výjimečně vydařená kombinace. Podruhé bych to ale, jakožto fotbalový ignorant, asi vidět nechtěla :) ()

Don Jebal

Rozpočet: 6 400 000 $ Otvárací Víkend: 32 065 $ (v 45 Kinách) Tržby USA: 449 865 $ Tržby UK: 3 582 592 $ Tržby Celosvetovo: 4 091 378 $Film postavený na hercoch,ktorý sú famózny bez jedinej výnimky.Príbeh je pútavý i keď ku konci rýchlejšie zostrihaný.Veľmi príjemná odychovka a nielen pre faušíkov futbalu. ()

freddy

Zaslouží-li si některý film o kopané maximální hodnocení, tak je to právě tento film, který velice atraktivním způsobem ukazuje nedávnou fotbalovou historii a konkrétně vztah mezi dvěma nesmiřitelnými trenérskými rivaly, jejichž jména jsem před zhlédnutím tohoto filmu neznal. Od začátku do konce se jedná o film, který mě nenechal vydechnout a během jehož sledování jsem nedokázal z televizní obrazovky spustit oči, prostě jsem jako v nějaké hypnóze koukal na film a chtěl jsem pořád víc a víc, chtěl jsem zjistit, jak to bylo, co se stalo, proč se to stalo, prostě tenhle film ve mně probudil skoro až nezdravou zvědavost a já jen čekal, až budou mé otázky zodpovězeny. Tohle je opravdu úžasný film, o kterém si troufnu tvrdit, že je to jeden z nejlepších filmů, které kdy byly o kopané natočeny a který budu mít ve své paměti ještě hodně dlouho po jeho zhlédnutí. Ale není to samozřejmě jen atraktivní příběh, díky kterému jsem z tohoto filmu nadšený, ale je to i originální nasnímání zápasů, kdy v jednom případě nebyla z toho zápasu ukázána ani vteřina, ale napětí bylo zřetelné a dusivé. A samozřejmě za úspěchem filmu stojí i vynikající herečtí představitelé, především Michael Sheen v hlavní roli, který svou roli zvládl bravurně, a potom Timothy Spall, který chvílemi Sheena dokonce převyšoval. Tady opravdu není nad čím váhat, uděluji zcela zasloužených pět hvězd. ()

Spooner

Výborný film o fotbale, který vlastně ani o fotbale moc není. Z fotbalových zápasů totiž vždy uvidíte maximálně 3 přihrávky nebo jeden faul. I tak to ale hodně dobře funguje, protože jde hlavně o portrét jednoho dosti ambiciózního a svérázného trenéra. A v tomhle ohledu se to povedlu opravdu náramně. Michael Sheen totiž předvádí opět bravůrní výkon a celý film stojí víceméně na něm. Režijně je to sice taky hodně dobře zvládnuté a bavil jsem se celou dobu, ale bez Sheena by to zkrátka nebylo ono. O to víc mě potom mrzí, že takový herec bere role ve filmech jako jsou Stmívání a Underworld. Jenom doufám, že si od těchto zbytečností bude k podobně dobrým filmům jako je tenhle vracet často. ()

Wacoslav1

Solidní životopisnej filmek z fotbalovýho prostředí. Děkuji Arnoldovi za doporučení určitě mě tenhle pohled do zákulisí tohoto sportu jakož to fotbalovýho fandu zajímá navíc když jde o skutečné osoby, tak o to je to zajímavější. Co se hlavního hrdiny týče, tak hodně lidí tu zmiňuje Joseho Mourinha a Clough s ním má opravdu lecos společného i když je od jeho začátku v Leedsu jasné, že nemůže uspět i kdyby se na hlavu stavěl, takže vyústění celého filmu je celkem předvídatelné, ale nevadí byla tu spousta detailů a zajímavostí z prostředí tohoto sportu a možná i díky solidním hereckým výkonům má šanci tenhle film zaujmout i nefanoušky.75% ()

Xmilden

Anglický fotbal zbožňuju, pro své tradice, pro atmosféru, která vládne na stadionech, kvůli lidem kteří jím žijí celou svou duší. O jednom takovém člověku nebo spíše o dvou je tento film. Michael Sheen překvapil, nejenže sem jej nepoznal ale když jsem se na závěr v titulcích dozvěděl že Briana Cloughe hrál tentýž herec co se objevoval ve slátanině Underwordu, málem sem dostal infarkt. Na závěr snad jen napíšu že Damned United je zatím nejlépe zfilmované dílo o kopané co jsem měl možnost vidět. ()

Molly

Kdepak by mě napadlo, že filmu s fotbalovou tématikou napálím plné skóre... i když, pravda, ono to o té kopané zase tolik není. The Damned United je vůbec sportovním snímkem naruby - klasického schématu "jak se z outsiderů stanou šampióni" jsme ušetřeni (je nám nabídnuto pouze retrospektívně) a hlavní postavu poznáváme na vrcholu, odkud, jak víme, většinou vede cesta už jenom dolů. Nene, tady opravdu nejde o to porazit soupeře a fanouškům na pár pomíjivých chvil vehnat slzy do očí a zavdat důvod k pocitu hrdosti. Tady se svádí litá bitva na hřišti ryze soukromém: jeden arogantní nadutec bude muset překročit svůj stín a uvědomit si, že užírat se krátkým okamžikem z minulosti není nejlepší pohnutkou. Jeho vítězství je pak cennější pěti titulů... Hooperův snímek je ukázkou krásné týmové práce a já, člověk fotbalu neholdující, s radostí křičím góóóóól! Tohle byla akce jedna báseň. ()

Aky

Výtečný fotbalový film, jehož jedinou slabůstkou je to, že se příliš drží skutečných událostí, které jej inspirovaly, čímž možná trochu ztrácí na samotné stavbě dramatu, což je zřejmé zejména v samotném závěru, kterému chybí očekávaná gradace a razance. Jde-li o příběh, měla by pravda někdy poodstoupit stranou. ()

misterz

Fantastické herecké obsadenie a celkom zaujímavý príbeh. Som nevedel, že to s Leedsom bolo také divoké. Väčšinou sa oplatí ísť za svojim snom a zo svojich zásad nepoľaviť ani o kúsok. Lepší priemer. 65/100 ()

Šakal

a já se tak těšil.......:o( Jako příznivec té (pro jedny krásné, pro druhé nesmyslné ) hry zvané FOTBAL a především jako obdivovatel anglické premiere league v kombinaci se zdejšími veskrze pozitivními komentáři jsem si říkal.... tohle bude ONO! Konečně snímek, který si na nic nehraje a přiblíží i " nefanouškům " fotbalový život takový, jaký skutečně je ( byl ) bez příkras, bez zbytečných kudrlinek a pomůže přiblížit " obyčejným " lidem, proč člověk milující tuto hru, mu dokáže tak propadnout. Jenže ouha, paradoxně by se dalo říci, že tento snímek je dělán právě pro lidi, kteří fotbal vnímají pouze jako okrajovou záležitost. Pro skutečné fanoušky si troufám tvrdit, to bude určité zklamání. Je to takový " učesaný " snímek. Jednoduše mi nikdo nevymluví, že se z tohoto tématu nedalo " vytřískat " mnohem více. Tento film měl dýchat fotbalem, tradicemi, atmosférou, zapálením pro tuhle hru, emocemi, ale po hříchu se mi tohoto dostalo pouze v náznacích a to je zatraceně málo. Snímek jentak klouže po povrchu a myslím, že by mu prospělo i více dobových záběrů. Všichni velebíte výkon Michaela Sheena coby Briana Clougha. I zde tvrdím, že to " jiskření " mezi ním a Colmem Meaneym nebylo zrovna přesvědčivé. Tak snad někdy příště..... Zatím pro mě nadále number one ( co se týče fotbalového vyznání se k lásce ke (sportu ) zvaný FOTBAL) zůstává kniha Nicka Hornbyho, Fotbalová horečka! ()

Frajer42

Já fotbal rád. Kde se vzala, tu se vzala...komedie? Nevšiml jsem si. Ale zajímavé je to tím, že se zde řeší fotbal. Kdyby udělali stejný film o basketu, tak by to byla obrovská kokotina, ale samozřejmě by to nešlo, protože basket se nehraje na trávě, takže by byl film úplně jiný. Každopádně se jedná o nádhernou sondu do fungování klubů v letech sedmdesátých. Moc rád jsem nahlédl pod pokličku. Naprosto mi uniká, proč byl film pojmenován Prokletý klub, když se o žádné prokletí nejedná. Trenér příjde do týmu, který nemá rád. To už nadělalo neplechu mnohokrát. Dovolte mi poukázat na situaci z naší kapr ligy, kdy se zapřísáhlý srdcař Sparty Franz Straka, který byl pořádně vyhecován rodinou, rozhodl trénovat Slávii. To zákonitě dobře dopadnout nemůže. Jsem téměř pravidelný víkendový divák Premier League, takže mě film velmi potěšil svým obsahem a marné rozhodně nebylo ani zajímavé zpracování. Leč se necítím absolutně ničím ohromen. 3* ()

Smok

Film, ktorý sa bude páčiť nám, našim otcom a všetkým, ktorí si tohoto maníka nemýlia s ich predavačom v trafike a majú aspoň slabé tušenie, kto to bol. Atmosféra anglických klubov 70tych rokov skvelá, otcovia si zaspomínajú ako sa v tých časoch preháňali po trávnikoch našich dedín a hrali zápasy za vyprážaný syr a pivo, mladšie ročníky zhodnotia, aké to bolo, keď sa hrávalo v klasických teplákoch bez loga nejakej nadnárodnej spoločnosti a dámy si hádam aspoň užijú symaťáka Michaela Sheena. No a ja patrím k divákom, ktorých Damned United potešil komplexne. ()

teutates

Ako tu už viackrát zaznelo... nie je to ten klasický športový štýl prevedenia danej témy. Damned United zobrazuje zákulisie a sústredí sa na nevraživosť medzi Derby County a Leeds United... ako to vlastne bolo, samozrejme následne rozuzlenie. Na môj vkus mi to neprišlo nijako obzvlášť úžasne, ale tak celkový dojem, herecké prevedenie a blízky vzťah k danej téme mi nedovolí inak ako 7/10 ()

mil@n.fanatik

Mírné zklamání. Jako fanda fotbalu, mě tento film samozřejmě bavil, ale čekal jsem od něj trochu víc... Takový goool mě bavil o dost víc. Slabší 4* ()

predators

...ani né tak o hře samotné, jako o jejím zákulisí na manažerských postech a jejich "útrapách". Ukázka toho, že být na trenérské lavici, není žádný med a ten, s kým se "zametá", nejsou hráči, maséři ani hlavní funkcionáři, nýbrž právě trenéři. Originální atmosféra a povedené fotbalové prostřihy patří k tomu dalšímu, co budete na tomto filmu milovat...stejně jako fotbal :-) 77% ()

nascendi

Nikdy by som si nepomyslel, že ja, antišportovec, dám športovému filmu štyri hviezdičky. A na filme, ktorý je žánrovo zaradený aj medzi komédie sa ani raz nezasmejem. Ale pravdou je, že ma dostalo práve to, že film z prostredia futbalu nie je primárne o futbale, ale skôr o podhubí, z ktorého vyrastá a vzťahoch, ktoré v ňom panovali v danej dobe a v modifikovanej podobe panujú doteraz. Michael Sheen výborne stvárnil zaujímavý typ egocentrika, ktorý je neznesiteľný, ale má výsledky, čo mu vydrží tak dlho, až sa tí, na ktorých závisí, rozhodnú obetovať výsledky, len aby sa zbavili jeho nepríjemnej priamosti. ()