Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

natalanka

hezky udělaný film se zápletkou. Moc se mi to líbilo. Naši herci umí. Scénář dobrý, kamera skvělá, kostýmy taktéž. Děkuji :-) ()

sharka.68

zůstanu u Vondruškových knížek a příběhů pana Oldřicha z Chlumu... tohle zfilmování je strašný zklamání.. Ota ze Zástřizlí - Jan Dolanský,super volba, stejně tak Diviš (velitel zbrojnošů) David Matásek ..unylá Issová se mi k Rodenovi nehodila...Vaculík ušel a trpně se dívat na ronovské ostrve pánů z Dubé, kteří to s královským prokurátorem prohráli, to bolelo... ale děj nijakej,nuda,nuda..vše předvídatelné,žádnej středověk..všechno osekané..další příběhy k tomuto "celovečeráku" natočeny nebudou,nic se tedy nerozvine..takže kdo nečetl,ten si nedomyslí... ()

Gig

Tento film neměl jít do kin a měl být součástí televizního seriálu. Škoda. Mohli jsme mít naše historické detektivní panoptikum podobné Případy bratra Cadfaela. Mohli jsme pomalu rozkrývat tajemna z dob dávno minulých a mohli jsme tu mít po dlouhé době něco nového z našich končin ve spojení s kriminálními příběhy. Zase jedna promarněná šance. Ale aspoň nám tu zůstal . já tomu říkám - pilot. ()

Alden_Larson

Dpcela nijaký film. Není tam nic, co by se mi vyloženě nelíbilo, ale zároveň mě taky nic nenadchlo. Připadalo mi to spíš jako epizoda historického seriálu než film. Film spoléhá především na svůj děj, což je v pořádku, děj je fajn, ale postavy jsou tím pádem velmi zenedbané. Herecké výkony jsou nejlepším aspektem filmu, v některých scénách se hercům výjimečně dařilo. Prezentace i hudba byly dobré, ale nebyly ničím výrazné. 5/10 ()

whale

Souhlasím s Thorianem, trailer opravdu napodobuje americký styl, což není na škodu, ale v tomto případě jde o ubohý pokus, a místo aby v nás vyvolal pocit napětí a zvědavosti, vyvolává smíšený pocit nepochopení. Zbytek ať si každý přebere sám. ()

Miyamoto

Velmi pěkný film, na rozdíl od ostatních mně nepřipadal nízkorozpočtově ani jinak chudě, v 13. století těch lidí na hradech fakt moc nebylo:-D. Příběh pěkný, z herců mi vadil akorát Vaculík a Prachař, role rytířů jim těžce neseděly. A že je film v kinech? Na to se ptám: Proč ne?:-D ()

danus

Příjemná historická detektivka, která u nás chyběla. Jen se mi zdálo, že kamera stále byla nalepená na obličejích herců. ()

DonM

Rozhodnutí, zda filmu obětovat čas se v mém případě rovnalo dilematu, kde proti sobě stály skeptické hodnocení ČSFD proti příznivě vyhlížejícímu výčtu herců. Rozhodl jsem se nakonec dát snímku šanci a musím říct, že není třeba litovat. Na české poměry jde o slušně odvedenou řemeslnou práci. Sám tvůrce by byl hlupák, pokud by sázel na mohutnou výpravu (která mimochodem v místním prostředí není ani docela dobře realizovatelná) a hlupák je divák, který něco takového od snímku čeká. Naproti tomu tvůrci chytře vsadili na do detailů promyšlený scénář a skutečně velmi umně zvolené herecké obsazení. Kromě tradičně skvělého Karla rodena mě tradičně bavil Jan Dolanský a vcelku mile překvapil Jan Kanyza, kterému role zachmuřeného nepřátelského šlechtice sedla na míru. Temné chodby a komnaty starého hradu, kam je situováno vartemberské panství navíc dodává snímku potřebně hustou atmosféru. Intriky jsou tu cítit takřka ve vzduchu. Na závěr ovšem vyvstává další dilema. a sice jak snímek objektivně ohodnotit, aniž by hodnotící jednal příliš emotivně. Jsem na váhách mezi 3 a 4 hvězdami. Ke třem se nakonec přikláním kvůli ne příliš poutavému rozjezdu a lehce naivní závěrečné časti snímku. Nic to nemění na tom, že film vřele doporučuji a že zde platí více než kde jinde, že není moudré orientovat se podle obecného hodnocení, ale že mnohem lepší je udělat si vlastní názor! ()

belmonďák

Taková česká snaha natočit dobový film, jako byl Jméno růže. Bohužel se to nepovedlo. Nedá se to svádět na jistě mizernej rozpočet, ani "dětské hraní si" na herce (pouze pan Kanyza a Roden drží jistou úroveň), ale především na režii. Dokážu si představit co by s touto látkou dokázal udělat pan Vláčil, ale mám takové neblahé tušení že by ho scénář pana Vondrušky nepřesvědčil, aby to vůbec točil (a to mám Vondrušku spisovatele docela v oblibě). Na výpravu to svádět nelze, protože stačí porovnat s filmem Bratrstvo bojovníků a je nám jasné kde je zakopaný pes. Zkrátka - film postrádá jakékoliv napětí a spád i středověkou atmosféru. Toto není film do kina! ()

tamadas

Vzhledem k nynějším českým filmům je tohle příjemné vykolejení z tradičních témat o lidech a poohlédnutí se po historii ale pořád je to slabý a krátký. Nápad byl dobrý ale než vás začne děj napínat je tu konec a vy odcházíte s pocitem že jste vlastně nic neviděli ()

Scaevola

Knižní předloha mi přirostla k srdci, ale film působí nemastně neslaně. Přes několik slabších hereckých výkonů a typicky televizní aranžmá je hlavní nevýhodou scénář: V. Vondruška měl buďto přizvat k psaní scénáře někoho zkušeného, nebo se alespoň neměl pokoušet do děje napěchovat vše, co skvěle funguje v povídkové předloze, ale zde pouze rozmělňuje příběh do několika utržených scén. ()

Humphrey

Českých historických filmů je jako šafránu. Každou vlaštovku tedy považuji za užitečnou, byť tahle létá trochu těžkopádně (což ovšem podle mě není vina scénáře, neb už předloha - pan Vondruška promine - je taková). Já jsem se bavil, dokonce i opakovaně. ()

Zirael

Tohle nemělo co dělat v kinech. Jako film na nudný páteční podvečer strávený válením se u televize, okey, ale do kina fakt ne. Přemýšlím co mě na tom filmu vlastně přišlo tak uboze televizní... no asi to byly herecký výkony jak vystřižený z ordinace v růžové zahradě... mám pocit, že s kvalitou herců to u nás jde těžce z kopce. Ani sám Karel Roden podle mě tentokrát nehrál bůhví jak skvěle... ()

SuzukiZ

Vlastimila Vondušku, scénář, mám ráda, ale na filmu bylo něco, co mi nesedlo. Možná to byl Roden, který je svým stylem hraní zvláštním stylem hraní a výrazem ve tváři až příliš dnešní a nezapadá tak možná do historické detektivky. Mohlo to být i něco jiného, ale toto byla první věc, o které jsem začala přemýšlet, zda je herecké obsazení myšleno vážně.. Jinak děj i prostředí bylo zajímavé ()

jjjerry

Vondrušku mám rád, jak jeho historické romány tak jeho naučně populární knihy. Ale tohle mě trošku zklamalo. Jako seriál to mohlo být fajn, ale někdo měl velké oči. Budu rád, když by někdo zfilmoval středověké téma ale trošku lépe. ()

Martiiiiinka

Upřímně jsem váhala, jestli budou hvězdy dvě nebo tři. V mých očích totiž jde o faktický průměr, takže mi to tak nějak matematicky vycházelo na dvě a půl. Nakonec teda tři, ale.. Proč tohle všechno? Když jsem si chtěla večer pustit nějakou dobrou detektivku (a důraz je kladen na slově dobrou) a bylo mi pro tyto účely doporučeno Jménem krále, řekla jsem si něco jako "No, proč ne? český film, středověké kulisy, dobré obsazení i režisér a nakonec i vražda k tomu." Trochu mě, pravda, překvapila stopáž - stylem, že i Poirot potřebuje na vyřešení zločinu kolem dvou hodin. Ale! Šla jsem do toho! Asi to shrnu. A začnu klady. Líbila se mi kamera, líbila se mi výprava. Prostě je fakt, že středověk (někdy aspoň z dálky) vypadal středověce a že to působilo tak nějak neučesaně, jak bychom asi od středověku čekali (jo, viz koudel na hlavě Saši Rašilova :D ). A co se mi líbilo hodně, rytířský turnaj. Teď k záporům: nelíbil se mi scénář - a to tak, že hodně. Karty byly rozdané rychle, ale co hůř, trumfy vytažené zároveň s nimi. Všechno působilo předvídatelně a průhledně... prostě tak, že bylo hned jasno. Další problém, který ze scénáře vychází, byly dialogy. Nějak se mi nechce věřit, že by člověk ve 13. století mluvil úplně stejně, jak člověk ve století 21. Samozřejmě chápu tenhle tenký led, má to svá pro i proti, ale v mých očích by alespoň určitá stylizace rozhodně nebyla na škodu. Naopak. A teď k hercům, myslím, že typově byl film obsazen vážně dobře. Navíc mám vážně ráda Karla Rodena. Ale ať jsem se na to dívala jak chtěla, nějak mi tam ve výsledku nikdo nějak nesedl. V tom duchu, že se na to dalo dobře koukat a ten středověk jste jim věřili, ale jakmile začaly postavy mluvit, všechno šlo do kopru. Nebo nějak tak. Obecně vzato, filmů z doby, která není 20. ani 21. století, u nás nevzniká moc. Což je škoda. Doba středověku je vlastně filmařsky docela atraktivní oblast. Filmu Jménem krále je tak asi potřeba připsat body minimálně za snahu vydat se tam, kam se vydá málokterý český filmař. Na druhou stranu - tvářit se, že se jedná o nějaké veledílo, by byla prostě hloupost. ()

hn253

Kdo čte Vondruškovy knihy, tak asi moc nadšený nebude, jako jsem ani já nebyla. Film je docela hezky vypravený, sice nic nákladného, ale on středověk moc zdobný nebyl. Hudba se mi také líbí, ale opět narážím na špatné herecké výkony. Až si říkám, jestli existuje nějaký český herec obsazovaný do filmů, který umí hrát. Karel Roden není Oldřichem z Chlumu ani vzdáleně, jeho herectví je pořád stejné, a unylá Klára Issová v postavě Ludmily z Vartemberka také nijak skvělá nebyla. Výkon Martina Šťepánka raději nebudu komentovat. Nejlepší z nich je asi Jan Dolanský, ale jeho postava se také míjí s předlohou. Škoda, kniha je báječná. ()

Kozlowski8

Historický příběh z doby vlády Přemysla Otakara II. Vlastně historická detektivka o záhadných vraždách, které předcházely svatbě mezi příslušníky dvou významných českých rodů. Můj oblíbený spisovatel ke své knižní předloze napsal také scénář a je to ku prospěchu věci. V dialozích a ve stylu vyprávění je vondruškův rukopis zřejmý. Přes skromnou výpravu film zaujme a pobaví. Na druhou stranu právě výraznější investice do výpravy filmu a do jeho preciznějšího zpracování by ho ještě významně pozvedly. 65%. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)