Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 4/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 2/10 ... Celkový dojem: 3/10. Do výuky dějepisu tento film není příliš vhodný, protože neobsahuje žádné důležité informace. ()

nosusan odpad!

Chvíli jsem váhala, jestli to má být podivná komedie, protože to snad nikdo nemůže myslet vážně. A on mohl. Hrůza se vším všudy. Vždyť i ti herci se snad za to musí sytdět. ()

Korsak

Na plakátech by mělo být napsáno: Historikům vstup zakázán! A pod tím dodatek: Kupte si hodně buráků, film nemá děj. Zvěrstva v historických reáliích většině filmů promíjím, protože je kompenzuje zajímavý děj nebo příběh. Ten tady člověk nenajde. Strašné je navíc to, že literární předloha je čtivá a poutavá. Film Vondruškovým knihám dost ublížil - přitom je autor knih totožný s autorem scénáře. Jednotlivé prohřešky proti dobovým reáliím a proti základům herectví (krásná byla jedna z prvních scén Karla Rodena s Klárou Issovou, kterou jeho šeptando tak strhlo, že nakonec šeptali oba a nezdálo se, že by si to situace vyžadovala) by stačily na popsání dvou stran jízlivého textu, takže si je odpustím. Protože o některých z herců vím, že umí hrát (Lukáš Vaculík) a jeden se dokonce zcela neplánovaně pustil do herectví i v tomto filmu (Jan Kanyza, navíc jediný z herců, který vypadal jako šlechtic ze 13. století a snad jediný herec, kterému se věnovali maskéři), dávám jednu hvězdu; jinak bych nedal žádnou. Přítomnost burgundského vévody na turnaji na Vartemberku (jeho erb tam byl v doprovodu dalších zajímavých štítů) mi nepřijde jako dobrý vtip. Jménem krále - šetřte peníze za kino a počkejte si, až tenhle film půjde do televize. ()

Skunkiee

Mě se to moc líbilo a to nejsem úplně nenáročnej divák..Něco takového tu v česku dlouho nebylo a tak je dobře že vznikl tento film, dávám už vzhledem ke zde naprosto neodpovídajícímu hodnocení za 5... ()

Apeiron71

Vcelku pěkný, komorně laděný historický příběh,s dobrým hereckým obsazením.Karel Roden patří k našim současným nejobsazovanějším hercům,a já myslím že právem,neboť své postavy dokáže ztvárnit opravdu věrohodně.Ale i ostatní herci jako např.Kanyza,Prachař nebo Issová působily dobrým dojmem.Mě osobně se film líbil,a jsem rád že už se zase začaly točit filmy i z jiného období naší historie než je období nacistické okupace. ()

Klišé odpad!

No...co dodat, jeden z nejděsivějších filmů co jsem kdy viděl. V rádoby vtipných sekveních se nikdo nesmál a v sekvencích vážných polovina kina propukla v smích. Detektivní zápletka, která se táhne dějovou linií, je velmi slabá a prvoplánová. Film mě zkrátka ani trochu nepotěšil a čekal jsem od něj rozhodně více. ()

freezer02

Pokus o natočení historického filmu, píšu jen pokus, protože námět zřejmě nebyl až tak špatný, ale to zpracování tradičně ktastrofální a nudné, i přesto že to mělo krátkou stopáž jsem se pekelně nudil. Další potvrzení toho, že současné české filmy jsouvesměs ostudou 20% ()

SgS_Sarge

Příjemná středověká detektivka, která by se spíš než do kina hodila do televize. Nic víc, nic míň. Ale ta hodinka celkem příjemně utekla a o to tu jde, ne? ()

gachik

K tomuto filmu jsem přistupoval s trochou nedůvěry – historické téma mě moc nebere a ani zdejší hodnocení není moc přívětivé. Paradoxně ale díky tomu, film předčil mé očekávání. K filmu jsem usedal s tím, že se jedná spíše o televizí inscenaci a o detektivku. To se do puntíku splnilo. Zápletka je sice poměrně jednoduchá a rozuzlení se dá odhadnout hodně dopředu, ale jako nenáročná oddychovka na odpoledne nebo večer to plně stačí. Stopáž není zbytečně natahovaná, 77 minut je přesně nastaveno tak, že jsem se nezačal nudit a nekoukal na hodinky. Pokud bych na film šel do kina, asi bych si připadal ošizený a zklamaný, pro ukrácení volné chvíle doma pro jedno shlédnutí mi ale přijde ideální. ()

Prusovka

Pohodový film na sobotní odpoledne. Dle mého skvělé herecké obsazení - mužské ( Roden, Štěpánek, Kanyza, Dolanský, Dobrý ). Dámy mi tak trochu vadily. Kromě Markéty Hrubešová. Ale to je pouze můj názor. Historické filmy obecně miluju, takže já jsem se fajn bavila. Jen ten konec byl tak nějak bez konce... ()

Rejzl

Tady udělali soudruzi z NDR opravdu kapitální chybu. Tohle prostě není film do kin, ještě lépe, tohle není na film vůbec. Zpracování literární předlohy je k pláči. Knihy V.Vondrušky mám přečtené a přestože je mám ráda a výborně se u nich bavím, udělat z toho velkofilm s tak hvězdným obsazením by mě nenapadlo ani po požití kilogramu houbiček (to už by mě pravděpodobně nenapadlo vůbec nic :-)) Už jenom to, že je pod tím podepsaná televize Nova, naznačuje kinematografický průser. Škoda, že se toho nechytla nějaká jiná televize (např. ČT) a neudělala z toho sérii detektivních příběhů se stopáží max. 50min. ()

Chlo0opek

Neobvyklý počin české kinematografie. Jistě to ještě není ono, ale za neotřelost dávám 3* i přes občasné ne moc vydařené scény, kdy přece jen ještě nedosahujeme zahraniční konkurence.. ()

FireBlader

Ano, skutečně tento film odpovídá spíš detektivkám, jaké jsme zvyklí vídat na ČT1. To však film nijak nesráží! Alepsoň ne v mých očích. Pokud přistoupíte na možnost, že jde o jakýsi první díl Četnických humoresek ze středověku, budete se dobře bavit a těšit se na další. Byl jsem mile překvapen, navzdory vcelku průhledné kriminální zápletce zábavné pokoukání. ()

e-pilot odpad!

Naprosto nepovedený pokus o detektivní historické drama. Ani zajímavá výprava a kostýmy nezachrání mizerný scénář, nebo hodně rozpačité herecké ne-výkony. ()

ste

Tak tenhle film nezachránil ani Karel Roden. Zkazilo se snad úplně vše: podivně natočené a sestříhané scény, které podbarvuje ohromně dramatická hudba i ve chvílích, kdy se absolutně nic neděje, dialogy, které pomalu ani nedávají smysl, herci, kteří přemýšlí, čemu se to proboha upsali. Jen ta stopáž je milosrdná. ()

JimJam

Knihy jsem nečetl, tak nemůžu srovnávat, film byl ale slušný a je třeba ocenit na české poměry odvážný počin natočit historický film. Zápletka nebyla kdovíjak složitá, ale vydržela přesně na stopáž filmu, tvůrci v tomto byli soudní. Levná výprava a televizní pojetí mi nevadili, příběh a dialogy byly napsány inteligentně a jejich absenci by drahé efekty nenahradily. Výhrady mám bohužel k hercům - ne jedné straně byl skvělý Roden a velmi dobří Dolanský, Issová a Matásek, na straně druhé však podprůměrní a přehrávající Kanyza, Dvořák, Hrubešová a naprosto tragický a slizký Prachař, který mi zkazil každou scénu, v níž se vyskytoval. ()

De.lilah

Miluju filmy s touhle tématikou. A miluju filmy z téhle doby. A konečně jsem kápla na DOBRÝ český středověký film. Do včerejška jsem o něm neměla páru, ale okamžitě jsem to napravila. Je mi jedno, co si kdo o tom myslí a jaké tomu kdo dává hodnocení, u mě je to za zasloužené čtyři hvězdy. Knihy pana Vondrušky jsem nečetla, ale mám to po včerejšku v plánu. Zápletka se mi líbila. Nejsem ten typ, který u každého filmu po minutě pozná jak to skončí a kdo je vrah. Já si film užívám a nijak extra nad ním nepřemýšlím. I když mi bylo trochu jasné, že v tom bude zapletená "mrcha" Markéta Hrubešová. Ta se mi z celého osazenstva líbila nejméně... tedy až po té prsaté služce, ta je mi krajně nesympatická. Karel Roden bezchybný, okouzlující, šarmantní a spravedlivý. Klára Issová mající celý film zaslzené oči s výrazem plaché laně. Na můj vkus tedy hoodně krátká stopáž. Co mě překvapilo a nesmírně potěšilo je, že tam nebyla jediná scéna, kde se někdo s někým muchluje. Tedy snad až na Jana Dolanského se Sandrou Pogodovou, ale ty kamera přistihla až PO muchlování :) Mám totiž plné zuby rádoby erotických scén, kterými jsou zahraniční i naše novodobé filmy přecpaný. Bylo to krásné, historické, decentní. Tak jak to mám ráda. Chci další!!! ()

Bohdy67

Česká produkce a historický film??? Nikdy bych neřekl, že o něco takového zakopnu. Ale stalo se. Samozřejmě příběh nebyl nějak strhující a plný akce,ale pro mě splňoval většinu toho co čekám od žánru historické drama. Vidím to na hraně mezi 3* a 4*,ale jelikož nic podobného v této kategorii neznám a herecké obsazení bylo na české poměry více než slušné jsou to 4* a hraničních 60% ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)