Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

FilmFan24

Divné zásnuby nezachrání v tomto divném filmu ani Karel Roden, který ční nad ostatními. Televizně strohé historické dobrodružství kriminalistiky ze století třináctého, se dostalo na plátna kin asi opravdu omylem. Nevím proč, ale krátká stopáž se mi zdála nesmírně dlouhá. Potenciál tady byl, ale co naplat, že místo napětí se dostavila nuda. Holt, po delší době pokus o ryze český historický film nějak podle mě nevyšel... ()

kajas

Od tohoto historického počinu jsem nic nečekala a bylo to dobře. Samí známí a dobří herci, žánr, který tady už dlouho nebyl ("Bathory" nepočítám) a vytknout můžu pouze několik věcí. Bohužel, pro mě dost zásadních. Já zkrátka nemám ráda filmy s krátkou stopáží a už dlouho jsem neviděla takhle krátký. Na druhou stranu, pointa byla průhledná dost dlouho před koncem a filmu by přílišné natahování nejspíš uškodilo. No, rozhodovala jsem se mezi **** a *****, protože jsem se opravdu bavila, ale dávám tedy ****. ()

vegetol.mp

Vidět to v kině, asi bych nadával, ale v tv se to dalo v pohodě snést. Kdyby z toho Nova nechala tv seriál, jak původně zamýšlela, udělala by nejlíp. Vídat každý týden příběhy Oldřicha z Chlumu by bylo v současné tupé seriálové tvorbě příjemným zpestřením. Jinak k filmu samotnému. Vrahem sice tentokrát není zahradník, ale uhodnout identitu pachtelů je tady úkol pro tříleté děti. Celkově málo naturalistické, obrazově příliš optimistické, s výborným Rodenem a krátkým, špatně natočeným závěrečným soubojem. Ten film si říká o remake. ()

Petfruf

Knížky Vl.Vondrušky jsou příjemná oddechovka s detektivní zápletkou. Fungují velice dobře a jakmile se začtete, zhltnete celou sérii "Hříšní lidé Království českého" naráz. Problém u tohoto filmu je, že si tvůrci vybrali zrovna příběh, který po osekání okrajových knižních linií, působí jako velmi slabý odvar a celkově z něj čiší nuda. Také to, že není film točen primárně pro TV, ale pro kina, mu viditělně ublížilo. Jako TV produkce by film obstál celkem slušně a hodnotila bych ho ve srovnání s ostatní produkcí lépe, ale jako celovečerní film do kin, nemá co nabídnout. Buďto měli tvůrci zachovat knižní spád a delší stopáž a nebo nechat film jako pilot k následnému seriálu. Za variantu seriálu se přimlouvám!! Bez Karla Rodena by celkové hodnocení bylo ještě slabší - tento herec dokáže dát jakékoliv roli zajímavý a charismatický rozměr, což se o většině současných filmových představitelů říct nedá. Slabší tři a půl * ()

OG_Swifty

Jménem krále na první pohled zdaleka nepůsobí tak výpravně, jak by si film možná zasloužil, jeho kvality to však příliš nesnižuje. Příjemné prostředí českého středověku a detektivní příběh s ledově klidným rozhřešením jako od Hercula Poirota, tak lze ve zkratce shrnout zfilmovanou předlohu Vlastimila Vondrušky. Co se hereckého obsazení týče, má svoje světlé (milfka Hrubešová, kaplan Polišenský nebo panoš Matásek) i slabší chvíle (nadržená Pogodová, hipízák Rašilov), celkově bych však rozhodně označil jako dobré. Hudební doprovod rovněž slušný, takže celkově určitě spokojenost. ()

M.i.k.e

přes všechny negativní kritiky se mi Jménem krále docela líbilo.Nic sem od toho nečekal a dostal vcelku solidní historickou detektivku s velmi dobrým obsazením.Nedovedu si sice představit,že bych na to zavítal do kina,ovšem DVD (potažmo televize) Jménu krále docela sluší.60% ()

rakovnik

Překvapilo mě, co se dnes dostane do kin. Tento film patří podle mě do televize. Výprava je skromnější, ale prostředí hradu Točníku to vynahrazuje. Celkově je to příjemná historická detektivka s ucházející zápletkou. Vyšetřování je napínavé. Rozhodně mi podobný film u nás dlouho chyběl. ()

Martin741

Taka stredoveka detektivka po cesky s kopou kvalitnych hercov a hereciek a kostymami, akurat ze to bolo nudne a scenar bol slaby. 55 % ()

honajz2

Já nějak nevím. Je mi sympatické, že v Česku vznikl historický film, co by se odehrával opravdu v minulosti (tady 13.století), ale i tak k tomu filmu mám dost výhrad. Moc mě to nebavilo, příběh to má strašně jednoduchý a přesto na těch 75 minut působí roztahaně, herecky to je nic moc, někteří herci i celkem přehrávají, historický vizuál není špatný, ale přece jenom to mohlo vypadat líp a vůbec mi vadí to, že je to vlastně jenom detektivka, akorát se odehrává ve 13.století. Má to i klady, třeba Issová a Roden hrají dobře (i když se mi Roden hlasem do svojí role moc nehodil) a ten historický vizuál nebyl špatný, jak už jsem psal. Na víc jak 2* ale tenhle film nevidím. ()

bourec

Trochu laciné historické drama,s chabou výpravou,trochu mi to připomínalo inscenaci pro sychravý večer.Kdyby u nás každej fouňa s kamerou nedostal prachy na svůj pochybnej projekt,tak tři takovýhle zbytečný filmy by zaplatily jeden dobrej.50%. ()

Elyssea

Pitomé, neuvěřitelně. Ale postupně. Nejprve příběh. Že si sám autor knihu oškube do tak pitomé podoby, to se hned tak nevidí. Zápletka se třemi vraždami a neobyčejně přiblblým rozluštěním. Vondruška těžce vaří z vody a půlku filmu se řeší jen jedno jediné svědectví. Už začátek mohl diváka utvrdit v tom, jaké peklo bude následovat. (Přecházím k hercům) Roden sípe, jako kdyby mu měly každou chvíli odejít hlasivky a spíš bych tipovala, že než Roden, tak je to nějaký naprogramovaný robot, který charisma nechal doma. Issová se svým pohledem padlé laně je tu těžce na škodu, strašně leze na nervy svým neustálým fňukáním. Markéta Hrubešová je příšerná ve své snaze hrát. Zvláště její monolog (Když si troufli na mého manžela, můžou si troufnout i na mě) působí uměle a nepřirozeně. Zbytek osazenstva se nijak zvlášť neprojevil a vlastně ani neměl šanci. Díky bohu za tu krátkou stopáž. Delší sice mají i pohádky České televize, ale aspoň to utrpení nebylo tak dlouhé. ()

cariada

Průměrná historická detektivka, která má poměrně slabý děj. Nebot se poměrně brzo odhalí kdo je kdo, žádný zásadní zvrat se nekoná. Stopáž ja krátká, která nenabízí možnost děj víc rozvést , dát tam nákou pořádnou akci a nápad. Poněkud nehápu proč tohle šlo do kin, nejspíš proto, aby se to zaplatilo. Hodně nedotažené. ()

pakobylka

----- "Vlci jsou za hranicemi, ne v severních Čechách." ----- Oproti všem předpokladům jsem se docela dobře bavila, třebaže od první minuty bylo jasné, že vlci se vyskytují úplně všude, ale většina z nich se bez jakýchkoli výčitek mazaně obléká do bělostné vlny beránka. (Nutno podotknout, že v tomhle ohledu se od dob temného středověku prakticky nic podstatného nezměnilo.) Příběh je poměrně přímočarý a jeho rozuzlení je možná vyzrazeno trochu předčasně, ale i tak se v zásadě jedná o lehce nadprůměrnou detektivku, která, ač chudá výpravou, dokáže vybudovat solidní atmosféru, přičemž dobový Sherlock Holmes má k dispozici hned celou družinu věrných Watsonů. ()

Mamie

Pravda je, že děj je takový poměrně nezáživný, žádné extra napětí a je to hodně předvídatelné...Ale i přesto pro mě tenhle snímek měl takové zvláštní "kouzlo" a tím se mi líbil. ()

Ice123

Snaží se to tvářit jako velkofilm, ale malý rozpočet a česká produkce z toho přímo čiší. A scénář je taky takový nemastný neslaný... Hvězdu za Rodena, Dolanského a Rašilova, jinak naprostá ztráta času.... 25% ()

blitzer

Skvělý historický, detektivní příběh. Autorem předlohy je ředitel historické části Národního muzea Vlastimil Vondruška, takže i přestože je příběh smyšlený, je v něm cítit snaha o autenticitu. Formát sice působí trochu televizně, ale to přeci nemá vliv na kvalitu filmu jako takového, když je dobře zpracován. Bonusem jsou sympatičtí herci v čele s Karlem Rodenem. Navíc vzhledem k délce, není šance se začít nudit. Na rozdíl od takové středověké klasiky jakou je např. Údolí včel, se tady pořád něco děje. A vzhledem k tomu, že filmy hodnotím zejména podle míry zábavnosti (nebo chcete-li "hloubky" nudy), nikoli podle jména jejich režiséra, "kultovnosti" či jiné apriorní "zásluhovosti", nemám problém dát Jménu krále vyšší hodnocení. Tak jako tak, český film by mohl z naší bohaté historie čerpat častěji, takže jsem rád za každou novou vlaštovku. ()

majo25

Ako historická detektívka to nie je vôbec zlé. Trochu akcie, trochu tých intríg a schopná kriminálna zápletka. Ujdú aj niektorí herci. Akurát trebalo zapracovať na záživnejšom príbehu a na atmosfére, ktorá sa cez obrazovku sunie iba pozvoľna. ()

WinnJets

Sice televizní, ale vůbec né špatné, jak by mohlo napovídat zdejší hodnocení a třeba v porovnání s takovou Báthory minimálně o třídu výš. Je samozřejmě vidět, že rozpočet nebyl z nejvyšších, ale co mě potěšilo bylo především to, že se film vyvaroval podobných nesmyslů (jako třeba v bathory kdy Mádl s Polívkou jezdí na kolečkových bruslích,a mnohé další..) které máme bohužel možnost vidět i ve spoustě jiných současných snímků. Prostě to byla příjemná televizní detektivka v historickém hávu a abych to zdejší hodnocení alespoň malinko vyrovnal, tak jdu dokonce na čtyři, ale v procentech bych to realisticky viděl tak na 65% ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)