Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

BathoryMan

Výpravná filmová inscenácia,ktorá nedopatreným zablúdila na filmové plátno.Ale na druhej strane s plejádou výborných českých hercov(Roden,Dolanský,Vaculík),peknými exteriermi/interiermi(môj oblúbený hrad Točník) a celkom pútavým dejom s prijatelnou minutážou! ()

misa_laska

Komentáře typu je to super, hezký.. ale jako film v kině ne??? V kině dávají o dost větší s*ačky (zombieland, zohan apod.). Já to v kině neviděla a i kdyby, tak by mi to rozhodně nevadilo. Je to taková středověká detektivka. Sice se dá hodně předvídat dopředu, ale snad nepředpokládáte, že 13. století bude mít nějaké složité vyšetřování??? S ohledem na toto dávám 3,5 hvězdy. ()

char_t

Jako fanoušek knižní předlohy musím protestovat hlavně proti castingu, který úplně přetočil pojetí hlavních postav - Oldřich byl vysoký, vážný s plnovousem (hubený rapl Roden?), Ota uhlazený blonďák oblečený podle nejnovější módy (vandrák Dolanský), Diviš i pán z Dubé měli být silnější chlapi jak hora (Matásek? Kanyza?), a Issové by blond vlasy a 17 let věku věřil asi jen slepec. Když k tomu přičtete teatrální přehrávání, jsem hodně zklamán. Pryč jsou i vtipné dialogy z knižní verze, flirtování Oty s každou ženskou sukní atd atd. Samostatnou kapitolou je hudba k filmu - 5x zahrané Odi et Amo fakt soundtrack nedělá, žádná další hudba v celém filmu není, tragické. ()

tuwanakha

Vondruškova povídka Osudný souboj patří k nejlepší tradici středověkých detektivek. Čtenáři jeho série o Oldřichovi z Chlumu znají jeho svět a mají určitou představu o hrdinech knih. Problém s filmem Jménem krále je už v hereckém obsazení - vysokého vousatého urostlého třicetiletého šlechtice nemůže hrát padesátiletý oplešatělý muž střední postavy s vizáží Karla Rodena, plavovlasou šestnáctiletou Ludmilu s drobnou dětskou postavou zase svěřit třicetileté brunetě Issové je také zvěrstvo, navíc podpořené i dalšími hřebíky do rakve, kdy dvacetiletého Marka z Vartemberka hraje Lukáš Vaculík a pána z Dubé zase Kanyza... Proč se režisér důkladně neporadil s historikem Vondruškou je mi záhadou. Výsměch všem čtenářům je ovšem vzhled Přemysla Otakara II. , to mě dostalo do kolen (bohužel hned na začátku a pak už jsem nevstal). Snad jediné co se castingu podařilo je Dolanský coby Ota ze Zástřižlí a Matásek coby velitel Diviš. Teda takhle pohřbít dobrý námět, ze kterého mohl být při dobrém obsazení solidní televizní seriál, to zamrzí...:-( ()

Andronikos

Zápletkou a príbehovo slabšie než román R. Šimáčka i jeho televízna adaptácia. Oproti "Zločinu na Zlenicích hradě" má "Jménem krále" o vlások lepšiu výpravu. Na druhej strane Rodena a jeho šepot vo všeobecnosti príliš rád nemám a konkrétne v úlohe akéhosi kráľovho splnomocnenca jeho hlas nesadol môjmu sluchu už vôbec. Reálie sú tu dosť rozkolísané: sympatické je, že dôležitejší než bezmála moderné vyšetrovanie, dokazovanie a súdne rokovanie je napokon boží súd; prečo však z kňaza robí scenárista za každú cenu šaša a z Boha len vypráznenú frázu v rádoby bezmála existencialistických úvahách K. Issovej? Záverečný súboj poteší práve tým, aký je choreograficky jednoduchý a nenafúknutý; oproti tomu tu však máme dialógy, ktoré dikciou podľa môjho presvedčenia s 13. storočím nemajú nič spoločné. Vcelku je to sympatický český pokus natočiť niečo tzv. historické (konkrétne stredoveké!), ktorý pri všetkej svojej jednoduchosti a prílišnej modernosti aspoň výrazne neuráža. A pretože nie som Čech, nebudem v tomto prípade praktikovať národné "sebemrskačství" a neupriem tomu hodnotenie "priemer". ()

FilmWave

Jako pilot laciného televizního seriálu možná, ale jako celovečerní film ani náhodou. Roden a Kanyza jsou ok, ale tohle opravdu není Shakespeare, ale detektivka do pořadu pro děti. ()

Olík

Malá televizní detektivka ala Hercule Poirot zasazená do časů chrabrých rytířů, která by svůj ústřední motiv bez problémů zvládla stáhnout na třicet minut - ano, ale jako regulérní film, na který bych zašel v sobotu večer do kina, tak to si nedovedu představit ani v hodně divokém snu. To by mi muselo spojenectví Nikolaev-Vondruška nabídnout propracovanější zápletku, více omáčky okolo nebo důvěryhodnější herecké výkony (a že se ansábl sešel více než kvalitní). Jménem krále uděluji dvě hvězdičky :) ()

Fawkes

Docela bravurně zvládnutá stránka kostýmů a prostředí doby 13. století. S dějem je to bohužel horší, stavět film pouze na základě vyšetřování vražd. Aspoň herecké obsazení to staví trochu nahoru, za zmínku určitě stojí Karel Roden, Jan Kanyza, Lukáš Vaculík i Jana Dolanského jsem tentokrát díky jeho postavě překousl. (52%) ()

burton

No, takže česká produkce opět nezklamala a vyprodukovala historickou detektivku děsivého ražení. Děsivá, děsivá, milí diváčkové, děsivá! Trapná. A to, i když se historicky mnohdy nezakládají na pravdě, mám Vondruškovi detektivní příběhy s Oldřichem z Chlumu moc ráda. Původně tu byl komentář na půl stránky, ale smázla jsem to, páč kdo to má pak číst :). Jestli na to máte nervy, podívejte se. Ale varuju Vás. Je to fuck hrůza. Jo, a ještě drobnost: Rodena mám moc ráda. A za Chluma mu posílám tu hvězdu. ()

JimiH

Televizní film se omylem probojoval na filmové plátno. Příjemný počin s jednoduchoučkou detektivní zápletkou, slabými "akčními scénami, ale výbornými herci. ()

MJ

Nepřišlo mi to až tak zlé, jak jsem se dočetl z některých komentářů. Herecké výkony možná nebyly nijak zvlášť úchvatné, ale to jsem ani nečekal. Docela mile mě ovšem překvapila výprava. Kostýmy téměř perfektní. O šermu se ale zmiňovat nemůžu, žádný tam nebyl. Každopádně já dávám tři a s plusem. ()

dainio

Středověká detektivka, která měla být spíše určena jako TV film, a ne jako kino-snímek. Režiséra Nikolaeva mám rád a jeho seriál "Proč bychom se netopili" mám velmi oblíben. Těšil jsem se tedy, i na jeho celovečerní počin. Už z obsazení je jasné, že se šlo na jistotu. Jména jako Roden, Issová, Vaculík, Kanyza, Hrubešová, Matásek, Dolanský a další, podávají solidní výkony. Ne ale maximum. To je evidentní. Zejména od Karla Rodena bych čekal o moc víc -- ale i tak se mi jeho úloha, jakožto vyšetřovatele vraždy líbila. Celkově snímek nijak neuchvátí ale zase na druhou stranu ani neurazí. Zkrátka takový průměr. Finální souboj mezi Rodenem a Prachařem se mi kupodivu pozdával, než některým jiným uživatelům csfd. Kdyby bylo možné dát 2,5 hvězd, tak bych to dal ... ale takhle dávám za ***. ()

cerbygerby

Takových známých a dobrých herců a taková blbost... dokoukal jsem to jen z principu a kvůli těm hercům a za ně taky ta jedna hvězda ()

Kultak

Celkem průměrná kriminálka, kterou vylepšuje prostředí středověku. Na českou tvorbu poslední doby to není vůbec špatné (možná proto, že v tom nemá prsty televize Hovna). 65% ()

Harry_

Nebuďte tak přísní, je to pěkně obsazená středověká detektivka z pera grafomana Vondrušky. Moc podobných filmů u nás nemáme. Škoda, že královský prokurátor vypadá jako vandrák a nepohráli si trochu se závěrečným soubojem. 70 % ()

feryk

Nebylo to zas tak špatné. Bohužel nejen v interiérech dost často film vypadal příliš uměle a "levně" a spíše šlo o typický televizní film v divadelních kulisách s hrozným ozvučením. každopádně na naše české poměry to bylo slušné, zápletka sice nepřekvapí, ale drží vás u filmu až do konce. slušných 60% ()

Schlierkamp

Český historický film natočený podle románové předlohy V. Vondrušky odehrávajíácí se v polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. Králův zástupce Oldřich z Chlumu (K. Roden) odjíždí do nepokoji zmítaných severních Čech na hrad Vartemberk, aby dohlédl na sňatek mezi Ludmilou z Vartemberka (K. Issová) a Benešem z Dubé (D. Prachař), který má zajistit příměří mezi těmito znepřátelenými mocnými rody. Ke svatbě však nedojde, neboť sváry mezi svatebčany jsou příliš veliké a navíc se nevychovaný a podlý ženich intimně sblížil se svou nastávající tchyní, tedy manželkou pána z Vartemberka. V této tíživé situaci dojde k vraždě oplzlého purkrabího M. Vávry a poté je dokonce nalezeno mrtvé tělo pána z Vartemberka. Z filmu se stává kriminálka ve středověkém prostředí, přičemž vyšetřování dvou úmrtí se ujímá Oldřich z Chlumu. Hlavy znesvářených rodů představovali J. Kanyza jako Hynek z Dubé a nebohý M. Štěpánek coby Markvart z Vartemberka, jehož moc po násilné smrti převzal jeho syn Marek v podání L. Vaculíka. Přestože je totožnost pachatele docela zřejmá od začátku, řekl bych, že to snímku nic neubírá na jeho dramatičnosti a atmosféře. V pátrání po vrahovi a skutečnostech, které by prokazovaly jeho čin, pomáhají panu Oldřichovi jeho pomocníci D. Matásek a J. Dolanský. V roli krásné, ale amorální a nevěrné paní Kláry se objevila M. Hrubešová. V závěru dochází ke středověké napodobenině soudního jednání a poté dokonce dochází k finálnímu souboji mezi pachatelem a vyšetřovatelem. Výborně obsazené historické drama natočené P. Nikolaevem mě velmi zaujalo, jak napětím, tak hereckými výkony a uděluji nadprůměrné hodnocení. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)