Patriot

• USA The Patriot (více)

Benjamin Martin (Mel Gibson) je mírumilovný osadník, který chce své nejbližší za každou cenu uchránit před krvavými hrůzami koloniální války. Když ale jeho domov v Jižní Karolíně zpustoší anglická armáda, Benjamin Martin pochopí, že pouze nezávislost Spojených států zajistí jeho rodině klid a bezpečí. Z opatrného farmáře se stává legendární hrdina americké revoluce. (Falcon)

svik

SSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOODDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA...............................................JAK SLASTNÝ POKŘIK...SVIK ()

Marek1991

Film nabitý energiou, hrdinstvom, širokou škálou názorov. Silne patriotistický film, ktorý si svoj názov zaslúži a naozaj sa ním môžu Američania chváliť. Podľa mňa jedna z najlepších Gibsonových rolí. Je veľmi krutý a realistický, činy sú tam tak dobré ako aj zlé, je to veľká a dlhá zmes udalostí, ktoré ma strhli. Hudba, kamera, strih, kostýmy, scenár, postavy a aj dej majú šťavu a sú skvelé. Je to síce niekedy také všelijaké, rozpačité, ale je to dlhá akcia so všetkým možným, ako sa vraví. ()

liquido26

Mela Gibsona mám rád a Benjamina Martina zahrál skvěle. Délka dvou a půl hodin mi kupodivu ani nevadila (jsou filmy, kde mám problém zvládnout necelý dvě hodiny). Pro mě je Patriot prostě krásná velkolepá podívaná se skvělým příběhem, takže rád odpustím různé historické nepřesnosti (To, že by byl Benjamin Martin tak pokrokový, aby jeho černoši nebyli otroci, ale dobrovolní a řádně placení pracovníci je docela blbost) a taky ty tolik nenáviděné zpomalené záběry (je fakt, že v závěrečném souboji mezi Melem a Jasonem Isaacsem bych se bez nich dost dobře obešel). ()

corpsy

Skvelá a výpravná ukážka moderného veľkofilmu. Samozrejme, že film bol natočený prvoplánovane na efekt a trhnúť nejakého toho Oscara a stámilióny tržieb, no práve v tom je to jeho kúzlo. Režisér vie čo chce, pekne s divákmi manipuluje a mi mu to baštíme. Podobne aj Melovi Gibsonovi. ()

curunir

Myslím si, že tento film si rozhodne nezaslúži až také veľké odsudzovanie. V poslednom desaťročí minulého storočia sa vlna žánru výpravných filmov vzniesla hlavne vďaka Gibsonovmu Statočnému srdcu a Scottovmu Gladiátorovi (oba filmy získali zhodne po 5 Oscarov vrátane kategórie najlepší film) A na vlne ktorú rozpútal Gladiátor sa poľahky zviezol aj ďalší konkurenčný veľkofilm Patriot. Mel Gibson chcel naviazať na úspech svojho Braveheart a nakoniec to aj vďaka tomu, že film nakrúcal nemecký režisér (myslím, že práca Michaela Baya by dopadla skôr katastrofálne) nedopadlo až tak zle. Gibson sa svojej úlohy zhostil naozaj s veľkým nasadením, avšak ešte lepšie sú skôr vedľajšie postavy ako excelentný Jason Issacs a trocha menej využitý Tom Wilkinson. Tiež treba pochváliť výbornú kameru a tradične skvelú hudbu Johna Williamsa, v ktorej však bol trocha cítiť Narodený 4. júla. Okrem toho má film aj niekoľko naozaj pôsobivých scén ako Gibsonovo zmasakrovanie malého anglického regimentu či vypálenie kostola. K horším stránkam Patriota zase patrí trocha prehnaná dĺžka i keď o vyložene nudných pasážach sa nedá hovoriť, taktiež si niektoré postavy mohli odpustiť zidealizované kecy o svete, kde si všetci budú pred Bohom rovný, samozrejme s patričnou dávkou vlastenectva, ktorá však nie je v konečnom dôsledku až taká kŕčovitá. . Suma sumárum rozhodne žiaden prelom v kinematografii (takisto nemožno označiť ani Gladiátora), každopádne aspoň pre mňa film, ktorý si vždy znova rád pozriem. ()

sidzej

Nech žije americký patriotizmus. Vlajka, spomalovačky a do toho hrdinská Williamsova hudba. Je to ako droga ktorej sa nedokážem nabažiť. Jason Isaacs bol ešte slizkejší než zvyčajne. ()

draggo

Rolanda Emmerich sice raději vidím v katastrofických spektáklech typu 2012 či Den poté, ale tohle není vůbec zlé. Historicky samozřejmě kravina, ale emoce to vydolovat dokáže, a Mel Gibson hraje opravdu dobře. 75% a 4* ()

Krissty

Asi obsahuje malinkatý spoiler :) ... Bylo to strááášně dlóóuhé! Ale to by nebylo to nejhorší. Mel Gibson se mi z neznámých důvodů nelíbí jako herec ani jako muž. Heatha Ledgera mám ráda, ale když umíral, vypadal příšerně komicky, musela jsem se smát. Bitka těsně předtím byla dlouhý nudný zpomalený záběr, čímž se odtud vytratila veškerá akce a napětí. Ještě předtím, když se Gibsonovi vojáci po týdnu volna vraceli do služby, přijeli všichni společně z různých stran... No hezky to měli secvičené. Jason Isaacs je perfektní zlosyn, ale po většinu filmu nesmrtelný. Co na tom, že ho střelili do boku? Chvíli na to běží bojovat do velké bitvy a bez sebemenšího náznaku bolesti. Tomu se říká správný chlap! Škoda že zemřel on a ne Mel... :D Ale i přes tuhle spoustu nedostatků se to dalo a z filmu mám celkem dobrý pocit, i když konec byl děsný :) ()

Paxxx.cz

Poměrně podařený historický velkofilm plný známých tváří, brutality, vlastenectví a občas nějakých těch klišé. Motiv pomsty není ve filmech nic nového, ale pokud máte dobrého záporáka (tím Isaacs alias Lucius Malfoy z Harryho Pottera určitě je) tak máte vyhráno. Příběh se mi líbil a vesměs jsem se bavil - Emmerichův styl mi docela sedí, takže hezkých 7/10. ()

Wysch

V roce 2023 si říkám, proč už se takový filmy nedělají. Jak já bych se na pořádnej kýčovitej patetickej historickej román podíval. Takhle se musím jednou za pár let podívat na těch pár, který za něco stojí a který začínaj bejt starší než někteří ze zdejších uživatelů. ()

mysiak

Pán megaloman Roland Emmerich sa rozhodol natočiť podľa mňa komornejší film, ktorý ale ostal na rázcestí medzi jeho skvelou akciou a trochu blbým dejom. Mel Gibson nemôže nič pokaziť, je to "pán historický" herec, aj Heath Ledger zahral dobre, aj keď bol ešte mladý, akcia bola taká nemastná, neslaná, ale bolo tam cítiť toho Emmericha, film má slabiny v dlhej stopáži a nezaujímavom deji, nemusíte vidieť aj 30 min, a o nič neprídete....ale je to fajn "emmerichovka", jedna z tých slabších... ()

Ellmariachi

Upřímně se divím, že Emmerich obsadil do role Benjamina právě Gibsona. Myslím, že filmu to dost ublížilo. Kdo alespoň jednou jakoby nezavřel oči a nezavzpomínal Williema Vallace? Podle mě všichni. Gibson je špičkový. Budí emoce, věříte mu, že oslavy jeho minulých vítěství jsou opravdové. dav za ním jde protože mu věří, že on je spasitelem stejně jako vy. Jenže je to všechno právě ve stínu WV. Heath Ledger naprosto famózní a velká škoda ho :-(( Záporem je určitě až přílišný důraz na američnost. Největším kladem herci a osvobození Heatha L. Tuhle pasáž si vychutnejte plnými doušky. Co říct? Je zde Williamův stín opravdu tak velký, že nechtěně snižuje požitek z Patriota. Asi ano. Je Patriot slabším sourozencem Statečného srdce? Určitě. Stojí i tak za to film vidět? Zcela jednoznačně. 75 procent. ()

sta odpad!

Tak tohle je totální s...! Nechápu, jak německý režisér a polovina štábu z austrálie může stvořit neuvěřitelně hloupou americkou propagandu. U Mela Gibsona pobíhajícího ve zpomaleném záběru po bitevním poli, mávajíc "stars and stripes" - to je pouze pro ...nevím koho. sta ()

Davson

Doporučoval bych Rolandu Emmerichovi, aby víckrát zkoušel opustit svůj věrný žánr katastrofického sci-fi. Na Patriota se dá dívat, je to dobrá zábava a hlavně si na nic moc nehraje na nějaký rádoby oscarový gigafilm jako nedávný Návrat do Cold Mountain. ()

Jillen

Hudba, Isaacs a Gibson tento film, který má pro mne cenu dvou hvězdiček zachraňuje. Jinak je to šíleně předlouhé a nezáživné. Prostě klasický Emmerich, který není schopný udělat film, který by mě zajímal a zaujal. Dávám 40% ()

MikO_NR_1909

Keď sa točí dáky (ambiciózny) vojnovo historický film, poväčšine z neho vzíde BUĎ dejepisne skvele koncipovaný filmový artefakt s množstvom dobových skutočností upevnený v silnom zobrazujúcom námete, ALEBO ide o síce gýčový ale zato príbehovo nesmierne pútavý veľkofilm so silným citovým previazaním. Patriot nemôže bohužiaľ hovoriť ani o jednom z týchto dvoch štylizovaných námetov. V konečnom dôsledku je iba dlhým, nevydareným, mimoriadne zbytočne vlasteneckým a Emmerichovskym koktejlom nevierohodným pohľadom ťaženia za nezávislosť. Veľmi špatné. ()

Vojcl

Režiséra Rolanda Emmericha skutečně nesnáším,ale tohle je asi jeho nejlepší film, tedy jediný který se mi líbil... Americký patriotismus,který v jeho snímcích dost odsuzuji mi v tomto případě vůbec nevadí.. Scénář se vcelku drží historie, má to spád a výtečné bojové scény. A minimálně jednu hvězdičku navíc za jako vždy skvělého Mela Gibsona, kterému podobné role sedí... Druhé Statečné srdce ale nečekejte!!! ()

Orlau32

Vsadili na Mela GIBSONA, jenže blbý scénář nezachrání ani hvězda největšího kalibru. Má ovšem jinou možnost : scénář nebrat a nehrát. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Filmový Warcraft našel režiséra

Filmový Warcraft našel režiséra

01.02.2013

A je to velmi zajímavá volba. Brit Duncan Jones (jen tak mimochodem, je synem Davida Bowieho) se prosadil působivou psychologickou sci-fi Moon, kterou pořídil za skromných 5 milionů dolarů. Na… (více)

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

Zvěsti ze Středozemě a světa Warcraftu

14.10.2009

Co je nového ohledně dvou nejočekávanějších fantasy filmů? Ian McKellen prozradil magazínu Empire, že natáčení dvoudílného Hobita začne na jaře – v březnu, nejpozději v dubnu. Mělo by trvat téměř 400… (více)