Impérium - Mafie v Atlantic City

• USA Boardwalk Empire (více)
USA, (2010–2014), 52 h 34 min (Minutáž: 47–72 min)

Tvůrci:

Terence Winter

Předloha:

Nelson Johnson (kniha)

Steve Buscemi, Dabney Coleman, Paz de la Huerta, Stephen Graham, Kelly Macdonald, Aleksa Palladino, Michael Pitt, Michael Shannon, William Hill (více)

Série(5) / Epizody(56)

Nový americký seriál s originálním názvem Boardwalk Empire, realizovaný v produkci HBO, se odehrává v době prohibice ve dvacátých letech minulého století. Na gangsterské kronice uváděné pod českým názvem Impérium - Mafie vAtlantic City,spolupracoval renomovaný Martin Scorsese. Jeden z nejuznávanějších amerických filmařů se podílel na scénáři i na produkci seriálu a režíroval jeho úvodní epizodu. U příležitosti zářijové premiéry díla na amerických obrazovkách Scorsese prozradil, že o spolupráci s HBO uvažoval už dávno. Mnohé ze seriálů z produkce HBO označil za “inteligentní, promyšlené a brilantně realizované”. Podle Scorseseho znamenají “nové možnosti pro vyprávění příběhů.”
Hlavní postavu pochybného politika Enocha “Nuckyho” Thompsona, inspirovaného skutečnou postavou E.N. Johnsona (1883 - 1968), který byl nekorunovaným vládcem podsvětí Atlantic City, ztvárnil Steve Buscemi. Ten prohlásil, že jde o jednu z nejlepších rolí jeho kariéry. Podle jeho slov byl Johnson “dvojjakou postavou s temnými stránkami, ale i se spoustou humoru a dobrým srdcem”. Seriál oživuje i postavy nechvalně proslulých gangsterů, jakými byli například Lucky Luciano, či Al Capone. Scénář dramatu, inspirovaného stejnojmennou knihou Nelsona Johnsona, napsal Terence Winter, autor slavné mafiánské ságy Rodina Sopránů. (oficiální text distributora)

Kokos

VÝBORNÁ gansterka se šlapajícím scénářem, opravdu zajímavými postavami, výborným produkčním zázemím a filmovou režijní úrovní. Pět hvězd dávám za věci, na které se podívám znova a najdu si tam vždy něco nového. Tzn. pokud film nebo seriál není na jedno použití. Pokud jste fanoušky žánru, budete se tetelit blahem. 5* ()

mArtinko5MB

Prve dve serie su nadupane, plne akcie intrig atd, presne to co sa od mafianskych kruhov ocakava. 4. seriou zacal film mierne upadat, co sa tyka dejovej linie a ziskal u mna label tuctovy. 5 seria moje pocity iba utvrduje a momentalne je to so serialom tak, ze ma nebavi nove casti sledovat (musim sa premahat). Ak to takto bude pokracovat dalej, neudrzi si u mna ani tie 4 ****, ktore si ziskal za prvu seriu. Suma-sumarum je to aktualne po skonceni 3 serie a par castiach stvrtej lepsi priemer 75%. // Piata seria sa po dynamickej stranke viacmenej nepohla a cele sa to ako tak vlecie, dufam ze vydrzim do konca :] // Dočkali sme sa obstojného konca, ktorý po dvoch sériach značne zaujal. Až mrzí, že je koniec :) 1. seria: 90%, 2. seria: 85%, 3. seria: 80%, 4. seria: 75%, 5. seria: 85% ()

Fíma

1. série: Dokonalost! Nenudil jsem se ani minutu. Doporučuji všem, co si myslí, že je naše politika tou nejzkorumpovanější a nejprohnilejší na světě. Američané už v tom umí chodit, tak to není tak vidět. Léta praxe. ()

luciekout

True detective bavil víc, ale Steve je prostě master a MIchael Pitt taky není k zahození, nicméně měl by hrát víc takových rolí jako v Hedwig and the angry inch :) ()

swinevenca

Parádní výprava, syrové záběry, famózní Buscemi, zajímavý příběh šedé eminence všech špinavých kšeftů prolínající se s osudy skutečných mafiánů, které mě vždycky zajímaly. Nejlepší pasáž - závěr 3.série. Akorát poslední řada na mě od začátku dělala dojem epitafu a prolínání s Nuckyho mládím mě zbytečně rozmělňovalo děj. Jakoby nestačil ten skok po 4.sérii. ()

DonBraso

Komplet seriál.Jestli můžu říci,tak poslední série žádná sláva a trochu přežitek ukočírovat seriál v nějakým mezích.Kde hrál Michael Pitt byl dobrý krásný bonbonek,který jsem hltal a hlavně naprosto dusná atmosféra se skvělým rozuzlením.Pak bylo dalších pár "bossů",který měli náboj jak dynamit,který bohužel v dalších částí dost upadal a tak jedině Al Capone to dotáhnul daleko,ale hlavně,konečně se ukázal ve své podobě se skvělým Stephen Grahamem.Parádní některé díly,bohužel některé zas naprosto prázdné,ale autentičnost sála pěkně. Peaky Binders u mě vítězí určitě,to je bych řekl must see. ()

prosty_divak

Nad projektem Martina Scorseseho jsem si nedovolil meditovat, dokud neuvidím poslední sérii, a proto se k jakémusi „hodnocení" dostávám až nyní, byť i tak poněkud opožděně. Nicméně lze teprve nyní konstatovat, k čemu celý seriál směřoval a na jakých tematických, motivických, žánrových aj. pilířích stojí, totiž uvědomíme si, že tu nekráčí toliko o pouhý životní příběh gangstera, který se nemotorně, marně pokoušel „být dobrým"; či o plastický (v mezích televizní „zábavy") portrét psychopata využívajícího politických a dějinných změn. V poslední sérii se tematický a motivický (o)kruh uzavírá, a to především modem vyprávění (prostřednictvím četných retrospektiv v introspektivách protagonisty, jež kolorují již v předchozích dílech glosovaný příběh vedlejších postav až k baladicky bilančnímu naturelu). Celek (struktury motivů, tedy systém navzájem propojených sémantických „clusterů") lze nazírat i jako metaforu ješitného lidského údělu ovládat svět, či snad jako ironickou parafrázi konceptu tzv. american dream (viz gangstera-protagonistu Nuckyho Thompsona jako prototypu self made mana-zlosyna, byť je jeho takřečená negativita seriálem značně relativizována). Opustíme-li tuto generalizační dikci, můžeme Nuckyho eskapády sledovat i jako historický krimiseriál, avšak v této rovině pohříchu riskujeme povrchní zjednodušení – nač by pak byly mnohé reflexivní „vložky", snové, takřka mystické sekvence (např. posmrtné „procitnutí" ostrostřelce se znetvořenou tváří, totiž Richarda Harrowa) či interkulturní, třeba rasisticky segregační aluze? To pak je nutno přemítat o žánrovém přesahu či jeho aktualizaci – tj. nepůjde jen o žánr krimi, půjde o něco víc... Čeho si cením především: události jsou často jen načrtnuté a divák vidí (ví) jen důsledek těchto událostí, jinými slovy: divák je veden k tomu, aby nějak dotvářel příběh, aby jeho vědomí schopné taky vyprávět bylo součástí vyprávěného či nedopovězeného. Chválím také herecké obsazení – od Stevea Buscemiho v roli hlavního protagonisty-antagonisty, přes jeho tehdejší choť Margaret, hranou Kelly Macdonald až k Nolanu Lyonsovi, představiteli „mladého", retrospektivního Nuckyho – bravurně zvládl Buscemiho mimiku a gesta... Avšak co zklamalo, bylo nedotažení některých mikropříběhů – zasloužily by si alespoň aluzivní, citlivě vetknutý náznak (a jedná se o nedotažení bez výše zmíněné, efektivně rozvržené črty, a proto to lze „svádět" na nemotornost scénáristickou, možná z důvodu nedostatku tvůrčího „času" na pointování těchto dílčích narativních zákrutů), například osud Nuckyho tanečnice mj. z první série nebo kubánské gorily se zvykem uřezávat obětem uši, a která se tolik snažila pořádně spík ingliš... zkrátka: dělám-li zkratky a črty, musí mi to vždy vycházet, jinak dochází u recipienta k nechtěnému rozčarování. ()

PozorGranat

Není co psát, je to složitá záležitost. Téma mafie mě zpočátku vůbec nelákala, a ani nevím z jakého důvodu jsem si to pustil, ale bylo to dobré rozhodnutí. | 1. série - 90% | 2. série - 85% | 3. série - 95% | 4. série - 98% | 5. série - 99% | Dle mého se jedná o jeden z nejlepších seriálů, jaký jsem kdy viděl, a určitě i jeden z nejoblíbenějších. Pět hvězd zaslouženě! ()

Wulz

Dobrý seriál ze špatným závěrem. To co jsem dostal nestačilo! Ale postava George (kord ve 3.sérii) to byla silná podívaná! 4.série na 5*...dokonalost! Škoda jen té slabší 5té... Jinak 1 a 2 ... TOPP!! ()

Neronius

Takže si můžu připsat další serial, co jsem dokoukal do konce a už mi zbejvá jen ten mrazivej pocit, že už další epizody nebudou... fakt hodně epickej seroš, kterej můžu jen doporučit :) ()

matolos1

Thank you Scorcese, Thank you Van Patten and also thank you Steve Buscemi!!!!! Daľší seriál od HBO, ktorý dosahuje jednu z najvyšších kvalít súčasnej tvorby. V porovnaní s Peaky Blinders sa to síce nedá porovnať ( síce Peakyovci majú omnoho menej častí ale o to tam je to väčšie tempo), ale v porovnaní s daľšími primitivizmami, čo sa dnes vyrábajú to stojí naozaj za to. Tento seriál má viacero fáz, ktoré sa členia od jeho pozostávajúcej kvality sérii, u ktorých bolo tempo a nadšenie aspoň pre mňa vždy odlišné. Osobne môžem iba skonštatovať, že čo na ostatných sériách chýbalo, či sa už to týka scenárovej stránky alebo čisto z toho ako vás to zaujalo a vtiahlo de deja alebo hocijaké ostatné nezrovnalosti, ktoré vám tam nesedeli, tak to sa u druhej sérii nedalo povedať. Pecka s vysokým atmosferickým nasadením, ešte lepším vykreslením postáv a briliantnou pokračujúcou gangsterskou činnosťou a jej rozvinutím. Ostatné série sa snažili na to nadviazať, ale už iba dodržali ten svoj výborný štandard a iba sa posúvali dopredu iba kvôli dodaniu nových postáv, ktoré neboli vôbec najhoršie. Možno mi tento seriál najviac sedel u druhej série asi preto, lebo postava Jima Darmodyho mi bola najsympatickejšia. Aj napriek jeho neustálym chybám. S úsmevom dopozerané a hlavne pocit spokojnosti je na mieste. ()

Aniki

Na, alespon pro mne, serialovou jednicku "Cernobyl" to tedy nema, ale preci jen se jedna o jiny format a proto vlastne nesrovnatelne, tedy pokud bych mel zustat spravedlivy. Kazdopadne dlouhodoba podivana paradni. Jednotlive serie v kvalitě nepolevuji, az na tu patou z nich. Mel jsem pocit, jakoby uz dosly napady na pokracovani děje tak, aby se vse netocilo porad dokola jako kolovratek. Jak z toho ven? Vetsi posun v case a retrospektiva. Jenze to, na rozdil od minulych sérií, na mne moc nefungovalo. Presto si dovolim tvrdit, ze takhle dobrou tematickou dobovku (krom rozsahlych rodinnych ság) jsem jeste nevidel. ()

PaTeXx

Nuže. Po zvážení svých jsem rád, že seriál skončil. Od čtvrté série jakoby se tvůrci báli dělat větší posuny a děj byl tím pádem velmi pomalý a nějakých pořádných twistů jsme se dočkali až v samotných závěrech (na druhou stranu musím říct, že v každé sérii byly konečné fáze výborně zpracovány). Samozřejmě nejde diskutovat o hereckém talentu Buscemiho, ani o tom, jak se k němu nádherně ta role hodí. Musím také pochválit atmosféru, vizuální zpracování doby, výběr herců k postavám (nejen Buscemi zapadl do své role), kostýmy a "nesrání se" se smrtmi jednotlivých postav. ()

Dejf4

Brilantní audiovizuální podívaná, která svojí výpravou opravdu potěší oči diváka. A jen to celé pomáhá úžasně vykreslené atmosféře 30. let. Celý seriál je nejsilnější v charakterech, které se vyvíjí přirozeně a nepodřizují se scénáři. Pomalé tempo vyprávění je občas na škodu a rozmělní plynulost děje místy až moc a vznikne dost hluchých míst. Což byl můj největší a asi jediný problém, který brání nejvyššímu počtu hvězdiček. 8/10▐ Zhlédnuto komplet▐ ()

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

Arkham Asylum nabírá režiséra Ďábla

27.10.2022

Jen den po jmenování Jamese Gunna a Petera Safrana do rolí šéfů nově přejmenované divize DC Studios studia Warner Bros. tu máme také novinku ohledně dalšího chystaného spin-offu Batmana. Seriál… (více)

Sylvester Stallone míří do televize

07.09.2021

Kdo si zahraje Vránu?

Kdo si zahraje Vránu?

17.03.2015

Legendární comics Jamese O'Barra byl zfilmován už v roce 1994 a nezůstalo jen u toho. Následovaly tři pokračování a seriál, nelze však říct, že by z nich byl někdo nadšený. Vrána teď ale dostane… (více)