Jmenuji se Oliver Tate

• Velká Británie Submarine (více)

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku – obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání. (oficiální text distributora)

odvedle

Nemôžem sa zbaviť dojmu s paralelou s Once, aspoň čo sa spracovania týka, avšak Oliver Tate je farebnejší a filmársky zaujímavejší, dobrá kamera, strih, hudba a samotný príbeh, koniec, úsmevy... veľmi sa mi to páčilo, i keď trochu oriešok, čo sa angličtiny týka, ale šlo to... plno pekných scén, trebárs keď sa spolu mali vyspať, a Oliverov prípitok "to us and a wonderful evening of love making!", milé nie? Nečakaná zastávka v kine končila príjemným filmovým zážitkom! 90%. ()

Suzie1

Nevim přesně, jestli to bylo tak skvělý nebo tak blbý, ale když jsem na to koukala, nevěděla jsem co od toho čekat a ani po zkouknutí jsem na to nepřišla. Možná to celý dost dobře nechápu, nevim co si myslet, ale skoro to vypadá jako jeden z těch božích WTF filmů, který prostě musíte milovat. /a celá ta atmosféra a poetičnost je prostě dokonalá/ ()

GudMen

Podobně jako Morrisova prvotina je i ta Ayoadeova hořkosladká. Obě dvě pak pojí víra autorů ve své dílo a neotřelý britský humor. Oliver Tate je spíše pro mladší publikum, ale já pevně věřím, že se mi bude líbit i v osmatřiceti. Turner neustále roste. ()

Nicolettes

Je to asi měsíc, co jsem si Submarine v jednom chmurným dni plna očekávání pustila. Matně si vzpomínám, že na konci jsem byla nadšená. S odstupem času už si ale nepamatuju snad ani na jednu scénu, která by mě nějak víc oslovila. Takže asi to má v sobě víc než jen průměrnej snímek, ale já si za boha nemůžu vzpomenout co. ()

Judy24

Divné. Hrozně hrozně divné. Mám ráda angličany i jejich humor, ale tohle mi hrozně moc nesedlo, strašně jsem se těšila, až to skončí. Věřím, že to mohlo být pro někoho hrozně zajímavé a že jsem asi nekulturní osoba, ale je mi líto. Škoda, protože to bylo v mezích scénáře velmi dobře zahrané, bravurně sestříhané a okořeněné skvělým soundtrackem. ()

rialilly

Hodně zvláštní film. Docela mě fascinuje ve filmech sledovat každodenní život tak divných lidí, jako je Oliver Tate. Když se jeho neobvyklá osobnost spojí s bezprostřední a ostrou povahou Jordany, je to ještě zajímavější. Craig Roberts i Yasmin Paige zahráli svoje role perfektně. Bohužel, film se mi nejvíc líbil především ve scénách, které obsahovaly tyto dva aktéry, případně rodiče. Když byl Oliver sám, zas tak moc mě to nezaujalo, a chvílemi jsem se trochu nudila. Poté ovšem brzy přišla chvíle, kdy film zase lehce plynul a nakonec musím říct, že se mi to docela líbilo. Obzvlášť musím vyzdvihnout scénu téměř na počátku filmu, kde si Oliver představuje svoji smrt - čas od času se nad tím taky zamyslím, jak by na takovou událost lidé v mém okolí reagovali. No, a závěrečná scéna měla taky svoje kouzlo. ()

BUBO26

Prišlo mi to ako nudnejšie, prázdnejšie a patetickejšie Perks. Film sa snaží byť alternatívny, romantický a duchaplný. Ale len málokedy mu to vychádza. Taktiež nevychádza snaha o hippie vzhľad. Film má plno prázdnych dejových línií, zbytočných vedľajších postáv, dialógov bez emócií a zopár nelogickostí. Najväčším pozitívom je soundtrack. ()

Shredder

Na Submarine sa da dobre pozorovat kulturne odlisnosti. Rovnaka tematika problemovych teenagerov, ktori sa najdu vdaka vzajomnej laske, avsak uplne ine spracovanie ako v americkych coming of age filmoch. Ayoade ma viac nez tradicnym pribehom zaujal pochmurnym, ale zaujimavym vizualom, suchym britskym humorom a excentrickymi tonmi. V zasade to vsak vyzera tak, ako keby Wes Anderson oplodnil Adventure Land + dalsie podobne snimky z tejto kategorie a vzniklo roztomile, aj ked nie prilis dokonale dieta. ()

Don82

Netypické vyprávění, škatulkování postav a dialogy, resp. monology jdoucí na dřeň reality, která je: absurdní, abnormální, nelogická a zmatená. Zdá se vám to jako pěkný gluláš? Jo, Oliverovy však taky. A o tom je celý film. Není to nuda, právě na opak. Perfektně schované tragikomické náznaky a schválně vyumělkované scény dávají tušit úplně jiný rozměr filmu o dospívání. Nálada kolísá jak amplituda sinusoidy a divák nechápe. A to je účel, však jsem to psal, ne? Film celkem cynicky nemá žádné poselství. Zážitek z něj je jako šmouha ubíhající krajiny při rychlé jízdě vlakem. Za mě: líbilo. ()

whysoserious

Rozhodli jsme se s přáteli jít na tohle úplně náhodou, bez jakéhokoliv doporučení. Ale vůbec to nebylo špatné. Vážnější situace byly celkem dobře vyváženy vtipnými glosami, ať už během scén a nebo v komentáři, kdy Oliver ze svého pohledu komentuje dění okolo sebe, jež se mu zdá mnohdy hodně absurdní a zvláštní. Trochu mě mrzí, že rozjezd v první půli byl slabší a proto mi Oliver ze začátku připadal apatický, ale pak se všechno začalo vysvětlovat, takže nakonec jsem se filmem pobavil. ()

Solverino

Docela sranda, sympatická ústřední postava prožívající "traumata" dospívajícího, kterým se bude později smát. Hezky zahrané, docela jsem se nasmál. Srandovní tatínek a maminka-kurvička :) ale nakonec to všechno dobře dopadlo... prima film! ()

yaqwsx

Na začátku mě skoro až vyděsily příšerně vypadající titulky. Poté, co jsem se oklepal, začal vlastní film. Už po deseti minutách, ne už po pěti, mi v hlavě začaly probíhat myšlenky stylu "Úžasné, přesně ten styl, který hledám, kterým se mi líbí. Tomu dám i pět hvězdiček!" - a to se mi nestává často. Tyto myšlenky mě neopustily po celou první část. Romantický příběh měl svůj jistý šarm, pár velice pěkných myšlenek a nádech divnosti, který mu dodávala správně zvolená kamera a střih. Díky nim jsem byl k obrazovce doslova přikován. Další 2 části se nesly v podobném duchu - jenže jejich příběh už neměl šarm, přišlo mi, že už nebyl tak konzistentní a promyšlený jako první část. Ale to nic nezměnilo na faktu, že mě to bavilo - s Oliverem jsem se sžil. Obraz, možná i díky svému retro stylu, mi předal neskutečné množství emocí. Ještě teď nad myšlenkami tohoto filmu přemýšlím. Nedávají mi spát. Tento komentář zakončím mým oblíbeným "kdyby". Kdyby byla druhá a třetí část filmu o trochu více navzájem propojená, tak by mě pocit, že si tento film zaslouží pět hvězdiček určitě neopustil. Ale i tak mi ještě hodně dlouho zůstane v paměti. ()

Queendom

Prvních deset minut mě nadchlo, pak se ale začalo kouzlo ztrácet, až zmizelo docela. Tenhle film je tak ňák od všeho kousek, ale dohromady pořádně nic. Ne snad že by hlavní hrdina nebyl sympatickej a ta kráva, co ho celou dobu tak trochu tahala za fusekli nehrála skvěle. Prostě jsem čekala víc, než to ve skutečnosti je. P.S.: hirnlego, to by mě taky zajímalo. ()

Born2BeAlone

Komentář obsahuje spoiler // Začalo to velice přijemně a já jsem k Oliverovi nacházel cestu, která se ale velmi rychle ztrácela v prostřední nudné hodince. Konec splnil všechna divakova očekávání ohledně happy endu a tím pádem podřízl sám sobě větev, neb jsem měl celou dobu pocit, že tím hlávním, co chce snímek nabídnout, je neotřelost a originalita. Ayoade natočil milou sondu do života pubertálního podívina a vymáčknul z ní asi maximum, co se dalo. Přesto (nebo spíš právě proto) se nemůžu zbavit dojmu, že tyhle deníkové záležitostí a sociální reflexe náctiletých (Adrian Mole, Nick Twisp atd...) fungují nesrovnatelně lépe v tištěné podobě než na stříbrném plátně. ()

bedly

Rozhodně osvěžující podívaná, hlubokomyslné Allenovské komentáře,nás vtáhnou do pocitů mladíka, který neoplývá krásou ani silou , ale rozhodně má co nabídnout. Outsider si nakonec najde děvče, ale v době dvojí krize, řeší raději krizi rodičovskou. Vtipné, místy absurdní, ale rozhodně uvěřitelné a ze života. Mimochodem ti rodičové byli dost aut. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)