Jmenuji se Oliver Tate

• Velká Británie Submarine (více)

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku – obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání. (oficiální text distributora)

tomashrabek

Trochu Adriana Mola, trochu Wes Andersona a trochu prechodov cez modrú tvoria dohromady zaujímavý, hodinu a pol dlhý indie-rockový videoklip, ktorý však práve v najsľubnejších miestach zacúva do úzadia a necháva mnohé nevypovedané a nezobrazené. Na jeho vlastnú škodu. ()

TomasKotlant

Příjemně ujetý děj s ještě více ujetými postavami. Režijně slušné, čekal jsem to horší. O dost horší. Herecké výkony přesvědčivé. Vnitřní monology Olivera tak akorát. Občas až nečekaně vtipné. Trochu tomu chybí větší hloubka po celé ploše, ale takhle je to aspoň příjemná oddychovka. Trochu nechápu odklon českého názvu, ale zde to docela dává i smysl, originální název bude asi souviset s knižní předlohou. *** Ve zkratce: Jelikož není příliš oblíbená, je šance větší. ()

Saur.us

Originální teenagerovská tragikomedie ve vynikajícím audiovizuálním hávu. Nelze ale chválit jen výbornou kameru a parádní střih, ale i samotný svět neobyčejných postaviček s největším cvokem v hlavní roli. Trochu jako Amélie z Montmarteru v pánským po anglicku. ()

EvilMari

Tak nevím, jestli 3 nebo 4*... Film byl dobrej, ale už jsem viděla podobný lepší se stejně zvláštníma, ale jaksi sympatičtějšíma hrdinama. ()

hazaba

Hodně zajímavá kamera a kompozice (červený kabát Jordany je v přímém kontrastu s šedým/černým oblečením Olivera a ostatních). Přestože se řeší docela závažná témata (první láska, potenciální rozpad manželství), člověk hodně často vybuchuje smíchy. Je to díky podivínství a glosování Olivera, ale i chování ostatních postav. ()

zelda82

Takova trochu smutna komedie o jedne nenormalni rodince a jejich synkovi, ktery presne vi, kdy meli jeho rodice naposledy sex a taky vi, ze jeho vyvolena ma jedinou vadu - ze se ji obcas objevi ekzem...Zvlastni a prece hodne mily film, ktery ale neni pro kazdeho... ()

Hapretor

Pro mě naprostá "geekovina" a nuda. Oh, my god. Vtipné? Ani náhodou. A to bych od R. Ayoadeho (s odvoláním na IT crowd) v klidu očekával. ()

studo

Miestami to bolo trápne, až to bolo vtipné. Miestami to bolo naivne hlúpe, až to bolo skoro realistické. Miestami to bolo smutné, no ani radosť z toho nešla. Film o každodenných sračkách by dokázala natočiť polovica z nás. Možno by to aj bolo vtipnejšie. A možno by sa to dalo aj predať. Pretože toto nepredá ani Oliver Tate. ()

CyriC

Pseudointelektuální, duchaprostý a zdlouhavý blábol s nesnesitelným hlavním hrdinou. Logika v tomto snímku se vznáší v oparu THC nad scénáristovou hlavou a mezi režisérovými půlkami. Snažit se zviditelnit a ozvláštnit film tím, že ze všech postav uděláme mentálně narušené pošuky je až příšerně prvoplánové a prokristapána ty scény na 8mm film u moře apod., kdo to prokristapána vymyslel? Existuje nějaký bůh hipster cliché? ()

Rockerman

Nic se tu nedozvíte, co byste nevěděli a neuvidíte, co byste neviděli. Normální první teenagerská láska, první zklamání, nechybí manželská krize rodičů hlavního hrdiny atd. Nad průměr zvedá tento milý film hlavně ta úpřímnost, s jakou je to natočeno a stejně tak úpřimně se postavy baví. Mladí mezi sebou, ale i Oliver se svými rodiči se baví naprosto otevřeně, nic nepředstírá. Vše je navíc natočeno úsměvnou formou, tedy lehce stravitelně. Velmi dobře to ten bývalý "Ajťák" natočil. ()

Desdemone

Vzdáleně mě při sledování snímku napadalo "něco mezi mou zamilovanou Naukou o snech a velkým zklamáním 500 dní se Summer a možná bych tam ještě někde našla i závan pozérské divnosti té hrůzy "Pan Nikdo". Jenže je fakt, že mně se hlavou při sledování filmů honí zvláštní asociace, dost bizarní a pro většinu lidí nepochopitelné. Ale nechme to být, je to "něco docela milého a o lásce", ráj pro reálné Olivery Taty, peklo pro ty, kteří takovou "tateovskou" část svého Já v sobě dávno a definitivně potlačili a nic proti ničemu pro všechny ostatní. ()

Mukunda

Dle mého skvělý Ayoadeův počin, milá sladkobolná komedie o chlapci, se kterým se mnozí mohou ztotožnit. Vyzdvihl bych nenásilnost režisérova přístupu, a herecké výkony, mezi nimiž Craig Roberts vyniká. Uznávám ovšem, že to asi není pro každého. ()

actor-SP

Žiaden chutne vyzerajúci romantický koláč nečakajte. SUBMARINE vás neponúkne nádhernou princeznou alebo princom na bielom koni, romantickou hudbou a krásnymi ľúbostnými scénami. R. Ayoade vytvára vlastný svet, nezaujíma ho nejaká otrepaná romantická fraška, po ktorej by sa mohol opičiť. Film má atmosféru, scenár a hercov (síce zrejme poniektorí len hrajú samých seba), ktorí upútajú a ponúkajú niečo nové a hlavne odvážne. SUBMARINE sa nechce páčiť každému (viď hodnotenia), ale tím viacej inteligentným (pýtajúcich si aj filmové umenie a prirodzených hercov, nielen holé kozy) rozhodne má čo ponúknuť. 4.5* ()

Charlie84

Otravuje mě, když film z důvodů neschopnosti vysvětlit kdo co a proč dělá, mě neustále nutí poslouchat vnitřní pochody hlavního hrdiny a ještě si myslí, že je to kdovíjak cool. Není. U Olivera Tatea se žel bohu tento přístup nakonec ukázal jako nutností, protože poznat z chování postav jejich pohnutky, je nemožné (otrávím psa své přítelkyně, o ona se pak líp vyrovná se smrtí své matky...wtf??). Snaha za každou cenu působit originálně (rozumněj co nejdivněji) se s postupující stopáží jeví značně kontraproduktivně. Vizuální nápady a práce kamery potěší, nicméně ve finále ještě podtrhují celkovou roztříštěnost. Mohl bych přidat hvězdu za příjemný konec, ale neudělám to. Oliver Tate mě naštval. ()

kluzo

V mnoha zdejších komentářích zaznělo, že se film snaží být "něčím jiným". Já tvrdím, že něčím jiným je, a to vcelku dobrým způsobem. Ponurá, až depresivní nálada podkreslená typicky britským počasím a pěknou hudbou... Mně se snímek líbil. Mimochodem jeden z mála příkladů, kdy se mi český název zdá výstižnější pro širší diváckou obec, i když chápu i originální název. ()

Iriquindae

Hezké tři hvězdy, pokud nechcete moc, tahle záležitost rozhodně neurazí. Srovnání s Haroldem a Maud mi přijde hodně nadsazené, tohle opravdu není film, po kterém byste se nad něčím potřebovali zamýšlet. Na druhou stranu, pokud si chcete odpočinout a zabavit se něčím ne úplně pitomým, je Submarine ideální volba. Pár scén si zapamatujete, pár vtípků pobaví a jen málokteré jsou vyloženě špatné. Hlavní hrdinka by mohla být sympatická (tím spíše těžit ze své "špatnosti"), ale člověk nemůže mít všechno. Graham mi zase připomínal Járu z Poetrie. "Tati, za předpokladu, že by to bylo úplně stejně náročné, koho bys vynesl z hořícího domu - mámu nebo mě?" ()

chrispe

Neviděla jsem ani Harold a Maude, ani Rushmore či jiný film s kterým bych mohla sronávat a proto se mi líbil moc. Skvělá kamera, střih, dialogy, soundtrack. Člověk musí být ve střehu, protože sice máte nějaké ponětí, kam to všechno povede, ale už vám dělá problém předpovědět JAK. Prostě film podle mého gusta. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)