Jmenuji se Oliver Tate

• Velká Británie Submarine (více)

Patnáctiletý Oliver Tate má dva cíle: zachránit manželství svých rodičů za pomoci pečlivě promyšleného plánu a přijít o panictví před svými dalšími narozeninami. Obává se, že jeho matka prožívá románek s new-age pošukem Grahamem, a tak monitoruje dění v rodičovské ložnici podle aktivity přepínače tlumených světel a falšuje sugestivní milostné dopisy matky otci. Zároveň se pokouší dvořit své spolužačce Jordaně, žhářce, která osobně dohlíží na to, co si Oliver zapisuje do svého deníku – obzvláště na pasáže, které se týkají jí samotné. Když se jí něco nezdá, Oliver musí škrtat. Film vznikl podle slavné knižní předlohy Joea Dunthornea a jde o nekonvenční a podmanivý příběh o dospívání. (oficiální text distributora)

kersten

Och tak toto nebola moja šálka kávy. Film ma neuveriteľne nudil. Postavy nesympatické, a všetko na mňa pôsobilo bez fantázie, nápadu. ()

IPajule

Drama o malém klukovi, který má problém v rodině a se zamiluje do dívky. Vypráví o problémech rodičů a jeho dívka má nemocnou matku a chce, aby byl její součástí. Nezáživné, chvílemi mě to nudilo a děj tak nějak o ničem, ale dávám + za uspořádání a hudbu. ()

Šípek

Inu, taková nezávislá až filozofická komedie pro náročné publikum. Já coby divák Cinemaxu jsem velmi rád, že se konečně podobné filmečky pomalu a jistě dostávají i do naší distribuce. Osudy zoufalců nebo outsiderů jsou mi osobně velmi blízké a podobnou hořkosladkou kombinaci hodnotím obvykle velmi vysoko. Ani tady nebudu šetřit chválou, protože Oliver Tate je sakra dobře civilizovaně natočený i zahraný. Nechci se zde vyjadřovat k ději, z toho si musí odnést své každý sám, ale pokud budete mít příležitost, neváhejte. Třeba v sobě onoho náročného diváka objevíte, třeba se dokonce ve filmu poznáte, je to tak nějak celé o obyčejných lidech jako jste právě vy. ()

mdouglas

Pro mě osobně velmi příjemný film, na který by mi vůbec nevadilo jít do kina podruhé. Netuctový, nápaditý s výbornou hudbou od Alexe Turnera. Rozhodně stojí za vidění. ()

Lasombra

Začátek mě docela dost oslovil, tím jak je to podobné Amélii z Montmartru určitých chvílích, kdy Oliver popisuje svou rodinu, spolužáky a hlavně svět kolem sebe, jak jej vnímá. A ty super záběry kamerou! Docela jsem se i bavila tou ironií a určitou nadřazeností Olivera, jenže čím víc minuty filmu běžely, tím víc jsem se začínala nudit. Takže 4 hvězdy jsou až moc, ale tři zase málo, tudíž něco mezi. ()

Ergon

Volání po odlišnosti je tak snaživé, že přechází v průměrnost hraničící s nudou. Jsem zklamán. ()

Fl1p

V porovnaní s knihou ťažká slabota, hlavne fakt, že film je oproti knihe dosť scenzurovaný. Kniha vyznieva veľmi vtipne a pri jej čítaní som sa pri niektorých pasážach nahlas smial, zatiaľ čo po dopozeraní filmu som mal chuť chodiť sa z mosta do rieka. Jediná vec, ktorá to zachraňovala bol výborný soundtrack od Alexa Turnera z Arctic Monkeys. ()

E lan

Pro mne velké zklamání, toto není žádná Amélie ač námě zněl tak zajímavě a nadějně. Celý děj si tak trochu na něco hraje, sem tam nadějné scény střídá dlouhá nuda s nejasnými dějovými zvraty. Ne, toto není dobrý film! ()

Doski

Velmi příjemné překvapení. Hořká komedie plná všeho britského.. super. Skvělá režie, hercii i scénář. Nevím, proč se mi to tolik líbilo, ale možná jsem občas s Oliverem souhlasil a rozumněl mu. Soundtrack by Arctic Monkeys (my fav), Directed and screenplay by Richard Ayoade. 85% ()

Mira90

Velice příjemné překvapení. Oliver Tate není běžný zástupce svého žánru a rozhodně mu to prospívá. Fajn podívaná. ()

degster

Ďalší zo série britských a wannabe britských filmov o outsiderskom tínedžerovi/hipsterovi, ktorí veľa číta, píše na stroji listy a odkazuje sa na Salingera. S jedinou drobnosťou, že Submarine je fakt dobrý film, ktorý vás bude baviť. ()

haWranka

Je zvláštní, jak povrchní a naprosto bez osobnosti mohou být postavy ve filmu, který se neustále v někom hrabe. Hlavní hrdina se pokouší pořád něco a někoho řešit a všechno jsou to evidentně hrozně podstatný věci, přesto mi byly všechny jeho problémy úplně ukradený. On sám (a vlastně i všichni ostatní) se navíc většinu času choval jako dokonalej vůl a já měla chuť ho praštit. Jestli tohle byl záměr tvůrců, pak gratuluju. Nebavilo mě to, nepotřebuju to už víckrát vidět. Podle zdejšího většinového hodnocení usuzuji, že nejsem cílovka. ()

markotter

Oliver je zajímavý pošuk, jeho představitel sympaticky uvěřitelný, ale jako celek jen lepší než průměrný britský film. ()

GTS_PUNK

Filmov s tematikou coming of age boli a budú natočené kvantá. Príbehy týchto filmov si väčšinou všímajú postavy, ktoré na prvý pohľad pôsobia nenápadne, ale v skutočnosti sa vyznačujú svojskými až bizarnými charaktermi. Tak je to aj v prípade diela režiséra Richarda Ayoadeho z roku 2010, ktoré sa odohráva vo Walese osemdesiatych rokov dvadsiateho storočia, sledujúc stredoškoláka Olivera Tatea (Craig Roberts). Ten sa snaží zblížiť so spolužiačkou Jordanou (Yasmin Paige) a sleduje krízu manželstva svojich rodičov (Noah Taylor a Sally Hawkins). Film tak primárne kladie dôraz na patálie spojené s dospievaním, pričom postava Olivera Tatea je rozprávačom celého príbehu. Ten ako taký síce predstavuje originálny počin, ale vo svojom vnútri sa pridŕža typických šablón podobných filmov, keď pracuje možno až so stereotypne pôsobiacimi témami. Napriek tomu je Ayoadeho snímka schopná diváka viacerými scénami pobaviť, čo odzrkadľuje obstojne napísaný scenár a postavy. Filmoví protagonisti sú rôznorodými figúrkami, pri ktorých sa režisér do veľkej miery snaží zachytiť najmä ich prežívanie - ako vnútorné, tak to, ktoré dávajú najavo okoliu. Vďaka tomu sú v diele výrazné aj dramatické prvky, ktoré vyvažujú komediálnu stránku. Tým však jednoznačne najlepším, čo snímka ponúka, je soundtrack v podaní Alexa Turnera. Indie folkové skladby nielenže skvele znejú, ale zároveň skvele podfarbujú atmosféru príbehu. Submarine síce nie je najlepším filmom ani medzi coming of age filmami, teda filmami o dospievaní, ale spája v sebe dostatok prvkov, ktoré z neho robia dobrý a pozerateľný film. ()

Ronee

Jeden z najlepších filmov, aké som tohto roku videla. Oliver je zaujímavý chlapec, zo začiatku mi pripadal morbídny ako Harold v jednom známom filme. ()

Looka

70% Veškerý humor pramení z toho, že hrdina za všech okolností říká vše co si normální člověk jen myslí. ()

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

Startuje 21. ročník Dnů evropského filmu

04.04.2014

Letošní Dny evropského filmu opět přináší více než 50 snímků z celé Evropy, tematicky rozdělených do sekcí, některých tradičních, některých zcela nových, speciálně sestavených pro aktuální ročník s… (více)