Na Kavkazu zuří válka mezi Ruskem a Gruzií. Do této válečné oblasti přijíždí americký novinář a jeho kameraman, aby zdokumentovali situaci pro svoji televizi. K ruce mají místního člověka, který jim má dělat průvodce a tlumočníka. Když se všichni tři dostanou do křížové palby, přestane jim jít o reportáž a začnou bojovat o holé životy. (toy79)

radecacek

Úvodní scéna nastavila laťku až moc vysoko, filmu už se přes ni nedostal. Režisér se asi nemohl rozhodnout, zda natočí válečný film ve stylu Hotel Rwanda, nebo klasický "akčňák" podobný například filmu Za nepřátelskou linií. Některé scény byly dokonce nechtěně vtipné. Třetí hvězdu dávám za skromný rozpočet, akční scény byly na tak malou finanční částku kvalitní. ()

dopita

Solidní pokus o zobrazení války na Balkáně. Zápletka je postavená na tom, že američtí novináři natočí svinstva, kterých se rusáci dopouštějí na civilním obyvatelstvu Gruzie. No a ten záznam - paměťovou kartu - za každou cenu chtějí, protože zvěřejnění by Ruskejm carům (Medveděv, Putin), kteří tvrděj že se vlastně v Gruzii nic něděje, nadělalo ve světě velký problémy a vyvolalo pořádně negativní reakce. Takže honička. Vzhledem k nic moc rozpočtu se rejžovi povedlo zaranžovat velice slušný a výpravný akční scény. Taky se mu povedlo do filmu uvrtat několik relativně známých herců. Andy Garcia je z nich nejlepší, Heather Grahamová se poroučela, aniž by si ji divák pořádně prohlíd a Val Kilmer naštěstí jen přicmrdává (pěkně zkoblihovatěl mimochodem). Hlavní roli si ale střihli jiní a snad jen Ruperd Friend je zapamatováníhodnej. Renny Harlin po hodně dlouhé době natočil film, za který se nemusí stydět. Ale pyšnej na něj bejt taky nemůže. ()

aLPaC

Už dlouho jsem se nedočkal pořádné akce od Rennyho. Tentokrát nás vzal do okupované Gruzie, které vládne Andy Garcia a ve které žoldáci najatí Putinem vraždí obyčejné lidi. Do toho se přimíchá párek reportérů, kteří tyto zvěrstva natočí. To je v kostce to hlavní, co ve filmu najdete. Důležité je však uvést několik faktů. Akce je zde natočena více než slušně, Rennymu bych přál opět velkorozpočtový snímek. Další fakt je ten, že hlavní náplň práce většiny pozemských prezidentů je lhát. Válku vždy nejvíce odnesou obyčejní lidé. A závěrem bych chtěl popřát panu Putinovi další krásné období v pozici ruského prezidenta. Je sice pravda, že v demokratických zemích by po dvou obdobích již nemohl být prezidentem, jenže pan Putin si to vždy uměl dobře zařídit a jako bonus si ještě zvýšil mandát ze čtyř na šest let. Že by novodobý Caesar? Uvidíme. ()

KM Phoenix

Řemeslně zvládnuté tak o 300% víc než konkurenční Olimpius Inferno, ale obsahově je to jen o málo lepší. Válečná akce, kupa patosu, výbuchy, sem tam nějaký ten masakr protknutý patosem, Andy Garcia jako gruzínský Mike, nevěrohodný a nesympatický hlavní hrdina (R. Friend), kanaďanka marocko-židovského původu hrající gruzínku (Emmanuelle Chriqui) a mimojiné obtloustlý Val Kilmer hrající cosi. Jo a abych nezapomněl naprosto nevěrohodná a nelogická akce gruzínské armády, která vypadá jak z největšího holywoodského akčňáku, za kterou by se nemuseli stydět ani Navy Seals či Delta Force. Akorát ten Garcia je tak trochu uvěřitelný, u všeho ostatního si člověk stále pokládá otázku proč to tak proboha je... Ale oproti Olimpius Inferno je to celé takové stravitelnější, děj poměrně odsýpá a součástí filmu jsou i reálné lokality jako Tbilisi či Gori. ()

LudeCZek

Zajímavé.... co víc říct. Tento konflikt nebyl tak černobílý, jak je zde popisován. Stále nevím co si o oprávněnosti útoku z jedné či druhé strany myslet, ale film zpracovává hrůzy lokální války o kterou se svět skoro nezajímal hodně syrově a barvitě. Skvělá podívaná, když moc nestudujete další informace z Ruského a Gruzínského pohledu. ()

RomeroIsGod

Harlin se po několika akčních kouscích vydal na geopolitický bojiště a rovnou skóruje! Syrově podanej konflikt v Gruzii (ač pro-americkej pohled, tak mi to tady nevadilo, patos nevnímám), vyhlazování civilního obyvatelstva, uprchlíci, "zlí" Rusové a v tomhle bordelu parta novinářů, která chce, aby svět alespoň okem zavadil vo tyhle zvěrstva. Škoda toho happy-endu, dopadnout to (spoiler - kdyby ten kozák našeho hrdinu voddělal, tak by to byl krásnej pocit zmaru a šance na pátou hvězdu - konec spoileru) hůř, tak je to ještě o kousek lepší. Takhle pěknejch 75% ()

Martinius

na jednej strane plne chapem tych, co pindaju, ze film nie je ultra mega brutalne objektivny, na druhej strane ruski bratia ani k nam v 68-om nezavitali s kytickou a bonbonierou, ze? myslim, ze na ich invaziu mame este stale az prilis zive spomienky a traumu, ktoru si pripominame kazdy rok v auguste, uhm? ()

warrenur

Vyborne stvarnenie znameho konfliktu, so vsetkou tou surovostou, marnostou a neludskostou, ktoru sa podarilo dvom reporterom vyniest na svetlo Bozie. Podobnych pokusov a stvarneni realnych vojen z celeho sveta som uz videl dost. Tento sa pravom zaradil medzi tie najvypovednejsie a do urcitej miery 'autenticke'. Nie je to len dokument, ma i dalsie dejove linie, ktore dobra volba hercov lahko predostiera divakovi. Clovek si pri ich sledovani dakuje, ze sedi v klude a teple domova vojnou nezmietanej krajiny. Slusna kamera, dej nenudi a na hercov sa clovek diva ako na priamych akterov. Ti skutocni nakoniec dolozia svoje svedectva na zaver. ()

PanPes

Rozhodně bych neoznačil Rusko tak černobíle za absolutní zlo stejně tak jako Gruzii za absolutní dobro. Myslím, že právě u této problematiky hranice dobrého západu a zlého východu padají - stačí se jen podívat jak se zachoval Saakašvili v 90. letech - jeho represe a totální cenzura všech medií. Bylo mi blivno, když ho režisér líčil jako heroického lidumila.. Ač jsem zapřísáhlý volič pravice tak musím jednoduše podotknout, že ten prozápadní patos celého filmu snižuje jeho celkovou faktickou a co hůř (beru-li v potaz film a ne lidi, kteří během tohoto konfliktu zemřeli) i tu filmovou hodnotu na hodně slabý průměr. ()

KOZEL84

Já dal vypovídající hodnotě výpověd' a sledoval sem akční film,takže v poho.Renny to furt umí.Akorát nevím,možná se mi to jen zdá,co to furt má s kamerou,že má pořád tak vyblité barvy.No a tomu finále bych nevěřil ''podle skutečnosti'' ani kdybych to viděl na vlastní oči.PS:a hele,že by akční drama...? ()

Tred2

Samotné téma je zajímavé, ale dokážu si představit, že s realističtějším přístupem a aspoň snahou o prefesionalismus by to mělo i nějaký význam. 5 Days of War se potýká s mnoha problémy a to herci, režie, hudba a naivita scénáře v konkrétních sekveních (ta hlavní dějová linie je naopak docela slušná). Některé zvraty, reakce, nesmyslná ne/romance... Je toho víc. Když se film dostával do vyšších obrátek, hlavně na poli akce, tak to bylo docela přesvědčivé. Ale jakmile se šlo do intimit nebo logiky, tak šla laťka podstatně níž. Chvílemi jsem z toho měl opravdu "dobrý" pocit a chvílemi jsem zase kroutil hlavou nad tím co to zrovna vidím či slyším. Přiznám se, že hudební podpora je nakonec důvod proč jdu až na 2 body, protože ta v těch jinak dobře filmovaných momentech budila dojmy všeho možného, jen ne válečného drama. Bohužel. 40% ()

Mensch

První polovina vynikající, téměř jako z Flashpointu, ale poté vývoj děje značně ztrácí....škoda, jen průměr. ()

WillyMarks

Říkám si proč opravdu poutavá, neznámá a velice zajímavá témata musí tvořit lidé, kteří z toho udělají přehnané, přecitlivělé a nemožné dílo, a tento film je dalším spackaným případem. Námět, pohled na válku očima reportéra a honba za paměťovou kartou byl skvělý základ. Bohužel zpracování bylo strašně laciné a spousta scén zbytečných a hrozně přehnaných -!spoiler!- když šel předat paměťovou kartu tomu žoldákovi, tak si mohli vážně odpustit to zničení paneláku vrtulníky za ním. To bylo opravdu dost ujetý a nevhodný - bych chtěl bejt tak klidnej jako on v ten moment! Jinak celkově mě ten film hrozně rozčiloval, protože takový námět měl natočit někdo s mnohem větším rozpočtem a někým, kdo má opravdu zkušenosti s válečnými snímky. Je to hrozná škoda, že to dopadlo jak to dopadlo, nicméně dívat se na to dalo a byla tam i spousta světlých momentů.... První polovina filmu 60% a druhá 20%...čili 40% ()

BOURQUE

„The first casualty of war is truth (Hiram Johnson)“ . Veľmi pôsobivo natočený (žánrovo príbuzný k Triage ) film o nedávnej vojne medzi Ruskom a Gruzínskom. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

mackey

copak o to, vizuál je povedenej. jenže nic naplat, propagandistická rusofobní sračka sračkou zůstane. a nezachrání to ani fracek v hlavní roli s naturelem dalajlámy a výdrží supermana. njn. ()

Charlie84

Nebylo by fér snižovat hodnocení kvůli poněkud románovému průběhu, postavám a akci ve stylu call of duty. Žádná z těchto ingrediencí totiž neotravuje a pravděpodobně rozšiřuje potenciální publikum filmu, což je asi v pořádku. Co ale místy otravuje je nevýrazný hlavní hrdina a prvoplánovitá osudovost některých scén, která byla silně na hranici a zda se dostala i za ni je zřejmě otázka rozpoložení, ve kterém film sledujete. Za sebe jsem rád, že si někdo konečně všiml jiné látky než Iráku a Afghanistánu a ještě na to dostal pořádný rozpočet, protože to draze přinejmenším působí. Speciální pochvala patří kameramanovi. Více podobných filmů. ()

Naki

Velmi silný příběh a pokud je opravdu podle pravdy, klobouk dolů před svědky těchto událostí. Tvůrci se vůbec nepiplali s nějakými kličkami a krev, bomby, tanky, mrtvoly a kdoví co všechno nám naservírovali rovnou pod nos. Ovšem tohle není všechno a i pravda může, bohužel, být na filmových plátnech trochu nudná. ()

Kingjiri

Harlinova tvorba poslední let není žádný velký zázrak ani propadák a s tím jsem také k tomuto snímku přistupoval. A přístup to byl oprávněný, protože je výsledkem opět průměr, který nenadchne, ale ani neurazí. Příběh vcelku ujde a akční scény, ty Harlin vážně umí a hlavně kvůli nim jsem se na to také koukal. Pokud byl rozpočet opravdu jenom dvacet mega, tak před rejžou smekám, protože minimálně po technické stránce se mi nezdálo, že by to bylo někde zřetelně vidět. Hodně se asi ušetřilo na hereckém obsazení, protože já z herců znal akorát Kilmera a Garciu. Nakonec dám tři silnější hvězdy, avšak další projekce zřejmě nebude. ()