Cyril, Bruno a Aneta jsou sourozenci ve středním věku. Když byli Aneta s Brunem ještě malé děti, jejich rodiče se zabili při autonehodě a nejstarší Cyril se o ně postaral. Tato skutečnost vytvořila mezi nimi silné pouto. Cyril je soudce, který v tom takzvaně umí chodit. Má přátele mezi politiky, je bohatý a korupce je jen slovo. Aneta je svobodná televizní reportérka, která je právě zamilovaná do svého nového přítele Alana, a protože má skoro naivní představu o tom, jak by svět měl fungovat, nelíbí se jí jak Cyril zneužívá svého postavení. Bruno, naopak, je poněkud zakřiknutý. Jako jediný z nich žije v manželství a vychovává pubertální dceru. Ve volných chvílích sleduje na internetu striptýzovou tanečnici Tali. Sourozenci každoročně společně jezdí na hory. Ani letos tomu nebude jinak, ale přeci jen něco jinak je. Bruno se nedávno dozvěděl, že trpí nevyléčitelnou chorobou a moc života už mu nezbývá. Cyril se tedy rozhodne jejich každoroční výlet pojmout trochu jinak. Má to být něco jako dárek na rozloučenou pro umírajícího Bruna. Cyril se rozhodne, že pojedou do nejluxusnějšího hotelu v Tatrách a jako bonus pro Bruna zaplatí i striptérku Tali a doufá, že si to s ní bratr užije. Nesmělý Bruno z toho evidentně není ve své kůži, ale Cyrilovi se neodporuje. To vědí všichni tři. I když to Cyril asi myslí dobře, jeho povýšené chování sourozenci těžko snáší. Bruno se nedokáže chovat podle Cyrilových představ, a tak se Cyril jednoduše rozhodne, že si Tali nechá pro sebe. Nakonec si ji vlastně zaplatil, takže co by řešil. Tali to není proti mysli. Je jí vlastně jedno, kdo jí dopomůže k životu, jaký si představovala. Po telefonu se rozchází se svým přítelem Reném, který s Cyrilem tento obchod uzavřel. René si to však nechce nechat líbit a rozhodne se, že dá Cyrilovi za vyučenou. Dokonce ho chce zastřelit... (TV Prima)

liquorice

Tomáš Bařina dokazuje, že je jeden z největších talentů české filmové současnosti. Podle mýho ale hodně lidí čekalo komedii, což Román pro muže není. I když Filip Čapka jako ne zrovna inteligentní čutálista, který v mládí moc hlavičkoval, je vtipný nehorázně. ()

R.Drson

Samotný námět by vystačil na obstojné drama, bohužel kniha a následný film jen kloužou po povrchu. Všechny tři hlavní postavy jsou mdlé karikatury bez známky jakékoliv změny (snad jen náznak na konci). Oproti knize ubylo sprostých slov, ale i dialogů. Možná by nebylo od věci pokaždé neadaptovat další novou Vieweghovu knihu (v době psaní komentáře vyšla další kniha, takže se obávám, že film na sebe nenechá dlouho čekat) a raději se soustředit jen na ty opravdu povedené. Řemeslu není co vytknout (zvládnutá RED kamera, docela povedené postsynchrony, hudba s výjimkou pár momentů plní funkci vytváření atmosféry, herci nemohou se scénářem nic dělat, takže např. Donutilovi nelze vyčítat že plochou postavu pojal jako v 3+1, vyčnívá pouze dvojice komických figurek Filipa Čapky a Jana Budaře, jejichž karikaturní figurky jsou opravdu vtipné). Tomáš Bařina nedávno prohlásil, že se bude dále věnovat výhradně svým autorským projektům, což je dobře, protože tento film by mu zbytečně mohl zkazit dobrou pověst u diváků, kterou získal úspěšným debutem Bobule. ()

Zette10

Film, u kterého je nutno oddělit kvalitu a zábavnost. Knižní předlohu jsem přečetl, i proto vím, že se od ní snímek na můj vkus až příliš odtahuje. Přiznejme si, že kvalita filmu valná není, nicméně jsem se u něho příjemně pobavil a za předpokladu, že už ho nikdy neuvidím mi sto minut uběhlo velice, velice rychle. Miroslav Donutil zahrál opravdu přesvědčivě. Objektivně bych měl dát asi dvě hvězdičky, ale protože vím, že už Román pro muže nikdy neuvidím, dávám tři hvězdičky pro to, že jsem se vcelku solidně pobavil. ()

neo10

Celý den jsem zvažoval, zda mám dát filmu jednu hvězdičku nebo označit film za "Odpad!". Nakonec se přikláním k jedné hvězdičce, ovšem to nic nemění na faktu, že něco tak skutečně nedomyšleného a až amaterského jsem opravdu nečekal, dokonce... i po shlédnutí Účastníků zájezdu. Jednu hvězdičku dávám jen díky mému oblíbenému herci Miloslavu Donutilovi, který film udělal alespoň trochu koukatelný. Do dnešního dne by mě nenapadlo, že lze natočit film, který nemá zápletku. Od počátku se nám ve filmu i v časové rovině vyvíjejí dvě skupiny postav a celou dobu divák tak nějak instinktivně předpokládá, že se dějové linie v nějaké části filmu protnou.. Neprotnou. V okamžiku, kdy člověk očekává nějakou alespoň malou dějovou špičku, film skončí. Mimo to mi film nepřišel ani nějak obzvlášt vtipný, přirozený humor je ve filmu nahrazován vynuceným vtipem sprostých slov a naivní představou o průběhu zneuživání funkce veřejného činitele. Neskutečná trapárna, přitom by se děj mohl podstatně lépe propracovat. ()

VanThomass

Podobně jako Román pro ženy, tak i Román pro muže je průměrný český snímek, který sice místy vyznívá díky M. Donutilovi celkem dobře, ovšem celý zbytek je jen nuda... ()

montel

Cyril (Miroslav Donutil) je vysoce postavený státní zástupce a může si dovolit naprosto cokoliv. Proto pozve svou sestru a umírajícího bratra na několikadenní pobyt v Tatrách v tom nejluxusnějším hotelu. A svému bratrovi, kterému příliš mnoho času nezbývá, nezapomene na cestu přibalit dokonce prostitutku...Donutil si roli vyloženě užíval. Bodejď by ne, takovou roli bych si taky rád zahrál. Děj je příjemný, prostředí Tater nádherné. Jen Míra Vladyka mě trochu zklamal, když řekl za celý film dohromady jen pár vět. Co se týče tolik omíjených vulgarit, bylo to v míře, opravdu nic přehnaného. Příjemné komediální drama. 55% ()

chatwenna

Váhala jsem mezi dvěmi a třemi hvězdičkami. Donutil a Vladyka mě ukecali na tři. Rozhodně to není film, který by si zasloužil hodnocení "odpad!". Mam tak trochu pocit, že si někdo přečte "Viewegh" a usoudí, že jde o komerční s*anec. Protože komerční = špatné, že? A vy, velcí filmoví znalci a kritici, nemůžete takovému filmu dát více než 1*... ()

Karja

Neodpustím si srovnání s filmem Román pro ženy. Ten je o celou jednu hvězdičku lepší, uvolněnější, zábavnější. Román pro muže je koukatelný, ale celý je to až příliš morbidní, protože Bruno se žene vstříc k jisté smrti kvůli nevyléčitelné nemoci. Špatné to není, řekla bych, normální český průměr, vtipných hlášek a scének je tam dost. Jako za podívání to stojí. 50 % ()

Petro

A víte co? Mě to přišlo docela v pohodě. Je to ten typicky český filmeček. Měl návaznost, šel trošku do hloubky a nebudu si tady hrát na znalce světových filmů, ve kterých se řežou všichni hlava nehlava. Kašlu na směšnou scénku "my jsme ho nechteli zabít, my jsme ho chtěli jen vystrašit" a jim podobné a myslím, že je dost "dobře postavených pánů i dam", kteří vypouštějí hrubá slova na všechny, kdo pro ně pracují a co víc, myslím, že to bývá horší a že jsem se u toho skoro styděl? Fajn. Tenhle film je slušně strávený čas. Je o lidech. Je náš. ()

rwa

O Bařinovi jsem po Bobulích žádné extra mínění neměl, takže mě zde ta nízká režijní kvalita nijak nešokovala. Scenář a dialogy jsou obligátně počesku amatérské (a s tím by dokázal něco udělat tak leda Hřebejk, Bařina ani omylem...), přitom Vieweghova předloha se mně standardně líbila... Obsazení Donutila je těžkým omylem (obecně: proč je tento člověk považován za kvalitního herce mi hlava nebere). Jinak: standardní český komerční kinoprodukt - šmíra to není. Slabší tři. ()

TommmyT

Todle jako film moc nefunguje. Dá se to zkouknout to jo, odpad to zase není, ale jinak nic moc. Knihu jsem nečetl tak budu hodnotit film po této stránce. V jednom rozhovoru Viewegh odpovídal proč si myslí že mají jeho díla úspěch - a jedna část odpovědi byla že je tam humor. A přesně toto - humor - mi ve filmu chyběl. A ještě k tomu všemu hlavní role Donutil který je komediální herec (Viewegh komediální spisovatel) tak lidé čekají že to bude sranda a ono ne. Jestli jsem se tam pousmál tak dvakrát , tak to bylo vše. Tady je to psané jako Komedie / Drama - tak komedii bych vyloučil. Je to spíše k tomu dramatu, ale kdyby scénárista chtěl napsat drama asi by to sám udělal jinak. Jasně jsou filmy komedie-drama které jsou ok, protože fungují. Toto mi příjde přesně ten scénář, který neví čím chce být. A jestli to ve scénáři fungovalo a ve filmu už ne, tak je to chybou režiséra. ()

kacudzde

Celé to nějak nefungovalo. 3 sirotci, z nichž jeden je arogantní snob a despota a druhý umírá. Místo komedie spíš smutek, přehrávání a trapnost. Dík alespoň za záběry na Tatry. ()

Monyfik

Nebýt Jana Budaře, tak by se člověk ani nezasmál. Tuto "komedii" nezachránil ani Donutil... To v ČR nemáme žádné mladé herečky, že pořád musíme v každém tetím filmu vidět Táňu Pauhofovou?.:( ()

Rejzl

Tak nějak jsem od tohole filmu nečekala vůbec nic a nakonec jsem se celkem dobře bavila, což byl taky záměr. Hezky jsem si u filmu odpočinula, zasmála se a musím říct, že to hodnocení na csfd je tentokrát naprosto neobjektivní a pitomně alibistický. Ale co si o některých hodnoceních na csfd myslim, jsem už v komentářích psala a nebudu se opakovat. Uznávám, že Román pro muže se asi nestane kultovním (alespoň doufám), ale nepostrádá vtip a podle mého názoru i slušnou kameru. Příjemná oddechovka. ()

ajlonka

Mě se tenhle film líbil. Poznávala jsem tam tedy hodně stejných scén jako v Románu pro ženy (stejné hory, stejný hotel, stejná jídelna, atd atd), ale nemůžu říct, že by mi to zase tolik vadilo. Tenhle film ve mě vyvolal pocit malichernosti peněz, radost vlastně jen z toho, že jsem. Je to zvláštní film, ale myslím že povedený. 4 hvězdičky za výběr herců ( Táňa Pauhofová, Vanda Hybnerová, Miroslav Vladyka), hudba se mi též zamlouvala, přesně doplňovala děj, který měl začátek i konec včetně nenudícího průhěhu. Doporučuju tenhle film shlédnout. Není to nic převratného, ale rozhodně neurazí :-) ()

mimuzik

O čem to vlastně bylo ? Odpad to sice není, ale je to takový průměr. Tohle se prostě moc nepovedlo. Od režiséra celkem zdařilých Bobulí jsem čekal rozhodně víc. Tento snímek je vedený jako komedie, ale při tom malém procentu vtipných momentů bych toto dílo rozhodně komedií nenazýval. Škoda, že Miroslav Vladyka nedostal více prostoru, dramatické role mu evidentně svědčí. Miroslav Donutil zahrál svůj standard, za který přidávám druhou hvězdu. Bohužel, na víc to není a přitom stačil kvalitnější scénář. ()