Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

LV.Helter

Skvostne vyrozpravané, zahrané manimalistické dielo, ktorého pointa "Je tak, tažké byť ľudský?" sa síce počúva pekne, ale zbytočne sa to tým pádom prepáli. Akademický viacej korektné a viacej citlivo uhladené ako by to malo byť. Samozrejme by tomu strašne pomohol nonHollywood. Hneď keď príde na scénu rasistický filmový podtón, film sa strašne rychlým tempom dostane k vrcholným dielám tohto typu. Nieje to obyčajný manekýrský, popcorňak, ale práve obsahové dielo. Koniec potešíl, ale čakal som viacej, no... ()

Lamiczka

Název filmu celkem vypovídá o tématu, které se prolíná celým filmem. Nerovnoprávný život zbohatlých bílých a jejich "barevných" sloužících v 60. letech 20. století v USA. Mladá nadějná novinářka však všem brzy rozbouří klidnou hladinu monotónního upjatého života. Hlavní herecké role perfektně obsazené, jen ta BD Howard mi už celkem leze krkem. ()

Asgy

Líbilo se mi téma, výborné obsazení i skvělá hudba. Dvě a půl hodiny uteklo a nuda nepřišla. Palec nahoru. ()

KIT.HL

Emocionálně naprosto čistý film co nikde moc netlačí a nesnaží se o to....kde je ta hranice a co je ta hranice kterou chceme pojmenovat , hledat ?? Kde je ta pravda ?? A jaká ?? Život a historie USA...historie lidstva... Nechte dívat duši a mějte otevřené srdce...a přemýšlejte.... ()

javak810i

Velmi silný film z pořád ještě relativně nedávné éry, na kterou Amerika není moc pyšná. Převedení knižní předlohy na stříbrné plátno se vskutku povedlo a po výpravné a herecké stránce asi není moc co vytknout. Škoda jen té kolísavosti se slabšími scénami a dlouhé stopáže, díky níž působí film trochu utahaně. Každopádně i tak bych tento snímek doporučil zhlédnout, a to nejen těm, kteří se zajímají o historii americké společnosti. (ideálně ještě v kombinaci 12 Year a slave před tím). Lepší 4* ()

Riddick77

Silný příběh, řada opravdu vynikajících hereckých výkonů, obstojná režie a snaha o další vhled do "svobodného a rovnostářského" centra světa v raných šedesátých letech. Spojené státy mohou být pyšné na velké množství věcí ze své minulosti, ale otázka rovnoprávnosti Afroameričanů - především v jižních státech - k nim opravdu nepatří. Už téma rasové nerovnosti dává cítit příležitost pro zajímavý příběh, protože otevírá velký prostor pro emoce, pochopení a mnohdy i údiv. Je těžké na "The Help" hledat nějaké chybičky, protože je jich opravdu málo a jsou drobné, nicméně tu nejzásadnější vidím v extrémní vyhraněnosti prakticky všech postav. Ačkoliv tématicky je příběh o striktním dělení na černé a bílé, tak je škoda, že americká společnost je zde taktéž rozdělena pouze na hodné a zlé. Chybí mi zde střední člen (tuto úlohu plní v určitém smyslu pouze vynikající Jessica Chastain), který by příběhu dodal ještě větší realističnost a uvěřitelnost. To je ovšem pouhý detail, který na celkové hodnocení nemá prakticky vliv. Prosil bych Oscara minimálně pro Octavii Spencer, která by si ho rozhodně zasloužila! 10/10! ()

GodComplex

Nikdy bych necekal, ze se mi neco takoveho bude libit, opet dalsi lidske drama kracici si pro Oscary se svym rasovym konceptem, kterych zde byly stovky, ale pro to co to je, je to temer dokonale a Tate Taylor dokazal natocit presetovy film plny cernosskych tetek a namodenych panicek, ktery se mi vazne libil, coz je obdivuhodny vykon, protoze jsem ocekaval, ze neco podobneho urcite strham az na pudu. Skvele natocene, dobre vybrani herci, pekny retro styling, libiva ac totalne neskodna hudba Thomase Newmana a jak pise POMO - dokonaly kontrast dane doby s dneskem, kdy USA vladne Obama. 7/10 ()

Sandiego

Propracovaná emoční struktura, která docela účinně a bez tlačení na pilu dráždí slzné kanálky je jistě devizou této adaptace, která se nijak nesnaží zastírat, že její diegetický svět je skutečně "černobílý", i když je dosti možné, že co se týče rasových předsudků padesátých let je skutečně tak ostré vymezení hranic docela na místě. Každopádně přinejmenším herecké výkony zúčastněných jsou zárukou zážitku po celou, nikterak přemrštěnou stopáž. ()

fremy

Barevný pohled na problémy mezi černými a bílými obyvateli. Je pozoruhodné, že mnozí skrývají pohledy nad děním kolem a chválihodné, že se najde mezi nimi alespoň jeden, který začne bojovat. O problémech se musí mluvit. V jednotě je síla. Snímek The Help je krásným pohledem na tuto historii. ()

Baronne

Řeknu to stručně, tohle je nejlepší film na "trhu" o rasismu, a je to konkurent Gumpa a Darabontovek. Nic víc neni potřeba dodávat ()

Lum3n

Pokud by měl být film s něčím srovnáván, tak většinu lidí určitě napadne Blindside. V tomto minisouboji ovšem vítězí Help na celé čáře. Ano, oba filmy jsou hodně barevné (tím myslím obraz, ne obsazení:)), oba mají lehce šablonovité postavy. Zatímco ale Blindside je jen lehce nadprůměrná agitka, tak help nám nabízí působivý příběh, navíc skvěle zpracované prostředí USA 60. let. Velice kvalitní je obsazení ženských postav, Emma Stone, Jessica Chastain a Bryce Dallas Howard dokazují, že jsou nejen krásné, plus výborný výkon Violy Davis. Takže za mě 90% a zároveň tu máme jasného oscarového kandidáta. ()

numi

Inteligentní, dobře napsané a především skvěle zahrané drama, jehož jedinou zásadní šmouhou na kráse je to, že je až přespříliš korektní. Jenže to není jeho chyba. To jen doba, o které vypráví, byla tak přespříliš nekorektní... Jediná technická výtka na adresu Taylora - závěr je tak našlapaný, že člověk dostává až pocit, že ten úvod by nevadilo trochu prostříhat o) Čtyři a půl. Plus právo na druhou projekci. ()

Freemind

Je těžké natočit film o rasových předsudcích tak, aby nesklouzl do klišé a citového vydírání. Tvůrcům "The Help" se to bohužel nepodařilo. Snímek je bolestně standardní, patří do škatulky "jasný tah na Oscara", protože je podbízivý až běda. Hudba Thomase Newmana dělá tentokrát bohužel víc škody než užitku, působí jako dodatečná vrstva cukrové polevy. Kostra příběhu je ve všech ohledech klasická, představuje boj jedné spravedlivé válečnice za práva utlačovaných, která postupně nachází sílu, aby se postavila kruté většině a postupně získává další a další spolubojovníky. Celá společnost vyžehlených hospodyněk mi notně připomínala "Stepfordské paničky" (originál, a ne tu parodii s Kidmanovic Nikolkou), některé postavy byly příjemně řízné, ale to je asi tak všechno. Ke konci už mě všechno začalo tak trochu štvát - naprosté ponížení záporných postav i velkolepá vítězství a ovace pro odvážné průkopníky nových, světlých zítřků. Rasová segregace byla svinstvo, špinavé a ohyzdné, rozhodně si nezaslouží takovou pocukrovanou pohádku pro jemné dušičky. ()

Tirion

Tenhle film je pohádka. Pohádka o striktně separovaném dobru a zlu, kde jsou jen barvy obrácené. Černá znamená dobro, bílá znamená zlo. To je ten nezákladnější kámen úrazu a asi je i jediný. Zkrátka, když si sundáte růžové brýle idealismu, pak vidíte, jak moc je film jednostranný. Ano, je tu pár výjimek bílé pleti, které vlastně dají situaci vážnost. Je to takový ten dojem, že revolta zrozená v jádru černošské komunity je jen zvířecí vzpourou, ale když tomu dá impuls bělošská spisovatelka, tak to začíná mít reálný základ čehosi ušlechtilého. Vadilo mi však, že tu máme rozškatulkováno, že bílé ženy jsou hloupé, povrchní a neschopné, kdežto ženy černé jsou moudré, pracovité a vlídné. Ovšem, účel světí prostředky a ve výsledku tak film působí jako skutečně černobílý. To, co jej táhne kupředu je trochu divadelní, ale přesto realistická a překvapivě precizní režie Tate Taylora (který mě zkrátka překvapil). Značnou pomoc pak režisér našel v pečlivě vybraných herečkách jako Viola Davids a Octavia Spencer. Černobílý svět má svoje mouchy, ale pokud potřebujete vzpruhu v dnešní neutěšené době, tak vzhůru do kina. ()

Makky

"Eat my shit!" Áno, aj takáto veta dokáže niekedy navodiť úsmev a obrovský pocit zadosťučinenia. Kto tomu nechápe, nech si najprv pozrie tento snímok, ktorý je na Oscara nominovaný právom. Rovnako ako herečky vo vedľajších úlohách, predviedli úžasné výkony. Podobných filmov treba viac! Nielen spracovaním, hlavne s takou myšlienkou. Každý by sa mal zamyslieť nad svojimi postojmi a hodnotami. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů