Eugenia „Skeeter“ Phelanová právě dokončila školu a je rozhodnuta začít se živit psaním. Na rozdíl od dívek, v jejichž společnosti ve městě Jackson v Mississippi vyrostla, touží Skeeter po kariéře a je zcela smířena s tím, že manželství a děti budou muset nějaký čas počkat. To se setkává s velkým odporem jak u jejích vdaných kamarádek, tak především u její matky. Když se jí podaří získat práci v místních novinách, požádá o pomoc Aibileen, služku své nejlepší kamarádky, a následně začíná na popud nakladatele pracovat na tajném spisovatelském projektu.
Aibileen Clarková strávila celý život jako služebná v domech bílých lidí v Jacksonu. Vychovala pro své zaměstnavatele 17 dětí a jednoho vlastního syna, který tragicky a zcela zbytečně zemřel během nehody. Aibileen, zarmoucená ztrátou svého jediného dítěte, je velkou oporou jak víra, tak její nejlepší kamarádka Minny. Když jí do života vstoupí Skeeter, Aibileen zjišťuje, že je poprvé v životě ochotna se s někým podělit o své zážitky a zkušenosti – ačkoliv tento zdánlivě prostý čin s sebou nese velká rizika.
Přímočará Minny Jacksonová je třiatřicetiletá služebná, která má pověst nejlepší kuchařky v Mississippi. Pracuje pro Hilly Holbrookovou (Bryce Dallas Howard), ale následkem vzdoru je z práce vyhozena a nucena vydat se na periferii Jacksonu, kde pracuje pro osamělou Celii Footeovou (Jessica Chastain). Minny je Aibileenina nejlepší kamarádka a pomáhala jí vyrovnat se se ztrátou jediného syna. Ačkoliv je silná a nezávislá, je Minny současně velice rozumná a také zdravě skeptická, co se Skeeteřina projektu týče.
Mezi trojicí žen vznikne doslova sesterské pouto, které jim pomáhá překonat těžkosti, jimž jsou během svého snažení vystaveny, a pomáhá jim uvědomovat si, že občas je třeba vybočit ze zajetých kolejí – i pokud to znamená nutnost konfrontovat celé město tváří v tvář a ukázat mu, že doba se mění. (oficiální text distributora)

moviesfan

Pár dní před viděním tohoto filmu jsem si přečetl knihu. Bylo poměrně těžké se odpoutat od knižní předlohy, když jsem ji měl ještě stále v paměti a viděl jsem jakékoli nedostatky, změněné věci či vynechané části. Těch bylo hodně a celkem mě to i zklamalo. Chápu, že knihu nelze zfilmovat do nejmenšího detailu a natočit veškeré části, ale i tak jsem byl trochu ochuzen o scény na které jsem se těšil. Pokud ale na to nebudu myslet a zaměřím se pouze na film (opět se přiznám - šlo to těžce), musím být spokojen. Herecké obsazení se mi líbilo a k jednotlivým postavám mi sedělo. Film byl vtipný (Minny mě několikrát rozesmála), místy dojemný a určitě ne nudný. Podívám se ještě jednou, abych už tolik podvědomě nemyslel na knihu jako na poprvé. Věřím, že 5* zůstane. EDIT: Viděno po druhé a hvězdy zůstávají. ()

joehot

Emočně skvěle fungující melodrama, jemuž bych vytkl snad jenom jistý druh povrchnosti (proč jen nešli hlouběji ve vykreslení skutečně ostré atmosféry oné doby?), občasnou zkratkovitost v příběhu a archetypální charaktery. Rozhodně však stojí za zhlédnutí - i přes více než dvouhodinovou stopáž není mnoho prostoru pro nudu, herci jsou (všichni) skutečně vynikající, emoce jsem zmiňoval.(Hodnotím bez znalosti předlohy.) ()

Bubble74

Oskárku malinký, vlez do naší vitrínky. Burcující, ženské drama o rasismu podle osvědčené šablony na cíleném lovu plešounků. Ale kdo by mu to zazlíval. The Help není ani přes své vážné téma úmorný nebo depresivní, nýbrž odlehčený a příjemný film, místy dokonce humorný. Služky v akci jsou přesvědčivé a především z divaček vyždímají nějakou tu slanou kapičku dojetí. Mimo to i kostýmy, frizúry, barevnost i styl šedesátých let jsou autentické a přirozené. Nebudu nic namítat, když si někdo ze zúčastněných tu vytouženou sošku odnese domů. ()

villon17

Nepochopim, že těm všem rasistům vadilo hloupý sezení na záchodě, ale v pohodě se dívali na to, jak jim černý připravujou jídlo a přebalujou děti. Jednoznačně vymezený charaktery, "kdo je dobrý a kdo zlý" taky nemám ráda, nekoná se žádný překvapení, nemůže se očekávat větší zvrat, ale jinak nemám absolutně co vytknout. Na celou dýlku filmu se dalo koukat bez nejmenších potíží, výkony, dialogy, kamera, kostýmy, prostě všecko všecičko bylo tak, jak by u kvalitního filmu snad mělo bejt. Nemusim nic dodávat, film sám o sobě v každym zanechá příjemnou vzpomínku na zatraceně dobrej film:). ()

Marek1991

Rasizmus je veľmi omieľaná téma a len málo filmov dokáže správne vystihnúť veci správne a normálne. Tento takým je. Dosť ma to chytilo za srdce aj keď to nie je tak tvrdé vyobrazenie skutočného zachádzania. Zobralo si to za cieľ určitú oblasť segregácie, otroctva (podľa mňa slúžky z nutnosti za peniaze nimi sú) a rasovej neznášanlivosti. Krásny a silný film, normálne akoby som nevedel, čo o ňom napísať, proste film o odvahe, vzoprení sa nezmyselným spoločenským zvyklostiam, niečo, načo sa mi dobre pozeralo a neboli k tomu treba ani krásne ženy. Ja som s týmto filmom spokojný. ()

corpsy

Vždy ma vedia pohltiť a v tomto prípade aj dojať filmy, ktoré ukazujú na historických udalostiach určité náznaky a paralely s dneškom. Až tak veľa sa toho v súčastnosti nezmenilo, arogancia, sebectvo či nadradenosť sú dnes viacmenej ešte viac legalizované. A snímok, na toto všetko a ešte viac poukazuje silným príbehom, strhujúcim hereckým koncertom ( snáď každá slečna, či pani herečka tu podáva výkon hodný minimálne nominácie na Oscara ) a vynikajúcou retro atmosférou. Je to možno až príliš sladké a na city hrajúce, ale skutočné! Doják desaťročia. ()

Ajinka126

Zrovna dnes nemám příliš tvůrčí den, ale jsem toho filmu tak plná, že si to prostě nemůžu nechat na jindy. Je to tak krásný film. Mám ráda, když jsou filmy na vážné téma dělané s láskou a péčí a ne jen jako lůza pro slzavé údolí. Doprovodná hudba byla mírná a klidná, přesně to mi padlo do noty, i když jsem si objektivně vědoma toho, že kdyby zabrali, dostali by ze mě i nějaký ty slzy. Jen malý dodatek: "Černobílý svět" je vynikající a tématiku vystihující název. ()

Marsik

Krásný film, bravůrní práce, tleskám! Nebudu se více rozepisovat, protože tady není co vytknout. Všichni na plátně i mimo něj odvedli skvělou práci. Není divu, že je film na 100. místě mezi nejlepšími filmy. Scéna "Hovno v dortu" byla dokonalá :-) 88% (with J.) ()

hous.enka

Skvěle zachycená atmosféra boje (zde tedy zejména) žen za lidská práva. Nemám filmu co vytknout, jsem nadšená. Skvělí herci (dva z nich z mého oblíbeného True blood, byť zde v epizodních rolích), nádherné kostýmy a hlavně ta touha po důstojnosti a snaha o splnění svých snů ať už jsou jakékoli: rovný lidský přístup, děti, kariéra. Celé to společenství bílých žen, které jsou pevně svázany se společností, v níž žijí, a nedokáží se podívat zvenčí, jak moc je ta jejich společnost zkažená. Tenhle přístup nakonec trval od objevení Ameriky až do příchodu Martina Luthera Kinga, kdy černoši byli vhodní akorát pro práci na plantážích, posluhováním apod. The Help se ale nesnaží moralizovat. Dokonce ani nenabízí žádné řešení. Jen vypráví o jednom městečku, kde si lidé vidí do talíře a vědí, kdo co zrovna snědl... Scéna s koláčem a se Sissy Spacek je DOKONALÁ. Film bych klidně hned mohla vidět podruhé, takže dávám plný počet a těším se, že o The Help při letošních Oscarech ještě uslyším ;-) ()

Kryton

Americká pohádka, kdy pomalu ten rasismus, tam na jihu v USA nebyl tak zlý. Bílé bohaté a nudící paničky mají své služky vlastně rády. Jen je neberou, protože mají jinou barvičku na obličeji. Film je zahraný dobře a i to celé retro s pěkným soundtrackem funguje. Jenže ten celý příběh z toho filmu dělá pohádku pro Američany a všechny ty festivalové poroty. ()

ledzepfan

Ale jó-dobrý. Je to sice taková ta neodvážná(skoro prvoplánová) sázka na jistotu, ale aspoň se to snaží vyvarovat nejhoršího pathosu a slzyčkovyděračství. Kouká se na to fajn, je to takové lehké a střízlivé... Chce to ale trochu nadhledu a tu zjednodušující černobílou stylizaci(dobrá moudrá černá a převážně zlá a ignorantská bílá) nebrat tak vážně ;) ()

Seejey8

Mezi čtyřma a pěti hvězdama. Nechytlo mě to až tak za srdce, ale upoutalo mě to slušně. Emma Stone byla roztomilá a Howard tam byla fakt krásná a stejně přesvědčivá svině jak v 50/50. Husí kůže se taky párkrát dostavila. EAT MY SHIT! ()

maddy

Poznáte ten pocit, keď sa Vám do nejakého filmu jednoducho nechce, aj keď na neho počujete z každej strany samé pozitívne ohlasy .. a ja som dlho, naozaj dlho (cca 2 roky) odolával pustiť si dva a polhodinovú černošskú drámu zasadenú do 60. rokov 20. storočia, a až teraz som zistil aký „klenot“ som neustále prehliadal. The Help (v tomto prípade výnimočne oceňujem pútavejší a výstižnejší český alebo aj slovenský distribučný názov) je dráma zobrazujúca drsný život černošiek-slúžiek pre „biele paničky“, pri ktorej som mal pocit, že tých cca 150 minút ubehlo lusknutím prsta. Vynikajúco napísaný a inteligentný scenár so silným ľudským príbehom zaujmú od prvej minúty, zbytočne sa za každú cenu netlačia na slzné kanáliky, a práve preto majú scény o to väčšiu silu. Žiadna postava nie je jednotvárna, ale má svoje motívy konania, svoj vlastný charakter, ktorý nie je len „čiernobielo“ rozdelený na zlé a dobré stránky. Pri predstave, že takýto svet utláčania a podceňovania inej rasy fungoval v podstate ešte nedávno až mrazí. V tomto prípade naozaj platí, že je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť. Ja som o filme počúval celé roky len chválu bez toho, aby som sa o neho začal výraznejšie zaujímať, ale až prvé (a určite nie posledné) vzhliadnutie ma presvedčilo, že toto je FILM s veľkým „F“. Kiež by takáto bola každá Oscarová nominácia. CELKOVO: 5* (Film roku 2011, vo veľmi tesnom zástupe za ním Warrior). ()

Cimr

Americký film, kde není žádná krev, vulgarita, výbuchy; film který trvá dvě a půl hodiny, odehrává se jen v několika lokacích s několika herci a přitom je emocionálně strhující a napínavý od začátku do konce? To je Černobílý svět! Přiznám se, že mám slabost pro podobné příběhy boje konzervativního a liberálního postoje ke světu. Vždy se u nich spolehlivě navztekám. Příběh o usměvavých, dokonalých paničkách, co přispívají na africké děti, ale své černé služebné posílají i za bouřky na záchod na dvůr se slovy ,,Je to tak skvělé mít záchod jen pro sebe, že?" mě i proto tak rozsekal. Čistě, krásně udělaná filmařina, bez zbytečných kejklí a předvádění se. Důkaz, že silný příběh někdy úplně stačí. ()

MartinezZ

Herci výborní, námět a příběh také, byť mi to místy přišlo trochu přitažené za vlasy (hádejte kde asi), plus ne-až-tak-očekávaný (un)happyend. ()

Greg

"My boy Treelore always said we gonna have a writer in the family one day. I guess it's gonna be me. Úžasné sociální drama o jedné rasové nenávisti v zemi, které si v té době říkala svobodná. Režisér Taylor pojal příběh hodně citlivě a hlavně „nenadržoval ani jedné straně“, což je podle mě nejlepší řešení. Film se nezabýval řešením rasového problému, ale konkrétními příběhy jednotlivých lidí a jejích přístupy k problému. Scénář k filmu je napsaný moc pěkně, z hlediska celku nemůžu na filmu najít žádnou velkou chybu, možná jen stopáž mohla být o trochu kratší. Hlavním kladem celého filmu je ale úžasně vybrané obsazení - Emma Stone, Viola Davis, Jessica Chastain, Octavia Spencer – všechny tyto herečky podávají úžasné a hlavně opravdu uvěřitelné výkony, sám se nemůžu rozhodnout, která z nich zahrála ve filmu nejlépe. Mimo tuto čtveřici bych zmínil ještě Bryce Dallas Howard, protože zahrát zápornou postavu vyžaduje také velké umění. Ostatní, převážně mužské postavy, pak byly trochu ve stínu této pětice. Hudba ve filmu je také povedená, závěrečná skladba se k titulkům hodí, jako žádná jiná, a jen umocní skvělý dojem z filmu. Takže, Černobílý svět se opravdu hodně povedl a zaslouženě patří k Oscarovým kandidátům. A prostě nemůžu dá jinak, než plné hodnocení. ()

frashmaker

Mooc pěkný. Zas taková americká pseudomoralitka z dob, za které by se měli drazí amíci stydět asi nejvíce. V podstatě to asi nemělo chybu a z daného tématu nešlo vytřískat víc, jen to nebylo až tak nabité zvraty. Líbilo se mi, že na konec nepřišlo toužebně očekávané ponížení hlavní záporačky a tak mysl diváka nebyla ochuzena o přímočarost pravděpodobnosti. Kdo máte rádi filmy o střetu černých a bílých ve stylu Hořící Mississippi, Hádej kdo příjde na večeři nebo třeba V žáru noci... Tak tohle krásné dílko vás jistě rovněž potěší... ()

RasputincZ

Není to dokonalý film, není to ani vyloženě oscarový film, ale obsahuje skvělé herecké výkony, hřejivou atmosféru a krásný, skutečně krásný příběh. Jsem přesvědčený o tom, že kdyby látku zpracoval lepší režisér než Tate Taylor, mohl být film mnohem kvalitnější a silnější, ale Taylorovi hraje do karet fakt, že z prostředí filmu pocházel a jeho zkušenosti, zážitky prostředí a lidí nejspíš otiskl právě do Černobílého světa. Octavia Spencer si svým hereckým umem sošku zlatého plešouna stoprocentně zasloužila. O tom není pochyb a trojice hereček Emma Stone, která s každou rolí herecky roste a roste, Viola Davis, jejíž neproměněná nominace mě mrzí hned z několika důvodů a Jessica Chastain, která hrála mírně prostou, ale o to více upřímně otevřenou slečnu, jen potvrzuje skvělý herecký ansámbl filmu. Škoda závěrečného tlačení na pilu po stránce emocí. Příběh je silný už sám o sobě a režisér nemusel zabíhat do zbytečného patosu. Krizový moment pro mě nastal, když došlo na starou chůvu z dětství hlavní hrdinky. Odzačátku mi bylo jasné, jak to s ní skončí a věděl jsem, že až na ní přijde řada, bude těžké i tady nějakou slzu zadržet...a...nepovedlo se. Přesto bych Černobílý svět doporučil asi komukoliv, protože je to skutečně všestranný film, který sice vzhledem k napjaté atmosféře v dané době působí spíš jako pohádka, přesto líbivá pohádka. Určitě se na to někdy s odstupem podívám ještě jednou! ()

Z0oMb3E

Tak ja vám niečo poviem! Ja vám poviem ako serú belosi! Boli ste už niekedy na nejakom väčšom hudobnom feste? Tak to poznáte, ako sa pri plote niekde v rohu vždy k výšinám čnejú modrozelené ToiToiky. Tam kde je okrem iných maškŕt často osraný i strop, áno i strop. A čo spraví priemerná biela huba s troma promile? Áno, pohodlne sa usadí pridá i ona ruku k dielu a nechytí nikdy nič viac než co už má. Horšie to už bolo na prelome 50. a 60. rokov v južných amerických štátoch ak ste nebol biely. Nieže by sa to tam incestom zdegenerovanými buranmi s primitívnymi názormi nehemžilo i v súčasnosti, ale i im po vyše 100 rokoch došlo že motyka a černoch nieje to isté, a to je pri priemernom kvociente 23 (čo je polovica z môjho a to už je čo povedať) na Nobelovku za mier. PS alebo Pozor Spojler: nikdy by som nepovedal, že ma nejaký rejža donúti súcitiť s vypatlanou netýkavou nánou. ()

01.01.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů