Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

JaT

Fincher je borec! Takové perfektní zpracování kriminálky jsem už dlouho neviděl. Naprosto mě dostával výkon Lisbeth, Rooney Mara byla grandiózní, nedivil bych se nominaci na oskara. A když se atmosféra dala krájet, tak mě dostal nějaký nenadálý vtipný dialog. Nemohu porovnávat se švédskou verzí ani knihou, na tento film jsem šel nezasažen předchozími díly, proto jsem byl ve výhodě oproti ostatním, kteří možná neustále srovnávali s původním snímkem. [Cinestar Anděl, čsfd projekce, 11.1.2012] ()

Lolita

Předem upozorňuju, že jsem fanda švédské verze a můj komentář je tedy neskutečně zaujatý. Tedy prvně: to, že se bude natáčet zhalyvudštěná verze filmu mě překvapilo, a spíše nepříjemně, než že bych jásala - přece jen, švédská verze je dle mého vkusu více než dobrá a nepochopila jsem důvod tak brzkého "rýmejku", nebo ono asi nešlo ani tak o remake, jako o touhu mocného Hollywoodu narvat tam víc akce, sexu, sprostých slov, honiček, střílení a známých ksichtů (prvotní pocit nad touto zprávou). Co mě potěšilo i nepotěšilo, bylo herecké obsazení (aneb ony známé ksichty): přesně jsem věděla, jakou roli dostane Stellan Skarsgard, a nemýlila jsem se, byla přesně pro něj :) Lisbeth.. osobně si myslím, že v podání Noomi Rapace byla úžasná a Rooney jsem nedávala moc velké šance, že by ji přebila. Nepřebila, ale téměř se jí vyrovnala, což jsem zpočátku považovala za nemožné. A potom Daniel jako Mikael.. tomuhle chlápkovi zkrátka nemužu přijít na chuť, dostává prostě role, na které se mi nehodí - Bond byl vrchol.. a tohle druhý, Craig je směšný a trapný a prostě mi tam neseděl. No a potom samotný film - POMO měl při promítání svatou pravdu, že si budeme úvodní titulky vychutnávat, až mě mrazilo a opravdu se mi chtělo vykřiknout "áách". Nástup tedy nebyl špatný, ale.. některé scény byly jako přes kopírák ze švédské verze (proto ono použití slova remake hned v začátku) a myslím, že neznalým knihy mohlo pár souvislostí uniknout. Takže k mému hodnocení: lepší tři hvězdičky, na švédskou verzi to nedosáhlo, a šlo pro mě o počin, znovu říkám, nepochopitelný a zbytečný, byť když se od všeho odprostím, šlo o vcelku dobrý a kvalitní film, hodnotila bych jednoznačně minimálně 4****..JENŽE - souvislosti nelze opomíjet. Nelze. ()

hopskulak

Srovnání s knihou (pokud ji četl) a se severskou adaptací (pokud ji viděl) se divák těžko ubrání. A protože jde o adaptaci knihy, ne o remake Oplevova filmu, v druhém případě by mohl mít větší tendenci přehlížet fakt, že Fincher zvolil jiný přístup, čímž oba pokusy dostatečně odlišuje, a zároveň do díla opravdu přinesl svoje "auteurství". Tam, kde jsou první Muži syroví, je Fincher jednoduše bezcitný, chladný; vlastnosti úzce související se "strojovou" dokonalostí jeho děl a pracovním perfekcionismem. Třeba v manipulaci s nervním hudebním doprovodem dvojice Reznor/Ross (podobně jako v The Social Network, kdy jeden lehce variovaný motiv symbolizoval proměnu postavy Zuckerberga), kdy se ambientní zvuky prolínají se zvuky fikčního světa a naopak. Fincher poněkud upozadňuje detektivní vyšetřování a více jej zajímá zvláštní vztah Mikaela a Lisbeth (která je dokonalou a fascinující postavou pro jeho filmografii, obsahující rysy většiny stěžejních figur z jeho předešlých děl), při odhalování jejich pozadí a vyvíjejícího se přátelství ovšem není moc sdílný, alespoň ne slovy. To mu na konci umožňuje přijít s epilogem, který v celém tom odtažitém celku bez emocí působí logicky a přímo nádherně a je cokoliv, jen ne zbytečný. Fincherovi Muži jsou nekonvenční a fungující detektivkou, jež by si mohli užít jak ti "nepopsaní" (které nebude otravovat vtíravá myšlenka srovnávat), tak diváci obeznámení se švédskou verzí nebo s knihou (ti se budou moci více soustředit na celkovou formu a zjistit, že Fincher je stále ten osobitý režisér). ()

AntonG.

Neviděl jsem švédský film a nečetl předlohu. U obojího musím dodat, že zatím. A jako takový můžu s klidem říci, že se GWDT docela povedlo. Přesto se mi líbil třeba takový Zodiac od Finchera více...Ale zpět k filmu. Po vizuální stránce klasický precizní Fincher, ale tentokrát mi tam trochu občas haprovalo to audio. Hudba T Reznora a A. Rosse mne tentokrát dost zklamala. Samostatně je prakticky neposlouchatelná, ale ani ve spojení s filmem se mi osobně nijak extra nelíbila, snad až na 2-3 momenty ve skoro 3 hodinovém filmu. Čekal jsem od zmíněných tedy více...Dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Scénář je kvalitní, i když i zde bych měl výhrady. Asi nejsem sám, kdo měl občas guláš v některých postavách, některé věci zřejmě nejsou pro neznalce předlohy dostatečně osvětleny. A samotné vypátrání, kdo je vrah, mi přišlo takové...slabé, nezajímavé. Čekal jsem zajímavější rozplétání, ale to je spíše chyba předlohy. Stejně tak závěrečné zúčtování s vrahem mne spíše zklamalo (že se od teď budu dívat na Orinoco Flow od Enyi jinak než doposud? Proč proboha?). Daniel Craig, Plummer a hlavně Mara jsou výborní. Ať si říká kdo chce co chce, ale Lisbeth jsem si vždy (alespoň co o té postavě vím) představoval přesně tak, jak ji podala (herecky i vizuálně) právě Rooney Mara. A po závěrečné scéně mi bylo Lisbeth upřímně líto. Naopak mne zklamal paradoxně Švéd Skarsgard. Vývoj jeho postavy mne vůbec nepřekvapil, protože občas tak tlačil na pilu, že jsem tušil, že tu něco nehraje. A popravdě, v té druhé herecké poloze mi připadal ještě horší. Jeho postava pro mne vůbec neměla charisma, což je dost zásadní problém. Jo a ještě jedna věc. Nikdy bych nevěřil, že to řeknu u filmu perfekcionisty Finchera, ale docela mne iritovala chyba v návaznosti jednotlivých scén, resp. mezi záběry jedné scény. Při první postelové scéně na ostrově Rooney Mara střídavě má a nemá na sobě kalhotky:D Každopádně by mne hodně zajímaly další 2 díly, hlavně jak se bude vyvíjet příběh Lisbeth. Byl bych moc rád, kdyby vznikly v původní herecké sestavě. Ale klidně i s jiným režisérem, na Fincherovi nelpím:)_____ Update: Ten film překvapivě zraje jako víno, s každým dalším shlédnutím mi přijde lepší a lepší. I ten divně napsaný/zahraný Martin mi už tak nevadí. A hudba už pro mne není zklamáním, ale naopak, jedním z nejlepších prvků filmu. To jsou mi věci... ()

Triple H

V určitých aspektoch mierny odklon od knihy, ako aj nevyhnutná strata časti tej precíznej detailnosti, ktorú mala predloha. Film tak pôsobí ako zjednodušená verzia celej story, ale tak už to chodí. To sú jediné "výtky", ktoré môžem mať. Inak nám David Fincher opäť raz predostrel parádny filmový kúsok. Od našlapaných úvodných titulkov až do konca si film drží pozornosť a pri nejednej scéne človek nebude ani dýchať. Atmosféra nepustí a pán režisér nám po menšej prestávke opäť dokazuje, že filmová depka, dusno a napätie je jeho parketa. Reznorova hudba sadne výborne, hercom to šlape (Rooney Mara nesklamala) a...mňa už vlastne nič nenapadá. No páčilo sa mi to veľmi a Fincher je ako režisér až zarážajúco stabilne excelujúci profesionál. Šliapne vôbec niekedy naozaj vedľa?? P. S.: atmosféra furt vo mne doznieva. ;-) P.P.S.: V TV som videl švédsky originál a ten kontrast je zaujímavý. Oba filmy sa totiž dejovo dosť silno prekrývajú, takže divák má vyslovene možnosť porovnať si dve rôzne podania toho istého. Celkovo sa dá rozdiel oboch verzií zhrnúť tak, že na americkej je evidentný obrovský rozpočet, ktorý Švédi nemali. Redakcia Millenia je v origináli obyčajne pôsobiaci "office", v americkej krásny, široký priestor, ktorý vyzerá ako by vyletel z magazínu interiérového designu. A tak to ide ďalej. Kamera aj obraz je čistejší, farby sýtejšie, kompozícia záberov "pohľadnicovejšia", atď. Je otázne čo komu sadne viac - ja som videl prvý americký film, čiže ten ma oslovil viac. Ale zase švédskemu musím uznať, že pôsobí o poznanie civilnejšie a uveriteľnejšie. Fincehrova verzia je ako výkladná skriňa ťažko profesionálnej práce všetkých filmových technikov, pričom hrá viac na efekt ako obyčajnosť. Keby sa to skombinovalo a Fincher by točil za menej peňazí a práve obyčajnejšie, jeho verzia by bola asi lepšia. Herci ditto. Nyqvist síce vyzerá ako zle ošúpaný zemiak, ale opäť pôsobí v úlohe novinára reálnejšie. Craig je ako model z katalógu, so svojím vypracovaným telom a ukážkovo imidžovým oblečením, na druhú stranu je sympatickejší a fandil som mu. Rooney Mara je ako Lisbeth lepšia v tom, že naozaj v tvári vyzerá ako duševne nevyrovnaný človek. Noomi pôsobí ako normálna tvrdá a nekompromisná žena. Obe hrajú výborne, čiže otázne je len čo človek preferuje. Mne ten švédsky film trochu rozbil predstavu o Fincherovom filme, ktorý na mňa pôsobí zrazu možno až príliš vyumelkovano. Skrátka každá verzia má svoje plusy a mínusy. A mimochodom od Finchera síce precízny, ale strašne zakázkový film. ()

Doudis19

Tušil jsem co od filmu očekávat a proto nebylo překvapení, že si vizuál tak libuje ve všemožných odstínech šedi a znázorňuje brutalitu s erotikou tak otevřeně - žřejmě snaha o co největší syrovost. Vyvolání depresivního dojmu zkrátka Fincher svou režií zvládá jako nikdo jiný, a to je jedním z kladů remaku dva roky starého švédského originálu. Dalším je skvělý Graig (daleko sympatičtější jako obyčejný chlápek, něž-li jako akční hrdina) a naprosto unikátní, filmový úkaz v podání mladé Rooney Mary (přinejmenším za odvahu si tahle kočka oscara zaslouží). Avšak už od podmanivých, úvodních titulků je jasné, že tohle nebude žádný čajíček. Je tomu tak jednak formou, ale bohužel hlavně naprosto přestřelenou stopáží. Dvě a půl hodiny dlouhé krimi, kde navíc ani finální rozzuzlení nijak neuchvátí, to je opravdové utrpení, jak pro sedací ústrojí, tak pro udržení koncentrace. Navíc musím podotknout, že originál jsem naštěstí neviděl, neumím si představit, jak by se mi sledoval tak hrozivě dlouhý film, když bych navíc znal každou následující scénu. ()

ing.Frosty

Silné 4 hvězdy. Nepoznamenán ani literární předlohou, ani švédskou adaptací. Starý dobrý Fincher nezklamal a servíruje parádní detektivní story, při jejímž sledování člověk opravdu nemá dobrý pocit. O napětí, depresi, brutalitu není nouze stejně jako o (jak už sme si u Davida zvykli) precizní herecké obsazení a kameru a hudba veselé náladě taky rozhodně nepřidá. Nicméně člověk se zkrátka neubrání porovnání s jeho nejlepšími kousky. V tom případě si člověk říká, že by David mohl ještě víc přitlačit na pilu. Hlavně po dokoukání nezbude v člověku ta odporná pachuť jako po skončení 7čky a závěrečný dojem sklouzává k "standartně dobře odvedenému řemeslu". A ta závěrečná čtvrthodina byla dost zvláštní. ()

chelseaman22

Nemám rád holky s pírsingem v bradavkách a v ksichtu, ale Rooney Mara byla úžasná. Věčná škoda, že jsem The Girl With The Dragon Tattoo neviděl před udílením Oscarů. Třeba by má podpora přinesla Rooney úspěch (iracionální filosofování). Na mne to bylo až příliš skvělé. Samozřetelně - bez chyb to nebylo. Ale ty chyby byly spíše nepodstatné chybičky, jež jsou v kontextu se spádem a poutavostí filmu blbou malicherností. Ale stejně, nemohu si odpustit rýpnutí: Kde Henrik přišel na to, že najme jako detektiva reportéra? Jak mohl Craig objevit 40 let staré stopy? Každopádně tyhle námitky mi stejně nedokázaly zkazit celkový dojem. Craiga nemusím - za to ale může jeho pitomá role coby 007. Po The Girl With The Dragon Tattoo jsem Davidův nadšený fanoušek. 93% ()

Cedr

V Social Network definitivně vyčníval scénář, který zastínil vše ostatní. Zde vyčnívá předloha (která pro zfilmování byla snad stvořena), ale pořád poskytla dostatek prostoru aby se Fincher vyřádil i filmařsky. Oba filmy mají společné to že díky spolupráci s Reznorem a Rossem Fincher chytil definitivně druhý dech. A upřímně to docela potřeboval. Girl with the Dragon Tattoo je učebnicovým příkladem bezchybného moderního thrilleru. Ale to se asi dalo čekat. Ústřední duo špičkové. Odvážná délka tentokrát filmu nesmírně sluší. Budu asi muset zabrousit do profilů nespokojených a poučit se, jak podle nich vypadá pětihvězdičkový thriller když ne takto. ()

Jaňo

Stalo sa mi to už pár krát. Napríklad pri Krstnom otcovi, pri Prelete nad kukučím hniezdom ale i H. Potterovi. Ten moment, keď dočítate knihu a vidíte sa ako bravúrne režírujete herca a vravíte mu ako zahrať tú a tú pasáž. Kniha Muži, ktorí nenávidia ženy ma k tomu "prinútila" (aj keď to nie je najlepší výraz) rovnako. Pôsobila ako antibiotiká, ktoré musíte dostávať v pravidelných dávkach. Ani neviem kedy (dobre možno viem - keď zabili Sonnyho) vo mne kniha neustále vyvolávala pocit, že to čo čítam sa práve deje a chem to urobiť inak. Musím to urobiť inak! Stieg Larsson je výborný poháňač deja, aj keď občas to zaškrípalo a ja som nevedel ako režírovať ďalej prišiel s dejom, ktorý očakávate ale zároveň nie. Viem, viem, toto je stránka kde píšeme o filmoch. Ale dobre mi tak. Že poviem niečo aj ku knihe. No porovnávať nebudem. Dúfam! A teším sa až čoskoro čosi napíšem aj k filmu. Ale to si ho najprv pozriem druhý krát. No nie v mojej fantázii.. ____________________________________________________________________________________________ Na začiatok jeden veľký povzdych. Veru. No zdá sa, že to inak nešlo. Film som si pozrel s veľkou chuťou deň po prečítaní knihy. Bohužiaľ tento snímok sa dopustil chyby a tou je, že film ako celok úplne stratil pointu. Druhá vec, ktorú by som vytkol je, že človek si za 158 minút (158 minút !!) nenájde čas vypracovať si akýkoľvek vzťah k postavám a predovšetkým k Lisbeth. The Girl with the Dragon Tattoo? Muži, ktorí nenávidia ženy? Problém vážení a milí, tí čo pozeráte film a čudujete sa, kde je kurva (kurva ako citoslovce) ten drak? Čo je ten drak? Akí muži? Ako som spomenul, asi to inak nešlo, ale pán Fischer, ani náznak strachu? Žiadny znepokojivý pocit? Na koniec jeden veľký povzdych.. Škoda. ()

farmnf

Thriller! Ten to byl, od druhé poloviny má spád. Ovšem geniální hackerka, těžce zneužívána v mládí A ve službách něčeho jako je BIS mi připadala přitažená americky za uši. Její tělo prošpikované železem není zrovna přitažlivé pro starší a pokročilé. Proto holka bere iniciativu do svých rukou (pokud není análně znásilňovaná) a nahá si na své oběti sedá, většinou je úspěšná. No a taky je to lesba a taky alkoholička a narkomanka. Lisbeth je prostě Fšechno, jak to F amerických filmech bývá... no když to neodkoukáte, o nic nepříjdete. ()

eye candy

Knižní trilogie Millennium je fajn, největším jejím plusem je, že je čtivá (diplomaticky řečeno). Fincher prakticky přesně okopíroval první díl (až na pár změn v závěru), takže na ty kdo knihu četli, už nečeká žádné překvapení a celá ta mysteriózní zápletka tak postrádá dramatický náboj (nevyčítám to filmu, spíš konstatuji že u knihy, která je založená hlavně na detektivní zápletce, je dost težké se filmem čtenářům knihy co už odhalili vraha zavděčit). Jediné v čem mi příjde americká verze výrazně lepší proti švédskému originálu je jakým způsobem Fincher pracuje s hudbou a zvuky. V tom je napřed oproti ostatním současným režisérům (meluzína evokující zoufalý křik mučených žen, znepokojivý piano motiv vzdáleně připomínající Angel Heart). Jinak Rooney Mara i Noomi Rapace mi přišly asi tak stejně dobré, nejspíš proto, že se ani jedna příliš neschoduje s moji představou Lisbeth. Tipoval bych, že to mohla být tak 7 železo. ()

A.Beech

Po tom čo som sa vrátil ohromený z kina som si do 48 hodín pozrel aj originál. Myslím, že nikto mi nemá ako, hocijakými argumentami vyvrátiť, že remake je jednoducho o triedu lepší. Úplný "bas ass movie". Film by som zaradil do osobitného žánru "mysteriózny-ak nemám rád drsné filmy neodporúčam-thriller". A presne to, čo mi robilo v tomto filme tú najlepšiu (najdrsnejšiu) atmosféru, v originály proste chýba. Taktiež to, že je remake dlhší o 10 minút beriem ako pozitívum. Fincher s Craigom to proste dali! ()

Woody77

Tak studený film som už dlho nevidel. Studeny ako psi cumak alebo Svedske podnebie niekde pri polarnom kruhu kde sa to odohrava. Film nevyvolal žiadnu emociu nezanechal nic. Proste pre mna cisty konzum. Fincher by mal zostat filmom v Amerike tam mu to ozaj ide. Toto nie celkom vyslo resp. sliapol trosku vedľa. Nechce sa mi až veriť že tento pan natocil Seven alebo Benjamina Buttona ! Proste nie každý napad musí skončiť dobre. Že p.Fincher? 50% ()

Mr.Ripley

Fincher jako tradičně naprosto precizní, nicméně ve výsledku pouze hrající na efekt. Což je k uvedenému materiálu docela škoda, jelikož značné úpravy proti předloze ději více než prospěly! _____ Daniel Craig je Mikael Blomkvist, ale Rooney Mara rozhodně není Lisbeth Salander! ()

LeoH

Tak ne, není to další zbytečný remake, jak jsem si byl předem skoro jistý. Je to smysluplně jiné než originál v tom, jak to celé stojí na postavách víc než na příběhu – vlastně bych skoro řekl, že tenhle kousek je to nejlidštější, co jsem od Finchera zatím viděl –, je to pastva pro oči (studeně digitální fincherovský obrazový styl, přebírající a ještě rozvíjející klasické šerosvitné svícení, nad kterým jsem se rozplýval u Oplevovy verze, se k chladnému severu víc než hodí), fantasticky v tom funguje muzika. Na druhou stranu, neznepokojuje to tolik jako švédská předloha (mj. kvůli utlumeným obrazům násilí, křehčímu pojetí Lisbeth (nečekal jsem, z fotek a ukázek působila Rooney naopak jako větší robodrsňačka než Noomi) a vůbec konvenčnějšímu rozložení sil mezi ústřední dvojicí), víc to hladí po srsti a natahovací závěr s motivy, které Män som hatar kvinnor rozumně odsunuli do dalších dílů, vyznívá zbytečně do ztracena. Momentálně u mě 1:1 plus silná chuť zopáknout si Opleva. ()

eJacques

Nelze se vyhnout srovnání s originálem, je to stejně kvalitní a napínavé, naprosto stejně, ale proč se dívat na dokonalý plagiát? Proto o 1* méně než Švédům... ()

Motinski

Asi to bude znieť zjednodušene ale tajomná vražda, sneh a šikovne zamotaný scenár mi skoro vždy stačia aby ma film zhltol. Plus ide o jednu z mojích obľubených kníh a Fincher je režisér čo sa pre podobné námety narodil. Temná krimi atmosféra, prvotriedne ovládanie príbehovej skladby a prijateľnejšie tempo ako som najprv očákával. No a Rooney Mara vo svojej zatiaľ najlepšej úlohe. Je pravda že na konci som z filmu nemal až tak brutálne pocity ako napríklad pri Hre alebo Sedem, ajtak ale musím povedať že charakter severských detektívok bol vystihnutý parádne. Chvíľu som rozmýšľal nad plným hodnotením. ()

Lachtaan

Nejtenčí hranice mezi 4. a 5. hvězdou (unavený a místy zmatečný prostředek) aneb když si režisér všeumělec vezme na paškál snad nejtěžší úkol - zremakovat velmi čerstvou a velmi důkladnou adaptaci velmi povedené mrazivé detektivky. Fincher naštěstí přesně ví, co dělá a když má po ruce někoho jako jsou Daniel Craig nebo Stellan Skarsgård, je vyhráno. Švédský originál jsem viděl jako dítě a nejspíš budu muset ze všeho nejdřív zkusit prvotní verzi v řádcích knihy, ne na filmové pásce. Protože jestli i adaptace byla takhle (téměř) perfektní, jak intenzivní zážitek musí teprve přinést Larssonův bestseller. [viděno na Prime Video 19.11.2023] ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno