Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

Sandiego

Velmi sympatický počin na v české kinematografii spíše opomíjeném poli sociálního dramatu. Z bezútěšných a nedůstojných podmínek života v severočeském městě občas až mrazí, kamera Vladimíra Smutného neestetizuje, naopak zveličuje někdy až absurdní scenérie a dodává jim na působivosti. Scénář Zdeňka Jiraského není žádným chladným dramatem, je prodchnut ironií, záblesky lidskosti, neokatou skepsí. Otázka je, zda-li lze brát gradující vršení jedné životní nálože za druhou za přirozený obraz života v daném prostředí - jako drama jsou však Poupata vystavěny obratně a postupně vytvoří soudržný celek s výborným záběrem, který mnou silně pohnul. Devizou nehlavnější jsou však pro mě herci, kteří teprve vlili do výchozího tvaru život - Javorský si Lva za svého sympatického a na druhou stranu zavrženíhodného ztroskotance zasloužil, Malgorzata Pikus výborně ztvárnila založením optimistickou matku, jež se řadou ústupků snaží zabránit úplnému rozkladu rodiny. Zaujme i skupina herců mladé generace, která nemá slabšího místa - především Marika Šoposká a Aneta Krejčíková i díky plnokrevným postavám dokázaly, že o nich určitě ještě bude slyšet. Zdeněk Jiraský se i díky dalším připravovaným námětům a tématům záhy zařadil mezi mnou nejsledovanější tvůrce českého filmu a nadace RWE a Barrandov tímto dokázala, že podpora scenáristů a následné realizace jejich děl má určitě smysl. ()

Sidonka

A přitom bych tak ráda něco pěkného českého stoprocentně pochválila. Na opravdové drama, které má grády, je trochu málo těhotná odolescentka, striptérka, která si chce přivydělat v Itálii a otec gambler. Přehlídka postav v tíživé situaci, která nic moc neřeší, prostě jenom je a ukazuje nám videozíračům to své panoptikum. Uvítala bych více příběhu, jít postavám více pod kůži, více to s nimi rozehrát, dotánout nedotaženosti... Prostě říci pouze stroze " chlapec z maloměsta skončil na vozíku", tečka, z filmu ještě pořádné drama nedělá. ()

blackrain

Až se zase jednou budu cítit mizerně a budu si říkat, že můj život nestojí za nic a budu se plácat od ničeho k ničemu, tak mi postačí si vzpomenout na tenhle depresivní film a budu ze svých nálad hned vyléčená. Protože já mám vlastně proti těmto hrdinům pohodový a dokonalý život a nemám si na co stěžovat. Jako antidepresivum dobré. ()

Kaluž

Z bláta do louže a z louže do sraček. (Ne)příjemný film o lidech v nepříjemných situacích. Tvorbu Zdeňka Jiráského nutno nadále sledovat, čekají nás ještě velké věci. ()

René.girl

Lepší průměr. Líbilo se mi, jak skvěle dokázali režisér a herci vystihnou tu pravou depresivní atmosféru českého maloměsta. Konec jsem čekala trochu propracovanější, ale snaha se tomuto filmu upřít rozhodně nedá.65% ()

Maq

Nadšení pro tento film vedlo některé komentátory dokonce k velebení hereckých výkonů těch Vietnamců. Propána, jaké herecké výkony? Ve filmu se vyskytuje pouze jeden herec, a to Javorský. Je dobrý. Před pár desítkami let by ve vedlejších rolích spolehlivě asistoval hereckým velikánům. Dnes táhne celý film sám. --- Jiráský se dopustil autorského debutu a doufal jsem (marně), že to bude i jeho autorský finiš. Scénář je vyzdvihován coby depresivní. Na to namítnu, že sedět 94 minut v kterékoli putyce a pozorovat štamgasty je depresivní ještě mnohem víc. I bez upatlaného scénáře. Nad Jiráským coby režisérem nijak nelámu hůl, ale pane, jako literát jste nenadaný amatér, někdo by Vám to měl říct! Ale rozpozná to dnes ještě někdo? --- Nejsmutnější na tomto filmu je fakt, že posbíral Lvy v hlavních disciplínách. Sděluje to o současném stavu české kinematografie a potažmo celé české kultury a společnosti cosi velmi... inu, DEPRESIVNÍHO. ()

slunicko2

I tak vypadá země česká, domov můj. 1) Největší klad snímku je v jeho autenticitě. Své přidává vynikající (jak jinak) Vladimír Javorský._____ 2) Na druhé straně jsou mi všechny postavy ukradené...možná je to tím, jak se chovají. Já hnojím, ty svítíš._____ 3) Zaujali mě 18letý Josef Láska (Honza) a 31letý Jiří Maryško (Cyril)._____ 4) Vystoupení Poupat po 25 letech na pozadí kouřících komínů v Novém Sedle stylově zakončuje celou story._____ 5) 42letý režijní debutant Zdeněk Jiráský (dosud dokumentarista a scénárista) sice nepředvedl nic světoborného (trochu mi tu chybí touch of art), ale na jeho příští film se rád podívám. ()

salalala

Hodně silný a zajímavý debut stojí rozhodně za pozornost. Už jen kvůli žánru a tématu, které se u nás moc nevidí. Jiráský se s tím nemaže a místo humoru volí temnou až depresivní atmosféru, až na málo výjimek skvěle napsané postavy, které mě zajímaly až do konce. Ten je mimochodem skvěle ponurý a téměř beznadějný. Plusem je taky výborná kamera Vladimíra Smutného a zdařilá hudba. Překvapením pro mě byli všichni herci (až na Javorského pochopitelně, protože ten už nejednou prokázal, že umí), kterým jsem bezmezně věřil. V podstatě nemůžu říci cokoli špatného o tomhle filmu, od kterého jsem moc nečekal a byl jsem hodně příjemně překvapen. Jednoznačný důkaz, že i u nás se dá natočit syrové a kvalitní sociální drama bez toho, aby se z toho stala parodie sebe sama. Jen tak dál. Jiráského určitě stojí za to sledovat. 75% ()

Foma

Pustil jsem si za sebou čtyři český filmy - Poupata, Protektor, Pusinky a Kajínek. Poupata jsou jasnej vítěz, vypadaji depresivně, ale maji v sobě něco schovanýho, jakousi karmickou smyčku (jinak by to snad Javorský ani nevzal), což je povyšuje na velmi kvalitní záležitost. Protektor mi vůbec nesednul svým stylem, i když má velmi silný chvíle. Pusinky mě hrozně rozčilovaly, půl filmu je ve tmě, kdy skoro nic nevidim, a taková ta neurotičnost mě někdy nebaví, ale určitá autentičnost a pokusy o vyřvání emocí adolescentů se jim nedaj upřít. No a Kajínek :-) - taková akční jednohubka, která mohla bejt mnohem, mnohem horší, což je u takovýhleho žnru v Čechách dost plus. ()

Skip

Po zhlédnutí filmu jsem si řekl: "A co jako?" Mělo to být sociálně kritické drama? Jestli ano, nezabralo to. Drama to nejspíš bylo, ale podané tak, že moc nezaujalo. Depka z toho přímo stříká, ale k čemu to? Zcela průměrný, v některých momentech dobře zahraný film, který je jaksi zbytečný tím, jak chtěl být něčím víc. ()

easaque

vítězný film Českého lva z roku 2012 byl pro mě spíš zklamáním a určitě bych navrhnul jiný. Sice vnáší reálný pohled do současného života v Čechách včetně upadající morálky, ale prostě taková sbírka zoufalců, hlupáků a vychcánků bez patřičného nadhledu na mě nepůsobila dostatečně reflexně. Dobrý pocit si z něho určitě nikdo neodnese - děj, prostředí i atmosféra beznaděje. Režie slušná, ale nic nového pod sluncem a stále zůstává přízemní, jak je teď v Čechách zvykem. [ PŘÍBĚH: 1 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

M.i.k.e

po zásluze jeden z nejlepších českých filmů nejen uplynulého roku,ale posledních let vůbec.Na první pohled obyčejný kousek plný nepříliš známých tváří,který je ovšem natolik silný,že jej divák po počátečním rozkoukávání začne hltat plnými doušky a z hlavy ho jen tak nedostane.Objektivně čisté 4,ale vzhledem k tomu,co v českých luzích a hajích poslední dobou vzniká,milé rád tu jednu hvězdu přidám...85% ()

rakovnik

Naše současná realita (severních Čech) - České dráhy (Proč u mě vzbuzují takový pocit beznaděje? Šlo by to bez nich?), fabrika pod okny, stále tma, zima a sníh, závislosti, nevyrovnané vztahy, Vietnamci, žádné východisko, místo radosti trápení = těžká deprese. Nový Bohdan Sláma? Ne, Zdeněk Jiráský. ()

MA.KI

Nefunguje to. Nevěřím tomu. Nakumulujeme špínu, šeď, továrny, komíny, negativní sociální jevy, drogy, prostituci, pesimismus a zmar… a máme film. Poupata. Film maximálně stylizovaný, nejdoucí do hloubky, natočený na efekt. ~ Nakonec nejpovedenější moment byl ten rozezlený Vietnamec projíždějící sněhovou vánicí. ()

Lanark

Pou_(pa)Ta. 65% jako proč? Jistě, dokonalý film to není. Ale je to jedna z těch vlaštovek českého filmu, po které po celé databázi všichni volají. Sice vlaštovka s těžkou depresí, ale je osobitá..svá..a chce říct svůj názor! Poupata jsou okamžikem, kdy si česká kinematografie šáhla na to nejlepší z té severské. Jiráský vychází z dokumentární tvorby a ani ve svém hraném debutu jí nechce opustit. Je skoro k smíchu, jak se tu Poupatům vyčítá v podstatě jejich pointa. Ano je to depka, ano je to sociální drama a tak akcentuje určité prvky, které jsou pro vyznění a pochopení snímku důležité. Který hraný film to nedělá? Pro mě jsou Poupata především vizuálně působivá, přímá výpověď o tom, jak se (ne)dá žít v prostředí, které si člověk sám vytvořil v honbě za lepšími zítřky. Chuť tleskat a úsměv na tváři i přes všechu tu ukázanou mizérii jsou pro mě jasným důkazem, že Poupata jsou jedním z nejlepších českých filmů, které jsem kdy viděl. A že chci zopakovat to co jsem napsal u Žiletek. A vlastně jsem je tam trochu slyšel. (P.S.: Báro podívej se na to, to se ti bude fakt líbit.) ()

Dannysek4U

Trosilinku horsi ctyri za truchlivou tragiku smutnyho pribehu o smutnym svete, kde smutny lidi delaj smutny rozhodnuti a kde to vzdycky nejvic odserou ti, co si to nezaslouzej, Hezky zatnutej drapek, hezky a silne... ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů