Novinářka Elsa Casanovová se v Afghánistánu a Pákistánu zajímá o osudy místních žen. Neváhá kvůli jejich příběhům riskovat ani svou bezpečnost. Její akce jsou nebezpečné a Elsa svým chováním na sebe a na svůj tým upozorní místní členy Tálibánu. Když se jednoho dne snaží pomoci tamní ženě Maině z moci skupiny Tálibánců vedených Ahmedem Zaiefem, je Elsa se svým doprovodem Tálibánci zajata. Francouzská vláda nehodlá nic nechat náhodě a okamžitě na místo únosu vysílá svou speciální jednotku. Rozhodnutí vojáky do akce nasadit ještě urychlí video, které teroristé umístili na internet. Na něm jsou záběry podřezávání jednoho z mužů z Elsina doprovodu. Teroristé na videu oznamují, že Elsa bude brzy také popravena. Speciální jednotka je tedy vyslána nad pákistánská kmenová území, kde má Elsu na základě zpravodajských informací objevit a zachránit. Malá šestičlenná jednotka vedená velitelem Kovaxem (Djimon Hounsou) seskočí poblíž místa, kde má být Elsa držena. Následný boj je krátký a úspěšný, vojáci Elsu i s jejím jediným průvodcem, Amenem, (druhý byl Zaiefem zabit) najdou a osvobodí. Komando však musí prchat do hor, protože Tálibáncům z okolních hor přicházejí další a další čerstvé posily. To ovlivní i ústup jednotky. Vojáci se nemohou dostat na místo, kde je měly vyzvednout vrtulníky, a musejí ustoupit do hor. Za neustálého boje musejí druhý den zamířit přes hranici do Afghánistánu, kde mohou využít pomoc spojeneckých jednotek. Znamená to však jediné – přejít hřeben Hindúkuše a zbavit se pronásledovatelů. Elsa vojákům přiznává, že pro Zaiefa je její smrt osobní záležitostí. Kovax a ostatní ihned pochopí, že se Tálibánců jen tak lehko nezbaví. Čtvrtého dne vojáci s Elsou a Amenem dorazí do malé horské osady, kde Elsa využije místních zvyků a požádá o pohostinství. To jim místní vesničané neodmítnou, a tak se vojáci mohou dovybavit na horský přechod a malinko si odpočinout. Jednotka je záhy napadena přicházejícími Tálibánci a stáhne se do hor. Na naléhání Elsy a Amena, kteří chtějí pomoct vesničanům, jež se teď Tálibánci za jejich pomoc vojákům chystají vyvraždit, se vojáci do osady vrátí a svedou prudký boj s Zaiefovou skupinou. Amen je v boji zabit a také jeden z vojáků, Victor, utrpí těžké zranění. Vojáci s Elsou se opět stahují do hor a pokračují ve své cestě přes afghánskou hranici. Ústup jim kryje odstřelovač Elias, který však nakonec v boji s Tálibánci podlehne. Zbytek jednotky s Elsou končí den v prudké sněhové vánici na horském hřebenu a pokouší se navzájem zahřívat. Druhý den ráno vojáci s Elsou zjišťují, že Victor noc nepřežil. Nezbývá jim však nic jiného než pokračovat v cestě... (TV Prima)

Scar

V hlave som si film hodnotil už po prvej štvrťhodinke, pretože som bol spočiatku nadšený. Postupom času ale hviezdy padali, sťa meteorický roj. Sám som prekvapený, že som sa ustálil na tomto hodnotení. Na jednej strane som videl v celku slušnú taktickú akciu, s veľmi prehľadnými zábermi a zaujímavými uhlami pohľadu. Od poloviny filmu som ale videl jednu z najnudnejších cestovateľských scén, sťa putovanie hobbitov s prsteňom. Od toho momentu sa mení všetko, vrátane logiky. Tí vojaci, ktorí dovtedy krásne takticky čistili budovy a pokrývali pristory, sú teraz schopní postaviť sa do lajny a bezhlavo strielať do davu teroristov od pása. Ako to už býva, film klesne o kategóriu nižšie a vy len bezradne sledujete, že s tým nič nemôžete urobiť. ()

MI-380

Malý oddíl francouzských supermanů si lehce poradí s přesilou talibánců. Ze začátku to tak alespoň vypadá, v druhé půli se ale vše dramatizuje a dostává blíž k realitě. Tvůrci se při střihu nemohli odpoutat od výborně natočených akčních scén a úžasných leteckých pohledů na nekonečné horské hřebeny, takže děj postupuje vpřed podivnými trhanými skoky a kotrmelci. 55%. ()

Taio

Pre zmenu teraz frantíci zachraňujú a miestami su celkom nelogickí. Len tak ku príkladu: talibánci vybiehajú z kopca v 4násobnej presile a jednotka jak Terminátori to do nich fullujú a nieže by sa schovali za tie mega šutre a odtiaľ to do nich prašili. OST♫ 3/5 Príbeh 4/5 Výkony 4/5 Napätie 4/5 Humor 3/5 ... 75% ()

Autogram

Aktívna novinárka nestráca gule ani v talibanskom zajatí. A možno práve preto sa vyvinie enormné úsilie o jej záchranu až to hraničí so zdravým rozumom a to aj na opačnej strane, ktorá prinesie oveľa viac obetí. Čakal som prehliadku schopností a coolovosti špeciálnych jednotiek, čo sa aj splnilo. Ale forma a akcia je naozaj dobrá, neamerická, vrátane hlavnej hrdinky, jej výzoru a charizmy. –––– Musíš se vrátit Elzo, jinak to nebude mít smysl. ()

drackula

Akčné scény fungovali skvele. Krívať to začalo v momente, keď sa dianie presunulo do hôr. Občas zvláštny strih, vďaka ktorému niektoré scény moc nezapadali do konceptu a moc som ich tak nechápal. Úplný záver už bol klasický útok na city. 60% ()

Hollohlaway

Potencál to mělo. Akce je sice dost, ale občas až komicky slabá. Scénář je děravý jako ementál, a nelogické kroky vycvičených speciálů spolu s někdy až směšně nabíhajícími zástupy Afghánských rebelů dost otravují. Nakousnuté motivy postav s nedostatečně vysvětleným rozhodováním a pozadím...dal jsem to jen tak tak. ()

Gekacuk

Slaboduchá propaganda. Ideální pro všechny, kteří si myslí, že demokracie se dá našroubovat do všech lidských makovic. Zabíjení v pustinách s použitím nejmodernější techniky trvající desítky let. Jen nepřátelé se změnili. Celé generace nepoznaly mír a co je to chodit do školy. Který národ by si tohle nechal líbit? Kde bereme tu jistotu, že nic lepšího než současné pořádky západního světa už nemůže vzniknout? To si ovšem otrokáři a feudálové kdysi mysleli taky. Problém je v lidské malosti, kterou si neuvědomujeme. Film je možná natočený přijatelně, ale svou podstatou je to celé špatně. Žoldáka-dobrovolníka mi nikdy nemůže být líto, protože si svou dráhu sám zvolil. ()

Aqualung

Nějak to nemohu strávit. Francouzi tyhle filmy dělat prostě neumějí. Režisér posbíral od mnoha různých filmů ledasco a poslepoval tenhle film.Každý z rangerů oplývá nonšalancí a proplouvá vším jako nůž máslem.Likvidují talibance jako mravenečník mravence.A umírají také s nonšalancí.Tedy až na ty dva, kteří přežili snad i vlasní smrt.No a paní novinářka má poslední slovo.A zachraňuje nejenom sebe sama.No nic.Neoslovilo mne to. ()

venca163

Slzy slunce reloaded. Zatímco ty byly jen tak trochu nudný a s blbou pointou, tady je blbě skoro všechno. Nebudu tu vypisovat co všechno mě na tom iritovalo, logika zase dostala slušně na prdel. A béčková akce/emoční momenty/vychytávky s kamerou tomu taky nepřidaly. V podstatě jediný, za co dávam ty hvězdičky, je to prostředí a hory. Na zbytek se nedalo koukat. (50%) ()

ZkuKol

Francouzská cool válečná akce, rádoby. Rybojad má fakt super kameru, cit pro akci, přestřelky, emoce. Kruger, Hounsou a Karyo hrajou jen přes ksicht (sebeobrana proti demenci dialogů) a přírodní scenérie jsou pastvou pro oči. Scénář není bolavou patou, je to hotová obrna, poslepované stereotypy stylem páté přes deváté, logické lapsusy a absolutní nelineárnost děje. Na útěku se ztrácí čas přátelením ve vesnicích, dokud se nezačne umírat, "překkvapivý útok" je zcela bez krytí či nápadu a jak se dostaneme k tématu otcovství, hned víme, kdo umře v další scéně. Rybojad jednotlivé epizody celkem zvládá, ale celek je jak orchestr plný sólistů. Takže více cvičit kánon ať se příště více bavíme filmem než na jeho účet. Válečné komando jde z akce do akce, domů si jen stačí hodit věci na praní a už zas běží kroutit krky někam jinam... 50% ()

slovan1

Vysloveně nejde o špatný film, ve Francouzském pojetí asi i dokonce o nadprůměr. Výprava je super, kamera se snaží aby vše vypadalo na jedničku a mnohdy to opravdu vychází. Příběh nijak převratný. Akčních scén je dost... V druhé polovině film silně připomíná POMem zmíněný Útěk ze Sibiře. ()

LuciusWlk

Za mě vynikající. Na Frantíky dost dobrý a vojenská jednotka krásně drsná. Žádný velký vlastenecký žvásty, nebo hluboký myšlenky. Přímočaré, nádherně natočené, drsné. Možná, že někdo čekal srdce rvoucí příběhy jednotlivých vojáků a v absolutně zoufalé situaci bezmoci jednotky proti přesile dvaceti tanku, stovky talibanců s houfnicemi a jadernou náloží, že se nad horizontem nečekaně zjeví úderná letecká jednotka, poněvadž ten kompas měl v sobě zabudovaný GPS Lokátor o čemž nikdo nevěděl a všechny zachrání atd atd? Tak to jste si kapku spletli Evropu s Amerikou. Zde jde o živočišnost. ()

Lukoboss

Tak takhle ne.. Útěk ze Sibiře je jenom jeden, tady je to nějaká slátanina všeho možnýho, kde si novinářka/kráva, která kydá hnůj na vojáky, ještě v průběhu záchranné mise stěžuje na všechno možný, místo aby byla ráda, že bude v bezpečí (do těch problémů se dostala sama, ne náhodou). Do toho je potřeba přimíchat lásku(?!) a naprosto nepochopitelnou snahu únosců pronásledovat tuhle skupinku přes hory a doly několik dnů.. Ajajaj. ()

The Viper

Ve výsledku souhlasím se Zeckem, jen bych dodal, že je opravdu obdivuhodné jak se takový elitní voják dokáže vyhnout kulce vystřelené ze sniperky uhnout cuknutím hlavy. ()

sedm.1

Průměrný akční film. Vlastně když bych měl konkrétně vyzdvihnout, co mě na tomto snímku bavilo, tak bych jmenoval v podstatě asi jen akci, která je zde zpracována skutečně adrenalinovým a dynamickým způsobem, zároveň ale i přehledně a s citem pro detail. Zbytek ale bohužel zas až tak oslnivý není. Zápletka mi přišla dost obyčejná a nevýrazná, hodně mě rušilo kolísavé tempo snímku, kdy se zmiňovaná fungující akce pravidelně střídala s nudnými, ukecanými scénami, vyplněné převážně jen zcela zbytečnými dialogy. Atmosféra se tvůrcům též příliš nezdařila vychytat, což považuji vzhledem k místu a situaci za dost trapné fiasko, napětí jsem nezaznamenal vůbec, postavy pak sice byly výraznější, ale vesměs šlo jen o nástin jednotlivých figurek, čímž pak ve finále bylo jedno, kdo přežil a kdo ne, a navíc ve spojitosti s tím zde nefungovali ani emoce, což považuji v tomto příběhu také za pořádný nedostatek. Nejhorší na tom všem ovšem byly zhruba dva opravdu dost kruté, a skutečně nepřehlédnutelné, tvůrčí kiksy, které byly pro fungování a smysluplnost celého filmu navíc vážně podstatné a přes které jsem se nedokázal přenést a hodně tak ovlivnili můj celkový postoj ke Speciální jednotce. Já bych to viděl zkrátka mnohem lepší, kdyby tvůrci prakticky ve všech ohledech přitlačili na pilu, chyběla mi zde daleko větší vypjatost, vyhrocenost a syrovost, takhle to na mě zapůsobilo jen jako běžné akční drama, bez výraznějších a zajímavějších momentů. ()

DavidS.

Slzy slunce a Přežít na pákinstánsko-afgánské hranici...Francouzi nešetří horskými scenériemi, vrtulníkovými oblety, výborně natočenou akcí, emocemi i zdařilým castingem, ale bohužel také absurditou a nelogičností některých scén... ()

Wotan

- Na to rádio se vykašli, voe. Stejně pro nás přiletí vrtulníky. - A co když se to posere? - Hmm, máme přece plán "A" tak se uklidni, mladej. Asi takhle nějak mohl vypadat rozhovor téhle speciální jednotky před odletem. Děj nemá cenu ani rozebírat, spíš jak je to natočeno. Vojenský poradce tohoto filmu se nejspíš podílel i na Komandu, protože realita je zhruba na stejné úrovni. No a když už dojdou i lstiví Afghánci, posypeme naše hrdiny troškou kamení, aby se nenudili. Na konci jsem už jenom čekal, kdy na ty dva spadne UFO. ()

charlie_ando

Jako "válečný štváč" jsem si tento film nemohl nechat ujít. Jednoduchý námět na aktuální téma si vzal inspiraci z mnoha válečných (Černý jestřáb sestřelen, Slzy slunce) a hrdinských filmů (Sedm statečných, Rambo 3). Oddíl 6 členů francouzské speciální jednotky je vyslán vysvobodit unesenou novinářku, kterou zadržuje Taliban. Protože jí hrozí, že bude o hlavu ...kratší. Film začíná rychlým seznámení se všemi hlavními postavami. Zásahem na válečného zločince někde v Kosovu, ale spíš jsem si připadal jak někde v Provance, kde na opuštěném statku zasahují místní četníci proti skupince sprejerů. Přesunem do Afghanistánu se, ale můj dojem zlepšil. Hodně tomu pomohl hlavní záporák Zaief (Raz Degan), který má charizma Sandokana. Protože riziko, že exekuce blonďaté hlavičky se stává akutní, tak se z plánované průzkumné mise stane rovnou záchranná. Šest statečných zasáhne opravdu v posledním momentu. Jak to tak bývá něco nevyjde a místo pohodlného odvozu vrtulníkem jetu výšlap přes špičaté hory na Afghánsko-Pakystánské pomezí. Rozpoutá se nelítostný souboj se zarputilým nepřítelem, ale taky s drsnou přírodou. Když začne jít do tuhého změní se i hudební podkres a místo akčních elektrických kytar a bicích najednou zní tklivá instrumentálka. Velkým kladem je, že děj je plný akce a není zatížen velkým počtem dialogů. Když už někdo musí něco říct je to jasné a stručné. Debutující režisér odvedl velmi slušnou řemeslnou práci a stvořil počin, který je poctou všem vojákům v zahraničních misích a válečným reportérům. ()

Seti

Frantíci ve Speciální jednotce dokazují, že nejen Amerika má svoje ostré hochy a zejména akční sekvence jsou naprosto vymazlené. Z každé činnosti francouzského záchranného komanda čiší dohled někoho skutečně povolaného a člověk na ten cvrkot kouká s otevřenou hubou. Příběh o zajaté novinářce a zlém kmenovém vůdci předhazuje některá klasická ožehavá témata střetu západní a islámské civilizace, ovšem rozhodně se nejedná o žádné hlubokomyslné politické drama. Hlavní roli tu jednoznačně hrají borci se samopaly, což je jen dobře. ()