Domek z karet

• Česko Dům z karet (více)
USA, (2013–2018), 63 h 6 min (Minutáž: 42–60 min)

Tvůrci:

Beau Willimon

Předloha:

Michael Dobbs (kniha)

Hudba:

Jeff Beal

Kevin Spacey, Robin Wright, Michael Kelly, Rachel Brosnahan, Mahershala Ali, Nathan Darrow, Michel Gill, Reg E. Cathey, Sebastian Arcelus, Kate Mara (více)

Série(6) / Epizody(73)

Francis Underwood (Kevin Spacey) vás vezme na dlouhou cestu, během níž si vybírá svou pomstu na těch, kteří ho zradili – včetně členů jeho vlastní vlády i prezidenta Spojených států osobně. Elegantní, prohnaný, metodické a zlý Frank Underwood spolu se svojí manipulativní manželkou Clair (Robin Wright) berou Washington útokem. Příčku po příčce stoupají po hierarchickém žebříku, aby dosáhli toho, po čem tak zoufale touží – po moci. (AXN)

Gac

Předlohu pro seriál, knihu od Michaela Dobse, jsem nečetl, ale mám silný pocit, že postava Franka Underwooda byla napsána jako nadčlověk. Je to chytrý taktik, který vždy ví, co by měl udělat proto, aby si někoho podmanil a využil ho k dosažení svého cíle. Francis je i úspěšný vrahoun, vraždit může kdekoliv a jakkoliv, policie ani kamery si ho stejně nevšimnou. Francis je obklopen lidmi, kteří jsou buď totálně hloupí, nebo mají stejný smyl pro dobro, jako on sám. Francis je i uznávaný psychopat, zabíjet lidi pro dosažení svého cíle je přeci normální, je to vlastně nutnost a on žádnou vinu nenese. (po shlédnutí 1 dílů 2 řady) ()

Ravenus

S01: SPOILER Nebýt absolutně nelogického jednání Spaceyho na konci první série tak za pět. Nicméně žádný racionálně myslící politik by toto nikdy neudělal, alespoň ne osobně. Škoda, vzalo mi to chuť vidět další sérii. ()

Kukolar

Neuveriteľný náklad!!! Brilantné, skvelé, výnimočné ... toto je zrežírovaná dokonalosť. Určite jeden z TOP 3 seriálov v mojom rebríčku. ()

BruceW

Příběh největší vůle mstít se, jakou lze v seriálu, filmu či kdekoliv jinde vidět nebo si spíše jen domýšlet. Frank Underwood v podání Kevina Spaceyho je dalším záporným hrdinou vzbuzujícím strach, obdiv i podporu zároveň. Původní dramatická linka z britské předlohy je ve své široké seriálové formě převedena k dokonalosti při zobrazení postupného rozkladu veškerých hodnot i lidských a mravních zásad. Zůstává vždy jedno a jediné, a sice Francis a jeho odhodlání. House of Cards mistrným způsobem představuje svět politiky v její až děsivě reálné podobě od umění vyjednávání až po hru s médii. Ne nadarmo řada skutečných znalců nejenom washingtonských vysokých pater tvrdí, že House of Cards je až na to zabíjení zcela přesné. Je férové říct, že vystavění seriálu na rychlých diskuzích a jemných náznacích není pro každého, ale pokud oceníte kvalitní scénář a potřebu do sledování zapojit celou vlastní mozkovou kapacitu, seriál oceníte. Příběh pak ideálně podkreslují jemné klavírové melodie. Z hlediska formy je navíc zcela famózně využita technika pohledů do kamery a monologu k divákům - od House of Cards už budou všechny seriály pouze napodobovat a ještě k tomu dosti uboze. ()

TSZ

Vcelku atraktivní prostředí vysoké americké politiky a hvězdy na režisérské židli dělají z HoC silného hráče současné televizní tvorby. Ačkoliv většina dílů první řady jede podle velmi podobného scénáře (Spacey má trable, s někým se dohodne/někoho přechčije a prohodí něco sarkastického do kamery), kouká se na to hodně dobře. ()

Rimland

1. série: 80% - Machiavelli musí v kryptě chrochtat blahem. Mně k tomu u první řady ale cosi chybělo... 2. série: ??? 3. série: ??? ()

misar3

Sakra... jsem uchvácen, takhle dokonalé dialogy, prokreslené charaktery a napětí jsem u žádného seriálu neviděl. ()

playboy_05

Dlouho se mi nestalo, abych dal půlku jedné série prakticky na jeden nádech (kdybych ráno nevstával do práce, pravděpodobně bych dal i celou)...řemeslně i vizuálně dokonalá ukázka prohnilosti a zmrdství ve vrcholné politice...nejlepší na tom je, že ono to opravdu, takhle nějak funguje zřejmě i ve skutečnosti:)...Kevin Spacey, jako badass, kterému nelze nefandit, v životní formě ()

RandallFlagg

Po výborných prvních dvou sériích a slabší třetí se čtvrtá série vrací s plnou parádou a předkládá aktuální témata jako nikdy předtím, aby vyzkoušela sílu Underwoodových. Zhlédnutá skoro na jeden zátah - 100% ()

1mArc0

„Já jsem ten, kdo čistí potrubí, aby mohlo proudiť bahno.“ Kopec sarkazmu, to môže osloviť aj mladšiu generáciu Škoda, že tento seriál nerežíroval David Fincher, pretože viem že by aj po prvej sérií z toho dokázal vytvoriť, jeden skvelý seriál. Celkom šikovný nápad urobiť Kevina Spaceyho rozprávača, to trošku rozlišuje seriály z podobnou tématikou, mimochdom pri tých monológov človek zistí, že aký dobrý je herec. To taktiež platí pri Robin Wright. Dúfam, že tento domček z kariet nerozpadne, pretože po 1. sérii to málo na mále. Kto nechce byť sklamaný tak len 1. séria. Kto chce vedieť, ako to pokračuje a je mu absolútne jedno, že či má kvalitu alebo nie. Scenár, atmosféra, herci a niekedy výborná réžia. To, neznamená, že séria je slabšia a že ju nemožno odporučiť, každá séria má niečo do seba. Vrelo odporúčam. 1. séria - /90 %/ 2. séria - /75 %/ 3. séria - /60 %/. /75 %/ ()

fallanga

Seriál o Americké politické scéně. V hlavní roli velmi démonický a chladnokrevný Kevin Spacey aka Francis Underwood a náladová a neméně démonická Robin Wright v roli jeho manželky Claire. Příběh pomsty, který není ovšem typickým příběhem pomsty. Není zde příběh typu "někdo mě zradil, tak budu dělat všechno pro to abych ho zničil". Ne, Frank musí svou pomstu pečlivě plánovat, balancovat, taktizovat. Musí přemýšlet jak uškodit svým nepřátelům, kteří jsou zároveň jeho spojenci, a zároveň neuškodit Demokratům a tím pádem i sám sobě. Frank je opravdový záporák, který se s nikým nesere a je zábava sledovat jeho politické machinace, ať ty legální, tak i ty nelegální. Když se do toho navíc zaplete Claire, která mu občas pomůže, ale občas i velmi uškodí, tak tady máme hutný příběh. Shánění hlasů, přesvědčování politiků a navrhování zákonů ještě nikdy nebylo zábavnější. Přidejme k tomu skvělé herecké výkony a řemeslné provedení (obzvláště musím zmínit originální pojetí psaní zpráv) a máme zde komplikovaný a hutný politický příběh. Tedy, až do třetí série. Tam, a teď pozor, přicházejí spoilery z konce druhé série, už to není úplně ono. Frank je presidentem, takže je v pozici moci. Už nemusí kličkovat, nemusí se tolik přetvařovat, nemusí jednat tolik opatrně. Je president. Má obrovskou moc a jeho původní nepřátelé jsou pryč. V druhé sérii to vlastně mohlo skončit. Splnil to, co v prvním díle slíbil, že splní. Odstranil presidenta i jeho tým. Teď je president on a tak se potýká s presidentskými problémy. Má větší moc, tak mu dejte větší problémy a všechno bude v pohodě, že? Ne, nebude. Příběh už není tolik komplikovaný a strhující, postavy, v čele s Claire, se často chovají iracionálně a tempo se zpomaluje. Ano, v třetí sérii jsou dobré díly, hlavně díly s Putinem (tedy, Petrovem), ale slabých dílů je čím dál tím více a zápletky jsou občas opravdu absurdní. Čtvrtá série to ale napravuje. Začátek má pomalejší rozjezd, ale přibližně v polovině začne opravdové politické nebe (nebo peklo, záleží na úhlu pohledu). Druhá polovina čtvrté série se řadí k tomu nejlepšímu co seriál nabídne. Frank a Claire jsou zase spojenci, objevují se hříchy z minulosti i nové hrozby. Politických machinací a manipulací přibude. stejně tak přibude i dějových zvratů a opravdu husinu nahánějících proslovů. Frank i Claire se stávají čím dál tím většími záporáky a kupodivu jim to přidává na popularitě u diváků. Čím větší jsou ti dva svině, tím raději je mám. Celý seriál je vlastně souboj sviní a krys, záleží jen na tom, která krysa se vám více trefuje do vkusu (u mě je to tým Doug, Seth a Frank). Vyvrcholení čtvrté série je tak opravdu dokonalé. I čtvrtá série občas ztrácí dech a u několika dílů jsem se hodně nudil, ale celkově jsem nadšen. Pátá série je naopak naprostý vrchol seriálu. Frank i Clair jsou ještě větší svině než předtím a předvolební kampaň a intriky jedou na plné obrátky. Po zvolení nového presidenta se vyskytne pár nudných dílů (hlavně románek Toma a Clair je neskutečně otravný), ale finále to zase pozvedá na úplně jinou úroveň. Seriál je to opravdu kvalitní a každý, kdo se zajímá o politiku a je ochoten se na chvíli zbavit svých vlastních názorů a pouze si užívat představení, si seriál užije. Občas to ztrácí tempo a už je nejvyšší čas aby to bylo nějak důstojně zakončeno, ale opravdu stojí za to překousnout těch pár nudných díl (a celou třetí sérii) a užít si ty dokonalé díly. () (méně) (více)

Ewík

Je to prostě pořád lepší a lepší...jeden z mála seriálů, na které jsem se rozhodla koukat déle než jednu sérii. A nelituji. (23.1.2017 - dokoukána 4. série). ()

hazdrova

Celkovo mám z tohto seriálu zmiešané pocity. Nemám pocit, že to uspokojilo moje očakávania. Malo to svetlé aj veľmi veľmi tmavé chvíľky, čo sa mi pri seriáloch nestáva. Boli série, kedy ma to naozaj nudilo a série, kde som bola nadšená. Celkovo by som tento seriál neodporučila. Inokedy mám seriál zhltnutý za mesiac, tento mi trval viac ako tri mesiace. Frank ako postava je naozaj briliantne napísaná a má to štýl, ale celkovo príbeh, napätie a akcia nebola podľa môjho gusta. 3* ()

RedRose

herecké výkony skvělé... bohužel politika je mi protivná v jakékoli podobě, takže to nemá ten správný dopad... ()

elimS

50% - komentář 20ti slovy: Zajimavé a určitě pravdivé...ale...nudné, ukecané a zákon sem, zákon tam. Každých 10 epizod je třeba přetrpět, aby 3 zbývající za něco stály. ()

RobbieM@N

Nebýt Bosse asi by to bylo považováno za revoluční projekt, jenže Boss byl jenom takový "lokální" politik, tady Kevin Spacey intrikuje a manipuluje v největším powerhouse světa jménem Washington. Na House of Cards je vidět ta finanční i tvůrčí svoboda, co by sofistikovaný divák více chtěl než úžasné tvůrce, kterým nebrání cestu všechny ty stupidní překážky jako u celonárodních TV, tam se nic kloudného už momentálně nevytvoří. Ta kamera je prostě parádní, Fincherův minimalismus se táhne celou sérií a Spacey nemůže mít jakoukoli konkurenci na TV obrazovkách, je to přece jen oscarový herec. Začátek roku začal nadpozemsky, potěší zpráva, že Netflix opravdu nechá natočit druhou řadu. ()

makakus

House of Cards je výjimečný seriál. Už tím, že vzniknul adaptcí jiného seriálu, který je adaptatcí románu. Vlastně šlo především o to, převést anglické reálie z doby Margaret Thatcher do Bílého domu. Najít scénáristu, který se v podhoubí americké politiky dokonale vyzná. Beau Willimon to zvládl dokonale, i když nemá praxi významného politika podobně jako autor románu (místopředseda strany a poradce Železné lady). Opět vznikla naprostá pecka, za anglickou verzí tato podle mne v ničem nezaostává, ba naopak - rozdíl 20 let je hodně vidět.. Někomu se líbí Richardson víc než Spacey, ale to je prostě rozdíl mezi Británií a Státy, i ve stylu herectví a celkového pojetí. Spacey je taky dokonalý, jen jiným způsobem. A sestra nezapomenutelné Rooney Mara (z Fincherových Mužů, kteří nenávidí ženy) Kate je podobně úžasná. Mrcha, se kterou ale soucítíme. Podobně jako se spoustou dalších - není to tak ukrutně černobílé jako verze BBC. Fincher je prostě světová třída ve výběru lidí, se kterými vytváří své majstrštyky - nejen herců, ale i režisérů, které tady vyzval ke spolupráci.. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

Kevin Spacey dluží desítky milionů dolarů

07.08.2022

Dříve jeden z nejváženějších herců v Hollywoodu, dnes chodící černá kaňka, která se v prestižním filmovém či televizním projektu možná už nikdy neobjeví. Kevina Spaceyho v roce 2017 alespoň patnáct… (více)

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

Kevin Spacey musí zaplatit 31 milionů

24.11.2021

Filmové servery obletěla čerstvě zpráva, že herci Kevinovi Spaceymu (Americká krása) bylo v loňském roce nezávislým arbitrem přikázáno zaplatit produkční společnosti zodpovědné za tvorbu seriálu Dům… (více)

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem

David Fincher prodlužuje spolupráci s Netflixem