Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

Ouwen

Nešlo to. První hodina je úplně o ničem, seznamování postav je natáhnuté jako žvejka a stejně jsem si ke dvoum hrdinům nenašel cestu. Wahlberg a Ben "Kapitán Price" Foster za to naštěstí stojí. Dál chci pochválit akci, je surová a nikdo se s nikým nesere. Ben a Mark v nejhorším sypou fajn hlášky. Ty pády jsem si vychutnal co to šlo, na ty headshoty, které střílel Foster byla radost pohledět. Konec je nezajímavej a čekanej. Nepošlu to do prdele, jen je tu spoustu zbytečných scén. První hodina ukecaná, potom půlhodina skvělé nonstop akce, pak to upadne, konec jsem přepnul. Škoda, čekal jsem víc, snad příště. 6/10 ()

Terva

CITÁT - Teď jste hlavou svým tělům dokázali, že nic není nemožné...... Natočeno podle skutečného příběhu. Ano, americká propaganda jde ruku v ruce posměškům a blbým vtipům na afgánskou kulturu a žití. A být jich tam asi tak o deset víc možná by celý Afgánistán dokázali předělat k obrazu svému. Nejhorší jsou ta sprostá slova. Nebavilo mě to. Ne nechci je hanět, ale upřímně. šli tam dobrovolně, jsou na to vycvičený a obhajují americký styl života - to je jejich úděl a nechtějte, abych jim fandil a bylo mi jich líto. CITÁT - Ty jsi, kurva, velitel, tak se rozhodni!!!!....... Za dvě hvězdy. Jo a bacha na koule a čůráky, jsou tam jedovaté rostliny. ()

MrCreosote

Ale jo, já si tohle válečné náborové video k Navy SEALs celkem užil. Převážně kvůli oné proslavené půlhodince, která je svou krvavostí a fyzičností až surrealistická. Pád ze skály už nikdy nebude intenzivnější. Zbytek filmu už nemá čím překvapit, jede podle typických šablon a akce již nedosahuje takové tíživosti. Kromě toho jediný člověk, kterému jsem toho nekompromisního drsňáka věřil, byl Ben Foster. ()

JohnCZ

Špičkový válečný film a pro mě jeden z nejlepších válečných snímků za několik posledních let. Vtahující od začátku až do konce, akce je díky hodně dynamické kameře a vysokému obsahu krve drsná, hnusná, efektní a přitom jde o víceméně komorní přestřelky a o nic přehnaného. Pokud pominu klasickou nesmrtelnost amerických hrdinů, kteří přežijí 10 pádů, 20 zásahů atd., tak je akce i hodně realistická (po zvukové stránce je svištění letících kulek vyloženě slast). Mark Wahlberg předvádí životní výkon. Na druhou stranu si tvůrci neodpustili trochy toho patosu, takže se i zde dočkáme slowmotion záběrů za doprovodů dojemné, typicky americké, hudby. ()

m.krudenc

Vynikající a jeden z nejlepších akčních, válečných filmů podle skutečné události, které jsem za poslední dobu viděl. Naprosto dokonalé přestřelky doprovázené silným příběhem a perfektním, originálním způsobem efektů, které jsem doposud neznal. Je neuvěřitelné že speciální jednotka vybavena tím nejmodernější prohraje s partyzáni na úrovní 2.světové války. Film moc hezky ukazuje že v Afghánistánu jsou i lidé kteří vám pomohou zachránit život. Pravděpodobně by tento životopisný příběh nešel natočit a zpracovat lépe, než jak nám to předvedl Peter Berg. ()

corpsy

Naozaj som nečakal len ´´ďalší´´ americký vojnový snímok, ktorý ovplýva klišoidnými scénami sentimentu a patosu. Stalo sa. Čo to zachraňuje drsná akcia ( ale nieje jej až tak veľa, ako si budete spočiatku myslieť ) a šikovný herci. V priemernom béčku by to neznamenalo málo, ale v mainstreamovom hollywoodskom bijáku s oscarovými ambíciami by to malo byť predsa len ináč. ()

ConanVJ

Tento válečný filmek začíná zajímavými záběry cvičících vojáků, kteří postupně z výcviku odcházejí, protože v něm zůstanou jen ti nejsilnější jedinci. Poté začne skoro hodinové seznamování s hlavní partou a výsadek na misi. V tomto bych viděl menší probléme, a to je délka. Skoro půl filmu se nic pořádnýho neděje. Poté přijde akce, která je pořádně našlápnutá, krvavá a naturalistická. Nekonečné zástupy talibanců a jejich nejrůznější likvidace vypadají díky dobré kameře dobře. Hlavní čtyřka dostává nehoráznou sodu a je s podivem kolik toho snesli. Obsazení se povedlo a vojáci vypadají věrohodně. Hudba je taky parádní a pěkně podbarvuje dění na plátně. Prostřědí filmu je taky parádně zvolené a konečně je Afgánistán viděn v zrásně zarostlé vegetaci tamních hor a není to jen skalnatá poušť. Škoda toho pomalého a dlouhého začátku. Takhle dávám 80% :) ()

Ten Druhy

Hrdinovia ako zo starých sovietskych filmov, ktorí čelia mnohonásobnej presile. 4 proti 200. Aj po 5-6 ranách a nespočetných zraneniach ešte likvidujú nepriateľov. Drsní, nesmierne zdatní a hlboko ľudskí. Celé je to hyperbolizované. Konflikt iniciuje absurdná situácia. Neviem koľko pastierov v 3 svete si berie na pašu s kozami aj vojenskú vysielačku, ale viem, že prepustiť len tak niekoho natoľko podozrivého, je totálny amaterizmus. Nafúknutá, naivná rozprávka o víťazstve dobra nad zlom od tých, ktorí sa nerozpakujú za sebou nechávať aj civilné obete. Keby sa neuvádzalo v podtitule: "podľa skutočnej udalosti", prijal by som to a odpustil si tento komentár. ()

salisbury

Filmem Na život a na smrt jsem okusil nahořklou chuť afgánských hor, kde námořní tuleni se snaží splnit úkol daný velínem. Bohužel né vždycky se vše vydaří tak jak jsme si původně vysnili v plánovacím kalendáři. Ticho hor mě semklo a já v rozpuku ticha mlčenlivě pnul bulvní ústrojí skrz hledí armádní pušky, ze které jdou střely s centimetrovou přesností naproti talibánským fanatikům. Zajímavě zpracováný příběh dle skutečné události, který minimalisticky našemu vědomí prezentuje hrůzy moderní války. ()

PauloZ

Za tu survivor eskapádu, která si mě získala na 100% a velmi mrazivé záběry, ve kterých se Berg náramně vytáhl a s nikým se nemazlí, mám velkou chuť napálit plnou nálož. Jenže za závěrečnou půlhodinku, kdy už je to jen o Markovi, ji nedám. Chápu, že i ten závěr sledoval více méně skutečnost. Jenže v tu chvíli mě to přestalo tak trošku bavit, protože už nemáme skupinku "heroes", kterým bezmezně a rád fandím. Tím opadlo doposud výtečné napětí, svižnost a celková síla filmu a pochopil jsem, že ty nejsilnější momenty jsou za mnou. Tudíž závěr mě trošku otupěl. Z obecné roviny je to ale velmi pěkné a po velmi dlouhé době se mi dostalo kvalitní válečné podívané se vším všudy. ()

Marsik

První hodina takový lehký rozjezd, kdy se připravujeme na něco velkého. Říkal jsem si, co to asi bude...a pak to přišlo! Útok na 4 americké vojáky, kteří byli ze všech stran obklíčeni přesilou. Parádně nafilmováno, ozvučeno, sestříháno, akce střídala ještě lepší akci a když se do toho člověk pořádně vžil, jakoby byl na bitevním poli s nimi. Po zajmutí Wahlberga šlo napětí malinko dolů a samotný závěr trochu zvláštní. Ale pokud jsou v Afghánistánu skutečně lidé, kteří proti Talibanu bojují a zároveň neváhají nasadit život při ochraně jedince, tak všechna čest. Díky prostřední části se Lone Survivor u mě drží v nadprůměrných procentech. 77% // (28.11.2015) NOVA CINEMA HD - Ta prostřední část je prostě bravurní. Celkově je to parádně natočené a po pár minutách vás to vtáhne a nepustí. CZ dabing Novy nebyl obsazením sice moc povedený, ale tentokrát jsem to přijal v pohodě. Ostatně..zas až tak moc se tu nemluví. Hodnocení zvedám. 80% ()

schizmo

Už v případě Battleship předvedl pan Berg svůj mimořádně vyvinutý smysl pro přehánění a hodně přísné vlastenectví, a nejinak je tomu i v případě Lone Survivor, akorát tenhle film dopadl o poznání lépe, než zmiňovaná sci-fi slátanina. A musím uznat, že je to řežba jako kráva v podstatě od začátku do konce. Špičková bojová jednotka s úkolem sejmout jednoho mocipána Talibanu těsně před cílem udělá osudovou chybu, od které se strhává neuvěřitelná mela a boj o holé životy. Je tedy fakt, že to co vojáci vydrží v tohle filmu, by nevydržel ani Superman skříženej s Hulkem, ale díky skvělému obsazení (standardně dobrej Wahlberg a excelentní Foster, který zazářil ve Vlaku do Yumy) a spádu, který film má, jste prostě ochotní tohle akceptovat. Po dlouhé době současnej válečnej film, kterej vám dovolí vydechnout až na samotném konci! ()

VojinRyan

Priznám sa, že knihu som nečítal, ale verím, že tam to znelo lepšie ako na plátne. Berg zvláda akciu veľmi dobre, ale čo z toho, keď je každá na chlp rovnaká. Vždy je to len o tom, že Američania sa schovávajú za skaly a Afganci po nich strieľajú. Nič nové, veľmi jednoduché a ploché. je síce pekné, že je to podľa skutočnej udalosti, ale nechce sa mi veriť, že sú vojaci ako terminátor. Nech sa na mňa nikto nehnevá, ale aby vojak, čo dostane 4 guľky do tela, jednu do žalúdku, 2 do ramena a jednu do stehna si tam pobehuje ako nič, a ešte k tomu skočí zo skaly. A to nehovorím o tom, že pri tom páde, si minimálne 3 x udrel hlavu o skalu ( čo by už dávno mal fraktúru lebky ), zlámal všetky rebrá a on si kľudne vstane ako nič. Keby to nebolo aspoň až tak do očí bijúce. A snaha o navodenie atmosféry tým, že hudba nehrá ( ako je to u Gravity ) tak ani to tu moc nefunguje. Jedine čo tento film robí aspoň trochu priemerným sú herci. Sú tam samé známe mená ale nič z toho. 55% - 3*. ()

maddy

Berg si napravuje povesť, zohnal si skutočne nabité herecké obsadenie (Mark Wahlberg [Fighter, Ted, Planet of the Apes], Taylor Kitsch [Battleship, John Carter], Ben Foster [Pandorum, Mechanic, 30 Days of Night], Emile Hirsch [Into the Wild, Alpha Dog, The Darkest Hour], Eric Bana [Star Trek, Hulk, Troy, Munich, Black Hawk Down]), nechal im narásť brady a na mušku si vzal jednu skutočnú nepodarenú vojenskú operáciu Američanov v Afganistane. Samo to sebe síce môže znieť odradzujúco, keďže podobné snímky zvyknú skĺznuť do nadmieru patetických amerických náborových propagánd, ale v tomto prípade sa Berg, síce nie úplne, ale obstojne vyhol zbytočnej politickej/vojenskej agitácii a servíruje skôr, síce mierne prestrelený, ale stále efektný survival akčňák. Úvodné titulky doprevádzané realistickými zábermi z afganskej základe príjemne zamrazia, len trocha na škodu, že prvých 40 minút je pomerne zbytočných. Dohromady sa v nich nič zásadné nedozvieme ani o jednej strane (či už o afganských teroristoch alebo amerických vojakoch) a zdĺhavé zoznamovanie s postavami zlyháva na tom, že si k ním divák nevytvorí žiaden vzťah. Sú podané pomerne plocho, s vykreslením len tých najzákladnejších schopností (dohromady bude zrejmé len to, že jeden vie dobre zaobchádzať s ďalekohľadom a druhý má za manželku Aziatku a to je asi všetko), načo stačilo aj desať minút namiesto spomínaných štyridsiatich. Prekvapivo však nasledujúca akčná hodinka funguje výborne. Tam, kde Berg v úvode potvrdil ako mu práca s postavami ani po tých rokoch na režisérskej stoličke nejde, v druhej polovici už dokazuje, že akčná stránka hrá medzi jeho schopnostiam prím. Survival časť, na ktorej je našťastie postavaná väčšia časť filmu je strhujúca, napínavá, náležite drsná, podporená štýlovým špinavým vizuálom (nechýbajú prelety kamery, spomaľovačky), a aj pri svojom over-the-top režime a prehnanom tlačení na pílu (rôzne pády z 10 metrových skál) napodiv stále v rámci filmu vierohodná. Samozrejme, niektoré zranenia by na vlastných nohách neustál ani Terminátor, ale stále sa jedná len o film (aj keď podľa skutočnej udalosti) a nie o dokument. Bežne sa v blockbusteroch tolerujú oveľa väčšie úlety s postavami, takže mierne prepálenosť mi v tomto prípade vôbec nevadila, lebo výrazne nenarušovala dôveryhodnosť udalostí. Na rozdiel od zdĺhavého úvodu tu už Berg nenudí ani na sekundu a aj keď sa miestami nevyhol občasnému pátosu (obetavý vojak s vysielačkou), tak v závere dokazuje, že sa nejedná len o čiernobiele videnie sveta prikrášlené potrebám amerického diváka ako sa to môže na prvý pohľad zdať a táto „americko-afgánska vojna“ nie je len o dvoch stranách, ale aj o obyčajných „Afgancov z ľudu“, ktorí s daným konfliktom taktiež nesympatizujú. To, že sa tento príbeh skutočne stal a je dôveryhodne sfilmovaný na základe knihy vrhá reálny obraz na záverečná dianie v dedine, ktorá by inak pôsobilo dosť vykonštruovane (s výnimkou úplného záveru SPOILER kde namiesto prestrelky s armádou došlo k úteku hlavného vojaka do lesov, kde ho následne našli a zachránili, čím by však vo filmovej verzii vo finále chýbala potrebná gradácia, takže dané prikrášlenie chápem KONIEC SPOILERU) Vo výsledku tak občas nadmieru „hollywoodska zábavka“, ale v základe stále pravdivá bez toho, aby skĺzla do prehnaného pátosu alebo čiernobieleho videnia sveta (propaganda americkej armády, budenie nenávisti k celému Afgánistanu). Na odreagovanie fajn a Berg sa tu ako obvykle o nič iné nesnažil, takže prečo od neho vyžadovať nejaký sofistikovanejší prístup?! Kto chce ten zavíta do spoločnosti vojenských filmov s podobnou tématikou ako Zero Dark Thirty alebo The Hurt Locker. CELKOVO: 3,5* ale za tie dojemné záverečné titulky zaokrúhlim smerom nahor! () (méně) (více)

agentmiky

Peter Berg a Mark Wahlberg, to jesť dvojice, která se za ta léta neskutečně osvědčila. Oba kamarádi z Bostonu a vždy, když se spolu sejdou u filmu, tak to stojí za to (tedy aspoň podle mě). Tentokrát nám Berg naservíroval hutné válečné drama podle skutečných událostí aneb příběh o tom, jak to vypadá, když celý promyšlený plán můžete hodit do koše, protože se na vás lepí smůla na každém kroku. Technicky precizní odvedená práce v každičkém detailu, po zhlédnutí je až skoro k neuvěření, že se film vešel do rozpočtu 40 milionů dolarů, za takové peníze fakticky skvost. Akce výborně nasnímaná, útěk před nepřáteli skokem přes ten skalnatý povrch kaskadérsky úctyhodný. Všichni herci předvedli vysoký standard, v těch nejemotivnějších momentech se dokázali vžít naplno do svých postav. Ještě si musím přečíst podrobněji reálný příběh, protože ten konec prý dost poupravili. I tak film nezklamal a rozhodně patří k těm vydařenějším válečným snímkům v historii. Za mě dávám 8,5/10 P.S. Království od stejnojmenného režiséra ale i tak nepřekonáno, bohužel. To totiž nastavilo laťku moc vysoko ()

Ozo

Takhle se maj' točit válečný filmy. „Kurva. Kurva!“ Peter Berg potěšil a po vymaštěný Bitevní lodi mi připravil dvě hodiny trvající zážitek se čtyřkou chlapů, co (na rozdíl ode mě) něco vydrží. „Kde přesně je Mike?“ „Kdybych věděl přesně, kde kurva je, tak bych ti to řekl, brácho! Je to jasný? A kurva. Podívám se. Zkurvysyni.“ „Oni mě opravdu trefili do zasraný hlavy?“ „Jo, kámo. “ „Jsou Mikey a Danny opravdu mrtví? “ „Já nevím. “ „My jsme mrtví? “ „Negativní. ()

RasputincZ

Lone Survivor mě utvrdil v tom, že Berg není Bay a už vůbec není Greengrass. Lone survivor trpí podobnými neduhy jako Království, opět se jedná o film rozkročený mezi dvěma přístupy. Jako autentická rekonstrukce zpackané operace Red Wings Berg selhává na plné čáře, jako vyprázdněná akční řež je to už lepší, Bergovy filmy jsou vždy velmi dobře sestříhané a dynamické, snaha natočit nový Black Hawk Down, navíc okořeněný o "based on true facts", je viditelná. Blíž než k Black Hawk Down má Lone Survivor k nedávné ideologicky podobně "podmáznuté" Act of Valor, jenž se také utápěla v nekonečné heroizaci vojáků a také se snažila vykreslit vojáky nejen jako zabijácké mašiny, ale také jako milující manžely a otce. Nezbývá než poznamenat, že Berg po Království natočil další ideologický, ne-li mírně propagandistický film. Ačkoliv tu máme co do činění s hodnou vesničkou Muslimů (blízkovýchodní variace na Sedm statečných), podprahový signál vyčnívá i tak. Je náhoda, že Lone Survivor vznikl zrovna v době, kdy jsou veškeré zahraniční operace americké armády veřejností silně bojkotována? P.S.: Další spolupráce Berga se skupinou The Explosions in the Sky je opět výborná. ()

MartinezZ

Žvásty o americkém patriocismu a náborovém videu ve vztahu k tomuto filmu přijdou mi poněkud nevhod... debilní. Protože jen pomatený magor může tady něco takového vidět - zřejmě půjde o nějakou variaci audiovizuálních vidin a přeludů, které zdravý člověk nepostřehne kvůli jejich skutečné neexistenci. To nicméně neznamená, že by to byl i tak skvělý film. ~~~ Tady totiž nejde o žádnou Ameriku resp. JůEsEj. Tady jde o to, že tvrdým výcvikem prošli ti nejlepší a totálním vypliváním fyzickým i duševním se mezi jednotlivci vytvoří pouto, kdy jsou si sobě navzájem oporou v bitvě a nasazují pro sebe navzájem životy při snaze splnit úkol. Sami si to zvolili. Bohužel u tohohle filmu to moc nefunguje. Ano, překvapí (mě) angažování Hirsche nebo Fostera a překvapí, že že tam zapadnou a nejsou trapní, za to plus, ale ten samotný duch "Jeden za všechny a všichni za jednoho" tu prostě nefunguje tak, abych tomu nějak věřil. Prostě se tak děje, ale není nijak ukázáno, proč přesně u konkrétních těchhle lidí. Úvodní ukázky výcviku u titulků jsou neadresné, nejmenné a spíše jen dokumentární vypíchnutí ze skutečných náborových videí. Tady se ty skutky dějí tak nějak mimoděk a nijak nepřekvapí, ani v dobrém a ani ve zlém, prostě se vyskytnou. ~ Nesmyslem mi přišla i debata o tom, co dělat se zajatci. Nevěřím, že něco takového není součástí přípravy. Pokud už je nechtěli zastřelit, tak svázat s roubíkem v hubě je mohli a přivázat ke stromům taky. Nebojím se, že by je někdo nenašel a oni umrzli. Že budou dole ve vesnici a zpět nahoru za nimi rychleji "domorodci", kteří v těch skalách a prachu vyrůstali, snad taky muselo být jasné každému. ~ A jako vůbec lehce failoidní mi přišlo prostředí. Sice jsem v Afghánistánu nikdy nebyl, takže si mohu skutečně jen domýšlet, jako konkrétní a přesné prostředí by tomu odpovídalo, ale už od začátku i připadalo okolí spíše jako Kanada než Afghánistám. Sice to nakonec bylo Nové Mexiko, ale i tak. A jestli Berg skutečně strávil měsíc u výcviku skutečných SEALS, tak se tato skutečnost ve filmu naprosto minula účinkem. Asi stejně jako setkání s otcem jednoho z padlých. ~~~ Chcete na stejné téma vidět něco mnohem lepšího? Pusťte si znovu Black Hawk Down. ()

Paxxx.cz

Berg zcela evidentně ví co ve svých válečných filmech divákům nabídnout. Akční pasáže má skvělé zmáknuté jak ve filmu Kralovství tak i tady, ale zde je vše umocněno tím, že se jedná o filmy podle skutečné události. Herecké obsazení asi nemohlo být lepší i konec byl prostě parádní a moc mě dojal. Kdybych měl něco vytknout tak trochu slabší první půlku...80%. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014