Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

ssfan

Lone Survivor je vynikající akční drama, které se pyšní vytříbenou hudbou, skvělou kamerou i režií. Film má díky těmto atributům vynikající atmosféru a jelikož se jde po prvních 20 až 30 minutách do hlavní pasáže plné nepřetržité akce, divák (především fanoušek tohoto žánru) musí být spokojen. Peter Berg společně s ústřední čtveřicí předvedli skvělou práci. Je třeba ocenit i poměrně realistické vykreslení situace, které kazí snad jen přemrštěné záběry pádů a koulení se vojáků po skále z kopce. Někomu se to jako celek může zdát příliš americky patriotické, ale mně se film velmi líbil. A to také proto, že film s sebou nese i zajímavé poselství a je na každém z diváků, jak se s filmem popasuje. Pro mě 90% ()

Hollohlaway

Naturalistická a řádně syrová vyvražďovačka mariňáci kontra ručníkáři s výbornou kamerou. Patos je vzhledem k tématu logický, ovšem bojová část plná krve a pádů ze skal, pro jistotu opakovaných, mě svojí nenápaditostí místy až nudila. Nebýt závěru ve vesnici, který měl tempo a myšlenku, bylo by to za dvě hvězdy. ()

DeathTheKid

Lone Survivor je film balancijící na hranici nereálna, nemožna a dalších sraček, stejně jako touha ŽÍT, což film dělá reálnějším, než kterýkoli jiný. Nebylo ani třeba střelby, stačilo jenom posrané zlomení větvičky, pád šutru o šutr, no sound atmosféra a slyšel jsem jak dýchám. (A nasrat, že slyšeli po tolika výbuších, nasrat.) Téměř od začátku do konce, leč na konci trochu napětí kleslo, ale toho mi líto není. Mě je líto, že jsem na to nebyl v kině... ()

Sheffield

Snímek natočený na památku zemřelých v Afghánistánu při neúspěšné Operaci Red Wings. Celkem nevím, co si o tomto filmu myslet - dokoukával jsem ho nadvakrát a druhá polovina mě sebrala daleko víc, než ta první, ve které se celkem nic nedělo a hemžilo se to zdlouhavýma scénama a záběrama na zírající vojáky. Pak se ale "něco" stane a hned je z toho zajímavá podívaná plná napětí, akce a emocí. Teprve po konci filmu se dostavilo mrazení při pomalé cover verzi songu od Davida Bowieho "Heores" a fotkách padlých mužů SEALS. Film, který byl natočen od srdce a s úctou. Nekonečné pády ze skal bohužel kazí dojem. ()

Madlene

Tak určitě, chce to trošku toho štěstíčka... Zajímavý, ale zajímavější by to bylo, kdyby v tom nebyl ten patos a klišé. ()

jefff

Dobře natočený, ale příběh mě až tak nezaujal. Na to že to mělo dvě hoďky, tak si vůbec nepamatuju, co se tam celou dobu dělo. Film je takový výplach, i když řemslně dobře zvládnutý. ()

Aqualung

No co k tomuhle dílu dodat.Dokoukal jsem to až do hořkého anebo spíše sladkého konce.Téměř rodinná atmosféra, či spíše atmosféra školy v přírodě.Několik elitních vojáků je vysláno obvyklým způsobem k obvyklé misi.No ale co je ještě více obvyklé, tak to je proměnná, kterou nelze předvídat.Několik domorodců rozuměj stařec, dítě a teenager rozvrátí celou akci.Tady vstupuje do hry debata anebo pseudodebata nad etikou zabíjení v akci a nad etikou plnění úkolu. Podobný problém je řešen v Krvavém přílivu.Vítězí humanistický přístup namísto jistoty a následky tohoto rozhodnutí na sebe nedají dlouho čekat.Začíná štvanice tlupy talibů na zmíněné čtyři mušketýry.To co předvedli ve mně budilo dílem soucit,dílem úsměv.Artistické výkony po mnohočetných zásazích budí pobavení nad optimismem scénaristy a režiséra, že co divák, to blbec.A zbraně při těch šílených pádech po kamenných svazích vydržely i s optikou a fungovaly dál!! No to je síla!! Tohle přehnali.Tedy ti dva!! Domorodí vesničané stavící se na stranu Američana a bojující proti talibům.No budiž.A cajdákovitý konec po pochodu se zlomenou kostí v noze je jen kyselou třešní na dortu, který upekl pejsek a kočička.Dali do toho sto věcí, aby to bylo stokrát dobré.Ale mne z toho rozbolelo břicho.Snad jsem nebyl sám.Otřesný film. ()

Georgex

Upřímně je mi jedno, jestli chtěl Peter Berg natočit ódu na speciální jednotky armády Spojených států a filmu dokážu odpustit i ten přehnaný patriotismus, ale to to proboha nemohl pan režisér natočit trochu důvěryhodněji? Ne, že by filmu chyběla akce a ze začátku je to celkem uvěřitelné, ale když na vás tvůrci ze všech stran křičí, že je to podle skutečné události, a pak začnou hrdinové padat ze skal v takovém stylu, že při prvním pádu by si všichni přelámali páteř, tak to celé ztratí na věrohodnosti a začne to připomínat nové zpracování Ramba. Každopádně nechápu, proč si tyto přehnané momenty nemohl režisér odpustit, jelikož na kvalitě ničím nepřidávají, ale pouze ubírají. Moje hodnocení 60%. ()

Wbcko

Nadstandardní zpracování, ze kterého americký patriotismus a klišé cáká všemi směry. Střílení talibánců samopalem do hlavyv v jejich zemi, je opět zidealozováno jako naprosto legitimní činnost, ke které by měl přiložit ruku k dílu každý uvědomělý američan. O vojínech s výdrží T-800 ani nemluvím. Přísahám, že jestli ve filmu ještě uslyším větu typu "vyřiď mé ženě, že jí miluju", tak sním vlastní hlavu. Nevím, že jsem se z Amerického snipera nepoučil ()

netahlo

Propaganda, za kterou by se nemusel stydet ani Pepik Goebbels! Ale jako komedie to fungovalo docela slusne. Vubec nepochybuji o tom, ze v americkych kinech nezustalo ani jedno oko suche, ale ja se kralovsky bavil. Rambo je oproti tomuhle "majstrstyku" nejrealistictejsi film vsech dob. Stahnul jsem jen kvuli Wahlbergovi a nakonec davam jednu hvezdu navic prave za nej. Nicmene uz vim, co si pustim na pristiho Silvestra :-) ()

The Viper

Tak dobře, máme tu 4 vojáky a 4 známe tváře v pozadí s Ericem Banou. Hned na úvodu docela silné záběry toho, čím si tito muži prochází aby se stali nejlepšími a kde se ukáže, kdo na to a kdo ne. Pokračujeme seznamováním s týmem, je vidět že 3 jsou opravdu zamilovaní a jediný Marky má v mysli družičku. Takové lehčí odreagování (taneček) a pak hurá na misi. Mise probíhá v klidném režimu kdy vojáci mapují oblast Talibanců, ale klid končí když je jejich úkryt odhalen trojicí pastevců koz. Zde přichází zlomový okamžik filmu kdy se musí vojáci rozhodnout sami za sebe a své svědomí, nikoliv dle rozkazů. To co přichází pak je hodina čisté surové akce při které se naši hrdinové ocitají až takřka bezúnikových situacích, které řeší pády ze skalisek, které budou bolet už jen při pohledu. Někteří tu kritizují zranění vojáků, ale lidské tělo toho dokáže snést opravdu dost když je ve stavu ''boje o přežití''. Zmiňoval tu i někdo ráže zbraní, které mohli hrát roli. I když takový Foster dokázal utíkat i se zlomenenou nohou, prostřelenou nohou a zřejmě i pořádným otřesem mozku. Pro mě jeden z nejlepších vojenských filmů co jsem za poslední dobu viděl, i když tohle není úplně můj žánr, tak se mi to moc líbilo a skvěle to uteklo. Konec je celkem dojímaví i k zamyšlení, zda-li je správné házet všechny do jednoho pytle...Snad si film udrží červenou linii. K datu 11.1.2014 - 75%. ()

Sdoom

Hned na začátek musím konstatovat, že bohužel režisér Peter Berg zcela evidentně nedosahuje filmařských kvalit Paula Greengrasse či Alfonso Cuaróna, a tak do diskuse o nejlepší survival film letošního roku, ne-li všech dob, jeho Na život a na smrt určitě nepromluví. Film podle skutečné události by měl totiž dle mého názoru vypadat co nejrealističtěji, aby byl důvěryhodný, což se o tomto snímku v žádném případě říci nedá. Úvod filmu obstarává seznámení se s jednotlivými účastníky a celou operací. Musím říct, že kdyby byl zkrácen na třetinu (čili asi 15 minut), divák by vůbec o nic nepřišel. Jak to chodí v americké armádě, o čem vojáci debatují ve volných chvílích, to už jsme viděli stokrát v jiných filmech a zde to nepřináší vůbec nic nového. Co se týče hereckých představitelů hlavních hrdinů, tak ani to mi bohužel příliš nesedlo. Emile Hirsch se i přes jeho nesporné herecké kvality na roli vojáka dle mého názoru nehodí. Mark Wahlberg a Taylor Kitsch nejsou zdaleka tak dobří herci, aby jim divák dokázal jejich emoce, gesta a pronášené proslovy uvěřit. A tak jediný, s kým jsem byl spokojen v jeho roli, byl Ben Foster, který má vzezření i herecké kvality na to, abych mu jeho rozervaného vojáka uvěřil. Největší průšvih je bohužel samotné jádro filmu, totiž akční přestřelka mezi americkou jednotkou a Talibánci, konkrétně její naprostá neuvěřitelnost. I když vezmu v potaz, že tihle američtí vojáci patří k naprosté elitě, nejde se na dění na plátně dívat bez pocitu „Co to k***a je?“ Skok z několikametrového srázu plného stromů a kamení, navíc s detailními záběry na nárazy hlavy, zad a jiných částí těla, po kterém se kluci otřepou a plni kulek z kvérů talibánských bojovníků a odhodlání v pohodě pokračují v boji? Ne, to se omlouvám, ale tohle teda do filmu podle skutečných událostí prostě nepatří. Talibánci střílejí granátomety, kulomety a kdo ví, čím ještě, ale jediné, co americké chlapce trefí, jsou obyčejné kulky. Zato afghánští bojovníci jsou stříleni po desítkách, většinou s kamerou zaměřenou přímo na ně, takže divák ani nevidí, jak a odkud kdo střílí. Přehlednost akčních scén také není devízou tohoto snímku, i když už jsem viděl horší. Co mohu pochválit, je realističnost prostředí a také zranění, která jsou v boji utrpěna. Prostřelené a ustřelené části těl vypadají opravdu jako skutečné. Napětí sice filmu v hlavní akční sekvenci nechybí, nicméně každou chvíli je rozmělněno jedním z oněch nevěrohodných záběrů. Patosu zde není tolik, jak by se dalo očekávat, ale že by se ho Peter Berg (který krom režie napsal i scénář) dokázal úplně vyvarovat, to se říci nedá, zejména pak v závěrečné části ve vesnici. Jak už vyplývá z předchozího textu, Na život a na smrt trpí mnohými nedostatky, které se snímku natočenému podle skutečné události prostě odpustit nedají. A ostatní aspekty bohužel nejsou tak dobré, aby alespoň vyvážily tyto nedostatky. Nevím, nakolik je film věrný předloze, nicméně co jsem se dočetl, tak Američané čelili mnohem menšímu počtu Talibánců, než se snaží ukázat Peter Berg. To bude pravděpodobně onen hlavní kámen úrazu. (kino Lucerna, orig.) () (méně) (více)

pavcas

Když na film myslím ještě dva dny potom co jsem ho viděla, znamená to většinou jen dvě možnosti. Buď z něj mám noční můry anebo mně nějakým způsobem dostal. Tady je to naštěstí ta druhá varianta.Nedokážu přesně říct proč, kluci žabácký byli až nepřekonatelně nerozbitný, což místama působilo fakt přehnaně, hlavně v těch pasážích , kdy se vrhali po hlavě ze skal s ostrou na zádech a dole se celý zkrvavený sebrali a fungovali dál. Díry po kulkách zacpali blátem, ustřelený části prstů nebo hlavy ignorovali jako normální člověk komáří píchnutí. Ale bylo v tom něco....uvěřitelnýho v tý absurditě. Ta síla odhodlání sejmout ty šmejdy talibánský i za cenu vlastního života, ale s možností záchrany kamaráda se kterým jsem ještě ráno řešil koho sbalím až se vrátíme...Ten okamžik kdy vědí, že je asi po všem, ale pořád myslej jeden na druhýho...To že nikdo nikomu nevyčítá špatný rozhodnutí, který nelze vrátit zpátky. Zní to pateticky, ale tak jsem to cítila. A věřila jim to. ()

kenkaku

Od malička jsem byl nadšený militarista. Takže mi bylo hned jasné, že filmu budu nadržovat. Bohužel (nebo bohudík?) mě to cca v 60 minutě celkem přešlo. Film je zoufale nevyvážený, roztahaný a "debilita" úžasných SEALs v některých situacích nemá hranic... Jako kdyby šlo o 4 půlhodinové slepence od 4 různých autorů. První nadšený úvod do života drsňáků - SEALs a jejich "rutina". Druhý zahájení mise a její nástup. Třetím je nekonečná (a paradoxně nejotravnější) přestřelka/hon na ústřední čtveřici a posledním je vstup vesničanů na scénu. Osobně nejvíc bodů u mě získala právě poslední čtvrtina filmu. Má nápad a nevypadá zas tak "debilně" jako "nemám spojení, co budeme dělat?", nebo pobíhání po lese a dostávání jednoho zásahu za druhým (kolikrát člověk může schytat kulku z AK47, než ho to minimálně omezí na mobilitě díky poklesu krevního tlaku, bolesti, a probíhajícího šoku...??? je to snad dle skutečné události, ne?). uf... Film mě tedy bez jakéhokoliv zastírání naštval a to že mu dávám dokonce i průměr je opravdu jen díky tomu "tak trochu jinému" konci. A to mi ani vůbec nevadí, že hned na začátku se provalí, že cokoliv bude následovat přežije (alespoň do polní nemocnice) jen ten koho hraje Mark Wahlberg. ()

LexBarker

Slušně natočený film,který ještě mírnil hrdinství jediného přeživšího Marcuse Luttrella,který ve skutečnosti těžce raněný,čtyři dny odrážel vyslané bojovníky Talibánu a posléze absolvoval 11 kilometrový pochod horami,než ho zajal paštunský kmen... ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014