Nebezpečné známosti

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1988, 115 min

Stephen Frears

Předloha:

Choderlos de Laclos (kniha)

Christopher Hampton (scénář, divadelní hra)

George Fenton

Mick Audsley

Kostýmy:

James Acheson

Velká herecká jména předčí tento film a dá se od něj očekávat hodně, film i hodně z těchto očekávání splní. Intriky se přeci jen nejlépe dělají přes postel (i tedy mimo ní, ale víme o čem mluvím). Dobové kostými, interiery i exteriery mě přenesly do opravdu do 18. století, kdy se příběh odehrává a hudba byla vybrána lépe, než dobře. 85%(5.4.2010)

• Skrk

Netuším, zda je to tím, že jsem mého oblíbeného Valmonta, kterého Miloš Forman pojal takřka po svém, viděl daleko dříve, ale Nebezpečné známosti v režii Stephena Frearse mě absolutně nebavili. Celý film je nemastný - neslaný, herci nesympatičtí (převážně Glenn Close a John Malkovich) a Michelle Pfeiffer jsem roli paní de Tourvel absolutně nevěřil. Nominacím na Oscara tedy absolutně nerozumím. Navíc je to celé ponořeno do takové nudy, že se snažíte neusnout. Dávám 1 hvězdu za skvělé kostýmy a dobu...(31.10.2010)

Poctivá filmařina a důstojný hold literární předloze. S Valmontem Miloše Formana sehrál snímek vyrovnanou partii, v některých bodech je silnější Frears, v jiných vítězí Forman. O chloupek raději mám ale Valmonta, protože Glenn Close se podle mě do role intrikánské markýzy už nehodila. Tu osudovou femme fatale, která dokáže pobláznit muže, jsem jí jednoduše nevěřil. Naproti tomu Annette Bening mi do té role sedla dokonale. Celkový dojem: 80 %. Frears zase zabodoval obsazením Johna Malkoviche. Toho si od té doby jinak jako chlípného svůdníka neumím představit, byť by hrál počestného faráře.(30.8.2009)

rozpočet : ? tžby americke : $34,670,720(17.12.2006)

Nebezpečné známosti si, mimo mnohých jiných ocenění, odnesly z oscarového klání roku 1989 sedm nominací (nejlepší film, scénář, hudba, kostýmy, herečka v hlavní a vedlejší roli, výprava), z nichž tři (kostýmy, výprava a scénář) proměnily ve zlatavou sošku. Scénář : Christopher Hampton. Kamera : Philippe Rousselot. Hudba : George Fenton.(21.5.2011)