poster

Nebezpečné známosti

 • USA

  Dangerous Liaisons

 • slovenský

  Nebezpečné známosti

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1988, 115 min

Režie:

Stephen Frears

Předloha:

Choderlos de Laclos (kniha)

Scénář:

Christopher Hampton (scénář, divadelní hra)

Hudba:

George Fenton

Střih:

Mick Audsley

Kostýmy:

James Acheson
(další profese)
 • Arbiter
  ****

  Smrt má mnoho podob.(20.11.2011)

 • IQ Tiqe
  ***

  Nejdříve jsem viděl modernější verzi (Cruel Intentions, 1999), takže budu srovávat. Příběh posazený do šlechtické doby je důvěryhodnější (Cruel Intentions z dnešních poměrů je trochu naivní), navíc sex a intriky lépe kontrastují s dřívější dobou (plus pro rok 1988). Horší už je obsazení. Proti samotným hereckým výkonům nemůžu mít žádnou námitku, rád jsem viděl Umu Thurman v jedné z jejích první rolí (byla přesvědčivá), ale na můj vkus byli hlavní přestavitelé DOST staří. Glenn Close vypadala na 50, navíc moc krásy nepobrala (jednoduše se nedá uvěřit, že by po ní Valmont tolik toužil) (velké minus). Pokud jde o hudbu, jsou Cruel Intentions nepřekonatelné; stejně tak celkový pocit z filmu mluví pro Cruel Intentions. Sice tedy dávám 70%, ale z úcty k výbornému příběhu samotnému a jistou roli hraje i sentiment - Uma Thurman, Keanu Reeves a snad i Michelle Pfeiffer - žádného z nich neznám z časnější role. *** Teď jsem už jen zvědav na Formanovo zprcování Valmonta z roku 1989.(15.1.2009)

 • bassator
  ****

  18. 11. 2009 - 80%(18.11.2009)

 • gouryella
  *****

  Bohuzel jsem jeste nevidel Formanova Vatela, ale pochybuji, ze se mu mohlo podarit natocit vasnivejsi a pritom tak historicky verohodne drama.(27.7.2002)

 • kiddo
  ****

  Nemůžu se vyhnout srovnání s Formanovým Valmontem: oba filmy pojednávají o tomtéž, oba jsou svým způsobem výjimečné a hlavně se mi oba líbí. Valmont disponuje zajímavým Colinem Firthem, Ondříčkovou kamerou a hlavně vynikající Formanovou režií. Naproti tomu Nebezpečné známosti mají především oslnivou plejádu herců, kteří hrají méně naivní a zemité a často až protivně živočišné postavy, všechno je zde mnohem chladnější a odosobněnější. Působí to méně "evropsky" a plyne to lehčeji, názornou ukázkou mohou být scény "kontaktů" mezi Cecille a Valmontem. Film je temnější a neváhá se vzdát všech možným happy endů, zavádět postavy do situací a rozřešení, jimž se Valmont vyhýbal. Přestože objektivně mi z toho Nebezpečné známosti vycházejí líp, subjektivně jsem pořád na mrtvém bodě. Ale když vezmu v potaz pozdější zabijáky Nevěstu a Nea vyměňující si zamilované pohledy a vyjící do romantického tónu harfy, asi to přece jen vyhrají Známosti... :-)(11.9.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace