Nebezpečné známosti

Drama / Romantický

USA / Velká Británie, 1988, 115 min

Stephen Frears

Předloha:

Choderlos de Laclos (kniha)

Christopher Hampton (scénář, divadelní hra)

George Fenton

Mick Audsley

Kostýmy:

James Acheson

Má to ten pravý krutě kultivovaný styl, možná až příliš krutý a ponurý, ale je to stále docela vzrušující i zvrácené, zkrátka takové, jaké to má být. Jen hlavní představitelé se mi zdají zvoleni poněkud „povrchně“ - Glen Close nevypadá jako ta společností milovaná, milá markýza de Merteuil, ve které až později objevíte její „podivné“ úvahy. Je vám od pohledu jasné, jaká vlastně je... a role Johna Malkoviche je totéž. Podle mně by Valmont z počátku měl být dosti zvrácený a cynický, ale později jen citově zmatený člověk, který nezvolí ani správně ani včas. „Promarnil jste jedinou šanci... Nezvítězila jsem nad ní, ale nad vámi...!“(8.10.2003)

Oscar 3 : Výprava, Kostýmy, Scénář - A + 4 nominace: Nejlepší film, Herečka HR - Glenn Close, Herečka VR - Michelle Pfeiffer, Hudba(4.3.2004)

Napriek tomu, že vedľajšia romanticky-krutá línia medzi Malkovichom a Michelle Pfeiffer je v porovnaní s Formanovým Valmontom v rámci emócií podstatne lepšia, obidva spomínané filmy majú svoje slabé miesta a paradoxne sa dopĺňajú. Formanovho Valmonta som videla skôr, preto som ním, prirodzene, viac ukolísaná, mal väčší spoločenský rozhľad a nadchol ma o niečo viac. Téma lásky, zrady, pomsty a nenávisti, pre divákov nikdy neprestane byť atraktívna a mne ako milovníčke dobových snímok, ulahodí ešte viac. Krásne príbehovo prekombinovaný, emocionálny, smutný film, kde zákerná Glenn Close, rafinovaný Malkovich, poddajná Michelle Pfeiffer, naivný Reeves a mladučká Uma Thurman predvádzajú bezchybné herecké výkony. Predzáverečná scéna súboja prelínaná Valmontovými spomienkami na jedinú lásku, ktorú prežil a uvedomenia si svojho životného omylu, ma z celého filmu najviac odzbrojila - prekrásna.(3.1.2011)

Výborné herecké výkony a dobré ztvárnění (kostýmy, kamera, kulisy, ...) známého Valmontova příběhu.(29.3.2004)

Skvělé obsazení, super intriky a jeden z prvních filmů Umy Thurman. Prostě film řemeslně a scénáristicky zvládnutý opravdu do detailu. A to už stojí za vidění ne?(4.3.2005)