Modrá laguna

• USA The Blue Lagoon (více)

Slavný a ve své době skandální film, který těží z oblíbené robinsonské tematiky a nádherné přírody tichomořských ostrovů, je adaptací viktoriánského románu Henryho de Vere Stacpoolea. Vypráví romantický příběh, jehož hrdiny jsou dvě děti, Richard a Emmelina. Ty s lodním kuchařem Paddym Buttonem jako jediné přežijí ztroskotání zaoceánské lodi a zachrání se na opuštěném tichomořském ostrově, který se pro ně na dlouhé roky stane novým domovem. Starý námořník sice zemře, když na břehu najde vyplavený soudek s rumem a poněkud to přežene s ochutnáváním, ale předtím ještě naučí děti, jak na neobydleném ostrově přežít. Naštěstí jde o nádherný kout země, plný ovoce a obklopený mořem, bohatým na ryby. Roky plynou, malí trosečníci dospívají a jejich vztah se postupně mění v lásku, z níž se po čase narodí syn, který dostane po kuchaři Buttonovi jméno Paddy. Když však Richard objeví stopy po hostině lidojedů, kteří na ostrov přijeli ze sousedního ostrova, začne v něm zrát odhodlání ostrov kvůli bezpečí svých blízkých opustit... (TV Nova)

tron

Modrá lagúna vznikla podľa románu Henryho De Vere Stacpoolea z r. 1908, ktorý vyšiel aj u nás, konkrétne v češtine a to dokonca už v roku, držte sa, 1926!. Írsky autor (ktorý zomrel v r. 1951) následne napísal ešte dva diely, tie ale už u nás nevyšli. Zato sa aj k nám dostalo legendárne filmové spracovanie z r. 1980. V skutočnosti však vôbec nie historicky prvé, tým bola čierno-biela verzia z r. 1949. Asi si myslíte: nie je tých čísle už akosi priveľa, tron? Nebojte sa! Film je taký jednoduchý a priamočiary, že pri ňom môžete bez výčitiek svedomia vypnúť mozog a nebude to vôbec vadiť. Ono asi veľa záleží od toho, v akom veku Modrú lagúnu prvý raz uvidíte. Mne sa ho pošťastilo vzhliadnuť ako puberťákovi a asi vám nemusím dvakrát vravieť, že mix exotického ostrova, kanibalov a polonahej Brooke Shieldsovej bol v danom veku vskutku uhrančivý. Režisér Randal Kleisner dobre vedel, čo robí. Tento skúsený chlapík dva roky predtým natočil exkluzívny trhák s Johnom Travoltom Pomáha a neskôr neodolal a na opustený ostrov sa vrátil v zabudnutej komédii s Amandou Bynesovou Stroskotaná láska. Zbytočne by som si zo scenára nestrieľal a nekrivdil mu. Mne napr. pripadá úprimne zaujímavé pozrieť sa na to, ako sa na izolovanom mieste učia základným veciam (menzes, sex, pôrod a následná starostlivosť o novorodenca) dvaja mladí ľudia, ktorým to nemá kto vysvetliť; v tomto smere mi Modrá lagúna pripadala, smejte sa mi, v rámci možností realistická. Čo sa kanibalov týka, ich priestor je malý. Je to škoda, lebo tých pár scén s nimi (alebo i bez nich, viď. mrazivý prieskum opusteného obetného oltára) je riadne tiesnivých a v dobrom nepríjemných. Ale zas ak by mali väčší priestor, bol by ten film o niečom úplne inom. Po dobrom rozjazde sa každopádne ponorí do vôd fakt jednoduchého scenára, ktorý ozaj nie je na Oscara. Ale kasting je sympatický, takže v spoločnosti Brooke Shieldsovej a Christophera Atkinsa (a netreba zabúdať na Austrálčana Lea McKerna) ubehne čas rýchlo a svižne. Istotou je hudba Basila Poledourisa (Barbar Conan) a čarokrásny, dokonalý, ba až gýčový ostrov, ktorého malebné zákutia predáva španielsky kameraman Néstor Almendros (Kramerová verzus Kramer) na jednotku s hviezdičkou. Divákom sa mix presladenej limonády, light erotiky a dobrodružného survivalu páčil: pri rozpočte 4,5 milióna dolárov len v USA a kanade trhol fajnových temer 6O miliónov. Zvyšok komentára obsahuje SPOILERY. Na samostatnú kapitolu je finále, počas ktorého je zrejmé, že tvorcovia nemali čas alebo chuť vymýšľať dostatočne inteligentné dôvody a tak to hrdinom skomplikovali pekne primitívne, dajúc dohromady sériu divných náhod, nehôd a podozrivých dramaturgických rozhodnutí (otec ďalekohľadom pri pohľade na dvojicu mladých ľudí na pláži skonštatuje, že to nie sú tí, ktorých hľadá a to ak som to správne pochopil len preto, že sa správali ako „zvieratá“, wtf). Vinou toho sa film končí tak, ako končí. Jasné, dole klobúk za odvážny záver, lež škoda, že sa k nemu filmári dopracovali nešťastným, ťažkopádnym spôsobom, ktorý je miestami až nechcene smiešny (Pádlo! Žralok!). Pozoruhodný je úplný záver, kedy sa otec námorníka explicitne pýta, či sú mŕtvi, na čo dostane odpoveď: „ne, jen usnuli“ a nasleduje záber na bobule „večného spánku“, o ktorých im ešte ako deťom povedal kuchár, že sú smrteľné. Pamätám si to zo starého (možno dokonca ešte VHS) českého dabingu, tak možno je to chyba prekladu a v origináli to znie rozumnejšie, neviem. Takto to totiž vyzerá tak, že sme sa dočkali happyendu a že dotyčné osoby naozaj len zaspali (wtf). V skutočnosti je samozrejme presný opak pravdou, čo ostatne dokázal sequel, ktorý sa doplavil do kín o 11 rokov neskôr. Ten začína práve koncom jednotky, ktorý však filmári natočili nanovo, s úplne inými hercami a s diametrálne odlišným vyznením. Veru, aj taký je niekedy svet filmu. () (méně) (více)

Boss321

Je to už hodně dávno co jsem tento snímek viděl, ale vím, že mě moc neoslovil a celkově mi to přišlo jako slabší průměr. Jediné co stojí za zmínku je půvabná Brooke Shields a překrásný ostrov, na kterém natáčení probíhalo. Ať už se jedná o klasiku či ne, tak podruhé už bych to rozhodně nemusel...... ()

castor

Být v pubertě, asi bych snil o tom ztroskotat s nějakou slečnou, kterou bych chtě nechtě musel jednou začít zajímat i jinak, než jen jako společník nebo hledač potravy. Panenská příroda, naivní situace, průměrný děj. A poměrně skandální pověst filmu, který těží z oblíbené robinsonské tematiky. Adaptace viktoriánského románu Henryho De Vere Stacpoolea své kouzlo toho času měla, Atkins byl jedno velké dřevo, hudba Basila Poledourise slušně atmosférická. A diváka, pokud náhodou přepne v televizi kanál, stejně nejvíc zajímají choulostivé scény, které jakýs takýs náboj měly. ()

VanTom

Dospívání, zamilování se a objevování vlastní sexuality dvou ztroskotaných dětí na pustém ostrově si opravdu nehraje na realistický "survival", je to naivní kýčovitá červená knihovna z tropického ráje (kde je při tom pozorují zvířátka). Kvůli nechtěnému nostalgickému kouzlu (kazeta z videopůjčovny, nadšená mamka) a idylickému prostředí mne film bavil i dnes, aniž bych se trápil vypočítáváním nesmyslů (jako třeba bezvadné líčení vymydlené 14leté Brooke – a přilepené vlasy přes prsa :-)), takže bez uzardění nadhodnotím. ()

Vančura

Film, který představoval zásadní divácký zážitek mého dětství. Když jsem si ho nově pustil po letech znovu (ve velice zdařilém původním českém dabingu), zjistil jsem, že se mi to pořád strašně líbí, a že jsem tím filmem do značné míry okouzlen. A to především díky úchvatnému zjevu Brooke Shields, která dokonala přikovala moje oči k obrazovce. V tom filmu je prostě tak nádherná a roztomilá, že si ji nejde nezamilovat. Se svým hereckým protějškem zde působí dojmem Adama a Evy v ráji, a to doslova - lokace ostrova, na kterém se natáčelo, jsou tak překrásné, až to bere dech. Osobně jsem si ten film prostě maximálně užil a považuji ho za totální romantickou klasiku, která je zde - z nějakého mně neznámého důvodu - krutě nedoceněná. ()

• Původní dablérka Brooke Shields si zlomila záda a nahradila ji žena, která byla původně najata k trénování delfínů. Měla však tu správnou postavu, proto zastupovala Brooke ve scénách obsahujících nahoru. (HappySmile)
  • Protože se předpokládá, že hrdinný muž má být vyšší než žena, Brooke Shields strávila většinu filmu chozením ve vykopaných příkopech na pláži. Přestože jí bylo jenom 14, měřila 178 cm, narozdíl od 168 cm vysokého, 18ti letého Christophera Atkinse. O rok později se objevili na předávání cen. V tu dobu Brooke už dosáhla výšky 183 cm, což Christopher komentoval tím, že "je to jako vedle mě stála Socha svobody". (HappySmile)