Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Ex_Machina

100 % né sci-fi v ktorom ide o všetko a ktoré je založené na postupnom budovaní atmosféry vyústenej do veľkolepého finále. Aj keď by som osud ľudstva nevložil do rúk dieťaťa, tak myšlienka to nie je nepochopiteľná. Najlepšie na tom je, že z hľadiska budúcnosti to vôbec nemusí byť nereálny scenár. Len škoda, že to bude mať pravdepodobne opačný priebeh. ()

kedu odpad!

Literární předloha mne nezajímá, navíc nevěřím, že je výrazně horší nebo lepší než samotný film. Problém filmu spatřuji v jeho snaze uvést diváka do naprostého chaosu. Je to ostatně znak moderní doby, uvádět diváky, čtenáře a posluchače do chaosu, ze kterého nevede naprosto žádná cesta. Proto musí vždy na scénu vystoupit různí Enderové, Supermani, velitelé ponorek, letadel a nevím čeho ještě aby trpícím obyvatelům planety Země nabídli onen "geniální" otupující koktejl totálního relativismu a myšlenkové destrukce, která den po dni, měsíc po měsíci a rok po roku přivádějí pod kuratelu stále větší proudy zoufalých občanů hledajících odpovědi na otázky, které si nikdy neměli klást. Je to odporná práce a je mi líto každého, kdo to neprokoukne. Hlavním rysem Západní civilizace a její kultury byl řád. Dnes žádný řád není a značné množství poměrně talentovaných umělců se nás snaží ubezpečit, ať si z toho nic neděláme, vždyť přece stačí důvěřovat nějakému vůdci - hrdinovi. Velebnosti, já bych blil ()

JajinkaBec

Nutno přiznat, že to byla volba ve stylu "zavřu oči a prostě ukážu na něco v programu". Jak už tomu tak často bývá, je tohle rozhodnutí častokrát mnohem lepší než systematické připravování se, očekávání a těšení se. Netušila jsem, co mě čeká a ve finále jsem se skvěle bavila. Na první pohled to vypadá jako poměrně povrchní sci-fi a tak trochu se stydím, že jsem v tom ty další, skryté významy našla až relativně pozdě, ale s o to lepším pocitem jsem nakonec z kina odcházela. Asa Butterfield odvedl velmi dobrou práci, ten kluk má opravdu talent. Klobouk dolů! ()

kiros179

Gavin Hood to dokázal , nejdůležitější zpráva na kterou každý, kdo Enderovu ságu četl čeká. Vůbec se nedivím, že byla nejvíce okleštěna část Enderova výcviku, byla vcelku těžce stravitelná již v knižní podobě, věřím, že filmovém zpracování nešlo udělat o moc lépe a proto bylo také (z filmového hlediska právem) nejvíce osekáno. Ano, utrpěla tím psychologie postav, ale film jako celek to nějak zásadně nepokřivilo, z perspektivy jednoho filmu těžko čekat něco jiného. Film má se svým 110 mil rozpočtem exkluzivní vzhled (naprosto srovnatelný s filmy s dvojnásobným rozpočtem), silný hudební doprovod, skvělé herecké obsazení (dobrá - Ben Kingsley jako Mazer mě tam prostě nesedl, uznávám), ale hlavně má myšlenku či poselství jestli chcete, kvůli které všichni co jsme četli Cardovy knihy prostě milujeme! Nejlepší klasické sci-fi (do toho nepočítám komixáky a rádoby sci-fi blockbustery) poslední doby. Už se nemůžu dočkat až se opět po nějakém čase dostanu k celému Endevou příběhu v knižní podobě! 85% ()

minima

Tak, co nejdřív se jdu vrhnout na knihu. Navzdory tomu, že se mi film líbil, bylo na něm vidět, že jsou některé věci nedořečeny a já je chci mít kompletní. Nemůžu se vyhnout srovnání s mnou viděnou včerejší Gravitací, Ender je totiž o něco méně o obrázcích (ač se na to koukalo výtečně) a o něco více o příběhu, což ho pro mě staví na přednější místo. Výborná hudební složka to jenom potvrzuje (minimálně se tu "neopisovalo"). A Asa má v mých očích našlápnuto slušným směrem, díky němu mi tak nějak nevadilo, že hlavní postava je vlastně dítě. 8,5/10 Update: Nemíním měnit hodnocení, jen si chci uchovat v paměti pocit, který jsem měla po zhlédnutí filmu s dalším povědomím o celém Enderovi (po čtyřech knížkách a dalších na řadě). A v mém případě to fungovalo, i když jsem vlastně věděla, co se děje. Možná právě proto. Asi teď spíš hodnotím knížky, které jsou vynikající (filmu stále dost chybí), ale film si mě napodruhé získal snad ještě víc, než poprvé. Toť vše. ()

HanZZeX

Skvělý, Úžasný, Dokonalý.. a nebudu dál šetřit superlativy protože pro mě jako člověka který považuje knižní předlohu za jedno z nejlepších literárních sci-fi, byl film velkým překvapením (oproti mým očekáváním). Ano, velká část důležitých věcí tam chybělo, film téměř úplně vynechal Enderovy vztahy se sourozenci a jeho celkový "odpor" k válčení a zabíjení. Ano, hodně věcí bylo změněno, aby více lahodilo oku diváka-nečtenáře: První bitva u Mloků, bitva Draků proti dvěma armádám spojena s bitvou s obklíčenou bránou. Ale i přes to všechno, je pro mě film dobře zkrácenou verzí knižní předlohy ve velmi slušivém kabátku. ()

RoninNiro

Výživné sci-fi, ktoré je viac o vojenskej taktike ako "ufonoch", ktorými sú usilovné včeličky z planéty úľ. Vystihnutie hlavnej myšlienky "keď pochopíš svojho nepriateľa, začneš ho milovať" sa v celku podarilo. Enderova hra patrí k tomu lepšiemu zo sci-fi žánru, čo tento rok prišlo do kín. Vždy lepšie ako pokračovanie Thora a pod. ()

PAVLIS

Možná trochu sci-fi Harry Potter, možná to mohlo mít tři hodiny, abych neměl pocit, že se na spoustu prohlubujících detailů z předlohy asi nedostalo, určitě ale pro mě jedna z nejlepších sci-fi výprav tohoto roku. ()

pmusic

Je velká škoda, že i přes perfektní námět a solidní herecké obsazení bylo kvalitní sci-fi přetvořeno v pubertální romanci přeplněnou "americkými" hláškami a ochuzenou o jakoukoliv gradaci. Hlavní hrdina byl vcelku uvěřitelný, ale zklamala taková esa, jakým pro mě určitě je např. Harrison Ford. Oceňuji nápad zfilmovat tuto knižní předlohu, ale domnívám se, že to šlo provést lépe. ()

Magnifuk

Je to ještě hra? Předlohu jsem nečetl, do kina jsem šel tedy jako nepopsaný list papíru. Dětské to na mě bylo možná až moc - ale dá se nad to povznést. Jako konec by mi nenáročně stačilo dohrání poslední simulace a návrat na zem. Možná už klasické happyendy nefrčí, ale já bych se s tím spokojil. Otevřený konec a soucit s Termiťany mi blízký nebyl. 74 % ()

Gamamen

Knižní předlohu jsem četl, proto jsem byl při návštěvě kina připraven na nejhorší... Film celkově nebyl špatný, skvělé vizuální efekty, dechberouci závěr, prostě se na film dobře dívalo a rychle utíkal... ALE těch kravin oproti předloze, chápu, že se nedá obsáhnout vždy všechno z knížky, proto mi zde vůbec nevadilo, /SPOILER ALERT/ že děj natáhli na několik měsíců oproti několika roků, že zde téměř žádnou roli nehráli sourozenci, ale těch drobných věcí který zde přímo byly do očí těch, kteří to četli -> velikost Bonza, Obří rozměry údajně zatemnělého Erótu, Fazolek, závěr kdy odletěl kolonizovat bez sestry, počet invazí... myslím, že tohle jsou maličkosti, které by změnit nestáli mnoho peněz a potěšili by nespočet lidí... Nicméně, jak jsem psal v úvodu, film byl dobrý a ne vždy lze objektivně srovnávat knihu s filmovou předlohou, navíc když je vaše oblíbená ()

brozik

Film se mi az na "drobne americke nedostatky" libil. Mel spad, pekne vizualizace, dzel se dejove linie... Ale pripadal jsem si jak v rychliku. Jelikoz jsem Enderovu serii cetl komplet a tim padem ji zanm pomerne dobre, tak mi cely film tak nejak pripadal jako dlouhy trailer :) Ale i tak 70% za odvahu a taky diky kvalitni predloze. ()

jafuska

Film, který měmoc nezaujal, asi je to tím žánrem, nevadí mi, že herec Harrison Ford už tolik zestárl, však mu to i v tomto věku sluší, a nikdo nebude mlád celý život, ale celá pointa filmu byla zvláštní, až nerealistická a to mi hodně vadilo ()

Kortexo

Knihu jsem nečetl, ale po zhlednutí filmů je jasné, že je lepší.Enderova hra je ten typ filmů, kde 100 minut trpíte nad nudným, nezabavným a neoriginálním dějem, aby jste v posledních 15 minutách se poklonili brilantní pointě a skvělým myšlenkam původního románu.Prvních 100 minut je dětský vesmírný tábor.Ford a Kingsley, tady hrají dva nepotřebný dědky, kteří jen motivují ostatní...A konec?Naprosto stejnou pointu má Prometheus... ()

Solverino

Kdo nečetl knihu a neví o čem to je, asi se mu to moc líbit nebude... film jede spíše po povrchu a jen lehounce naznačuje hloubku knižního zpracování. Trochu dětinské zpracování, chápu že nižší věkový rating = vyšší zisky (stejně jako u Hobbita je to pak spíš pohádka proděti než temné fantasy). Docela dobré triky, vesmírné bitvy vypadají celkem dobře. Taky slušně obsazené a alespoň průměrně zahrané (na Fordovi je už znát jeho věk a jeho projev už nemá takový drive jako dřív). Kdo zná knihu tak nutno zkouknout! :) ()

sechmet5

Ten film nedával absolutně žádný smysl. Vzali scény z knihy, které se museli stát a naplácali je na sebe, aniž by je nějak pořádně propojili. Z venčí ten film byl podle knihy, ale ta kniha není o ději, ale o Enderovi. Ve filmu nemáte šanci zjistit, jaké má Ender problémy, že všechno zvládá výborně, ale psychycky je na tom hrozně. Ve filmu je Ender stále obklopen přáteli a ví, že existují dospělí, kterým na něm záleží, což je úplně v rozporu s "musíme ho izolovat". Jediná scéna, která mě fakt bavila, bylo "když Ender potkal Bonza" - zvlášť, když si skrček Bonzo stěžoval na to, jak je Ender mrňavej. Herci nic moc. Spíš odříkávali texty, než že by hráli. Ale už když jsem dočetla knížku, jsem věděla, že to není filmový materiál. Ten film mi to jenom potvrdil. ()

Mamlas

S napětím jsem vydržel koukat až do konce. To se nestává často. Až se tomu sám divím... Sledovat nějaké teenagery jak zachraňují svět. Veliká škoda, že nebyli obsazeni "normální" dospěláci. Pak by film aspiroval na 5 hvězd. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013