Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Wertherion

Natahované, unylé, dobrá myšlenka, ze které se dalo vytáhnout mnohem víc. Film se nedovede zbavit příchuti toho, že autor si něco načetl o psychologii, o tom jak nekonfliktně reagovat ve vyhraněních situacích, o tom, jak si získat respekt, a pak to všechno napatlal na ohraný scénář o mimozemské invazi, o hmyzoidních vetřelcích, kterým stačí krouhnout královnu a jdou i se vší technologií do kytek. Slabé 3 hvězdy, které ani božský Harrison nezachrání. ()

Stanmi

Lidstvo se před mnoha lety ubránilo mimozemské invazi a od té doby se připravuje na jejich návrat. Jako velitelé jsou vybíráni chlapci a dívky, kteří prochází náročným výcvikem. Jedním z nich je také mladý Ender Wiggin (Asa Butterfield)… Na úvod musím poznamenat, že jsem knižní předlohu nečetl (jestli je to dobře nebo špatně toť otázka), takže můj komentář se bude věnovat jen samotnému filmu. Ten nám představuje příběh Endera, chytrého, talentovaného, ale krapet problematického teenagera, kterého si vybere plukovník Graff (Harrison Ford) a dá mu šanci se ukázat. Ano film je z velké části příběhem přerodu outsidera, se kterým nikdo nechce nic mít, do respektovaného velitele a je fakt, že v tomto ohledu snímek nepřináší nic moc nového (prostě klasika) a navíc je Enderův přerod v hrdinu poněkud urychlen, takže nepůsobí úplně věrohodně (ale tak už to holt ve filmových adaptacích knih chodí). První polovina filmu je tak především o Enderově výcviku a musím se přiznat, že mě dvakrát nezaujala, protože samotný děj se nikam zásadně neposouvá (prostě trénink, konflikt, přesun na jiné výcvikové středisko a zase trénink, konflikt atd.). Druhá polovina snímku je na tom podstatně lépe, protože se konečně něco začne dít, ale některé očekávatelné zvraty a podivný (navíc otevřený) závěr můj divácký zážitek sice nezkazily, ale také příliš nezlepšily. Ale dost už o ději, co takhle herci? Nu můžeme je rozdělit do dvou kategorií a to ti mladí a ti zkušení. Mladé zastupuje především dvojice Asa Butterfield a Hailee Steinfeld, proti kterým v zasádě nemám žádných výtek, své postavy ztvárnily velmi dobře a oba jsou tak velkými hereckými přísliby do budoucna. Skupinu zkušených vede pochopitelně Harrison Ford, jehož tvrdohlavý a neústupný plukovník Graff, který se řídí starým heslem „účel světí prostředky“ je (také díky Harrisonovi) zajímavou postavou, která si získá prakticky každou scénu, ve které se objeví. Sluší se zmínit také Bena Kingsleyho a Violu Davis, jejichž účast snímku rozhodně nijak neškodí, ale oba by si zasloužily o něco více prostoru. Film je moderní sci-fi, takže se pochopitelně očekává i nějaká ta akce, ta tady je, ale jen v nezbytně nutné míře (to samé platí i o digitálních efektech), protože režisér a scénárista Gavin Hood vsadil především na příběh a herecké výkony, což je vlastně docela sympatické. Enderova hra tak má pravda své chybky, ale i tak se jedná o vcelku zajímavý příspěvek do žánru sci-fi, jehož zhlédnutí rozhodně není ztrátou času. ()

Kytarka

Nejsem kdovíjakým příznivcem sci-fi pohádek z dalekých vymyšlených světů, kde dvanáctileté děti dostávají zodpovědnost málem za celý vesmír, mají rozhodovací schopnosti šéfů nadnárodních společností, znalosti Einsteina a řečnické schopnosti Platóna. Jelikož ani tohle není příliš velkou výjimkou, uděluju dvě hvězdy. První za to, že ten svět byl jakž takž uvěřitelný, druhý za výkon malého Butterfielda. Ten kluk fakt umí hrát. Zbytek filmu byl patos a obracení očí v sloup. Mi dispiace. ()

eMeMko

Knížky jsem nečetl, ale film splnil přesně to, co jsem od něho očekával. Zápletka byla zajímavá a chvílemi až děsivá, když si představíme, že téměř všechny postavy byly děti. Herecké výkony celkem dobré, technická stránka neměla chybu a příběh...příběh měl něco do sebe. Akční scény dle mého názoru sice trochu pokulhávaly, ale co film nenabízel pohybem, to doháněl mluvením. Ze závěru jsem byl trochu rozpačitý, hlavně pak z poslední scény, která dosti evokovala nějaký ten sequel. Finální hodnocení: Povedené sci-fi se zajímavou zápletkou. ()

Knightey

Tenhle film me opravdu uchvatil. Necetl jsem knizni predlohu a mozna diky tomu mam tak vysoke hodnoceni. Ale je to moc hezke scifi, ktere ma nepredvidatelny konec (buhuzel ani nedoreseny poradne) ale da se na to koukat. Tenhle film by mohl mit jeste tak hodku navic a bylo by to dokonale. ()

Drozdo57

Nepáčila sa mi ani kniha. Ani film. Butterfly je veľmi nesympatický. Kniha je jednoduché sci-fi pre pseudointelektuálne deti a nedospelých ľudí, ktorí majú pocit, že im svet nerozumie, lebo sú podľa seba nadpriemerne inteligentní. ()

rogger

Všetky kliše z vojenských výcvikov, akadémií a vesmírnych pechôt pretavené na sladkú polevu pre 12 ročných pubescentov. 113 minút bolo pre mňa veľmi ťažko straviteľných 😣 A co deti? Mají si kde hrát? ()

Kinofil

|| PG-13 || Lionsgate || Rozpočet: $110 mil. || USA: $61 737 191 - ČR: 3 089 654 Kč - Celkem: $125 537 191 || Tomu říkám pořádné "teenage" sci-fi. Ono to vlastně kromě obsazení vůbec teenage není. Enderova hra oplývá tolika myšlenkami nejen o válce, ža samotná válka je spíš vedlejší dění. Předlohu neznám a nevím, kolik se z ní dostalo do filmu, za mě však musí každý film fungovat i bez předlohy a nového diváka správně zaujmout, což se bez pochyby povedlo. Asa Butterfield patří už od Chlapce v pruhovaném mezi nejnadanější mladé herce a vůbec mě nepřekvapuje, že celé sfi-fi za 100 mega stojí na něm. Svý projevem dokáže utáhnout jak oběť šikany tak badass generála s několika kolečky v hlavě navíc. Jeho odlišné vnímání válečné strategie a neúcti k autoritám mě bavil po celou dobu, obvzlášť vzhledem k skvělému, nečekanému závěru. Ford s Kingsleym a Davis adekvátně sekundují coby manupulátoři ve vedlejších rolí, jenž tahají za nitky víc než by měli pro vyšší dobro (lidstva?). Steinfeld je tu trochu buclatější než si pamatuju, ale opět jde o trefnou volbu castingu, který dává přednost talentu před známou tváří. Enderova hra má taky skvělé efekty od Digital Damain, které si díky společné produkci chtěli udělat v Hollywoodu jméno, což se jim rozhodně povedlo. Na film, který mimozemšťany a cizí planety zobrazuje pouze okrajově, jde o lepší design než třeba v John Carter a podobných marnostech. Škoda, že šlo taky o propadák, který buď trpěl na příliš ambiciózní látku nebo nedostatek hvězd. Příběh to není pro každého, ale kdokoliv na film nadává, protože ho nepochopil je u mě tupý Američan, který by se měl nejprve zamyslet na sebou. Další podobné nejen sci-fi snímky bych bral všemi deseti, škoda, že současná produkce míří úplně jinam a ani jako zábavný výplach většina neslouží správně. Od velkých studií nic takového neočekávám, ale takový Netflix by si to mohl líznout. Jen, jestli to nebude pro jeho běžné diváky velké sousto. 90%. ()

rysafi

Díky ČT2 za tu bezreklamovou podívanou v originálním znění. Mezi scifi filmy si toto dokonalé umělecké dílo u mě našlo místo na pomyslné zlaté polici. Luxusní humor od začátku až téměř do konce, kdy je vystřídán brutálním vystřízlivěním, že je všecko na hovno. Vlastně ne úplně všecko. ()

madam.art

Obrazově bezvadné, příběh lehce "mládežnický", s tradičními vztahovými zákrutami (outsider, pár divných kámošů etc.), nicméně děj je budovaný se sebedůvěrou. Asa Butterfield patří mezi skvělé mladé herce a v hlavní roli se drží dobře. Enderova hra je pro mě příjemné překvapení. ()

koza3

Celkem příjemné sci-fi, které bych i rád viděl o hodinku delší, kde by ten konec byl trošku extendnutý a blízká setkání třetího druhu by dostaly více prostoru. Příjmený herecký výkon Asa Butterfield a nevadilo mi, že Harrison Ford i Ben Kingsley tady dostali pouze support roli. Graficky krásně zpracováno, furt jsem čekal jaká bude teda ta závěrečná bitva, ale oni nás o ni tak trošku připravili. Good! ()

Eridan

Slusne sci-fi, rozhodne by mohl nasledovat dalsi dil nebo serial. 5/5 Jeden z tech filmu, ktere stoji za to videt znovu i kdyz uz vite jak dopadne. ()

Altalus

Nadšení se rozhodně nedostavilo. Všechno čím mi kniha připadala jedinečná se ve filmu vytratilo a působil na mě často hloupě. Začal bych tim, že ve filmu si Ender nijak nezasloužil jemu věnovanou zvláštní pozornost a neukázal nic tak výjimečnýho, aby ho někdo při smyslech nechal velet víc než 50 kadetům. Druhá věc je, že sem jaksi postrádal hlavní důvod, proč vůbec MF odvážela děti do bitevní školy. Další věc... Mazer sundal Termiťany v nějakym Migu 21 a najednou tam za 50 let (tušim že tak to ve filmu zmiňovali) se tam proháníme po galaxii v hypermoderních křižnících. Tomu řikám rychlej rozvoj. No a na závěr to úplně nejhorší. Narozdíl od knižního Endra je ten filmovej tak tupej, že když mu je oznámeno, že letěj blíž k domovský planetě termiťanů, aby mohli pomocí Hlásky komunikovat s flotilou, tak se ani nepozastaví. Jestli se dobře pamatuju, tak Hlásku bylo v knize životně důležitý utajit nejen před Enderem ale hlavně před Fazolkem, aby si nebyli jistý, že výcvik je ve skutečnosti doopravdy. Takže pro mě fakt škoda. Doufám, že se v budoucnu ještě někdo rozhodne to přetočit a zaměřit se na to čím pro mě byla kniha tak zajímavá, inteligentně napsaná a hlavně odlišná. Jinak pominu-li knihu, což se dá poměrně těžko, tak mám pocit, že bych to viděl jako lepší sci-fi se slušnejma efektama hodnejma třech hvězd. ()

MarsAttack

Po zfilmování Pána prstenů bylo toto skvělé knižní dílo mým tajným snem, že se podaří ho taktéž nafilmovat. Hurá, Hood předložil a vytěžil maximum co mohl, kniha je knihou do filmu se nemohl všechno vejít snad pokud by natočil trilogii. Děkuji za to malo a už se těším až si dovezu ze svého pokojíčku od rodičů knížku a znovu se začtu. ()

LacoDeLoco

Jenom 4 hvězdičky. Příliš veliký rozdíl od knižní předlohy, kterou jsem bohužel četl před filmem. Ale jinak dobrý. :-) ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013