Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

paascha

po otřesném zážitku s Menzelovými Donšajny jsem si chtěl spravit chuť nějakým hezkým scifíčkem a bohužel jsem z dua Gravitace/ Enderova hra zvolil tohle. Film pro děti, sice dobře spočítaný, ale náročnějšího diváka nezajímající. Škoda, z knížky se při troše snahy dalo vytřískat něco víc ()

Shakers

Trailer som nevidel a predlohu nepoznám už vôbec, no aj tak to v mojich očiach nieje tak veľkolepý film ako vyplýva s príbehu. Samotný príbeh nie je zlý, dokáže zaujať, no jeho prevedenie po akčnej stránke ma moc neoslovilo a považujem to za najväčšie mínus. Inak film je fajn, herecké obsadenie perfektné (Ford, Kingsley) a zároveň aj prekvapivo dobré (Butterfiled). Taktiež aj kostýmy, efekty a výprava nieje zlá. Podobne je na tom aj Jablonského hudba, ktorá nie je epická, ale je presne taká, akú film potrebuje a predovšetkým ma dobrý timing. Škoda len tej akčnej stránky. Obľúbený soundtrack: Salamander Battle, Batlle Room, Commander. 75% - 4* ()

Pepinec

Milí posluchači, vypíchněme si nyní pár základních bodů Enderovy hry: vzdálená budoucnost - mimozemský útok - Termiťané - děti - Harrison Ford. Vážně na takový film chcete jít? Ale chcete, protože takhle inteligentní od základu šílenou hovadinu jste dlouho neviděli. A pak také, jak už to pár lidí zmínilo, k nám Enderova hra přichází jako omluva za Elysium, jehož základní body vypadají sice o dost lákavěji, ale poměřovat se tyhle dvě pohádky mohou leda tak v tom, který hlavní hrdina lépe snese napíchnutí nervové soustavy. ()

Jacinda

tak snad mě mrzí jen to, že jsem na filmu nebyla v 3D kině. soundtrack super, český dabing taky super. Jako nečtenář (zatím) hodnotím 4 hvězdami a budu přemýšlet zda nezvýšit. Osobně mě nejvíc brala ta část s výcvikem. konec byl možná až moc urychlený, ale u 114 minut se nedá nic moc dělat. A mám novou hvězdičku na sledování - Asa to dotáhne asi daleko..Dodatek: poté, co si jsem si vybrané scény pustila tak desetkrát za sebou zvyšuju na pět. Práce s kamerou a herecké výkony jsou prostě vynikající ()

Big Bear

Hvězdná pěchota s dětskými hrdiny? Proč ne. Synovi se to bude určitě líbit! Otázkou je, co na to dospělý divák. Základní myšlenka, že dětský mozek umí rychleji reagovat a řešit různé situace a proto velení armády sahá do řad mladých géniů je sice zajímavá, ale pokud bude osud Země ležet v rukou několika dětí z nichž se jeden jmenuje Fazolka, tak potěš! Jsou tu totiž další aspekty jimiž zase oplývají dospělí jako např. rozvaha, trpělivost a zkušenosti...Takhle by nás nás ti hmyzáci schroustali než bys řekl larva. Vizuál byl skvostný a obsadit děti dospělými herci, ztratil by film sice prvek originality, ale byl by mnohem uvěřitelnější a šel bych s hodnocením výš. Ford byl OK ale Kingsley mi už pomalu začíná vadit. Hraje ve všem a všude, zkrátka kdekoliv a kdykoliv. Děsím se okamžiku, kdy bude s Borhyovou předčítat zprávy večer na Nově... Tohle dětské sci-fi prostě odmítám. Za mne je to jen za tři roje hmyzáků. * * * ()

Boogeyman

Není to tak dementní jak to vypadalo v traileru, ale aby se tu každej v komentářích předháněl, kdo v tom našel víc revolučních sktrytých významů, náznaků, dilemat, vrstev, narážek a podrážek, to mi přijde až úsměvné. Prostě kosmírenej Harry Potter, akorát, že tu jsou vztahy puberťáků mnohem trapnější, famfrpál primitivnější, učitelé nudnější a na konci dostaneme předvídatelné překvápko (když vím, že do konce filmu zbejvá pár minut, tak se ta velká bitva po té velké simulaci asi už nestihne...:-)....A tak megamind hra s tou myší a dvě otrávenejma pohárkama? To byl jako fakt super sofistikovanej test. ()

Madsbender

Opäť znásilnená predloha za účelom komerčného úspechu. Kultovú Cardovu knihu z neskorých 80. rokov som nečítal, ale čo-to o nej viem (napríklad že spôsobila celkom slušný poprask), a v porovnaní s originálnym depresívnym psychom (ako je často vykresľovaný a spomínaný v recenziách) jeho sveta je Hoodov film okresaná slabota niekde na hrane detského filmu pre dospelých a dospelého filmu pre deti, čo je úplne zle. Zaujímalo by ma, ako sa na to pozerajú fanúšikovia nemenej kultového (a pre svoju surovosť ťažko kompletne dopozerateľného) Neon Genesis Evangelion, ktorý asi ako jediný skutočne brilantne operuje s motívom zneužívania detí a ich myslí na vojenské účely - pozerať sa na to z takéhoto uhlu pohľadu a odhliadnuc od adaptovaného románu si môžem dovoliť povedať, že Del Torov Pacific Rim zobral za inšpiráciu/vykradol (dosaďte si podľa vlastných preferencií) NGE síce tuctovejšie, ale o poznanie vydarenejšie - a to vynechal celú líniu s deťmi. Škoda opakovane naznačenej, ale absolútne odbitej hlbšej psychologizácie, ktorou sa honobí a pritom ju neobsahuje - len nadhadzuje pár dialógov na túto tému. Ono to vlastne nie je úplne zlé, niektoré scény sú vizuálny orgazmus pomaly lepší než Gravitácia, ale takýto počítačový film je miestami až otravný či dokonca nudí (našťastie nie dejovo) a to mi vadí. S ratingom 18+ by to mohla byť pecka, takto sa radšej vrátim k osvedčenej klasike Neon Genesis Evangelion (možno ho tento raz zvládnem do konca) alebo si prečítam knihu. Bude to istotne lepšia časová investícia. Ale herci boli slušní, uznávam. 60% ()

Pilda17

Tak přeci jen jsem se dočkal, po průměrném Elysium a Oblivion přichází méně známý Ender's Game. Už jsem si myslel, že se v roce 2013 nedočkám pořádného Sci-Fi, ale naštěstí se tak nestalo. Příběh od začátku zajímavý, děj také neměl chybu. Vizuální stránka strčí do kapsy všechny Sci-Fi tohoto roku a i když akce nebylo příliš, tak se bylo na co dívat. Tohle je důkaz, že vše nemusí být jen o akci, ale stačí dobrá režie a dobře napsaný scénář, který má hlavu a patu. Já jako nenáročný divák jsem se bavil a užíval si každý moment .. 10/10 = 100% ()

Deimos

3D KINO/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// PLUS: mám rád tento žánr a na film mě přilákala zvědavost a pěkné trailery, mám rád Asu, Abigail i Hailee a rovnež jsem byl zvědav na Harrisona Forda, efekty jsou nádherné, hudba dobře doplňuje atmosféru, po filmu bych si rád přečetl knihu, kterou jsem dosud pořádně neznal MÍNUS: (pozor možné spoilery!!!) postup v hodnosti hlavního hrdiny mi přišel příliš zrychlený, nepůsobilo to přirozeně, pořád jsem si myslel že to je jen hra, vlastně že všechno je jen jedna velká hra a celou dobu jsem se těšil na velké závěrečné bitvy a ono pořád nic, až na konec zjistím že to všechno už byla skutečnost a film najednou končí a já mám smíšené pocity./// Shrnutí: Zajisté dobře natočený film, s množstvím talentovaných i zkušených herců o němž někteří tvrdí, že je na rozdíl od knihy výrazně zkrácený. Což ale nemusí být nutně na škodu, film tak víc drží v rozumné stopáži. I když i já z něj měl pocit přiliš rychlého posunu v ději. Bohužel jak už jsem zmínil jako neznalý knižní předlohy jsem pozdě odhalil to co jse všem kteří knihu četli zřejmé už od začátku. Když si k tomu připočtu špatný pocit ze všudypřítomné vojenské šikany, musím usoudit, že to není film úplně pro mě./// Celkem 69%/// PS: Na vánoce jsem dostal hnihu, takže po přečtení možná budu mít jiný názor. ()

Cappuccino

Celý čas som si hovoril, že to bude tak za tri, ale keby mám do 15 rokov, alebo okolo 15, tak to budem žrať. Nečakane "dospelý" záver ma však prinútil darovať Ender's Game hviezdu naviac. Verím však, že knižná predloha môže byť pomerne slušný zážitok, keď si odmyslíme vizuálnu nádheru snímku, ktorú zameníme za fantáziu čitateľa a pripočítame detailnejšie vyobrazenie jednotlivých charakterov a ich vnútorných pocitov. No inak akože dobré, dobré. ()

Foox

Originální podívaná, kde logičnost po delší době drží krok se skvělým vizuálem. Ani těšení na Forda určitě nezklame, naopak vytře zrak mladý Butterfield, který má před sebou určitě zajímavou budoucnost. ()

S.Quentin QUALE

A tak já ti nevím, toč sci-fi o válce a přežití druhů pro děcka, kde budeš používat slova jako například genocida. Chtěl jsem dát 3*, ale nakonec jsem dostal i velkýho mravenca, tak dám o jednu hvězdičku víc. Když to vemu jako záležitost s přístupností dvanáct roků, tak s těma čtyřma nemám vůbec problém. Za sebe bych si zanadávat mohl za některé dětské herce a patos, ale asi i tak by to na nadprůměr vyšlo. Bavil jsem se. 80% ()

HAL

Povedené chytré sci-fi které tak akorát balancuje mezi věrností hodně hluboké a filosofické předloze, a tradičním blockbusterovým přístupem s opulentní akcí - ale s tím že jasný prim má příběh a postavy, nikoliv ta akce. Jako hodně velký milovník knižní předlohy jsem tedy spokojený - dokonalost kazí jen jistá uspěchanost celého filmu, minimálně půlhodina navíc by tu rozhodně nebyla na škodu. 8/10 ()

misterz

Som nesmierne šťastný, že som na to neišiel do kina. Určite by som potom nadával ako chorá vrana. Film je vyslovene určený pre úzkoprofilovú skupinu predpubertálnych divákov vo vekovom rozmedzí od 8-12 rokov. Keď to beriem z tohto uhla pohľadu tak film je slabučký priemer a hodnotenie nebudem kaziť len tým, že nebol určený pre mňa. Dejovo to ale bolo hlúpučké a strašne naivné, veď čo už len čakať od hlavnej pointy, že planétu zachraňujú malí frkani? Pokiaľ išlo o to, že starší nemajú také dobré reflexy a nevedia tak dobre hrať počítačové hry tak ste asi ešte nevideli Kráľa videohier (2006) :D. Ale to sem nepatrí. Proste snímok má tak naivný, stupidný dej s tak stupidnými a naivnými vysvetleniami a myšlienkami, že sa miestami stáva naivitou sám o sebe. Kupodivu ma však niektoré momenty pobavili a hlavne celkový dojem zachránil Harrison Ford, ktorý našťastie ani na staré kolená nezabudol hrať. 50/100 ()

Vančura

Trailer mě příjemně navnadil, vyrazil jsem tedy do kina poměrně hodně natěšen, zcela nedotčen literární předlohou (sci-fi nečtu) a vybaven dvěma lístky, které jsem dostal v práci. Výsledný dojem však nic moc - film se mi zpočátku vcelku líbil, především díky fantastické hudbě. Postupně jsem ale stále víc podléhal dojmu, že tenhle film je takový prapodivný mix Harryho Pottera (pseudosekta vychovávající vybrané dětičky k vyššímu poslání), Olověné vesty (vojenský dril a buzerace) a Magnolie (geniální děcko hroutící se pod nadměrnými nároky dospěláka, který do něj promítá vlastní nenaplněné ambice; ostatně herečtí představitelé hlavních dětských rolí v obou filmech - Asa Butterfield a Jeremy Blackman - jsou si po mém soudu velmi podobní). A takovej potetovanej Ben Kingsley mi pak už přišel jen jako špatný vtip. Tenhle film mě ke konci prostě už jen sral, za mě tři hvězdy a šmidra vydra. ()

Peytl

Stejně, jako jsou někteří ptáci chytřejší než jiní, kupříkladu můj, který je blíže spíš dinosaurům a jen se mu může zdát o sofistikovanosti moudrých a mnohem vyvinutějších druhů, kterýmž jejich genialitu nezaručuje bezprecedentní velikost, ale tímto rozlišovacím znamením je výška, výška kví kvé, někdy dokonce i kvó, ovšem to už je jiný opeřenec, kde už se dá vést určitá polemika o velikosti, potažmo hloubce mozkových závitnic. Tedy, jako jsou ptáci různí a jejich mávání je rozdílné, stejně tak se musí nahlížet na odlišnou úroveň filmů, nebo alespoň na jistou rozdílnost knižní předlohy a filmového incestního potomka. Chtěl jsem použít slovo sájfáj v anglickém ekvivalentu, respektive běžně používaném originálu, ale to se zpětně vracím k mému zdánlivě zavádějícímu začátku… ano, je to tak, stejně jako moudrá sova povídá něco o košťéééti (kdo nezná, je filmový diletant, a ať ho pan Lada straší na palandě, ač jsem lehce parafrázoval a téměř zakompotoval i pana Landu…tssst, ty mé geniální myšlenky…), pak mně dal nejmenovaný hrbatý savec nekompromisně najevo, k čemuž se přidal i drzý, anglofilní pípák, že pokud neumím psát svou mateřštinou, mám si zlomit péro a nepokoušet se rozhodně o zrádnou ostrovní hatmatilku. Oukej, tedy se budeme bavit o Enderovo géjm a dál budu pokračovati řečí, kterou jsem si právě vymyslel, a tudíž se řídí mými interními pravidly, pročež mi může každý políbit máj és. Zkrátka a nedobře, vidět Indýho Džounse, kterak staví do haptáku adolescentní, arogantní elitu všehomíra, mi přišlo neuvěřitelně křečovité a v okamžik, kdy se mezi multikulti pochcánky (jak krásné, nemohu se dočkat) zjevil, se svou výškou tělesnou i kvíkvovou, Umpalumpa, kterého hrála rómská suprstár Vlastík Horváth, to už jsem šel do mých těžce zkoušených kolen a věděl jsem, že veškerá má empatie a přirozená obrana proti trapnosti a nesympatičnosti je tatam, tam tentam, tutam a tuten, respektive je v prdeli! Pak už se mi dařilo velice těžce vcítit se do pocitů hlavního hrdiny, ze kterého se stal díky vyšším zájmům mladistvý prostitut a jeho rozervané nitro mě tedy nechalo chladným, jak tři dny odložená a odleželá játra na patolce… ne na majolce, nenažraný vole. Pokud chtěli tvůrci nějak vložit hlubší myšlenku, měli se zdaleka vyhnout dětsky dospěláckým lapáliím, o kterých i průměrně debilní oposum ví, jak dopadnou, a kam se bude dalších deset minut děj ubírat. Kombinace filozofických přesahů a Čtyřlístku, z filmu ještě neudělá zábavu pro celou rodinu, spíš si budou chtít nevycválaní haranti už v půlce zahrát géjmboje a my starci dostaneme neukojitelnou chuť na dvojitého panáka čehokoliv a na sex s vlastní ženou, takže tolik k zábavě, kterou Ender nabízí svými nevyvinutými pracičkami. Technickou stránku filmu nechávám téměř bez povšimnutí, neboť si myslím, že už je to téměř povinnost a standard, aby byl film koukatelný alespoň pro sluchově postižené, stál-li tedy víc než tisíc babek, či několik tisíc jiných příbuzných… průměrná, místy průjemná, tím méně příjemná záležitost. Dál jak ke koulím mi prostě film nesáhl… tři pizdy s odřeninami. () (méně) (více)

liskam

Kdo zná knihy Orsona Scott Carda o Enderovy, nemůže být prostě zklamán! Ano, ve filmu najdete spoustu chyb, ale já, jako knižní fanoušek na ně z vysoka seru. Tohle zpracování je prostě SUPER! Vše tvořeno s použitím hlavy, od kvalitního castingu, přes střih, filmové triky až po skvělou hudbu. Když tak opěvuji tento film, nemohu nevzpomenout na sprzněnou knižní předlohu Leeho Childa "Výstřel" (zfilmováno pod názvem Jack Reacher)... Za mě jasných 5 sluncí a 94% Viděno podruhé a hodnocení neměním.! Jasných 5* ()

Snorlax

Hoodova režie je založena na systematickém budování atmosféry, scénář obsahuje několik momentů, které by nezanikly ani v prestižním válečném filmu. Představitel hlavní role je skvělý, naprosto důvěryhodný jako neduživé dítě, chladnokrevný zabiják i předčasně dospělý muž bojující o zachování svědomí. Občas snímek nechtěně sklouzne do něčeho, co připomíná banální komiks. Ale těch chvil je skutečně nemnoho, většinu času se jedná o solidní podívanou se slušným myšlenkovým přesahem. ()

dr.horrible

Tak zábavný blockbuster, ako som čakal od Pacific Rimu a ešte omnoho viac! Paráda, ani nie v polovici som sa už videl ako lietam v beztiažovom priestore a hrajem metlobal. Pre mňa jedno veľké prekvapenie, od ktorého som na rozdiel od spomínanej Del Torovej godzilly, nič nečakal a ono zo mňa na 100 minút spravilo malé decko, aby ma poslednými desiatimi nechalo zasa vytriezvieť, vrátiť sa do mimozemskej reality a trpieť pocitom viny, že som si chcel zastreliť pár emzákov. Toto sa nerobí, ten vážny záver mi tú super rozprávku úplne skazil a - sorry Maxi - mne tam nesadol ani ten mravenec ()

IQ Tiqe

Mám podobný pocit jako z prvního dílu Hunger Games – skvělá předloha, kterou se ale až tak dobře nepovedlo převést na plátno (a možná to ani nešlo). V lecčems film knihu věrně kopíruje, leccos chybí a nevadí to, ale něco chybí a vadí to – resp. je nám to sděleno jen telegraficky stručně, a oproti tomu popis Malého Doktora je tak polopatický, že prakticky prozradí pointu. Hodně strohé je i znázornění Enderových vztahů s ostatními, které úplně postrádají hloubku, která je v knize dost zásadní. Asi to není špatný film, ale v knížce jsem mohl daleko víc rozehrát fantazii; a taky děti, co se chovají jako dospělí, nepůsobily tak nezvykle. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013