Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Jordan

ploché, opozerané, neoriginálne, miestami až nudné a militantné... pre všetkých, komu už dorástlo pubické ochlpenie a prestali mutovať nezaujímavé, pre tých, koho sa to ešte týka, príliš mätúce a eticky sporné. Navyše to pôsobí dosť televízne/nízkorozpočtovo... zaujímavé. ()

Kudly4

Hodně povedené scífko nejen pro děti. Bavil jsem se. Závěrečný zvrat mě dostal. Efekty parádní. Nenudil jsem se. ()

Anderton

Na scifáčov, určených primárne pre teen publikom s teen hrdinami sa mi páči, že ich postavy prenikajú do sveta dospelých veľmi drsným spôsobom a musia sa mnohým veciam, ktoré sa im nepáčia, prispôsobiť. Enderova hra ide myslím v tomto smere omnoho ďalej, ako plytkejšie Hunger games. Pre scifi fanúšikov je dôležité, že Hoodovi sa podarilo vytvoriť uveriteľný a fungujúci fikčný svet, pretože sa zbytočne nezaťažuje technickými záležitosťami, ktoré by sa nevyhnutne ukázali ako logické nezmysly. Hru by som označil za dobrý psychologický film pre puberťákov, ktorý si môžu užiť aj fanúšikovia žánru každého veku. Tí budú hľadať jeho klady skôr inde. Že sa jedná o nejakú adaptáciu knihy a či sa jej verne drží alebo nie, je mi jedno, pretože ako samostantý film to funguje a zbytočne pátrať po rozdieloch v oboch formátoch potom nemá zmysel. Len keby všetky scifi poslednej doby nemuseli spĺňať vizuálny trend kombinácie modrej a šedej farby, ktorú nastolil Tron. Vyzerá to síce dobre, ale je to očakávateľné. 70%. ()

Carol Pifková

Film hodnotiť nebudem, pretože asi 20 minút na začiatku som nevidela lebo som išla do sprchy a potom som nevidela možno tak posledných 45 minút filmu, pretože ma to nebavilo a išlo som radšej spať. Z toho čo som videla to bolo však naozaj hrozné. Tento film by mal byť nominovaný ako Najškaredšie obsadenie vo filme. Naozaj veľmi ale veľmi veľa nesympatických hercov a herečiek. Hudba bola super tá sa mi páčila a celkom aj scény keď trénovali. Ale tie dialógy no to bola hrôza. A takisto jedna veľká katastrofa bol Bonzo. Už v Hanne Montane vyzeral fakt nechutne a ako vyrástol tak je to ešte 2x tak hrozné. Má tak veľké nosné dierky, že by sa mu tade prepchal aj veľhad kráľovský. ()

Socrates

Hmm, děti, mají si kde hrát. A mají děsně geniálního a navíc správňáckýho vůdce, prostě uvědomělýho charaktera jak blázen. Nechutný. ()

Frajer42

Pevně věřím, že každý zdejší filmový fanda by to zvládl natočit lépe, minimálně slovy. V mých očích převládá spokojenost. Pravda, že film je od začátku až do konce absolutně o tom samém a asi po hodince si toho bystrý divák všimne. Ale "to samé" není až tak špatné. Vše podporuje velice pěkný soundtrack od moc šikovného pána skladatele. Trošičku mi vadily naprosto všechny děti o jejich hereckém talentu bych si troufl pochybovat, ba dokonce vést spory. Knížku jsem pochopitelně nečetl, protože nemám čas a ani chuť číst každý sci-fi blábol, o který zavadím. Tudíž jsem byl zahnán do kouta a donucen okolnostmi jsem se musel spokojit s pouhou částí příběhu, kterou shledal Gavin Hood pro obyčejného diváka zcela dostatečnou. Já osobně bych závěr střihl o malý kousek dříve a sentimentální náznak pokračování bych nahradil tvrdou realitou, která by byla v případě podobného konfilktu mnohem pravděpodobnějším vyústěním. Zkrácená verze příběhu se mi ovšem docela líbila, jen mi celou dobu unikalo, proč svěřit osud lidstva do rukou dětí? V čem jsou vlastně tak skvělé? Respektive jsem to ze snímku pochopil, ale nemohu s tím absolutně souhlasit. Spíše z toho cítím touhu být za každou cenu orginální, a proto navázat zcela neorginálním způsobem na školu čar a kouzel v Bradavicích. Hagrid byl ten ukřičenej negr a Brumbál Indiana Jones. Výsledné hodnocení bych zasadil někam kolem tří hvězdiček, což je docela dost. Dlouhou dobu jsem uvažoval i o čtvrté, ale ke konci jsem docela dost pokukoval po hodinách, takže si ji nechám pro jiný snímeček. Každopádně je to dobré. Dostal jsem přibližně, co jsem očekával. Klidně na film mrkněte. Milovníci dobrého sci-fi ho určitě ocení. ()

Kothy

Knížku jsem četl a nezklamalo mě to. Bylo to celkem podle mého očekávání. I když některé věci samozřejmě byly trochu jinak. Přišlo, že jsem v tom našel hodně věcí z jiných filmů. Třeba ta stylizace mi připadala dost jako z Hunger Games. Nebo zápasy v bitevní místnosti mi připomínaly famfrpál. Možná se J. K. Rowlingová inspirovala. Královna zas byla jak z Vetřelce. Plus mimozemšťany, kteří shání vodu, už jsem taky někde viděl. Jinak samotné simulace a celá vizuální stránka byly naprosto perfektní. Herecké obsazení bylo taky hodně dobré. Harrison Ford ani Ben Kingsley nebyli špatní. To dělo se mi dost líbilo. Nebo jejich taktiky v bitevní místnosti. Škoda, že se tam toho nevešlo víc. Těším se na pokračování. Jo a taťka dělal korekci titulků. :) "Neřátelská brána je dole." ()

boshke

Knihu(y) jsem nečetl, žádné jiné pozadí tohoto filmu neznám, takže při hodnocení vycházím pouze z filmu samotného. A ten se mi líbil. Ač mně třeba ty jejich vesmírné oblečky přišly poněkud úsměvné až směšné, celý vizuál mne nesmírně nadchl a je mi líto, že jsem na Enderovu hru nešel do kina, tam to musel být jak se patří zážitek. Dále musím samozřejmě pochválit svého oblíbence Butterfielda a také Forda. Ostatní dětští / náctiletí herci taktéž dobře zvoleni. Příběh možná až příliš prostý (snad až klišoidní), ale tím jsem si zážitek také nenechal zkazit. A finále? Dost slušné. Možná bych se někdy k předloze mohl dopracovat... 80% ()

teutates

Když už to muselo byt takhle, muselo tam byt zrovna tolik děcák + zrovna tyhle ksichty?! tak "boží" výběr herců jsem snad ještě ani neviděl. Nic jsem nečekal, ani trailer mně nezaujal a konec konců ani nevím, proč jsem na to šel do kina. Asi zrovna nic "lepšího" nešlo, to je k podělaní, normálně. Odstupem času mi vadil i Kingsley-ho ksicht, také Ford-ové nálady. Par krát mi to zahřálo na tu mou chladnu notu, ale v konečném důsledku si ti smradi ještě budou myslet, že když budou od rána do noci sedět u PC a žit stylem ala Warcraft, něco z nich bude... chodící tlusté trosky leda tak, s vypatlaným mozkem. Božích 3/10 ()

swamp

Takové ryze průměrné sci-fi s "hlubokým" sdělením. Úplně mě to neurazilo, bavila mě především ne úplně kladná postava Harrisona Forda a hlavně pokérovaný Ben Kingsley. Hlavní hrdina (Asa Butterfield) je hrozně nesympatický trouba, který by doopravdy nejspíš dostal na prdel od prvního starší spolužáka, kterého by naštval. ()

DwayneJohnson

Pohádka pro přerostlé děti. S naprosto tragickými herci a pro mě, s hrozně nesympatickým, hlavním hrdinou. Nic, co by mě zůstalo v paměti, nebo nějak jinak aspoň trošku uspokojilo. Vůbec si nedokážu představit, že by knižní předloha mohla být horší, než tenhle film. To snad ani nejde. ()

Arsenal83

Hviezdne obsadenie v zúfalej prkotine natočenej len preto, že deti aktuálne takýto štýl pozerajú. Harrison Ford svojou účasťou veľmi klesol. On sám film označil ako „pôsobivý čin predstavivosti“. Asi na neho už lezie starecká demencia. ()

Slarque

Mně to prostě přišlo jen jako ucházející ilustrace prvního svazku Cardovy knižní série. Koukalo se na to pěkně, Asa Butterfield v titulní roli byl vybrán velmi dobře, ale pořád mi připadá, že potenciál předlohy zůstal nenaplněn. ()

Chrustyn

Podle knižních fanoušků nezfilmovatelné, přesto zajímavé sci-fi, které trpí na jednotvárnost (celý film je pouze o výcviku) a překvapuje výborným hereckým projevem Ase Butterfielda, který s přehledem táhne celý film a zastiňuje i nevýrazného Forda. Audiovizuálně perfektní. ()

klerik

Kniha je nesmrteľná. Film solídny. Dostatočne výpravný a vizuálne zaujímavý. V závere žiaľ trochu skratkovitý. Žiadna legenda filmvého sci-fi nevznikla, ale na to ako psychologicky prepracovaná i myšlienkovo bohatá je predloha, klobúk dole pred takouto adaptáciou... ()

SeBig odpad!

Naprostá sračka, co se bere strašně vážně. Příběh nudná nuda a hlavní “hrdina” na pěst. ()

korbitch22

Dva roky mi tahle mrdka ležela na disku a kdyby tam dalších deset let hnila, nic by se nestalo.Dětičky musej spasit svět a já se v záplavě umělých a stupidních dialogů scénu co scénu plácal do čela a hledal kyblíček na zvratky.Nesympatické obsazení, hloupý děj, minimum akce a když už je, tak nějaký bukvice v chráničích na kolečkový brusle lítaj v aréně z Quake 3 Arena a stříkaj po sobě mrazící paprsky....ehm.Rádoby překvapivá pointa na konci už byla jen hořkou pilulkou těsně před sebevraždou.Taková Hvězdná pěchota pro mentálně retardované.40%. ()

Jirka_Šč

Mé pocity v průběhu sledování byly, že FOFR (knihu jsem četl asi 10x): "Potřebujeme scénu! Sem s ní! Rychle ukázat! Že je tam takovýchto scén víc a má se to vyvíjet? Sorry, nemůžeme tu trčet věčnost! Ukažme esenci této scény a stačí! Hotovo? Ok, odškrtávám. Další scéna!" ■ Tak nějak to vypadalo. Proč dávám 4*? Protože tvůrci nic nepokazili. V rámci vymezeného času nešlo víc a dosáhli maximum (interiér bitevní místnosti je v podstatě dokonalý). Takže musím souhlasit s Františkem Fukou (který mimochodem dělal titulky - jeho komentář viz. ext. rec.). Cituji: "Zásadní chyba ale spočívá v tom, že film měl mít aspoň tři hodiny, nebo mělo jít o několikahodinovou televizní minisérii." Já si konkrétně přeji 2x film po třech hodinách. Doufám, že to někdo někdy natočí :). ■ Víc můj blog: http://scobak.blog.sme.sk/c/341185/Novinka-v-kinech-Enderova-hra.html ()

packa

POZOR, KOMENTÁŘ OBSAHUJE MEGASPOILERY!! Čtrnáct dní před premiérou jsem ve zdejší diskuzi položil následující dotaz: "Někdo už nahodil stopáž. A jsem trochu v rozpacích - zdá se vám 115 minut (dle imdb 114) dostatečných?" Po zhlédnutí filmu musím konstatovat, že oním dotazem jsem bohužel uhodil hřebíček na hlavičku. Cardova skvělá knižní předloha si rozhodně zasloužila delší, mnohem delší stopáž. Gavin Hood sice příběh ořezal do celkem koukatelné podoby, kdo však nečetl knihu, bude ochuzen nejen o vedlejší dějové linky (Locke, Démosthenes), ale i o vysvětlení motivací jednotlivých postav, řada klíčových vysvětlujících motivů zůstane za kulisami. A celkem chytrá berlička, kdy Ender v mailech vysvětluje sestře (a tedy hlavně divákovi) své pohnutky, prostě nestačí obsáhnout jeho vnitřní svět a nečtenář bude mít po zhlédnutí filmu v hlavě pěkný guláš. Úlitby cenzorům (hlavní hrdina v knize zabije dvě děti, ve filmu je pouze zraní; ve filmu neuvidíme žádné nahé děti) jsou pochopitelné, eRková přístupnost by film z komerčního hlediska zabila. Ale stejně si říkám, že když už je film - vzhledem k velmi úzké cílové skupině - odsouzen k údělu filmového propadáku, mohli se tvůrci pořádně rozšoupnout a prodělat ten šílenej balík ve velkém stylu, stejně jako to udělali producenti Scorseseho Huga, jenž v kinech jednoznačně propadl, ovšem umělecky se jednalo o naprostý úspěch. Něčeho podobného se Enderovi producenti nedočkají, film kiny nejspíš prošumí a na Oscarech po něm ani pes neštěkne, což je vzhledem ke kvalitě knižní předlohy velká, opravdu velká škoda. Abych jen nekritizoval - jsem rád, že tvůrci diváky alespoň neochudili o klíčové sekvence knihy: psychohru + závěrečnou nečekanou pointu (přesněji obě pointy - tedy že simulace nebyla simulací, nýbrž reálem + uvědomění si hlavního hrdiny, že byl zneužit ke spáchání strašlivého zločinu genocidy mimozemské rasy, která lidstvu nechtěla ublížit). K hereckým výkonům dodám jen, že Harrisona Forda jsem už dlouho neviděl hrát tak dobře, role mu snad byla napsána vyloženě na tělo a Asa Butterfield odvedl velmi dobrou práci, ten kluk má opravdu talent, jen bude potřeba jeho talent ještě trošičku vybrousit, sem tam si neodpustil své zažité manýry (obzvlášť přehnaná mimika nosu). Závěrečný verdikt - Enderovu hru se podařilo poměrně dobře přenést na filmové plátno, výsledek však vesměs ocení jen čtenáři knižní předlohy. 70% ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013