Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

heyda

No čekal jsem nějakou hroznou kravinu, ale byl jsem vedle jak ta jedle. Je to skvělý sci-fi a příjemné oddechnutí od bláznivých Marvelovek. Dětští herci mi vůbec nevadí, příběh mi přišel taky zajímavý, snad jen ten scénář by mohl být trochu uvěřitelnější, ale bavil jsem se dostatečně a vymazlený epický vizuál v klidu může konkurovat letošní Gravitaci od Cuaróna. 80% ()

lillien

Pro mě hrozně zapomenutelná sci-fi o výcviku pubertálních děcek , která vykazují jakési výjimečné schopnosti (nebo umí nejlíp smažit gameboy) pro boj s brouky, o kterých nikdo netuší, co od nich čekat, ale všichni se shodli, že nás přišli vyhladit. Geniálnímu Enderovi to nějak víc myslí, při šikaně se mu kupodivu trochu toho adrenalinu vyplaví, takže se u něj ve vhodné míře skloubí vlastnosti nadějného vůdce (šachový velmistr a ne úplná bábovka) a může letět na vesmírnou základnu zachraňovat svět. Což je v kombinaci s velkolepým vizuálem poměrně zábavné dobrodružství, ale ještě zábavnější by to bylo, kdybych finální pointu neuhodla ještě před rádoby úderným rozuzlením. A to si občas sedím na vedení, takže z toho lze usuzovat, že tahle počítačová show bude mnohem více fascinovat náctileté publikum, nebo fanoušky knihy. ()

mcb

Překvapení roku. Nulová očekávání předvídající další hollywoodskou zakázkovou výrobu pro teenagery se změnila ve velmi sebeuvědomělý a odvážný blockbusterový experiment, který rozhodně letos nemá v kategorii mainstreamových velkofilmů obdoby. Vykastrovaným young adult ságám je Ender na hony vzdálený, jelikož se konformně nepodřizuje cílovému divákovi. Místo toho servíruje překvapivě dospělou, temnou a surovou podívanou, která je ještě o to silnější, jelikož v ní jsou hlavní hrdinové děti. Nejen na nich se zde páchá nevídané násilí (film je tak i jistým komentářem k šikaně) a vynakládán psychický nátlak, což je patrné hlavně na postavě Endera, který prochází velmi drsným tréninkem i osobním vývojem. Po jednom z nejhorších blockbusterů posledních let, tzn. Wolverinovi, Gavin Hood nečekaně překvapil touto vyspělou podívanou, která možná podle trailerů může vypadat na typické komerční řemeslo, ale uvnitř se skrývá podvratná a inteligentní podívaná plná pozoruhodných morálních i politických konceptů. Problém adaptace komplexní knihy sice vyřešil citelným zjednodušením hlavních motivů i příběhu, díky němuž může Ender občas působit uspěchaným a nepřehledným dojmem, ale i tak si film podle všeho zachovává (knihu jsem nečetl) psychologickou hloubku i chladnou atmosféru. Ve změti všech těch bojových simulací navíc potěší i některé přejímání některých videoherních postupů, povětšinou strategických her, které slouží zároveň jako atrakce i jako posun v psychologickém vývoji postavy (hra s myší). A abych nezapomněl – Asa Butterfield si to dává. Neskutečným způsobem – snad mu někdo za několik let nabídne roli záporáka. P.S. Pokud vznikne něco jako režisérská verze, kterou se zahladí některé dějové mezery, zvýšení hodnocení je nevyhnutelné. ()

rollman1

Ač jsem o filmu říkal různé věci, musím říct, že se teď hanbou propadám vesmírem, jelikož se vážně jedná o prvotřídní scifíčko, které mě neskutečně nadchlo a pustilo mě až po titulkách. Film sice nesází na epičnost, ale stále nabízí mnoho zajímavých scén, které dokážou pobavit, oslnit a ke konci určitě překvapit a to dost (Tedy jen ty, kteří nečetli knížku). Představitel Endera mi přišel jako děsnej sympaťák a hned jsem si ho oblíbil. Ostatní postavy také super, Ford sice takové druhé housle, ale pořád se jedna o kvalitní roli. Efekty nádherné, soundtrack fajn. Myslím, že by nebylo na místě si na tento film stěžovat, protože je hodně kvalitní. ()

Darneth

Budu asi za odpadlíka, ale popravdě řečeno, vůbec netuším, jak na tuto dětskou strategii pohlížet. Sorry...next. ()

BMW12

Téměř geniální film, kterému ale pár maličkostí chybělo, tudíž dávám jenom 4,5 hvězdy. Země se připravuje na boj proti Termiťanům a napadlo je, že budou cvičit děti a hledat v řádách dětí toho nejlepšího velitele. Film sleduje především Asu Butterfielda, který je právě ve výcvikové škole a snaží se stát oním velitelem. Asa předvedl skvělý výkon, to samé i Harrison Ford, k tomu je to opravdu fantasticky natočeno. Malé chyby jsou v tom, že mi tam chybělo trošku více záběrů na Zemi (ze Země), furt se to odehrává jenom ve vesmíru a také pořádná bitka. I když za tu můžeme považovat ten závěr, který byl opravdu překvapivý, až mi to přišlo divné. Hlavně to, že to takhle všechno nechají na dětech. ()

rikitiki

Snímek o tom, že nejlepší průpravou pro velitele pozemské flotily bojující s nepřátelskými mimozemšťany je pořádná rvačka v chlapeckých sprchách. Jistě, nejsem cílovka, kterou evidentně jsou pubertální bledničkovití chlapci, co je ve škole mlátí, tak aspoň sní o tom, že se stanou vítězi nad zákeřnou mimozemskou rasou a tím i nesmrtelnými hrdiny. ____ Poměrně jsem se podivovala, že Enderova psychopatického bratra vyloučili z vojenské akademie právě kvůli jeho sklonům k nevyvolanému násilí, když celý systém té školy - citová deprivace, odloučení, podporovaná šikana - přesně směřoval k tomu stvořit ze svých odchovanců psychopaty na entou. Takže ten vyhazov nechápu, když přijali psychouše už hotového, nemuseli s tím mít žádnou práci. ______ Snímek je až nepříjemně militantní, takovým tím tupým způsobem: "Budeme vás drilovat, pokud se z vás nestanou opravdoví drsní chlapi. Jo, a pro holky to platí taky!" Takže něco jako Hvězdná pěchota. Dost nuda. Až na závěrečný souboj s překvapivým zvratem. Není tedy zcela originální, takový přemet už jsem párkrát viděla, ale najednou z armádního filmu udělal přemýšlivou záležitost. I když věřit se tomu moc nedá, myšlenkový veletoč hlavního hrdiny i hlavního nepřítele nemají žádné opodstatnění v předešlém ději, ani v jejich dosavadním chování. ()

MontyBrogan

Ty vole, young adult verzia preventívnej vojny. Čím to je, že Asa Butterfield pôsobil oveľa uveriteľnejšie v Sex Education, kde hral panica, ako tu, kde hral veliteľa? Niet sa čomu čudovať, keď sa učil pokoriť kráľovnú od Gandhiho v úlohe Roberta Rosenberga. ()

anais

Skutečně těžké hodnotit, když člověk zná knihu. Mohlo to být mnohem delší a tím pádem komplexnější, takhle některé dějové posuny vyzní příliš zrychleně... Ale je pravda, že věrněji předloze to snad ani zrealizovat nešlo - film nikdy nepřekročil hranici směrem k holywoodskému kýči, a od Endera si do poslední minuty filmu všichni drží celkem velký odstup - žádný polibek s Petrou, který jsem tak nějak očekával, se neodehraje. Je to prostě tak, jak to má být, a Ender tak není zdaleka klasickým hrdinou. Ale to nejlepší je bitevní místnost - většinou si odlišnosti od knih ve filmových adaptacích člověk bere osobně, a nelíbí se mu... V Enderově hře se podařilo na 100% naplnit literární vizi, aniž by to působilo nepatřičně. Naopak! ()

honajz

Už kniha mi přišla svým zaměřením podivná. Takové to trénování dětí, aby z nich byli dobří vojáci, ať žije Sparta! (Ta historická, ne pražská fotbalová.) Kdo je kripl, je vyřazen. Jen ti nejlepší se mohou zúčastnit bitvy. Která možná přijde. Člověk nikdy neví, musíme být vždy připraveni! Psychologie na n-tou: nenechejte se šikanovat, útočníka zmlaťte parohem, až skončí v nemocnici. Proti vám stojí jen hloupí a nedorostlí mládenci s mindrákem. Kdo jde s vámi, je kamarád. A vy jste führer, teda pardon, zde velitel. Jako byl Caesar. Než ho jeho věrní zabili, tak přece dobyl tolik zemí! Sice zde má jí o obranu, a ne dobývání, ale fajn. Mně zkrátka přijde celý film psychologicky zcestný. Podporuje agresivitu v nás a eliminaci všech kolem sebe v ty, kteří jdou se mnou, a na ty, kteří jsou proti mně. Na slabé, a na mne. Občas projevím ke svým nejvěrnějším nohsledům trochu emocí, to je taky psychologie. Myslím z příručky Jak si ochočit svého psa. Co na tom, že kamera, triky, výprava, barevné ladění apod. jsou na dokonalé úrovni, když je ten film vlastně zcela úchylný a oslavující násilí a v podstatě namyšlené sobectví už od dětského věku. Btw, skutečně 12-15leté děti mají natolik odlišné myšlení od dospělých, že predikují potřebné únikové a útočné manévry geniálněji než zkušení dospělí? Pochopil bych, kdyby šlo o psychologickou sondu do nitra podobně starých dětí za 1. nebo 2. světové války, které byly okolnostmi nuceny předčasně dospět, ale tohle je prostě pseudoproblém. --- EDIT, SPOILER: Hm, tak lidstvo celou dobu chce zničit nepřítele, a když zničí nepřítele, má z toho špatné svědomí? Och. ()

HellFire

Nečetl jsem knihu, ale hned ze začátku mě cvrnklo do nosu pár pochybností. Úvodní sekvence by měla být rozhodně delší a vysvětlit předchozí události více do detailu. Onen statečný velitel zachránil celou Zemi tím, že rozbil jednu z těch velkých lodí, kterých je v pozadí víc? Jaký to mělo význam? Očividně to nebyla mateřská loď. A to nepočítám, že ho nedokázal zasáhnout žádný z tisíce nepřátel okolo. Až za půl hodiny je naznačeno, že by měl někdo vysvětlit, jak tímhle manévrem porazil nepřítele a vysvětlení přijde později. Druhým problémem je část, kdy hlavní hrdina dostane vyhazov naprosto bez důvodu, jen aby se jeho nadřízení přesvědčili, že má na to stát se vůdcem. To, že si jej odchytli hošánci a chtěli mu dát do nosu samozřejmě dopředu každý věděl, jinak by to nesedlo do plánu... Vůbec celý průběh filmu je nudný, protože jen sledujete děti, jak trénují na válku a vypadá to vše jako hra. Trochu překvapivý je konec s podrazem, ale určitě ne tak, abych si řekl wow. ()

TheEvilTwin

Dobré a nápadité scifičko, u kterého mi jako jediné vadilo, že hlavní postava si hraje až na moc velkého frajera a všechno ví a zná, ikdyž dělá věci poprvé, nehledě na to, že je mu asi 13 a hraje si tam na strašného drsňáka. Jinak super děj, akce i závěr. ()

Thomick

Nojo, kdyby se bejvali dospělí nacisti víc podvolili dětskym nacistíčkum, mohlo bejt hitlerjugend sympatičtější, genocida velkolepější a... její pokračování minimálně o něco světlejší. Zde totiž budou stačit akorát reparace v podobě poprav lempla Hooda (a dosazení někoho s inovativnějšim, ne tak kostrbatym vizuálem) s nevýraznym Jablonskym - a pak už to za pěti hvězdičkama poletí samo. Hereckej ansámbl už teď vypadal víc než slibně (při poslednim dialogu Forda s Asou jsem si popravdě nemoh vybrat, z koho se dřív pomočit strachy) a i ta trocha psychologie na tomhle relativně malym prostoru (zatim) postačila. Těšim se, těšim. ()

Will_X

Po stránce efektů a celé vizuální stránce naprostá bomba, ale celkový průběh děje mi nějak nesedl. Vše mi přišlo moc "rychlé". Bohužel hlavní hrdina Asa Butterfield mi nepřijde zrovna sympatický, ale to je subjektivní. Jedna hvězda navíc za Harrison-a Ford-a a jeho roli, kterou zahrál parádně. Škoda relativně otevřeného konce. Upřímně totiž doufám, že žádný druhý díl nevznikne, ale na druhou stranu bych se tomu nedivil...70% ()

JASON_X

Knížku Enderova hra si sice už moc nepamatuju (a další knihy cyklu jsem bohužel nečetl), ale vím, že se mi kdysi hodně líbila. A o filmu platí totéž (i když mám pocit, že knižní předloha měla o dost větší existenciální hloubku). Je o dětech, ale přitom vůbec není dětinský (jako třeba Star Wars), je vizuálně hodně pohledný, není natočený skákavou ruční kamerou (což je dnes už malý zázrak), herecké výkony všech zůčastněných (i těch nedospělých) jsou dobré, skvělá je i použitá hudba. A i když závěrečná desinsekce zahmyzené planety dopadla uspokojivě, mám trochu pocit, že Enderova zvolená bojová taktika závěrečné bitvy byla poněkud hmyzí. Ale dějiny píšou vítězové, účel světí prostředky a nejlepší obrana je útok. Zajímavost: Zcela v souladu s pověstnou znalostí zeměpisu ve Spojených státech, je pohled na Zemi z oběžné dráhy v 52.minutě Blu-ray verze (řecký Peloponésos s ostrovy Kefalonia a Zákynthos) zrcadlově převrácený (vpravo dole vykoukne Salentinský poloostrov ("pata" Itálie). ()

mm13

Presne ako píše Candid, čajík pre deti. Ale ako také si ma to aj získalo. Môžem zodpovedne vyhlásiť, že v zacielení na detského či mladého diváka funguje Enderova hra bezchybne - upúta zápletkou aj postavami, je silne emotívna, zrozumiteľná a vo finále dojímavá. Pri Thorovi 2 som si povedal, že toto teda moje dieťa vidieť nemuselo (i keď sa mu to, ako inak, páčilo), tu som vyslovene rád, že sa tak stalo. Myslím, že ešte pár dní budem dostávať otázky týkajúce sa Enderovho príbehu a že už o pár rokov príde na rad aj kniha. Má sa mi to máliť? Nie, naopak, v tomto duchu uvítam aj pokračovanie(a). ()

MáŠa

Film je udělaný víceméně dobře, ale celý ten příběh mě zas tolik neodvařil, abych tu teď nad ním jásal. ()

Morholt

Společně se sérií o Nadaci z dílny Isaaca Asimova patří Enderovy osudy k tomu nejlepšímu, co kdy v žánru sci-fi vzniklo. Alespoň z mého pohledu. A obě ságy patří k mým oblíbeným a vždy jsem byl toho názoru, že se zfilmovat nedají. Popravdě řečeno Hood mi mé přesvědčení trochu naboural. Kniha samozřejmě zůstává nedostižná, ale film základní osu celkem zdařile zachoval a podle mých představ vystihl i prostředí, což platí zejména o Bitevní škole. Podaření byli i termitťané a dokonce se povedlo i herecké obsazení, čehož jsem se obával nejvíc. Bylo mi jasné, že děti budou starší, než byly v předloze a strašně jsem se bál, aby to nebyli tradičně protivní američtí spratci. Asa Buterfield ovšem zahnal mé strachy hned na začátku. Takhle nějak by mohl Ender vypadat. Petra Arkanianová se v mých představách sice nepodobala Hailee Steinfield, ale i s tou jsem se rychle smířil. Problém mi nedělal ani Ford jako Graff a trefou byl i Kingsley v roli Mazera Rackhama. A tak jediný, kdo mi moc neseděl, byl Fazolek, který byl zkrátka speciální postavou a vzhledem k jeho vývoji jsem se s jeho představitelem moc nedokázal smířit a také major Anderson nebyl v románu černoškou. Ale to byly jen malé vady na kráse. Ender dopadl na plátně nad očekávání dobře, ačkoliv pořád se nejedná o nic, co by mělo zaděláno na kolonky "kultovní" nebo "výjimečné" a i přes chválu bych byl raději, kdyby se další díly netočily. Válka s Termiťany je jedna věc, ale prasečíci, Démosthenes, Locke a další postavy a příběhy jsou látkou, která se opravdu zpracovat nedá. I když........... 80% ()

Grran

Nenadchne, ani neurazí. Celý film jsem měl dojem, že je příběh tlačen na sílu, vůbec neplynul přirozeně. A konec, mno, poměrně zajímavý nápad, ale provedení nic moc. ()

ScarPoul

Ale berme to tak, že tá 4 hviezda je za koniec a za prísľub pokračovania. Inak je Enderová hra rutinná sci-fi teen blbosť. To celé hranie sa na dospelých je skrátka neakceptovateľné. Asa Butterfield mácha hubou ako zmyslov zbavený - jasný dôkaz toho, že mu repliky nejdú do úst tak akoby mali. Steinfeld vyzerá skôr ako chlapec( čo zamrzí) a herecká elita Ford, Kingsley hrajú svoj štandard a nelezú na nervy. Efekty sú výborné a kvôli nim sa film vidieť oplatí. Všetky tie nálety v aréne sú pastvou pre oči. Koniec veľmi inteligentný a emotívny, čo ma veľmi prekvapilo. Po strašnom Wolverinovi sa Gavin Hood pustil do ďalšieho Hollywoodskeho príbehu a ukočíroval ho lepšie. Jablonsky nevýrazný a celá línia z rodinou ide na úkor znesiteľnosti. Inak slabé štyri s tým, že ma film nenudil a dalo sa na neho pozerať. Z odstupom času musím hodnotenie znížiť. Stále sú to deti, ktoré bojujú proti mimozemšťanom. Vo Hviezdnej pechote dostali vojaci na frak, prečo by deti mali dopadnúť lepšie? Pozerateľný priemer. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013